Πως να περάσετε το Σαβ/κο σας

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 19 Οκτ 2008 23:32

...αφού δε μπορώ να δημοσιεύσω άμεσα δουλειά του γραφείου, είπα να ποστάρω κάτι που κάνω στον ελεύθερο μου χρόνο αυτές τις μέρες. Τίποτα σπέσιαλ, μια αναφορά στον escher....
Συνημμένα
01b.JPG
03.JPG
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 19 Οκτ 2008 23:48

Πολύ καλή δουλειά και ωραίο το θέμα που διάλεξες.

Παρεπιπτόντως παίζει και μια έκθεσή του Escher στην Αθήνα αυτό τον καιρό
http://www.herakleidon-art.gr/el/index. ... &ItemID=71

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 20 Οκτ 2008 10:22

Ωραία η έμπνευση απ'τον Escher. Θα μπορούσες να πειραματιστείς και με την τεχνική της οφθαλμαπάτης, ώστε να δημιουργήσεις μια πιο "απίστευτη" εικόνα.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 20 Οκτ 2008 18:34

Μου αρέσει πάρα πολύ. Η ίδια σκηνή σε διαφορετική ατμόσφαιρα. Μόνο εκεί που μπλε-δίζει, από σκουριά μάλλον, μου φαίνεται υπερβολικό.
Μπράβο!
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Οκτ 2008 19:34

Πολύ καλό, αν και νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις τα textures...!!! Και να το κάνεις λίγο πιο φωτεινό!!
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Οκτ 2008 19:51

Aς πω κι εγώ την λεπτομέρειά μου...
Από την κάτω πλευρά μιας σκάλα, δεν βλέπεις σκαλοπάτια, εκτός κι αν είναι μεταλλική.
Κρίνοντας από το πάχος, αποκλείεται να είναι μεταλλικές...
Άρα κάτι δεν πάει καλά...
Ίσως πρέπει να διορθωθεί το μοντέλο ώστε η κάτω πλευρά να είναι λεία...
[βλ, εικόνα]

Πέρα από αυτό, ζήλεψα την σύνθεση, είναι πολύ ατμοσφαιρική και με παραπέμπει σε ταινίες που μου αρέσουν... ;-)
Συνημμένα
Image1.jpg
Image1.jpg (7.73 KiB) Προβλήθηκε 2562 φορές

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 22 Οκτ 2008 17:39

Eneme αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα, οι σκάλες για μεταλλικές μου φαίνονται γιατί είναι σκουριασμένες, και κρίνοντας από τις άλλες σκάλες δεν είναι το πάχος τους αυτό, αλλά έχουνε κάλυμμα στα πλάγια.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 22 Οκτ 2008 18:29

το 3D δεν προαπαιτεί δίπλωμα στις αντοχές υλικών.. κι η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουνε τέτοιες μπετονένιες σκάλες στα ίδια τους τα σπίτια!!! -κι όταν ραίσουνε βέβαια.. φταίει ο μπετατζής, η κυβέρνηση, ο τελευταίος σεσμός.. κλπ.

Λοιπόν αυτή η σκάλα (βλέπε παραπάνω) είναι φτιαγμένη από συνθετικές ρητίνες που έχουν όλες τις αντοχές και τις φωτο/χρωματο ιδιότητες που απαιτεί ο 3-D σχεδιαστής, και είναι indestructible !
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Οκτ 2008 21:26

Όπως και να έχει, αυτή η σκάλα σε σχέση με την ίσια από κάτω είναι τουλάχιστον 3πλάσια τιμή στην πράξη και δεν κατασκευάζεται γιατί έχει την μισή αντοχή...

Η παρατήρησή μου είναι καθαρά σχεδιαστική κι εμπεριέχει φυσικά και την απορία μου...

:)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 23 Οκτ 2008 23:13

@Eneme η σκάλα αυτή έχει σχεδιαστεί έτσι επειδή είναι οφθαλμαπάτη. Αν τη δεις καλά θα προσέξεις ότι δεν είναι σαφές αν τη βλέπεις από την πάνω ή την κάτω επιφάνειά της. Γενικώς αυτό προσπαθεί να κάνει ο escher στις εικόνες από τις οποίες επηρεάστηκε ο Νικος.
Στο παραπάνω link νομίζω ότι η αστοχία των υλικών δε θα είναι το μόνο πρόβλημά σου αλλά θα έχεις και κάποια θέματα με τη βαρύτητα αλλά και την κοινή λογική :D :D :D[/list]

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 24 Οκτ 2008 01:53

EneMe έγραψε: Sorry! :(
Να μην ξαναγίνει :D :D :D

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 24 Οκτ 2008 23:08

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...είναι ενδιαφέρον που αναπτύχθηκε συζήτηση..είναι γεγονός Δημήτρη ότι δεν υπολόγισα και τόσο τα κατασκευαστικά ζητήματα, αν και έδωσα μια σχετική βάση...

Ουσιαστικά τη σκηνή τη δούλεψα με δύο τύπους κλιμάκων: Μπετονένια και μεταλλική. Τα ρίχτια/πατήματα δεν τα πολυπολόγισα. Στη μεταλλική βάζω δύο φορείς στα άκρα της σκάλας (χωρίς να δείχνω τη στήριξη της διάτρητης λαμαρίνας-θα μπούκωνε πολύ η εικόνα) για την περίφημη μπετονένια τώρα, έχω δεί ακριβώς την ίδια σκάλα "live"...

Πιθανόν να θέλει μεγαλύτερες διατομές για να λειτουργήσει (αν και έχω την εντύπωση ότι έχει προβληματική στατική λειτουργία) - το πάχος της είναι γύρω στα 20 εκ.

Τώρα που το λέμε, με τιμές επαρχίας, μια τέτοια σκάλα στοιχίζει (μόνο για την αμοιβή των μπετατζήδων περίπου 80€ το σκαλοπάτι - το ξαναλέω μόνο για να το καλουπώσει και να πέσουν τα μπετά...)

...Μεταξύ μας η σκηνή δε μου άρεσε και τόσο...με δυσκολία φαίνεται ότι θέλω να αναπαριστήσω το παράδοξο του escher στο relativity....για αυτό και έχω σχεδόν ήδη έτοιμο ένα πιο "σωστό" μοντέλο...με την πρώτη ευκαιρία που θα το προχωρήσω θα το ανεβάσω....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες