υπηρεσιες rendering

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
circadian

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από circadian » 16 Οκτ 2008 19:57

εχω μια ερωτηση για ολους εσας που ασχολειστε με παραγωγη 3D εικονων/video.
πως θα σας φαινοταν μια (επι πληρωμη) υπηρεσια rendering, αντι δλδ να κανετε 10 ωρες και παραπανω render να αναλαμβανει καποιος αλλος για εσας. επειδη σκεφτομαι κατασκευη ενος σοβαρου render farm, θελω να δω αν υπαρχει γενικοτερα μια τετοια αναγκη.

ευχαριστω πολυ.

Tasos-21

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από Tasos-21 » 17 Οκτ 2008 00:05

Κατά τη γνώμη μου, αν και δεν ειδικεύομαι στα 3D, θα έλεγα πως μια τέτοια υπηρεσία θα ήταν καλό να υπάρχει, αλλά για όποιον έχει ανάγκη για αρκετά μεγάλα renderings, όπως κάποια animations κ.λπ. και αυτά στην τελική τους φάση, καθώς πολλοί κάνουν κάτι render (me!) και επειδή δεν τους αρέσει ένα αντικείμενο το οποίο θα έπρεπε να είναι 0,05cm πιο κει και να καλύπτει το από πίσω και ξανακάνουν render δεν θα το έβρισκαν ιδιαίτερα χρήσιμο.

Η συγκεκριένη υπηρεσία θα προσελκύσει/-ούσε πελάτες κυρίως με επαγγελματική κατάρτιση στο χώρο που έχουν ανάγκη για μεγάλα renderings, με εξαίρεση τις εταιρείες, όμως, όπου οι περισσότεροι έχουν δικά τους μηχανήματα.

Αυτά από μένα! Θα περιμένεις λιγάκι να αναλάβουν και οι επαγγελματίες του είδους, για να σε διαφωτίσουν περισσότερο. :wink:

Frruger

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από Frruger » 17 Οκτ 2008 05:23

Υπάρχον χρόνια τώρα τέτοιου είδους υπηρεσίες, μέχρι και online.
Κάντε ένα search για Render Farm και θα βρείτε πολλα

http://www.rebusfarm.com/
http://www.rendercore.com/rendercoreweb/index.do

Άβαταρ μέλους
ne3go

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από ne3go » 17 Οκτ 2008 12:17

Αυτό θα ήθελα να σημειώσω κι εγώ. Οι υπηρεσίες render farm υπάρχουν διαδικτυακά και μπορείς μέσω αυτών να ρεντάρεις. Για να ανοίξεις τέτοια είδους επιχείρηση, προυποθέτει:
α)κόσμο που θα προσέλθει
β)ανταγωνιστικές τιμές

Για το α) δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφέρει κάποιον ανεξάρτητο επαγγελματία (εγώ δεν είμαι) αντί να περιμένει 10 ώρες στο pc του, να φάει 3 ώρες κίνηση για να έρθει στην επιχείρησή σου να ρεντάρει (επί πληρωμή) και όσο για τις σοβαρές και μεγάλες εταιρείες του 3d χώρου, έχουν υποθέτω ήδη κάποιο renderfarm δικό τους (όπως είπε κι ο Vangelis)

Για το β) αν ο επαγγελματίας αντί να έρθει στο μαγαζί σου, του προσφέρεις online render, θα πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός στις τιμές με τα site του εξωτερικού, και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό!

Όλα αυτά βέβαια είναι απλώς κάποιες σκέψεις, και μάλιστα από κάποιον που δεν είναι επαγγελματίας.

Frruger

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από Frruger » 17 Οκτ 2008 12:39

Επίσης για να είσαι αξιόπιστος πρέπει να έχεις εμπειρία Rendering από όλα τα πακέτα και όλους τους renderers που προσφέρεις.

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από NikoSokiN » 17 Οκτ 2008 21:47

Συμφωνώ με τα προαναφερθέντα...η ιδέα του render farm δεν είναι καθόλου κακή, μόνο που μιλάμε για ελλάδα (να μην επαλαμβανόμαστε, καταλαβαίνετε τι εννοώ).

Επίσης μιλάμε για μεγάλο προς διάθεση κεφάλαιο: (δε θα ήθελα να μάθω πόσο μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής ο οποίος θα δίνει απίστευτους χρόνους rendering). Και φαντάζομαι η συντήρηση του(των) υπολογιστή(των) θα πρέπει να γίνεται με χειρουργική συνέπεια (defragments, formats κτλ). Όλα αυτά λειτουργούν εναντίων των ανταγωνιστικών τιμών.

Δυό περιπτώσεις:

1. Ο τύπος ο οποίος έχει σκάσει να περιμένει τα renderings, αλλά δεν έχει και δα τα τρομερά έσοδα. Υπάρχει περίπτωση να απευθυνθεί σε δεύτερο (επί πληρωμή εννοείται) για να του κάνει τα renderings???Αφού δεν τον παίρνει - θα βρουν τα κόκκαλα του μπροστά απο μια οθόνη που θα συνεχίζει να κάνει final gather και όλα τα συναφή.

2. Ο τύπος ο οποίος επιβιώνει απο το 3d και υπολογίζει το κάθε δεύτερολεπτο. Αυτός πιθανώς να μην έχει οικονομικό πρόβλημα (αμφιβάλλω αν δεν έχει και δευτερη δουλειά) και να μπορεί να απευθυνθεί σε render farm. Η λογική λέει ότι απο τη στιγμή που το 3d του δίνει τα προς το ζην, θα επενδύσει σε δυνατά μηχανήματα αντί να δίνει ένα ποσοστό των εσόδων του σε δεύτερους. Μια στο τόσο (αν πλακώσει δουλειά) μπορεί και να δώσει έξω τα renderings του, αλλά και πάλι αυτό -λέω εγώ- ότι θα έιναι σπάνια περίπτωση.

Η ιδέα δεν είναι καθόλου κακή. Μόνο που αυτό ισχύει για αναπτυγμένες αγορές, όχι για το βασίλειο της λαμογιάς.... :cry: :cry: :cry:
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από NikoSokiN » 17 Οκτ 2008 21:52

Frruger έγραψε:Επίσης για να είσαι αξιόπιστος πρέπει να έχεις εμπειρία Rendering από όλα τα πακέτα και όλους τους renderers που προσφέρεις.
Με έναν Vray (άντε και Mental Ray) πιστεύω ότι πιάνεις με διαφορά το μεγαλύτερο ποσοστό. Δε νομίζώ ότι υπάρχουν και πολλοί που θα δουλεύουν λιγότερο εμπορικούς renderers και παράλληλα θα έχουν πρόβλημα rendering...ελάχιστοι (λέω και πάλι εγώ....)
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

υπηρεσιες rendering

Δημοσίευση από paink1ller » 31 Οκτ 2008 15:03

Δυστυχως φιλε μου η Ελλαδα ειναι αγονο χωραφι για μια τετοια υπηρεσια.

Εξαλου οι τιμες/performance ειναι εξευτελιστικες πια. Με 2500Ε παιρνεις 2 Quads-Q6600 για render slaves και ενα Quad-Q9650 για το μηχανιμα που θα δουλευεις.
Χρονιζεις τους 6600 στα 3.2 ή 3.6Ghz και τον 9650 στα 4.0Ghz και εχεις περι τα 45Ghz διαθεσιμα για να κανεις ακομη και το επομενο Shrek.
Επισης τετοιες υπηρεσιες προυποθετουν και το upload ολων των αρχειων σου στους σερβερ τους. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι η εταιρια δεν θα μεταπωλησει τα μοντελα και τα textures σου σε αλλους.
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες