Τιμές για webdesign στην βόρεια ελλάδα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 15 Οκτ 2008 21:13

Βλέπω πως οι περισσότεροι γράφουν τα ίδια, και αυτό με ηρεμή λίγο, γιατί εδώ κοντά στην Κοζάνη μάλλον θα μου είπανε χαζομάρες η θα φοβούνται τον ανταγωνισμό. Και εγώ στης
εταιρίες που δούλεψα ως τώρα, έτσι υλοποιούσαμε τα projects, για αυτό σας δίνω δίκαιο.

Ο λόγος που σας ρωτάω είναι ότι σκοπεύω να ανοίξω δικιά μου εταιρία. Πιστεύω πως έχω μεγάλη εμπειρία στον προγραμματισμό γενικά (C/C++, Visual C++, Java, HTML, CSS, JavaScript, SQL και λίγο .Net [C#] και PHP) και σε δίκτυα Cisco, για αυτό ρισκάρω και αυτό το βήμα. Το καλό είναι πως εδώ κοντά δεν υπάρχουνε πολλές εταιρίες, που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο. Για αυτό πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία.

Θα εκτιμούσα να μου πείτε και εσείς της γνώμες σας για αυτό που πάω να κάνω.

Επίσης θα θελα να μάθω αν συμφέρει καθόλου να ασχοληθείς εδώ απάνω με C# και Java, και αν ναι πιο από τα δύο έχει μεγαλύτερη ζήτηση.

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Οκτ 2008 22:20

Respect & Salute φίλε Νότη :)
Πολύ καλό το "workflow" σου και σίγουρα χρήσιμο για όλους, ιδιαίτερα τους νεότερους του χώρου που θέλουν να οργανώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα τη δουλειά τους.

WebMike εφόσον πιστεύεις πως είσαι δυνατός, εννοείται πως το οφείλεις στον εαυτό σου να το κυνηγήσεις φίλε μου. Δυσκολίες υπάρχουν, αλλά με μια καλή οργάνωση και αν αποκτήσεις ευχαριστημένους πελάτες από τις δουλειές που θα κάνεις, τότε θα έχεις πάντα δουλειά και θα σου κάνουν και την καλύτερη διαφήμιση. Ευχαριστημένος πελάτης = διπλό όφελος.
Από όσο κατάλαβα σκοπεύεις να ασχοληθείς και με desktop εφαρμογές και με web εφαρμογές και με τις γλώσσες που γνωρίζεις μπορείς να τα καταφέρεις.
Για custom web applications κυρίως PHP και MySQL παίζει και για desktop οι C νομίζω σε καλύπτουν.
Για πιο εξειδικευμένες εφαρμογές σαφώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και Java, .Net, C# αναλόγως πάντα των αναγκών.
Καλή αρχή και καλή δύναμη!

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 15 Οκτ 2008 22:33

Από όσο κατάλαβα σκοπεύεις να ασχοληθείς και με desktop εφαρμογές και με web εφαρμογές.
Έτσι ακριβός φίλε. Και αν δω πως πάει καλά πάμε και σε πιο εξειδικευμένα όπως C#, Java
και .Net.

Να σε καλά φίλε, ελπίζω και σε σένα και στα άλλα παιδιά να πετύχετε αυτό που επιθυμητέ τόσο πολύ. Όπως λένε και οι Γερμανοί: Όλοι καθόμαστε στο ίδιο καράβη :).

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 15 Οκτ 2008 23:01

WebMike έγραψε:Βλέπω πως οι περισσότεροι γράφουν τα ίδια, και αυτό με ηρεμή λίγο, γιατί εδώ κοντά στην Κοζάνη μάλλον θα μου είπανε χαζομάρες η θα φοβούνται τον ανταγωνισμό. Και εγώ στης
εταιρίες που δούλεψα ως τώρα, έτσι υλοποιούσαμε τα projects, για αυτό σας δίνω δίκαιο.

Ο λόγος που σας ρωτάω είναι ότι σκοπεύω να ανοίξω δικιά μου εταιρία. Πιστεύω πως έχω μεγάλη εμπειρία στον προγραμματισμό γενικά (C/C++, Visual C++, Java, HTML, CSS, JavaScript, SQL και λίγο .Net [C#] και PHP) και σε δίκτυα Cisco, για αυτό ρισκάρω και αυτό το βήμα. Το καλό είναι πως εδώ κοντά δεν υπάρχουνε πολλές εταιρίες, που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο. Για αυτό πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία.

Θα εκτιμούσα να μου πείτε και εσείς της γνώμες σας για αυτό που πάω να κάνω.

Επίσης θα θελα να μάθω αν συμφέρει καθόλου να ασχοληθείς εδώ απάνω με C# και Java, και αν ναι πιο από τα δύο έχει μεγαλύτερη ζήτηση.

Σας ευχαριστώ παιδιά.
Καλή αρχή σου εύχομαι καταρχάς σε περίπτωση που αποφασίσεις οτιδήποτε. Πολλοί έχουν βρεθεί στη θέση σου και πολλοί δεν το έχουν μετανοιώσει. Προσωπική μου άποψη είναι να στοχεύσεις καθαρά web εφαρμογές (δηλαδή να ξεχάσεις C/C++, Visual C++, etc) εκτός και αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη (πχ επικοινωνία με κάποιο hardware). Θα γλυτώσεις πάρα πολύ χρόνο: θα δημιουργείς εφαρμογές που μπορούν να εξελίσσονται πιο εύκολα, μπορείς να τις συντηρείς πιο εύκολα, μπορείς να αναβαθμίζεις πιο εύκολα κτλ κτλ. Αν παρέχεις custom εφαρμογές μη σε απασχολεί αν έχει ζήτηση C# ή Java, αλλά τι αισθάνεσαι εσύ πιο άνετα να δουλέψεις και ποιο θα είναι το έξτρα κόστος του πελάτη (πχ servers, αναβαθμίσεις κτλ). Σχετικά με τα δίκτυα Cisco (φαντάζομαι ότι τα αναφέρεις επειδή ίσως έχεις πάρει κάποια πιστοποίηση) το βρίσκω λίγο ρίσκο να ασχοληθείς και με αυτό παράλληλα γιατί είναι κάτι το διαφορετικό. Αν πιστεύεις όμως ότι στο ξεκίνημά σου ίσως βελτιώσει πολύ τα οικονομικά σου κάνε το αλλά έχοντας πάντα στο νου σου τι είναι αυτό που θα σου προσφέρει τελικά τα μέγιστα οικονομικά (και πνευματικά/ ψυχολογικά εννοείται).

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 15 Οκτ 2008 23:29

Να σε καλά φίλε και σε σένα ότι επιθυμείς να το καταφέρεις.
Προσωπική μου άποψη είναι να στοχεύσεις καθαρά web εφαρμογές (δηλαδή να ξεχάσεις C/C++, Visual C++, etc) εκτός και αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη (πχ επικοινωνία με κάποιο hardware)
συμφωνώ απόλυτα με αυτό, γιατί το μέλλον είναι web εφαρμογές και rich internet applications με adobe flex π.χ. Στην Θεσσαλονίκη που δούλεψα για κάποιο διάστημα, έγραφα εφαρμογές σε visual c++, άλλα είδα πως η ζήτηση για web εφαρμογές π.χ. σε ASP.Net και Java είναι πιο μεγάλη.

Ούτως η άλλος ακόμα λίγο και η ζήτηση για εφαρμογές σε visual c++ θα είναι πολλή λίγες. Η τεχνολογία αυτή με τα pointer και άλλα είναι πλέον παλιά. Το μέλλον με προσωπική μου άποψη είναι .Net και Java.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 17 Οκτ 2008 21:07

Για σας και πάλη παιδιά,

θα επιθυμούσα να μου πείτε μερικές τιμές για το πόσο παίρνει ένας web designer την ώρα και πόσο ένας web application developer.

Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2008 22:21

Από 20 μέχρι 120 την ώρα στο περίπου.
Αλλά για την κοστολόγηση κάποιων project βάλε μέσα και ορισμένα άλλα θεματάκια που έχουμε σχολιάσει πριν

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 18 Οκτ 2008 05:31

Μάλιστα, δηλαδή χωρίς ορισμένα άλλα θεματάκια είναι:

δηλαδή 20€ παίρνει κάποιος που είναι αρχάριος η που ξεκινάει χωρίς εμπειρία σωστά?

120€ σίγουρα κάποιος με 10 χρόνια εμπειρία μόνο σε αυτό το αντικείμενο και αυτό σωστά?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2008 10:14

20 παίρνει αυτός που χρεώνει φθηνά γιατί τον παίρνει να το κάνει, όχι επειδή είναι αρχάριος να μάθει στην πλάτη του πελάτη.
Και χρεώνεις πραγματικές ώρες εργασίας που γράφεις κώδικα, όχι π.χ. ώρες που ψάχνεις στο net να μάθεις κάτι που δεν ξέρεις.
Και σου επαναλαμβάνω, ακόμα και αυτό το "μοντέλο" χρέωσης δεν είναι κανόνας. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την τελική τιμή, ήδη αναφέρθηκαν εδώ αρκετοί.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 18 Οκτ 2008 15:38

20 παίρνει αυτός που χρεώνει φθηνά γιατί τον παίρνει να το κάνει, όχι επειδή είναι αρχάριος να μάθει στην πλάτη του πελάτη.
Αυτό εννοείται, αλλά εγώ το σήμανα λάθος, sorry. Εννοούσα κανονικά έναν που κάνει μόνο απλά site με απλό design.

Εκτός από αυτά που γράφεται, μήπως ξέρει κανένας κάποιο site η pdf που να εξηγεί πώς καθορίζεις ένα κοστολόγιο για τέτοια πράγματα?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2008 15:46

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 15 Ιαν 2009 21:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 18 Οκτ 2008 17:16

THX a lot :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Φεβ 2009 14:57

Simple process to estimate times and costs in a web project

Deciding When to Use Project Pricing

Ενδιαφέρον είναι και αυτό αν και δεν έχει σχέση με κοστολόγηση: