Ταχυρυθμες σχολες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
view-x

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από view-x » 18 Οκτ 2008 02:04

Υπαρχουν διαφορες σχολες που κανουν μαθηματα 30 ωρων σε διαφορα προγγραματα οπως photoshop,corel draw.Autocad κ.τλ . Πιστευτε οτι ειναι αρκετες οι ωρες για την εκμαθηση τους;Και γενικα τι γνωμη εχετε αξιζουν τα λεφτα τους;

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από alexandr0s » 18 Οκτ 2008 04:45

Αν και μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αμέσως επόμενο post από το δικό μου θα είναι 'δεν αξίζει, καλύτερα να διαβάσεις από βιβλίο' θα σου πω τα εξής. Μαθαίνεις βασικά πράγματα, δεν πρόκειται να γίνεις pro σε 30 ώρες. Τα μαθαίνεις όμως με κάποιο πρόγραμμα και έχεις και κάποιον δίπλα σου στην αρχή για να σου λύσει οποιεσδήποτε απορίες. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να πάει σε τέτοια σεμινάρια και να μη μείνει ευχαριστημένος. Πολύ σημαντικό επίσης είναι και το επίπεδο της τάξης. Πχ αν είστε όλοι τσακάλια θα προχωρήσετε πολύ καλά. Σημαντικός παράγοντας είναι ο οικονομικός όμως. Ανάλογα με τα λεφτά που θες να δώσεις την εκπαίδευση, επιλέγεις βιβλίο ή σεμινάρια (καλά το βιβλίο είναι σίγουρο)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Οκτ 2008 11:05

Το 'νεκρό' βιβλίο από μόνο του δεν λέει τίποτα!
Κατέβασα κι εγώ pdf-άκι "WindowsServer2008 for Dummies" και νοιώθω πιο dummy απ'τους 'Dummies' που αναφέρει. Κάτι σε Σανσκριτικά-Αγγλικά διάβασα, και ('μην κατέχοντας' τα Σανσκριτικά-Αγγλικά) δεν κατάλαβα λέξη!
Ή στραβός ήταν ο γιαλός, ή στραβά αρμένιζα :-? :D :D :D
Γι'αυτό, όντως χρειάζεσαι κάποιον να σου δείξει τον δρόμο! Διαφορετικά, δεν θα χρειαζόντουσαν τα -κάθε είδους- σχολεία.
Αφού πάρεις τις κατευθύνσεις και τις βάσεις, ΤΟΤΕ ξεκινάς μόνος τον δρόμο σου μέχρι όπου θέλεις να τον φτάσεις.
Για τα οικονομικά θα συμφωνήσω κι εγώ. Γιατί τόση βιασύνη και θες 'ταχύρρυθμο'; :question:
Αν υπάρχει σοβαρός λόγος, τότε χαλάλι και τα έξοδα κι η κούραση (παραπάνω γκάζια)!!
Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, τότε υπάρχουν κι οι 'νορμάλ' καταστάσεις :wink:
Σε κάθε περίπτωση όμως, βάσεις και κατευθύνσεις θα πάρεις, κι όπως σου είπε κι ο @alexandr0s
...δεν πρόκειται να γίνεις pro σε 30 ώρες...
++++++
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2008 12:11

Σε 30 ώρες μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα από έναν που γνωρίζει καλά αυτά που θα σου διδάξει και εφόσον και εσύ είσαι σε θέση να καταλάβεις και να συγκρατήσεις αυτά που σου διδάσκουν.

view-x

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από view-x » 18 Οκτ 2008 16:40

Διαλεξα τα μαθηματα των 30 ωρων γιατι αυτη ειναι η μονη επιλογη στην πολη μου.Δεν ειναι σεμιναρια αλλα μαθηματα σε σχολη και σου δινουν μια πιστοποιηση.Εμαθα αρκετα απο βιβλια και εχει πολυ διαβασμα ακομα.Βλεπω εδω μεσα τα βοηθηματα για photoshop πως συνδιαζουν τις λειτουργειες για το αποτελεσμα.Αμφιβαλω στις σχολες αυτες των 20-30 ωρων να σου μαθαινουν τετοια πραγματα, μαλον παρουσιαζουν τις γενικες λειτουργιες οπως σε ενα βιβλιο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2008 17:43

Αν θέλεις τη γνώμη μου και τις γενικές λειτουργίες να σου μάθουν εφόσον δεν τις γνωρίζεις, κέρδος είναι.
Άσε που ιδιαίτερα για προγράμματα επεξεργασίας εικόνας / γραφικών, έχει και αρκετή θεωρία που θα πρέπει να μάθεις σχετικά με τα χρώματα, διαχωρισμούς, formats κλπ.
Προσωπικά θα προτιμούσα 30 ώρες να μου δείξει κάποιος που γνωρίζει πως δουλεύω με το Χ πρόγραμμα η γλώσσα παρά να κάθομαι να τα διαβάζω μόνος μου και να παραμένω με άλυτες απορίες. Σε μια τάξη εφόσον ο καθητής κατέχει καλά όσα διδάσκει, μπορείς να τον εκμεταλευτείς και να πάρεις απαντήσεις σε πολύ σημαντικά θέματα που διαφορετικά μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν μέχρι να τα ξεκαθαρίσεις.
Εννοείται πως πρέπει να δοκιμάζεις και μόνος στην πράξη όσα μαθαίνεις και να διαβάζεις παράλληλα και βιβλία / tutorials.

view-x

Ταχυρυθμες σχολες

Δημοσίευση από view-x » 18 Οκτ 2008 20:06

Eυχαριστω για τις απαντησεις, μαλον θα την παρω την αποφαση αν και νομιζω οτι μονο κοντα σε εναν γραφιστα επαγγελματια μπορεις να μαθεις και οχι απο καθηγητες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες