ERGASIA STHN ELLADA TOY 21o AIONA

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ARKADIOS

Δημοσίευση από ARKADIOS » 15 Μάιος 2003 09:52

THA ITHELA THN APOPSI TON XRHSTON , GIA ENA THEMA POY PISTEYO OTI DEN EIMAI O MONADIKOS POY EXO THN APORIA.

EXO SPOYDASEI HLEKTRONIKOS SE KRATIKH SXOLH AMESOS META TO GYMNASIO , H AGAPH MOY GIA TA HLEKTRONIKA KAI TOYS YPOLOGISTES ME EKANE NA ASXOLITHO MAZI TOYS EDO 12 XRONIA SE OPOIA MORFH YPHRXAN KAI HPARXOYN.
ERGAZOMAI ATYHN THN STIMGH META APO MIA PORIA, EPAGGELMATIKA PETYXHMENH STO XORO TON POLHSEON H/Y OS TEXNIKOS MHXANOGRAFISHS KAI DIKTYON XORIS NA EXO KAPOIO PTYXIO TEI,AEI.
PARALHLA STA 28 POY EIMAI PHGAINO KAI BRADYNO TEE STO KOMMATI THS PLHROFORIKHS OSTE NA EXO ENA XARTI AKOMA POY MPOREI NA ME BOHTHISEI NA EXO ENA KALYTERO AYRIO.
TO EROTHMA...
A) H AGORA ERGASIAS THS PLHROFIKHS PISTEYTE OTI SYRIKNONETAI ?
B) PROHPOTHESH GIA MIA PETYXHMENH KARIERA EINAI ENA PTYXIO APO AEI,TEI
G) TELIKA OTI AXIZOYME PAIRNOYME MISTHOLOGIKA ( EAN KAPOIOS DEN EXEI PTYXIO ALLA APODEDEIGMENH EMPERIA SE TI MPOREI NA ELPIZEI ?)?
E) POIA PISTEYTE OTI EINAI TA EPAGGELMATA POY THA FEROYN TA ANAMENOMENA APOTELESMATA KAI EINAI AYTO POY LEME EPAGGELMATA TOY AYRIO!!!!
FILIKA
ARKADIOS

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 15 Μάιος 2003 12:22

Άποψη μου:

Α) Η αγορα εργασιας της Πληροφορικης απλα αλλαζει μορφη. Αλλαζουνε τα δεδομενα και οι απαιτησεις της. Οταν εχεις την ικανοτητα να προβλεπεις τι ειναι αυτο που θα παιξει στην αγορα τους επομενους μηνες σε οποιοδηποτε τομεα (νεες τεχνολογιες, προιοντα κλπ) ο χορος για σενα καλα κρατει.

Β) Δυστιχως στην Ελλαδα το τι εχεις κρεμασμενο στο τοιχο μετραει περισσοτερο απο το τι ξερεις και εχουμε πολλα παραδειγματα γι αυτο. Αυτο δε σημαινει πως οι υπολοιποι πανε χαμενοι. Εχουμε επισης αλλα τοσα παραδειγματα με ανθρωπους σαν εσενα που απο την αγαπη τους για κατι προχωρανε ακαθεκτοι. Παλι προσωπικη αποψη, οχι.

Γ) Στην Ελλαδα ολοι προσπαθουνε να κανουνε τη δουλεια τους με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα. Παλι και στις 2 περιπτωσεις (με η χωρις πτυχιο) εχουμε δει τρελες καταστασεις.

Δ) Οτιδηποτε εχει σχεση με δικτυωση , Java και Linux.

Γενικοτερα μιας και πανω κατω βρισκομαστε στην ιδια φαση αν και εγω πηρα την μεγαλη αποφαση να αφησω τη μαμα πατριδα για αναζητηση μιας καλυτερης τυχης πανω στο τομεα μη μασας καθολου. Καποιος , καπου θα βρεθει να εκτιμησει το ζηλο σου για αυτο που κανεις και θα τα πας μια χαρα.

keep up the good feeling :D

ARKADIOS

Δημοσίευση από ARKADIOS » 15 Μάιος 2003 14:13

Ξέρεις φίλε μου , και μου επειτρέπεις να σε λέω φίλε μου , έχεις απολυτω δίκιο για τα πράγματα τα οποία λές.
Παράδειγμα
Νο1 ...
στο ΤΕΕ το οποιο βρισκομαι κατα βαση και σε μέσα σε παρενθεση χωρι να φανω ξερόλας ( κανω σχεδον εγω μαθημα , δουλευω το δικτυο και στηνω τους Υπολογιστες τους . Οι καθηγητές ποια το εχουν καταλαβει το ποιος ειμαι...
αλωστε οταν προκειται για βλαβη , δικτυο , η οποιοδήποτε Setup παω με τα παιδια απο την ταξη μου που εχουν διαψα να μαθουν πραγματα τα οποια δεν μας τα διδάσκουν.
Νο2 ...
Εχω χτυπησει πολλες πορτες σχετικα με την εργασια
εχω μιλησει σχετικα με τις γνωσεις μου , και το ζητουμενο φτανει στις σπουδες, καλως ή κακώς δεν συνεχισα σε καποιο εκπαιδευτικο ιδρυμα, το κανω τωρα!!! με οτι μπορω να μαθω να να εισπραξω σε επιπεδο γνωσεων.
Δεν πληρωνομαι για αυτα που γνωριζω αλλα για αυτα που κατεχω , και τυχαια καποιος προισταμενος μου ο οποιος δεν εχει γνωσεις Πληροφορικης στο επιπεδο τουλαχιστον που ειμαι παιρνει 4πλασιο μισθο....
Νο3 ...
Αυριο που θα ειμαι 30 - 35 και θα εχω τελειωσει με τις σπουδες πως θα τραβηξω μορια σε σχεση με τα παιδια που θα ειναι 20-23 και θα εχουν βγει απο τα Πανεπιστημια ???

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 15 Μάιος 2003 14:21

αυτο που εχεις να κανεις δεν ειναι το πως θα τραβηξεις μορια αλλα το πως θα μαθεις νεες τεχνολογιες. καλος η κακως διαλεξες το δρομο το δυσκολο και σε καταλαβαινω απολυτα.

απλα μη ανακυκλωνεις μεχρι τοτε τις υπαρχουσες γνωσεις σου. μαθε νεα πραγματα. πραγματα που παιζουν η θα παιξουν τα επομενα χρονια. οταν δεν εχεις ακαδημαικα προσοντα ψαχνεις αλλου για να βγεις στην επιφανεια. αυτο δεν ειναι καλο αλλα ετσι εχουνε τα πραγματα και το ξερεις.

Φτιαξε ενα "σετ" γνωσεων για πραγματα εξιδικευμενα και μην αφηνεις τον εαυτο σου να γινεται ξερολας πανω σε οτιδηποτε εχει σχεση με καλωδιο η PC. αυτους τους τρωει το μαυρο φιδι. απλα κοιτα τις γνωσεις που εχεις για κατι να τις εχεις σε ενα επιπεδο. οπως ειπα, χαμενος δε πας. κυνηγησε το και θα ρθει. :D

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 15 Μάιος 2003 14:26

kala file me to thema "kathightes plhroforikhs sta sxoleia ths ellados" mhn to psaxneis kai poly....

oi perissoteroi einai koinoniologoi, filologoi, to poly poly mathimatikoi pou exoun kanei 2mhna seminaria sthn xrhsh tvn ypologistwn...

ena 20 -30 % einai apofoitoi sxolhs sxetikhs me plhroforikh klp....

oso gia ta alla pou lete...ontws yparxei polys kosmos pou kserei perissotera apo kapoious pou teleiwsan panepisthmia sto thema afto...giati einai kai hobbistikh apasxolhsh kai prosferetai gia na matheis monos sou , opws kathe ti kainotomiko texnologika...

Alla ante na vreis ...to dikio sou sthn Ellada poy oti dhloseis eisai. (mhn thymisw ton gnwsto hacker - kathigith plhroforikhs gnwstou reality pou eixe kanei mono ena 4mhno seminario sto didacta se pcs)..kai ta "xartia" einai opws kai na to kanoume ena apodeiktiko meso...
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Μάιος 2003 14:42

Η γνώμη μου: (η οποία πηγάζει από πραγματικά συμβάντα και εμπειρίες δικές μου και φίλων)

Α.)Στην Ελλάδα η αφορά πληροφορικής δεν συρρικνώνεται, απλά πληθαίνουν τα άτομα τα οποία επειδή έμαθαν 5 πράγματα το "παίζουν" ειδικοί.
Οι θέσεις είναι πάνω-κάτω συγκεκριμένες οπότε αφού αυξάνεται ο αριθμός των "αλεξιπτωτιστών" γίνεται πιο δύσκολο να ξεχωρίσουν πραγματικοί γνώστες.

Β.) ΟΧΙ δεν παίζει ρόλο το πτυχίο για την θέση που θα πάρεις στον ιδιωτικό τομέα , στο δημόσιο όμως ναι.

Παράδειγμα: φίλος μου απόφοιτος τεχνικού λυκείου (και μιλάμε ότι σπούδαζε την εποχή που μας δίδασκαν για την δίοδο και την τρίοδο λυχνία) έχει "από κάτω του" απόφοιτους ΤΕΙ και ΑΕΙ. Πώς τα κατάφερε? Όταν ήταν να έρθει το ISDN στην Ελλάδα ξεκοκάλισε ότι βιβλίο σχετικά με αυτό με αποτέλεσμα να ξέρει το πρωτόκολλο απ’έξω. Με 2-3 καλές μεταγραφές που έκανε ο μισθός του αυτή την στιγμή είναι 1.700+ ευρώ. Πως τα κατάφερε ? ΔΟΥΛΕΙΑ και πολύ Δ Ι Α Β Α Σ Μ Α.

E)Ο πιο αναπτυσσόμενος τομέας (που πληρώνει και καλά) είναι οι τηλεπικοινωνίες, δίκτυα, πρωτόκολλα μεταφοράς δεδομένων, λειτουργικά για router κλπ τα ζητάνε οι μεγάλες εταιρίες .

HINT: :wink: Ένα καλό εφόδιο για επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτόν τον τομέα είναι τα πτυχία που δίνει η cisco (CNAP και άλλα)

Ά και κάτι τελευταίο, οι γνώσεις μας ΔΕΝ είμαστε εμείς αυτοί που θα πουν αν είναι πολλές ή λίγες , οι γνώσεις κρίνονται στο πεδίο εργασίας και μόνο. Μπορεί να είμαστε ο "μονόφθαλμος" ανάμεσα στους "τυφλούς" αλλά αυτό για μία μεγάλη εταιρία δεν λέει τίποτα. Δηλώσεις του στυλ είμαι ο καλύτερος στην τάξη μου για τον υπεύθυνο προσλήψεων μίας εταιρίας δεν έχουν βάρος.

ARKADIOS

Δημοσίευση από ARKADIOS » 15 Μάιος 2003 15:56

Παιδιά συμφωνό μαζί σας απολυτα.
Αλλα εαν το δουμε το θεμα λιγο βαθυτερα πιστευω οτι τα πραγματα ειναι λιγο πιο δυσκολα , απο οτι ισως φαινονται.
Συμφωνο οτι θελει κοπο,ωρες,μελετη,δουλεια,αγωνα....!!!! αλλα μηπως ειμστε μονοι σε αυτο τον ωκεανο.
Θα σας αναφερω μοναχα το εξης χαρακτηριστικο!!
Χωρις να υπαρχει ιχνος ρατσισμου στην κουβεντα μου.
Στο Τ.Ε.Ε το οποιο ειμαι το 80% ειναι ξενοι ( αδειαζουν παραδοσιακες θεσεις εργασιας λογω φτηνου μεροκαματος )και σαν αποτελεσμα εχει οι ελληνες να αναζητουν αλλες εργασιες που δεν μπορουν εκ των πραγματων να κανουν τωρα οι Ξενοι.
Για μεταφερθειτε λιγο 10-15 χρονια μετα!!! στο μελλον το οποιο σιγουρα δεν θα ειναι σιγουρο!!! Ποιο αγορα θα μας αποροφησει οταν τα κριτηρια διαλογης θα ειναι πιο αυστηρα.
Και πανω εκει ειναι και ο προσωπικος μου προβληματισμος, σχετικα με το που πρεπει εδω στην Ελλάδα μας να επενδυσουμε.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ...

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 15 Μάιος 2003 19:36

Α.)Στην Ελλάδα η αφορά πληροφορικής δεν συρρικνώνεται, απλά πληθαίνουν τα άτομα τα οποία επειδή έμαθαν 5 πράγματα το "παίζουν" ειδικοί.
Symfono apolyta.

Β.) ΟΧΙ δεν παίζει ρόλο το πτυχίο για την θέση που θα πάρεις στον ιδιωτικό τομέα , στο δημόσιο όμως ναι.
Paizei rolo to ptyxio se olous tous tomeis, milame gia Ellada. An gia paradeigma prosliftheis stin idia thesi mazi me kapoion allo pou exei ptyxio poios nomizeis oti tha "anebei" se kalyteri thesi grigorotera.
Dikaio? Oxi. Alla distyxos etsi ginetai, ki oxi mono stin Ellada...
To ptyxio tha se boithisei na kaneis to ena bima parapano kai na afiseis tous ypoloipous ena skalopati piso sou. Eidika an exei kai ikanotites tote eisai sigoura se kalyteri moira apo tous allous.
Στην Ελλαδα ολοι προσπαθουνε να κανουνε τη δουλεια τους με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα. Παλι και στις 2 περιπτωσεις (με η χωρις πτυχιο) εχουμε δει τρελες καταστασεις.
Afto einai apolytos sosto. To eida me ta matia mou propersi to kalokairi otan imoun Ellada gia diakopes kai apo periergeia pira tilefono 2-3 etairies gia na matho "ti paizetai" stin Elliniki agora. Me afta pou akousa tote, apo "sobarous" ypotithetai epixeirimaties, akoma gelao...

Oso gia ta eppagelmata tou avrio?
Otidipote exei sxesi me to Internet (web design, poliseis, consulting, databases) kai diktya kai fysika i texniki ypostirixi gia afta ta systimata. :wink:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Μάιος 2003 21:29

pani0202 έγραψε:An gia paradeigma prosliftheis stin idia thesi mazi me kapoion allo pou exei ptyxio poios nomizeis oti tha "anebei" se kalyteri thesi grigorotera.
Αν μιλάμε για θέσεις στο δημόσιο τότε καλύτερες απολαβές θα έχει ο πτυχιούχος , αν μιλάμε για τον ιδιωτικό τομέα τότε καλύτερες απολαβές θα έχει αυτός που αξίζει και προσφέρει περισσότερα άσχετα με τα "τυπικά" προσόντα που έχει.

Το πρόβλημα για κάθε εργοδότη είναι ότι επειδή όταν ζητάει έναν υπάλληλο έρχονται πολλοί υποψήφιοι βάζει το κριτήριο του πτυχίου πιστεύοντας ότι έτσι θα έχει να επιλέξει κάποιον από τους καλούς. Μέγα λάθος βέβαια που μόνο θετικά αποτελέσματα δεν έχει για την επιχείρηση.
Και γιατί ο Χ εργοδότης δεν κάνει πραγματική αξιολόγηση ? Γιατί ή είναι άσχετος με την δουλειά του οπότε δεν έχει τα "φόντα" για σωστή έρευνα, ή αναθέτει την αξιολόγηση σε κάποιον υπάλληλο του ο οποίος βλέποντας υποψήφιο με γνώσεις ξυπνάει ο ανταγωνισμός μέσα του.
Το συμπέρασμα ? βράσε ρύζι……

p.s. κατά την γνώμη μου ένα από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα αυτό τον καιρό ! 8)

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 15 Μάιος 2003 22:21

Αν μιλάμε για θέσεις στο δημόσιο τότε καλύτερες απολαβές θα έχει ο πτυχιούχος , αν μιλάμε για τον ιδιωτικό τομέα τότε καλύτερες απολαβές θα έχει αυτός που αξίζει και προσφέρει περισσότερα άσχετα με τα "τυπικά" προσόντα που έχει.
Den milao mono gia apolabes, milao gia thesi. Diladi proslambaneste ki oi dyo tin idia mera san entry level programmers, o ptyxiouxos tha anebei grigorotera (stis perissoteres periptoseis) kai tha ginei manager klp.
Leo stis perissoteres periptoseis giati mono an o mi-ptyxiouxos einai EXAIRETIKH periptosi kai yper-ergatikos tha xeperasei ton ptyxiouxo kai tha anebei grigorotera apo afton.

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 16 Μάιος 2003 02:21

ka8hghtes pliroforikis sta TEE? mouaxaxaxaxaxax
etos 1992 sto prwto tmhma programmatismou se texniko lykeio ths 8essalonikhs -> ka8hghtes asxetoi ma8hmatikoi pou me ekanan na barieme tous ypologistes
etos 2002 se nyxterino TEE ths 8essalonikhs tmhma pliroforikhs-diktywn -> ka8hghtes ptyxiouxoi 10etias aparxaiomenoi pou exoun meinei sthn texnologia tou 85 (h kalyterh ataka ka8hghth htan h eksis "T1 kai T3? ti einai h T1 kai h T3? de ta exw ksanakousei..." h mhpws na thewrisw kalyterh thn eksis ataka "poios sas ma8ainei oti to linux einai sta8erotero apo ta win? blakeies leei" :hammer:

mhpws telika ekei pou arxizei to ka8hghtiliki kai o sigouros mis8os stamataei h dipsa gia th nea texnologia?
telika exw arxisei na skeftome pws akoma kai na eixa kapoio xarti pou na apodiknei oti kserw poia einai i diafora metaksi win kai office de 8a eixe megaliteri aksia apo to xarti pou exw sto WC
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 16 Μάιος 2003 02:31

aaaa kai gia na mi me deirete... h teleytaia sponta moy den afora toys pantes (safestata yparxoun eytyxws polloi aksioi ptyxiouxoi) alla osous exoun th myga kai mygiasthkan :hammer:

xm san thn ataka "Oi misoi apo sas einai m****s" :wink:
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Wiwol

Δημοσίευση από Wiwol » 16 Μάιος 2003 10:53

paidia h agora ergasias einai gia olous anoixth.......
eite yparxei ptixio eite oxi....(gia idiotiko tomea panta)

oi gnoseis einai aytes pou metrane!!!!

skeftikate omos pote ti efodia dinoun oi gnoseis!?!

gia na mhn sas leo genikothtes....prosopika briskomai sto 4 etos spoudon sto tmhma hlektrologon mhxanikon kai exo eidikothta se H/Y.
asxoloumai me hardaware kai diktiosh arketo kairo(exoume magazi servise kai polhseon se oti exei sxesh me H/Y)

sxedon TA PANTA ta ematha ektos sxolhs....

pistepse me omos ....... ayta pou mathaino sth sxolh oso pernaei o kairos allazoun para polly to tropo pou skeftomai pano se ola ta themata.

einai simantikh leptomeria na gnorizeis ena anteikhmeno apo thn riza toy!!!

ayth pisteyo einai h diafora ptixiouxou kai mh!

apo prosopiki empeiria ksanaleo oti h agora einai anoixth gia olous!!oreksh gia mathisi na exete giati oi ypologistes kai oi efarmoges toys einai isos o pio taxytera ekseliksimos tomeas epistimis shmera.

kai akoma exei polly dromo! :)

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 16 Μάιος 2003 13:14

Emena tis apopseis mou tis xerete. Exo ke ptixio pliroforikis ke empiria terastia ke computer freak ime klp, ke vevea mistho pano apo 200 xiliarika den exo xtipisei. Ase pou se kathe doulia ekmetalevodan sto epakro tis gnoseis mou -exo paei se magazi prosfata, meta apo 5 xronia ke xrisimopioun akomi to applet pou tous ixa ftiaxei!

Ekei lipon ine pou fortoneis me tous apadaxou ekmetaleftes ke apofasizeis na kaneis kati monos sou. An kai... akouste ke frixte...

Prin ena akrivos xrono meta apo 6 minon skliri doulia -klismenoi se ena spiti ego ke o telxinas me 6 ores ipno imerisios ke astamatiti doulia epi 18 oro, ke mia to poli exodo miniaios- teliosa me ti voithia tou telxina sta grafika, to progama Thespis, pou proorizete gia video clubs. To dosame os demo se merika video clubs ke xetrelathikan. To valame sto internet ke arxisane ta trela mail gia na to agorasoun. Eteria den ixame logo ti alo, elipsis kefaleou gia ta programata. To kefaleo omos mesa sto xrono sxedon mazetike ke leme to max telos tou xronou na anixoume episima.

Simera lipon elava ena mail. Apo eteria adagonistiki tis opias to demo ixa katevasei gia na do ti pezei. Ena xali ke miso itan vevea ke kamia sxesi me to diko mas. I eteria afti omos diafimize mesa nees leitourgies tou programatos pou tis eixame skeftei ego ke o telxinas prin enamisi xrono!

FRIKARA! :hammer:

Meta apo mia ora agonias mexri na katevei to demo siniditopiisa oti poulane pali fikia gia metaxotes kordeles. Ke exakolouthoun na ine aiones piso apo to prog mas!

Sorry an sas kourasa, ala afto itan ena deigma tou ti simvenei stin ellada simera. That's life, se afti tin xora pou oso tin agapo alo toso tin sixenome. Sti xora pou xalas tosa xronia apo ti zoi sou gia na pareis ena xarti ke na to kremaseis ston tixo. Ke pou otan to kremaseis oloi kanoun pos den to vlepoun, apla giati pleon den tous simferei. Sti xora pou thelei na eisai sostos ala epivravevei ta lamogia.

Isos i xora mas den tha eprepe na legete Elada ala Kronos. Giati sinexizei ton mitho. TROEI TA PEDIA TIS... :hammer:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 16 Μάιος 2003 13:45

Stin elada lefta bgazoun kati mag3es pou kseroun na ekmetaleutonte ka ina exoun atoma san esas telxina. Diladi kalous programatistes.

Stin elada den einai na ksereis kati einai na kserei kapios na bgaz3ei lefta.Me opiondipote tropo.Eirte kserei eite den kserei.
Paw egw kai mou zitisan na tous ftiaksw selida kai egw n apernw to 30%(mou legana m***kies gia eforia kai tetia) sikothika kai efiga. Alli periptwsi einai autoi pou kseroun na ekmetaleuonte ta programata sxetika me tin koinwnia tis pliroforias. an deite poles selides pou eginan gia to diktiothite( einai xalia to link to exoun bgalei,den to brika sto go-online,gr) Se tetia programata mia selida ftiaxnete me 5 ekatomiri akia panw.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες