Web Designer - Web developer και ο χαμένος κρίκος»

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
soffia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από soffia » 16 Οκτ 2008 04:45

ΔΕΥΤΕΡΑ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / 19:30
«Information Architecture - Web Designer - Web developer και ο χαμένος κρίκος»
Νεκταριος Συλλιγκαρδάκης, Web enthusiast & Drupal lover, freelancer, Ένα web project στην διάρκεια της υλοποίηση του περνάει από διάφορα στάδια και ρόλους. Πολλές φορές παρατηρείτε μεγάλο κενό στην συνεννόηση μεταξύ των εμπλεκομένων ρόλων και τους είναι δύσκολο να βρουν την κατάλληλη γλώσσα - εργαλεία για την συνεργασία τους.
Στην παρουσίαση θα αναπτυχθούν προβληματισμοί - σκέψεις πάνω στα: Ποίοι είναι οι ρόλοι και η διαδικασίες που απαιτούνται για την υλοποίηση ενός web project.
Ποια γλώσσα χρησιμοποιεί ο κάθε ρόλος και πως επικοινωνούν - συνεργάζονται μεταξύ τους.
Ποια είναι τα εργαλεία που μπορούνε να βοηθήσουν στην καλύτερη συνεννόηση μεταξύ των ρόλων.
Η διάλεξη εδιαφέρει ιδιαίτερα Web Designer, Information Architecture, Web developer, Web project manager

http://www.ggdablog.gr/node/192
http://nsyll.net/story/information-arch ... νος-κρίκος
http://www.facebook.com/event.php?eid=30540518657

soffia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από soffia » 16 Οκτ 2008 22:55

Η Ένωση Γραφιστών Ελλάδας, ανακοινώνει το πρόγραμμα των διαλέξεων, που διοργανώνει για το τρίμηνο Οκτωβρίου, Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου 2008 Oι διαλέξεις που ξεκινούν την Δευτέρα 20 Οκτωβρίου είναι με Ελεύθερη είσοδο και φιλοξενούνται στα γραφεία της Ένωσης, Μυλλέρου 19, στο Μεταξουργείο.
Δηλώστε συμμετοχή. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

http://www.ggdablog.gr/node/192

soffia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από soffia » 17 Οκτ 2008 03:51

Για την ομιλία του Νεκτάριου θα έχουμε online μετάδοση http://www.ustream.tv/channel/ggda
(με κάθε επιφύλαξη να παρουσιαστεί το όποιο τεχνικό πρόβλημα… )
όσοι μπορείτε να έρθετε πάντως, αξίζει να ακούσετε τον Νεκτάριο από κοντά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2008 10:26

Καλό ακούγεται, αν ήμουν Αθήνα θα προσπαθούσα οπωσδήποτε να το παρακολουθήσω.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε και αν γνωρίζεις θα με διαφώτιζε μια απάντηση, είναι: σε ποιά μεγάλα projects έχει συμμετάσχει ο Νεκτάριος; Γιατί ακολούθησα τα links που μας έδωσες αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιο portfolio.

Και ασφαλώς όταν αναφερόμαστε σε στάδια υλοποίησης ενός project λογικά μιλάμε για project που ξεκινάει από το μηδέν και όχι σε project που βασίζετε σε drupal, joomla, κλπ έτοιμα scripts.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Οκτ 2008 12:12

Έχω την εντύπωση ότι ακόμα κι όταν ένα web project βασίζεται σε O.S core, έχει το δικαίωμα να ξεκινήσει από το μηδέν και να χωρίζεται σε στάδια.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2008 17:30

Είναι διαφορετικές οι διαδικασίες και τα στάδια όταν βασίζεσαι σε έτοιμο κώδικα και έτοιμη db, πιθανών και έτοιμο template, από το να ξεκινάς από μηδενική βάση να αναλύσεις, να σχεδιάσεις και να αναπτύξεις μια εφαρμογή / ΒΔ / design.
Πράγμα που σημαίνει πως άλλα πράγματα θα ακούσεις σε μια παρουσίαση που περιγράφει όλη τη διαδικασία δημιουργίας ενός web site σε drupal, και άλλα για ένα custom project που πρέπει να φτιάξεις τα πάντα εσύ χωρίς να χρησιμοποιήσεις κάτι έτοιμο.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Οκτ 2008 17:54

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο,
αλλά νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή το συγκεκριμένο θέμα εστιάζει στο communication μεταξύ developer - designer, οπότε το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, επειδή είναι κάτι που αφορά μόνο τον developer, δε πιστεύω ότι θα άλλαζε την παρουσίαση γιατί δεν επηρρεάζει ( από όσο μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον ) την επικοινωνία τους.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2008 18:50

Δεν είναι ξεκάθαρο - τουλάχιστον σε μένα - σε τι αναφέρεται η παρουσίαση για αυτό και έκανα το post.
Από τη στιγμή που γράφει: "Ποίοι είναι οι ρόλοι και οι διαδικασίες που απαιτούνται για την υλοποίηση ενός web project" και αναφέρει πως η διάλεξη ενδιαφέρει και web designers και web developers, δεν νομίζω πως θα μείνει μόνο στην επικοινωνία μεταξύ των ρόλων που μπορεί να συμμετέχουν σε ένα project. Δεν είναι όλα τα έργα ίδια.
Υποθέτω θα μας τα ξεκαθαρίσει η soffia.

Άβαταρ μέλους
nsyll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nsyll » 17 Οκτ 2008 22:06

Για σου Δημήτρη,
καταρχάς θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν θέλω να μιλήσω με την οπτική ενός ειδικού στο web project manager, αλλά με βάση την μικρή εμπειρία μου που είχα στο σχεδιασμό και στην υλοποίηση μερικών web project όπως του cityofathens.gr ( των 45k euro όχι του 1M euro :), athena984.gr και άλλον μικρότερων αυτών. Ποια προβλήματα αντιμετωπίσαμε, τι λάθη κάναμε, ποιες διαδικασίες που ακολουθούσαμε ήταν λειτουργικές και ποιες όχι. Είναι μια κουβέντα που τι κάνουμε, όλο και πιο συχνά με συναδέλφους του χώρου και κάπως έτσι προέκυψε και αυτή η παρουσίαση. Ελπίζω στο μέλλον να δούμε και άλλες παρουσιάσει, συζητήσεις, ομιλίες στην Ελλάδα γιατί και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι έχω να μάθω πολλά ακόμα.

Τώρα σχετικά με τον αν θα αναφερθούμε στην διαδικασία δημιουργίας ενός web site σε drupal. Δεν θα ήθελα να μιλήσω συγκεκριμένα για το Drupal που υποτίθεται ότι έχω και την περισσότερη εμπειρία σε αυτήν την πλατφόρμα αλλά θα αναφερθώ όσο πιο γενικά μπορώ.

Η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί σε ένα web project, γλώσσα προγραμματισμού - frame work - cms platform - flash κτλ από μόνη της πάντα μας βάζει μερικούς περιορισμούς λίγο πολύ και μας δίνει κάποιες δυνατότητες που αυτές πάντα πρέπει να συνεκτιμούνται στην διαδικασία υλοποίησης του web project και σίγουρα την επηρεάζει. Είναι το κομμάτι νομίζω που ο Developer θα πρέπει να συνδιαλλαχτεί με την υπόλοιπη ομάδα για να δώσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Οκτ 2008 23:33

Γεια σου Νεκτάριε,

καταρχήν να σου πω πως γέλασα με το σχόλιο σου για το cityofathens.gr. Τρελός ντόρος είχε γίνει. Φαντάζομαι τι περάσατε όσοι συμμετείχατε. Αν κατάφερνα να παρακολουθήσω την παρουσίαση δεν θα μου γλίτωνες θα σε έβαζα να μου τα εξιστορήσεις :)
Προσωπικά μου άρεσε η συνολική δουλειά που έγινε και είχα σχολιάσει θετικά για το site και στο vcdc.gr.

Ακούγετε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η παρουσίαση μετά και από τις διευκρινήσεις σου, μακάρι να μπορούσα να την παρακολουθήσω από κοντά. Μια ερώτηση μόνο όταν λες cms platform εννοείς πλατφόρμα που θα δημιουργηθεί για το Χ project σωστά. Δεν αναφέρεσαι σε κάτι έτοιμο; Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για το framework που θα αναπτυχθεί για το εκάστοτε site.

Ελπίζω αφού θα μεταδοθεί live να κρατήσετε κάπου και ένα video ώστε να μπορούμε να τη δούμε και έπειτα. Έστω και «κονσέρβα» αν χάσω το live, θα ήθελα να την δω και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
nsyll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nsyll » 17 Οκτ 2008 23:52

μια όμορφη κουβέντα σχετικά με αυτό που ρωτάς έχει γίνει εδώ:
http://el.porcupine.gr/web-design/comme ... ms-part-2/

ρίξε μια ματιά αξίζει τον κόπο

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2008 00:35

Είναι ωραία κουβέντα πράγματι, ασχέτως αν δεν συμφωνώ και έχω εκφράσει τα επιχειρήματα μου και εδώ στο παρελθόν επί του θέματος.
Από το link που έδωσες να υποθέσω δηλαδή τελικά ότι θα αναφερθείς σε έτοιμα frameworks και cms; και τελικά θα ανέβει κάπου το video της παροσίασης ώστε να το παρακολουθήσουμε όποτε υπάρχει χρόνος;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Οκτ 2008 20:15

Τι έγινε τελικά πως πήγε η παρουσίαση;
Υπάρχει πουθενά ανεβασμένη να την δούμε;

Άβαταρ μέλους
nsyll
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nsyll » 27 Οκτ 2008 00:41

@dimsis το video και τα slide της παρουσίασης μπορείς να βρεις εδώ:
http://ub0.cc/0h/0m
σχόλια και παρατηρήσεις για την άποψη σου θα με ενδιέφερε να τα ακούσω.

Πάντως εγώ περισσότερο ευχαριστήθηκα την κουβέντα που
ακολούθησε μετά την παρουσίαση, ένα κομμάτι της είναι και στο βίντεο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Οκτ 2008 11:49

Ευχαριστούμε που ανέβασες την παρουσίαση και την μοιράστηκες μαζί μας.
Έκατσε και πάνω στη πρώτη μέρα άδειας μου, οπότε την παρακολούθησα ολόκληρη με την ησυχία μου στο σπίτι, όπως και την συζήτηση που κάνατε στο τέλος.
Σε ενδιαφέρει να γράψω κάποια προσωπικά μου συμπεράσματα - απόψεις για την παρουσίαση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες