Δε μπορώ να φτιάξω νεο χρήστη...(Windows XP)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pontikalos

Δημοσίευση από pontikalos » 14 Οκτ 2008 19:13

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω το γιατί στην προσπάθειά μου να φτιάξω έναν νέο λογαριασμό στα Windos XP μου φτάντονας στο τελευταίο βήμα, μου πετάει ένα μήνυμα του στιλ "αδύνατον κλπ κλπ. Δεν υπάρχει ο χρήστης WS1/μαθητής όπου μαθητής το όνομα του νέου λογαριασμού που προσπαθώ να φτιάξω.
Να σημειώσω εδώ τα εξής: όταν πάω εναρξη/πίνακας ελέγχου/λογαριασμοί χρηστών δε μου βγάζει το κλασικό παράθυρο που βγαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις στα XP αλλά ένα άλλο, αυτό που βγαίνει αν κάνετε start/run/control passwords2. Ένα το κρατούμενο. Πως γίνεται να το αλλάξω αυτό;
Μετα τέλος πάντων πάω εγώ να προσθέσω ένα χρήστη σους ήδη υπάρχοντες (ένας Administrator υπάρχει που ανήκει στον τομέα WS1 και στην ομάδα Administrators κι ένας ακόμη που ανήκει στις ίδιες ακριβώς ομάδες), μου ζητάει όνομα χρήστη, όνομα τομέα (τί είναι αυτό;) και με επόμενο επόμενο φτάνουμε στο σημείο να επιλέξω σε ποια ομάδα θα ανήκει ο νέος χρήστης και ΟΠΟΙΑ και να διαλέξω μου βγάζει το μνμ μου σας είπα παραπάνω.
Καμιά ιδέα του τι παιζει;
Thanx

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Οκτ 2008 10:41

Καλή σου μέρα κι εσένα :D ,
Κατ' αρχήν να υποθέσω ότι μπαίνεις από τον 'λογαριασμό' (account) του Administrator για να δημιουργήσεις νέο χρήστη.
Υπ'όψιν... Αν ΔΕΝ έχει 'πειραχτεί' ήδη αυτός ο λογαριασμός (ο ADMINISTRATOR) ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΠΟΤΕ!! (Ούτε μετονομασία, ούτε ΤΙΠΟΤΑ) Συνήθως αποδεικνύεται σωτήριος σε κάτι τέτοιες, (και σε πολύ χειρότερες) φάσεις!!
Αν πας να δημιουργήσεις νέο χρήστη, από τον δικό σου λογαριασμό (που πιθανόν να μην έχει δικαιώματα administrator) παίρνεις όλα αυτά τα 'κουφά' μηνύματα.
Αν μπεις από τον λογαριασμό του ADMINISTRATOR, μάλλον θα σταματήσουν όλα τα παράλογα :wink:
Μία ερώτηση ακόμα είναι: Λέγοντας XP, εννοείς HOME, ή PRO;
Αυτό διότι τα HOME ως φτηνότερη έκδοση, είναι και αρκετά πιο υποβαθμισμένη σε διάφορα θέματα.
Περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες