Τιμές για webdesign στην βόρεια ελλάδα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 14 Οκτ 2008 22:08

Για σας παιδιά,

μήπως ξέρει κανείς πόσο παίρνει ένας web designer στην βόρεια Ελλάδα που
φτιάχνει απλές ιστοσελίδες περιλαμβάνοντας Screen Design, XHTML και CSS?

Εκτός από αυτού πόσο παίρνει αν είναι να φτιάξει ιστοσελίδα περιλαμβάνοντας επιπλέον
Java Script, SQL και PHP?

Για μια web εφαρμογή σε Java η C# τη παίρνει ένας Προγραμματιστής?

Σας ευχαριστώ για πληροφορίες.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 14 Οκτ 2008 22:11

Sorry το έβαλα σε λάθος topic

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Οκτ 2008 22:57

Δεν είναι κολοκιθάκια ούτε ντομάτες

Δεν κοστολογείς ένα Project έτσι

Χρειάζονται

1) Οι ώρες του project (πόσες ώρες δουλεύει ο σχεδιαστής / προγραμματιστής πάνω του)
2) Το μέγεθος του
3) Ώρες εκπαίδευσης πελάτη

και μερικά ακόμη ίσως απλώς είμαι way to smashed to think em now

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Οκτ 2008 23:17

Εμπειρία του σχεδιαστή και portfolio

Πόσο ελεύθερο χρόνο έχει

κτλ κτλ...

Βεβαίως η τιμή προσαρμόζεται και σύμφωνα με την εκάστοτε αγορά..
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Οκτ 2008 23:23

Ο πόσος ελεύθερος χρόνος υπάρχει δεν μπορεί να μπαίνει στην προσφορά.

Σε καμία περίπτωση. Εάν δεν έχεις χρόνο δώσε την δουλεία... Τζιμάνια στην αγορά υπάρχουνε πολλά και περιμένουνε για ένα κομμάτι ψομί, πολλοί απο αυτούς.

Τώρα εάν ντε κ καλά θελει ο πελάτης εσένα, τότε ναι παίζει ρόλο στην προσφορά.

Τώρα το portfolio είναι ένας λόγος αλλά ίσως όχι και ο μεγαλύτερος. Είναι ποίο πολύ λόγος για να προσλάβεις κάποιον, παρά για να κοστολογείς.

Και plz μην το λέτε τιμή αλλά προσφορά! Επιτρέψτε μ να ονειρεύομαι ακόμη... :)

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 15 Οκτ 2008 01:46

1) Οι ώρες του project (πόσες ώρες δουλεύει ο σχεδιαστής / προγραμματιστής πάνω του)
2) Το μέγεθος του
3) Ώρες εκπαίδευσης πελάτη
Ναι ρε παιδιά το ξέρω αυτό και λογικό είναι.

Αλά ας το δούμε σαν σύνολο εργασίας χωρίς τα παραπάνω στοιχεία, εκεί πόσο είναι το ποσό μιας ιστοσελίδας?. Εδώ στην βόρεια ΕΛΛΑΔΑ δεν είναι δυστυχώς τα πράγματα έτσι όπως π.χ. στην Αθήνα που ο πελάτης σε πληρώνει με της ώρες.
Εδώ σου λέει θέλω ένα site με προσφορές για ανταλλακτικά αυτοκινήτων π.χ. πόσο θες για να την φτιάξεις.
Η θέλω ένα site για το super market μου, που να μπορεί ο πελάτης να παραγγέλνει από Internet πόσο θες για να την κάνεις.

Γιαυτό θα σας παρακαλούσα για μερικά παραδείγματα π.χ.
1. μια απλή ιστοσελίδα το πολύ 5 HTML-files και 5-10 φωτογραφίες (only: HTML) πόσο κάνει?
2. μια ιστοσελίδα όπως πάνω αλά που περιλαμβάνει οπτικό design (Screendesign, HTML, CSS, Java Script) πόσο κάνει?
3. μια ιστοσελίδα που περιλαμβάνει βάση MySQL, PHP, Forum και στήσιμο του Webserver με την βάση πόσο κάνει?
4. ένα site σαν το πλαίσιο που περιλαμβάνει και flash πόσο κάνει?
5. ένα site για φωτογραφείο που περιλαμβάνει και flex πόσο κάνει?

Αν μπορούσατε να μου πείτε μερικές προσφορές, θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2008 09:08

Στη βόρεια ελλάδα είμαι και εγώ και δεν μ έχει συμβεί αυτό...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Οκτ 2008 10:03

Άντε καλά.. Αν εσύ κάνεις τις δουλειές και ψάχνεις πως να κοστολογήσεις, καλύτερα να αρχίσεις να κοστολογείς διαφορετικά.
Κι εγώ στην Βόρεια Ελλάδα είμαι και σου λέω ότι αυτό που λές είναι τιμές μπακάλη και όχι εταιρίας ή freelance web designer.
Στο κάτω κάτω, γιατί θα του πείς αυτή τη τιμή;
Τι είναι μια ιστοσελίδα; Τι του πουλάς δλδ;
Να σου πώ εγώ.
Του παρέχεις υπηρεσίες βοηθώντας τον να προωθήσει την επιχείρηση του Online, και πληρώνεσαι για τις ώρες που αφιέρωσες.
Οι ώρες που αφιέρωσες κοστολογούνται ανάλογα την εμπειρία σου, το ταλέντο και την τεχνογνωσία.

Και στα Γρεβενά να πάς, έτσι θα χρεώσει ο επαγγελματίας.

Διάλεξε τι είσαι και χρέωσε ανάλογα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Οκτ 2008 10:36

Ισχύουν αυτά που σου έγραψε ο Basilakisweb.
Η κοστολόγηση γίνετε κυρίως βάση των εργατωρών και όχι του αριθμού των σελίδων που φτιάχνεις ή αν έφτιαξες ένα flash intro.
Και ασφαλώς το να χρεώσεις 10 εργατοώρες για να φτιάξεις μια σαχλαμάρα intro με το flash, swish ή άλλο παρόμοιο προγραμματάκι δεν έχει καμιά σχέση με κάποια π.χ. custom flash + xml εφαρμογή που θα φτιάξεις από το μηδέν ειδικά για να καλύψεις κάποια ανάγκη του πελάτη.

Επίσης δεν μπορείς να χρεώσεις το ίδιο για κάποια εφαρμογή που θα χτίσεις με δικό σου κώδικα – βάση – αναλύσεις – σχεδιασμό κλπ με ένα στήσιμο joomla και προσθήκη κάποιων extra έτοιμων modules.

Ασφαλώς μετράει και αν είσαι εταιρεία ή freelancer (με ΤΕΒΕ) όχι "freelancer" μαύρος (δεν κόβεις τίποτε) ή που σου κόβει τιμολόγια όποτε το χρειαστείς κάποια άλλη εταιρεία. Δεν είναι δυνατόν να δώσει ίδια τιμή κάποιος που πληρώνει εφορία, πάγια και υπαλλήλους με τον χομπίστα ή τον freelancer. (χωρίς αυτό να έχει να κάνει με το αποτέλεσμα που θα παραλάβει ο πελάτης, αφού υπάρχουν «ερασιτέχνες» που μπορούν να κάνουν παπάδες και έχουν και τον ελεύθερο χρόνο και προπάντων την όρεξη και το μεράκι να ασχοληθούν με οποιοδήποτε project και να παραδώσουν εξαιρετικά sites)

Εσύ στις ερωτήσεις που κάνεις αναφέρεις μέχρι και στήσιμο webserver! Τι σχέση έχει αυτό με web design, όπως και τι σχέση έχει η MySQL, PHP που αναφέρει με το web design; Αυτά τα χρησιμοποιούν οι developers όχι οι designers.

Μέχρι και το τι θα παραδώσεις τελικά στον πελάτη (θα δώσεις source psd, fla ή κώδικα αν γράψεις τελικά;) μετράει και κατά πόσο θα επαναχρησιμοποιήσεις τη δουλειά που έκανες (ανέπτυξες ένα CMS για τον πελάτη που θα το ξαναχρησιμοποιήσεις κλπ). Για παράδειγμα, γιατί να μη δώσει ο πελάτης 50 Ευρώ για να αγοράσει ένα template ας πούμε από το templatemonster.com και να βρει απλώς κάποιον που γνωρίζει τα βασικά (ή και ο ίδιος αν μπορεί) να βάλει το περιεχόμενο του στο template και να του το ανεβάσει σε server; Θα έχει κόστος 100-200 Ευρώ και θα έχει ένα πολύ όμορφο site. Τώρα αν το ίδιο το template μπορεί να το ξανασυναντήσει και σε άλλα sites στο διαδίκτυο, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τα ετοιματζίδικα templates σε joomla, drupal και σχετικά cms και παίζει να μην τον ενδιαφέρει κιόλας. Το κόστος ενός project μέχρι και με την ασχετοσύνη των πελατών έχει να κάνει. Αν δηλαδή ο άλλος επιμένει να του βάλεις gif animated γουρουνάκια που πετάνε στη σελίδα ή είναι ικανοποιημένος με ετοιματζίδικα πράγματα ή κοιτάει πιο σοβαρά την προβολή του στο διαδίκτυο.

Και να σου πω και τα τελευταίο. Το web design είναι κατά τη γνώμη μου μια σύγχρονη μορφή τέχνης. Όπως ο κάθε ζωγράφος αναλόγως το αποτέλεσμα αξιολογεί την εργασία του βάση του αποτελέσματος αλλά πολλές φορές και των κριτικών που έχει ακούσει από τον περίγυρο του σχετικά με αυτό, έτσι και στο web design μετράει τελικά και το πόσο όμορφο σου βγήκε το αποτέλεσμα. Στην τελική μετράει μέχρι και το ίδιο το όνομα του «ζωγράφου», αφού άλλο κασέ έχει ένας καταξιωμένος – φτασμένος ζωγράφος και άλλο κάποιος άσημος. (το κακό με τους ζωγράφους είναι ότι πολλές φορές γίνονται γνωστοί μετά θάνατον :p )

Αν θέλεις να διαβάσεις και άλλα σχετικά θέματα ρίξε μια ματιά:
http://www.freestuff.gr/forums/search.p ... οστολόγηση
http://www.vcdc.gr/forum/viewforum.php?f=84

Φιλικά,
Άλλος ένα Βορειοελλαδίτης (από Αλεξανδρούπολη)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2008 15:25

ALR έγραψε:Άντε καλά..
Διάλεξε τι είσαι και χρέωσε ανάλογα.
Το τι συμφωνεί ο dimsis με καλύπτει παραπάνω απο οτιδήποτε άλλο.

Το τι αυτά μου τα μάθανε όταν έπερνα στο πτυχείο μου αρκεί.

Δεν αναφέρω κάτι διαφορετικό απο αυτά που έγραψες εσύ.

Παράδειγμα (τυχαία νούμερα, τυχαία γεγονότα)

Χτές το βράδυ, δούλεψα πάνω σε ένα project που πήρα. Δουλεύω ΟΠΟΙΕΣ ώρες θέλω.
Χτές το βράδυ λοιπόν, απο τις

6 μέχρι τις 2

Σε αυτές τις ώρες έφαγα ΜΠΡΟΣΤΑ στο computer.

Η χρέωση λοιπόν υπολογίζεται με την ώρα που δούλεψα. Αφαιρώ την ώρα που αναζήτηση στο manual κάποια πράγματα και την ώρα που ξόδεψα για να τα υλοποιήσω. Δεν ενδιαφέρει τον άλλον να πληρώσει αυτά που θα έπρεπε να τα θυμάμαι / ξέρω.

Η ώρα που χρησιμοποίησα για το project κοστολογείτε απο τους παρακάτω παράγωντες
1) Γνώσεις (σου κόβω το design, το προγραμματίζω κιόλας. Θα πληρωθώ και για τα 2)
2) Σπουδές
3) Portfolio
4) Έχει γραφείο ή δουλεύει απο το σπιτι

Για να γίνω ίσως λίγο ποίο αστείος αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια...

Την ίδια ώρα θα μπορούσα να κατεβώ στην παραλία και να γυρίσω(10e βενζίνη) να ποίω έναν cafe (5e) και μία μπύρα ή ένα ποτό (10e).

Αυτά είναι τα έξοδά. Μπορείς εάν θέλεις να χρέώσεις και τόσο. Αλλά δεν υπολογίζεις τους παράγωντες που σου έδωσα.

Ο μπακάλης απο την άλλη
1) Βάζει το ποσό που έδωσε για να αγοράσει ένα σακουλάκι φασόλια
2) Προσθέτει το κέρδοσ του (λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοίκιο)
και στα πουλάει. Δεν υπολογίζει τις ώρες εργασία του. Μην τα μπερδεύεις.

Τι συμβαίνει όμως όταν δουλεύουμε σε ΜΗ παραγωγικές ώρες;
Όλοι ξέρουμε πως κάποιες στιγμές είναι αδύνατο να δουλέψεις. Παρόλα αυτά ΠΡΕΠΕΙ να παραδώσεις οπότε κάνεις το αδύνατο δυνατό για να εξελίξεις αυτό που συμβαίνει. Τότε τι κάνουμε; Πώς είναι η χρέωση;

Προσωπικά η μή παραγωγικές ώρες χρεώνονται στο μισό. Αφού η παραγωγή βγαίνει... αλλά πως βγαίνει....

Διαβάζοντας τα links του dimsis βρήκα να αναφέρεται και αυτό
Τέλος, δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα ποσά, γιατί θεωρώ πως πρέπει πρώτα ο συνάδελφος να αξιολογήσει τη δουλειά του, την εμπειρία του, την ποιότητα του, τα έξοδα του, να κρίνει τι θα πρέπει να χρεώνει ανά ώρα.

Όσα ακριβώς ανέφερα...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Οκτ 2008 15:29

Βασιλάκη sorry man, δεν απαντούσα σε σένα πιο πάνω, αλλά στον φίλο μας που θέλει να κοστολογήσει χονδρικής.
Ουσιαστικά εμείς συμφωνούμε και είμαι απόλυτα σύμφωνος με την πρόταση που κάνεις quote τελευταία από το κείμενο του dimsis.

( i know, είμαι τεμπέλης και δε χρησιμοποιώ quotes:p )
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Οκτ 2008 16:02

Δεν έχω δει πελάτη να παίρνει γάτα στο σακί ... "θα δουλέψω τόσες ώρες και μετά θα σου πω λογαριασμό ...." . Πας στον πελάτη, τον ρωτάς τη θέλει, κάνεις μια προσφορά παίρνεις προκαταβολή και υπογράφεις παραγγελία ή σύμβαση. Αν στην πορεία ζητήσει επιπλέον πράγματα τα προσθέτεις στο κόστος του site.

Όταν λες τιμή για κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου έχεις υπολογίσει όλα που ανέφερε ο dimsis (εργατοώρες, τρόπος πληρωμής, πελάτης, μεταφορικά κτλ) και βγάζεις τελική τιμή.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Οκτ 2008 16:12

Ο πελάτης δε χρειάζεται να γνωρίζει τις δικές σου μεθόδους τιμολόγησης. Φυσικά και θα μάθει μια τιμή. Αυτή όμως έχει προκύψει από τα όσα γράφονται παραπάνω και από την εμπειρία σου με την οποία θα υπολογίσεις το εύρος της δουλειάς.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Οκτ 2008 17:56

Πριν απ' όλα να συμφωνήσω με τον φίλο μου τον dimsis (γεια σου Δημήτρη μου) σε όσα ανέφερε για το θέμα!
ALR έγραψε:Ο πελάτης δε χρειάζεται να γνωρίζει τις δικές σου μεθόδους τιμολόγησης. Φυσικά και θα μάθει μια τιμή. Αυτή όμως έχει προκύψει από τα όσα γράφονται παραπάνω και από την εμπειρία σου με την οποία θα υπολογίσεις το εύρος της δουλειάς.
Σε δύο γραμμές, όλη η ουσία στο θέμα Κοστολόγηση WebSite! Εύγε ALR :wink:

Όσο για το θέμα των εργατοωρών που αναφέρθηκε, ελπίζω να ενοούμε τον εμπειρικό υπολογισμό υλοποίησης ενός project και όχι πραγματικές ώρες (πχ 6 σήμερα + 8 αύριο + ... κλπ). Όποιος κοστολογεί έτσι, μόνο η θέση του υπαλλήλου του αξίζει*
* θέση που δεν υποτιμώ αλλά κακά τα ψέμματα χρειάζονται πολύ μεγαλύτερα @@ για να σταθείς αυτόνομος στα πόδια σου ως ελ. επαγγελματίας (επιτυχημένα ενοώ).

Η δική μου λογική κοστολόγησης website χωρίζεται στους ακόλουθους τομείς:
  • Σχεδιασμός, καλλιτεχνική επιμέλεια και υλοποίηση master page template
    Αφορά τον σχεδιασμό του psd, το slicing και την δημιουργία master page σε html + css + javascript

Ιστοσελιδοποίηση στατικών σελίδων & φορμών

Δημιουργία flash componets (header - banners κλπ) αν υπάρχουν

Αν το site θα έχει και δυναμικές ενότητες:
    Σχεδιασμός & δημιουργία βάσης δεδομένων
    Δημιουργία δυναμικού frontend (παρουσίαση προϊόντων, άρθρων, search engine κλπ)
    Δημιουργία δυναμικής εφαρμογής για την διαχείριση της βάσης (συνήθως μόνο προϊόντα & άρθρα) από τον χώρο του πελάτη
    Data entry (προαιρετικά)

Μεταφράσεις κειμένων (προαιρετικά)
    Μεταφορά του website σε άλλη/άλλες γλώσσες (προαιρετικά)
    SEO (προαιρετικά) - (όσοι το κάνουν)
    Hosting
    Συμβόλαιο Συντήρησης (προαιρετικά)
Όσα ανέφερα αφορούν μόνο custom εφαρμογές, καθώς δεν ασχολούμαι καν με οποιασδήποτε μορφής open source CMS (or CMS alike)
Προτιμώ το δικό μου framework, που δουλειά με δουλειά το εμπλουτίζω και το αναβαθμίζω :wink:

Ενοείται πως δεν παραθέτω ούτε καν ενδεικτικές τιμές για κάθε τομέα αφού ο πιο σημαντικός παράγοντας κοστολόγησης είναι το επίπεδο ποιότητας που παραδίδει ο καθένας μας! (αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο όσο και αν στεναχωρεί κάποιους συναδέλφους και πολύ ευχαρίστως να αντικρούσω τα όποια επιχειρήματά σας).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης