Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
"kill"bill

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από "kill"bill » 13 Οκτ 2008 12:42

Μια διευκρινηση παιδια...Εχω ενα βιντεο σε μορφη avi απο το Premier βγαλμενο.Θελω να βαλω σε ενα ή δυο σημεια καποιο μικρο εφε με χρηση του 3ds Max.Κατα αρχην θελω να ρωτησω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο,και κατα δευτερον αν υπαρχει καποιο tutorial για δημιουργια φωτιας ή φλογας μιας και κατι τετοιο εχω στο νου μου να βαλω...

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη... :roll:

Άβαταρ μέλους
ne3go

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από ne3go » 13 Οκτ 2008 14:14

Καταρχήν η σύνθεση 3d και αληθινού video, δεν είναι και η πιο εύκολη δουλειά στον κόσμο. Απαιτεί τρελή γνώση και του 3d πακέτου αλλά και ενός πακέτου compositing (τα πιο γνωστά πακέτα είναι τα After Efects,Combustion,Fusion,Shake κτλ). Θα πρότεινα να το κάνεις με το After Effects που μοιάζει με το Premiere.
Τώρα, για τη δημιουργία φωτιάς ή φλόγας, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα Afterburn ή FumeFX που είναι και τα 2 plugin του Max. Απαιτούν αρκετή γνώση όμως και κόπο να τα μάθεις. Για να πειραματιστείς, θα σου πρότεινα να βρείς ένα video με φωτιά, και να δοκιμάσεις με το After Effects (ή πιο απλά ακόμα και με το Premiere) να το συνθέσεις με το δικό σου video,και να πετύχεις το αποτέλεσμα που θες...

"kill"bill

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από "kill"bill » 13 Οκτ 2008 15:02

Aπο το ψαξιμο που εκανα αυτο καταλαβα και εγω,και ηδη ξεκινησα να ψαχνω το FumeFX.Ελπιζω με καποιο tutorial που απ'οτι ειδα κυκλοφορουν να μπορεσω να κανω κατι απλο.

Να σου δωσω να καταλαβεις εχω φτιαξει ενα βιντεο απο φωτογραφιες σε σειρα με γρηγορη εναλλαγ αυτων που προσδιδουν κινηση και το εχω βγαλει σε avi απο το Premiere.Και τωρα θελω να προσθεσω και ενα μικρο εφε με χρηση του 3D Max.Απλα πρεπει να το κανω με το 3D και οχι καποιο αλλο.

Η χρηση ενος ετοιμο βιντεο με φωτια ειναι μια λυση αλλα επειδη ειναι για εργασια πρεπει να παρουσιασω και την δημιουργια του εφε... :hammer: :hammer:

fotis3d

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από fotis3d » 15 Οκτ 2008 18:47

Και θα σε χαλαγε να το κανεις μεσα στο after ? πρεπει να περασεις τα πανδυνα για μια φωτια ?

Η καμερα θα γυρναει τριγυρω τη φωτια και την θες 3d ? Απλα για να σου γλυτωσω καποιο χρονο .

Για σωστη δουλεια θα χρειαστεις camera tracking .

Δες και το Particle Illusion σε συνεργασια με το ΑΕ .

"kill"bill

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από "kill"bill » 17 Οκτ 2008 10:05

Καλημερα παιδια!!!

Λοιπον η αληθεια ειναι οτι εχω πολυ καιρο να πειραματιστω με το θεμα λογο στρατου....Αλλα πρεπει να παρουσιασω την εργασια μεχρι να απολυθω... :hammer: :hammer: ,δηλαδη καπου Φλεβαρη...

Απο οτι βλεπω θα δυσκλευτω αρκετα για κατι σαν αυτο που φανταζομουνα,με τις φωτιες στο βιντεο,οποτε θετω το ερωτημα να μου προτεινετε εσεις κατι απλο να βαλω μεσα.

Το βιντεο ειναι ενα κλιπ απο συναυλια,δειχνοντας το συγκροτημα,το οποιο αποτελειται απο Lego ανθρωπακια...Το μονο που θελω ειναι να βαλω μεσα κατι δημιουργημενο απο 3D Max,εντελως απλο,απλα και μονο για να το χρησιμοποιησω...

Οποιαδηποτε ιδεα δεκτη...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από De_Profundis » 17 Οκτ 2008 10:30

Βασικά, στο 3D Studio δεν μπορεις να περάσεις βίντεο και να το επεξεργαστείς...Οπότε μπορείς να κάνεις το εξής:

1) Φτιάχνεις τη φωτιά στο max, και μετά με τη βοηθεια του After Effects, το περνάς στο βιντεό σου...

2) Στο Max μπορείς να βάλεις image sequence απο κάποιο βίντεο. Δηλαδή τα frames απο το βιντεο να ειναι εικόνες π.χ jpeg. Όταν τα βάλεις στο Max, αυτό μόνο του υπολογίζει αυτόματα τη διάρκεια, με βάση τα frames...Οπότε κάνεις και με αυτό τον τρόπο τη δουλειά σου...

Προκύπτει όμως το εξής πρόβλημα: Το σημείο που θα "κάθεται" η φωτιά, θα ειναι ακίνητο??? Γιατί αν κινείται εξαιτίας της κίνησης της κάμερας, θα είναι δύσκολο να κάνεις το animation!!

Νομίζω πάντως οτι η καλύτερη λύση είναι η πρώτη, γιατί γλυτώνεις πολύ χρόνο, και με το απίθανο After Effects, γλυτώνεις και κόπο, με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα!!

Αυτά τα ολίγα...Άντε και καλός πολίτης!!
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Frruger

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από Frruger » 17 Οκτ 2008 12:21

Ότι θες βάζεις avi, mov
Και για τα κινούμενα πλάνα υπαρχή η λύση που ανέφερε ο Φώτης

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από Zizo » 27 Οκτ 2008 01:37

:S δεν είναι και τόσο δύσκολο...
αν βρεις και κάποια καλά τυτοριαλ θα είναι medium η δυσκολία...
Εικόνα
What you waiting for?

"kill"bill

Εισαγωγη 3D σε avi...

Δημοσίευση από "kill"bill » 31 Οκτ 2008 13:35

Παιδια καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας....

Εχω βρει καποια tutorials που λογικα θα βοηθησουν,θα βρω και το After Effects,ελπιζω να ειναι οκ στην χρηση. Την φωτια θα ηθελα να την βαλω πανω στο μικροφωνο,ή αν δυσκολευομαι να το πετυχω καπου διπλα...λογικα με το θεμα του σημειου δεν θα εχω προβλημα γιατι τα πλανα απο μακρια ειναι σταθερα.

Οταν βρω χρονο θα τα δοκιμασω ολα...αργει καπως η αδεια ειναι αληθεια....

Σας ευχαριστω ολους,και οποια αλλη σκεψη ευπροσδεκτη...;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης