Πόσο "κρυφή" είναι η IP των χρηστών ενός φόρουμ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 15 Οκτ 2008 12:43

Εάν κάποιοι θεωρήσουν ότι θίγονται και συκοφαντούνται από τα ποστ κάποιου χρήστη ενός φόρουμ, πόσο εύκολο είναι να πάρουν την διεύθυνση IP του χρήστη;
Κατάρχήν εάν την ζητήσουν έτσι απλά την δίνουμε;
Χρειάζεται γραπτή εισαγγελική εντολή;
Έχετε κάτι παρόμοιο αντιμετωπίσει και πως;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Οκτ 2008 13:26

Εδώ έχει forum που τις έχουν φόρα παρτίδα τις IP... να ψάξεις παλιότερα σχετικά θέματα θα βρεις μερικά links.
Δεν είναι και κανένα μυστικό του κράτους η IP του χρήστη, από όπου περνάμε αφήνουμε ηλεκτρονικά ίχνη. Για αυτό ορισμένοι χρήστες που θέλουν να σερφάρουν ανώνυμα χρησιμοποιούν κάποιους anonymity proxy servers...
Το ζορι δεν είναι να βρεις την IP, αλλά από την IP τα υπόλοιπα στοιχεία του χρήστη και αυτό γιατί 1ον) είναι δυναμικές ip, Που σημαίνει πως σήμερα εγώ που μπαίνω από Αλεξανδρούπολη με OTENET, έχω μια IP που αύριο μπορεί να την έχεις εσύ. 2ον) από τις IP αυτό που μπορείς να δεις αν τις κάνεις resolve είναι ο "τοπικός κόμβος" του χρήστη.
Για να φτάσεις από εκεί σε ονοματεπώνυμο, διευθύνσεις κλπ μόνο ο ISP (βλ: ΟΤΕΝΕΤ στο παράδειγμα μας) μπορεί να βοηθήσει και μόνο με εισαγγελική επέμβαση δίνει τέτοια στοιχεία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 15 Οκτ 2008 13:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 15 Οκτ 2008 13:29

Νομίζω ότι εισαγγελική εντολή θες για το επόμενο βήμα, δηλαδή για να μάθεις ποιος είχε τη συγκεκριμένη ip σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Οκτ 2008 13:36

Δες για παράδειγμα τη δική μου ip αυτή τη στιγμή:
IP Address: 79.131.91.xxx+
Hostname: athedsl-394xxx.home.otenet.gr

Το όνομα του κόμβου που συνδέομαι είναι ATHE (δλδ Athens) dsl... ενώ μπαίνω από Αλεξανδρούπολη...

Για να δεις π.χ. τα δικά σου κάνε κλικ εδώ:
http://www.webyield.net/domainquery.html
Κάνε check ip και έπειτα βάλε την IP σου στο resolve IP... θα σου δείξει τον "κόμβο" που συνδέσαι στον provider σου.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Οκτ 2008 14:20

Χρειάζεται γραπτή εισαγγελική εντολή;
Τι να την κάνεις την γραπτή εισαγγελική εντολή;
Αν πάς σε εναν provider και ρωτήσεις?Δν σου λένε?

Τι ειναι, ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα η IP μας?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 15 Οκτ 2008 14:23

Φχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Ξερω τα σχετικά με την IP και πως την βλέπουμε.. Δεν είναι εκεί το θέμα.
Εστω οτι κάποιοι τρίτοι θεωρούν ότι ένας χρήστης του φόρουμ τους συκοφαντεί και μου ζητάνε την IP του. Πρώτον εγώ για να τη δώσω θα ζητήσω χαρτί από τον εισαγγελέα έτσι;
Αυτό είναι το ερώτημα...
Τωρα αν θα βρούνε άκρη και πως είναι δικό τους θέμα μετά...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
boliziner

Δημοσίευση από boliziner » 15 Οκτ 2008 14:30

Η ip δεν είναι αν όμως ζητήσεις αυτή η ip σε ποιον ανήκει δηλαδή όνομα, διεύθυνση κτλ τότε δεν στην δίνουν γιατί είναι προσωπικά δεδομένα

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 15 Οκτ 2008 17:15

Ντε και καλά ότι εγώ ζητάω IP!!
Είπα ότι ένας χρήστης με ψευδώνυμο, δεν δίνουν όνομα και διεύθυνση, δεν το ξέρω, έγραψε σοβαρές καταγγελίες για κάποιους που τυχαίνει να είναι ΔΣ σωματείου. Αυτοί θεωρούν όλα όσα γράφτηκαν ψέμματα και συκοφαντικά και μου ζητάνε να τους δώσω την IP του χρήστη..
Εγώ δεν την έδωσα και τους είπα να βρούνε και μου φέρουν εισαγγελική εντολή..
Καλά έκανα;
Τώρα αν φέρουν και την δώσω, μετά είναι δικό τους καπέλο αν μπορούν να βρούν από που και ποιός τα έγραψε...
Ετσι είναι; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Οκτ 2008 17:29

εαν εχεις προβλημα με ενα Post καταρχην ερχεσε σε επαφη με τον admin του forum και ζητας την βοηθεια του

μετα ερχεσε σε επαφη με τον χρηστη που νομιζεις οτι σε εθιξε με καποιο ποστ

αν θες να το προχωρησεις τοτε κρατας αρχεια ολων των μηνυματων και ζητας απο τον admin να μην αλλαξει κατι στο μηνυμα η στον χρηστη καθως θα πας δικαστικα το θεμα

μετα κανεις μια βολτα απο την ΔΗΕ στην Γαδα στον 5ο οροφο και το συζητας μαζι τους

αυτοι θα κρινουν αν υπαρχει θεμα και αν θα ασκηθει διωξη και αναλαμβανουν ολα τα υπολοιπα καθως οι isp για να δωσουν στοιχεια κατοχου Ip ( που συμφωνα με την ΕΕ ειναι προσωπικο δεδομενο http://www.pcw.gr/Article/Internet-Netw ... -2945.html ) πρεπει να παρουν εντολη απο την εισαγγελια

αν καταλαβα καλα εσυ εχεις ενα forum και εκει κατι παιζει
τοτε βαλε σε αποθηκευση το post Και ζητα απο την χρηστη να βαλει και στοιχεια του δημοσια αν θελει να κανει καταγγελια η να αποσυρει το Post καθως και αληθεια να ειναι απο την στιγμη που ειναι ανωνυμο μπορει να θεωρηθει συκοφαντικο

απο εκει και περα μονο με εισαγγελικη εντολη να δωσεις στοιχεια και μονο στον εισαγγελεα η οπου αλλου θα λεει η εντολη που θα σου ερθει

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Οκτ 2008 17:37

Όχι ΔΕΝ απαιτείται εισαγγελική εντολή για να τους δώσεις την IP για τον λόγο που σου εξηγούμε, ότι με σκέτη την IP ΔΕΝ μπορεί ο άλλος να κάνει τίποτε. Από την άλλη λογικά δεν είσαι και υποχρεωμένος να την δώσεις εφόσον δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο στους όρους χρήσης και προστασίας προσωπικών δεδομένων του site σου.
Ακόμα και στην ΕΕ το ψάχνουν το θέμα πάντως για το αν είναι τελικά προσωπικό δεδομένο η IP σου ή όχι:
http://www.pcw.gr/Article/Internet-Netw ... -2945.html

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Οκτ 2008 19:13

Αν κι εσύ κρίνεις ότι είναι συκοφαντικά, δώστην να πάει στο διάολο!
Στο κάτω κάτω αυτός ο "συκοφάντης" το πιθανότερο είναι να μην είχε σταθερή ΙΡ, οπότε τα εισαγγελικά έγγραφα θα τα χρειαστούν οι θιγόμενοι για την επαφή τους με τον provider, όχι για σένα...
Στο κάτω κάτω -λογικά- έχεις κάποιους όρους χρήσης που απαγορεύουν την δυσφήμιση, έτσι; Αν ναι, παρέβη τους όρους του forum σου το μέλος, οπότε μπορείς να δώσεις την ΙΡ του στα θιγόμενα μέλη, so simple...

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 16 Οκτ 2008 15:48

Το ζήτημα είναι οτι δεν ΘΕΛΩ να τους δώσω την IP του χρήστη γιατί πιστεύω-μάλλον ξέρω, οτι αυτά που γράφει είναι κατά πάσα πιθανότητα αλήθεια. Και δεν ξέρω αν εμπίπτουν καν σε παράβαση των νόμων περί δυσφήμησης, γιατί είναι υπό μορφή ερωτήσεων.
Δηλαδή: Είναι αλήθεια ότι ... έτσι-και έτσι ..

Οι τύποι του Δ.Σ. τώρα με απειλούν με μήνυση αν δεν τους δώσω την IP.
Τους είπα οτι θέλω χαρτί από εισαγγελέα και εκείνοι επιμένουν ότι πρέπει να τους τη δώσω με μια απλή αίτηση δική τους..
Τους ζήτησα να στείλουν μια επίσημη διάψευση από το Δ.Σ του συλλόγου τους, αλλά έως σήμερα αν και έχει περάσει μια βδομάδα από την ημέρα που τους ενημέρωσα με μήνυμά μου προσωπικό για το ποστ στο φόρουμ, οχι μόνο δεν έχουν στείλει αλλά ο γραμματέας μου είπε στο τηλέφωνο σε σχετική ερώτησή μου: Σιγά μην απαντάμε σε σαχλαμάρες...
Σαχλαμάρες, αλλά θέλουν να μάθουν ποιός τις λέει όμως και απειλούν με μήνυση..

Θα το πάω μάλλον έως το τέλος. Δεν τη δίνω έτσι απλά..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Οκτ 2008 15:55

Καλά ξεμπερδέματα... ου μπλέξεις είναι τέτοιες φάσεις. Δώστους το link που σου δωσα παραπάνω που γράφει για τις IP ότι προσπαθούν να τις περάσουν ως προσωπικό δεδομένο. Ίσως και να ισχύει μετά από τόσους μήνες. Το άρθρο είναι από της 23 Ιανουαρίου 2008

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Οκτ 2008 20:41

dimsis έγραψε:Καλά ξεμπερδέματα... ου μπλέξεις είναι τέτοιες φάσεις. Δώστους το link που σου δωσα παραπάνω που γράφει για τις IP ότι προσπαθούν να τις περάσουν ως προσωπικό δεδομένο. Ίσως και να ισχύει μετά από τόσους μήνες. Το άρθρο είναι από της 23 Ιανουαρίου 2008
και εδω ενα ποιο τελευταιο αρθρο σχετικα
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_285378

απο 21/09/2008

εγω θα ελεγα να παρεις και την γνωμη του Hoster σου και ενος δικηγορου
ζητα τους μεσω εξωδικου και παντα μεσω email για εξασφαλιση σου των λεγομενων τους να σου στειλουν οτι θελουν
και ζητα και την γνωμη της αρχης διασφαλισης προσωπικου απορρητου περι του θεματος

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Οκτ 2008 20:50

Μέσα και από το άρθρο του fiskilis φαίνεται πως ακόμα την ψάχνουν την δουλειά... δεν ξεκαθάρισε δηλαδή το πεδίο, οπότε ούτε σχετική νομοθεσία θα υπάρχει.
Από εκεί και πέρα ακόμα και αυτά που λέμε για εισαγγελική επέμβαση, ΑΝ δεν κάνω λάθος, εισαγγελίες δίνει εντολές για άρση απορρήτου μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει κακούργημα... κανένας δικηγόρος στο site να μας το διαφωτίσει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες