οικιακο δικτυο με modem/router

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cristzio

Δημοσίευση από cristzio » 19 Οκτ 2008 14:06

καλημερα σε ολους
ειμαι νεο μελος και ισως να βρειτε λαθη στην ολη διαδικασια επικοινωνιας.συγχωρηστε με για αυτο.
το προβλημα μου εχει ως εξης.
εχω ενα modem jetspeed 520+ pstn adsl2/2+ με 1 θυρα ethernet και 1 usb.εχω και 1 modem/router linksys wag354g pstn με 4 θυρες ethernet.αν γινεται, πως μπορω να εχω internet και ενα οικιακο δικτυο 2 Η/Υ και 1 εκτυπωτη με τη χρηση αυτων των συσκευων;ζητησα βοηθεια απο τον ISP μου (μεσω email) με τον οποιο εχω ετησια συνδρομη και με εγραψε κανονικα.ελπιζω αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει.
ευχαριστω πολυ και για τυχον λαθη μπορειτε να μου τα επισημανετε.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 19 Οκτ 2008 14:14

Χμ.
Ας τα πάρουμε απο την αρχή.
Ποιο modem χρησιμοποιείς για να συνδέεσαι στο internet και με ποιον τρόπο συνδέεσαι (usb/ethernet)?

Καλωσήρθες!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

cristzio

Δημοσίευση από cristzio » 20 Οκτ 2008 08:26

Καλημερα id12586
Ευχαριστω πολυ που απαντησες.
Χρησιμοποιω το jetspeed 520+ με θυρα ethernet για το internet.Γινεται μονο με το linksys να εχω internet και οικιακο δικτυο ή πρεπει να συνδεθουν και τα δυο μαζι;Το ενα για internet και το αλλο για να εχω δικτυο.Φανταζομαι εφοσον το linksys εχει 4 θυρες ethernet ισως να γινεται.Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω μονο το jetspeed 520+ (για συνδεση στο internet) με ethernet για το PC και οποτε θελω συνδεω με usb τον φορητο.
Ευχαριστω, και Καλη Σου Ημερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες