Αποθήκευση/Συλληψη οθόνης για επεξεργασία στο dreamweaver

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
shaolin

Δημοσίευση από shaolin » 14 Οκτ 2008 13:43

Η απορία μου αυτή τη φορά μπορεί να χαρακτηριστεί "αστεία" , παρόλα αυτά έχω διαβάσει πως μπορεί να γίνει σύλληψη οθόνης μιας ιστοσελίδας με την εντολή alt+printscreen και να αποθηκευτεί ως μορφή εικόνας gif/png/jpeg. Παρόλα αυτά δε φαίνεται να το καταφέρνω. Την διαδικασία αυτή τη φαντάζομαι χρήσιμη όταν θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει μια σελίδα ως εικόνα οδηγό κάτω από τη σελίδα που κατασκευάζει.

Ξέρει κανείς πως γίνεται, γιατί με alt+printscreen δε γίνεται κάτι συγκεκριμένο και το μόνο που καταφέρνω ειναι να αποθηκεύω ένα ένα τα κομμάτια της σελιδας ως εικόνες.

Βρήκα κάποια προγράμματα που μετατρέπουν html σε jpg αλλά δεν είναι freeware

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Οκτ 2008 14:19

Δεν καταλαβαινω τί θέλεις.

Με Atl-PrnScr παίρνεις ένα αντίγραφο από οτιδήποτε δείχνει η οθόνη σου
- και φυσικά αυτό είναι εικόνα, και βέβαια μπορείς να την αποθηκεύσεις ως οποιαδήποτε μορφή εικόνας υποστηρίζει το πρόγραμμα που πας και την κολάς για επεξεργασία.

Από κει και πέρα σε χάνω.

Για όσους "κλειδώνουν" τις εικόνες στις ιστοσελίδες τους.. γελοιοποιεί το κλείδωμα, αφου έτσι μπορείς να τις αντιγράψεις.

Για τα περιεχόμενα κειμένου της σελίδας τώρα, υπάρχουν πάντα άλλοι τρόποι να τα αποθηκεύσεις, κι έτσι κι αλλιώς κάθε συστημα τα αποθηκεύει κάποιο προσωρινα πριν να στα δειξει (βλέπε και TemporaryInternetFiles)

Παλιά το χρησιμοποιούσα για να κάνω μικρόγραφίες (σμυκρίνσεις) μερικών σελίδων μου για να τις δείχνω έτσι σαν εικονίτσες στο Χαρτη σελίδων ..
(την πρώτη τους οθόνη πάντα)

Μια χρησιμότητα επίσης είναι να τσεκάρεις τη σελίδα σου.. την πρώτη οθόνη που βγάζει, γιατί εκεί κερδίζεται ή χάνεται ο τυχαίος επισκέπτης, από την πρώτη οθόνη που βλέπει ..

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί θέλεις εσύ ..

αν θέλεις να κάνεις ολόκληρη τη σελίδα εικόνα.. υπάρχουν μετατροπείς που κάνουν Htlm σε .pdf, αλλα και πάλι το πιο πολύ που μπορείς να έχεις σε μια εικόνα θα είναι ό,τι μπορεί να εκτυπωθεί σε μια σελίδα (περίπου 2 οθόνες)

.. αν είναι κάτι μεγαλύτερο θα χρειαστεί να κολήσεις τα κομάτια (του PrnScr), αλλα δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος.

το να εχεις μια εικόνα σελίδας κάτω από αυτή που σχεδιάζεις.. δεν το βρίσκω χρήσιμο, βασικά μαζεύεις ίσως εκτυπώσεις (πάντα στη βασική πρώτη οθόνη
) από σελίδε ςπου σε αρέσουνε, ή και χωρίς εκτυπώσεις, από αυτά που βλέπεις κάνεις ένα σκίτσο-οδηγό βασικής διαμόρφωσης .. σε μια σελίδα που είναι στο πλάι (landscpe, για να δειχνει σαν οθόνη)
Πάντα αυτό σχεδιάζουμε προσεκτικά στις ιστοσελίδες, ακομα κι αν το κειμενο πχ. ή κάποιες εικόνες συνεχίζουν και παρακάτω, αυτά απλά ακολουθούν τα ίδια χρώματα και στήλες κλπ. που ορίστηκαν στην αρχή.

Αν εξηγήσεις λιγάκι καλύτερα τί ακρβώς θέλεις....
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

shaolin

Δημοσίευση από shaolin » 14 Οκτ 2008 14:32

Ωραία παταω alt-prnscr και παίρνω το αντίγραφο που λές. Πως το σώζω σε αρχείο εικόνας? Κάτι μου διαφεύγει εδώ περα. Μήπως φταίει ο browser μου?

Εγώ για να καταλάβεις πατάω alt+prnsrn και δε γίνεται τπτ και όταν πάω να σώσω σώζω κομμάτια εικόνων της σελίδας, όχι ΟΛΗ την σελίδα ως εικόνα.

Για εξάσκηση τα θέλω τα παραπάνω. Δε μου αρέσει να υπάρχουν κενά σε ότι διαβάζω απλά

Τέσπα χαζομάρα είναι το όλο ζήτημα απλά έχω αυτή την απορία. Ποιο σημαντικό είναι που δε μπορώ να παιξω ένα αρχείο mp3 στη σελίδα μου λόγω των pluggin που μου ζητούνται, εκεί ξέρεις τι μπορώ να κάνω??

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Οκτ 2008 15:03

το πλήκτρο κανει "copy" (αντιγραφη) της συνολικής εικόνας της οθόνης στο "πρόχειρο", απο όπου μπορείς να το Επικολλήσεις (Paste) σε οποιοδήποτε πρόγραμμα υποστηρίζει επεξεργασία εικόνας.

υπενθυμίζω ότι αυτό αφορά όλα όσα βλέπεις στην οθόνη και τίποτα παραπάνω.

τα plugin είναι απαραίτητα αν θελεις να βλεπεις φλας ή να ακους μουσική μέσα σε ιστοσελίδες - κατέβασέτα.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 14 Οκτ 2008 17:48

Kατ'αρχήν για ένα screeshot, δεν χρειάζεται να πατάς και το Alt, το PrtSc αρκεί.

Το πατάς και μετά ανοίγεις ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και πατάς "επικόλληση" και το θέμα λήγει εκεί!

Γι'αυτό που θέλεις, χρησιμοποιούνται κάποια ειδικά προγράμματα.
Πάρε μια ιδέα εδώ: http://www.google.gr/search?q=%22html+to+image%22

shaolin

Δημοσίευση από shaolin » 15 Οκτ 2008 11:55

Παλι δε καταλαβαίνω. Πατάω prnsrn και μετά επικόλληση. Πως μπορώ να κάνω επικόλληση χωρίς να υπάρχει αρχείο? Αφου δε γίνεται τπτ όταν πατάω prnscrn ούτε στο πρόχειρο βρίσκω κάτι ούτε επικόλληση γίνεται. Μα τόσο άσχετος είμαι πλεον?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 15 Οκτ 2008 14:30

Για να τα πάρουμε από την αρχή

1. Πατάς print screen
2. Ανοίγεις από το Έναρξη-->Όλα τα προγράμματα-->Βοηθήματα-->Ζωγραφική
3. Πατάς από το μενού Επεξεργασία-->Επικόλληση

Αυτό ήταν. Αν δεν γίνει και τώρα σηκώνω τα χέρια ψηλά. :D

Απάντηση