Δάμων και Φειδίας

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από deninho » 20 Οκτ 2008 03:20

Επειδή έχω σκαλώσει μερικές μέρες τώρα, μπορεί κάποιος να μου πει για την ιστορία αυτών των δύο; Επίσης ήταν υπαρκτά πρόσωπα, ή απλώς κάποιο έργο;

τενκ γιου, προκαταβολικά :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από fafos » 20 Οκτ 2008 03:28

mmmm.. Δάμων και Φειδίας htan ena ntoueto thn dekaetia tou 70 (o enas htan o Sidhropoulos)... ektos an enoeis tous Δάμων και Φιντίας:

Κάθε φορά που θέλουμε να μιλήσουμε για μία μεγάλη φιλία μεταξύ δύο μεγάλων ανδρών, λέμε "Δάμων και Φιντίας". Η φιλία τους έμεινε αιώνιο παράδειγμα και μέτρο συγκρίσεως των πραγματικών συναισθημάτων απέναντί μας.

Της Φιλολόγου Ελένη Ζήτη, Δημοσιογραφική επιμέλεια: N. Μπίσκα

Ποιοι όμως υπήρξαν οι Δάμων και Φιντίας; Ο Δάμων ήταν Πυθαγόρειος φιλόσοφος ο οποίος έζησε και έδρασε στις Συρακούσες της Σικελίας. Εζησε κατά τα μέσα του 4ου αιώνα π.Χ., όταν τύραννος των Συρακουσών υπήρξε ο Διονύσιος ο νεότερος. Ο τελευταίος θεώρησε τον Φιντία, τον καλύτερο φίλο του Δάμωνος, ύποπτο συνομωσίας εναντίον του και τον κατεδίκασε εις θάνατον. Ο Φιντίας παρεκάλεσε πριν την εκτέλεση της ποινής να επισκεφτεί την οικογένεια του για να διεκπεραιώσει τις οικογενειακές του υποχρεώσεις. Ο τύραννος Διονύσιος δίσταζε να του επιτρέψει να φύγει, φοβούμενος ότι εκείνος θα αποδράσει και δεν θα γυρίσει για να εκτελεστεί. Τότε επενέβει και έδωσε λύση ο Πυθαγόρειος φιλόσοφος Δάμων ο οποίος ετέθει ως εγγυητής και προθυμοποιήθηκε να πάρει την θέση του φίλου του, εντός ορισμένης προθεσμίας έως ότου να επιστρέψει εκείνος. Η λύσις αυτή έγινε αποδεκτή και έτσι ο Φιντίας έμεινε να περιμένει εκεί μέχρι να γυρίσει ο Δάμων. Επειδή όμως ο Φιντίας άργησε να επιστρέψει οδηγείτο ήδη ο Δάμων στον τόπο της εκτελέσεως. Και ενώ όλα ήταν έτοιμα για να του κόψουν το κεφάλι, έφτασε ο Φιντίας τρέχοντας λαχανιασμένος και μόλις που πρόλαβε να γλυτώσει την άδικη εκτέλεση του φίλου του.

Το περίεργο όμως ήταν ότι ο Δάμων δεν δεχόταν με κανέναν τρόπο να απαλλαγεί, διότι όπως υποστήριζε, είχε παρέλθει ο καθορισμένος χρόνος της προθεσμίας, όπου ο Διονύσιος είχε δώσει στον Φιντία. Ετσι έπρεπε εκείνος να πεθάνει. Ο Φιντίας από την άλλη, δεν μπορούσε να ανεχθεί να θανατωθεί για δικές του ενέργειες και παραλείψεις ο καλός του φίλος. Εκείνη την στιγμή ο τύραννος Διονύσιος συγκινήθηκε από την πραγματική αγάπη και φιλία των δύο αντρών και αποφάσισε να χαρίσει την ζωή και στους δύο, αφού τους παρακάλεσε να προσληφθεί και ο ίδιος ως τρίτος στην φιλία τους. Ετσι σώθηκε και ο Δάμων και ο Φιντίας. Από τότε η φιλία τους έχει μείνει ένα αξεπέραστο πρότυπο αληθινών συναισθημάτων.

http://www.hellotia.com/index.php?optio ... &Itemid=74

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Οκτ 2008 10:47

Επειδή έχω σκαλώσει μερικές μέρες τώρα, μπορεί κάποιος να μου πει για την ιστορία αυτών των δύο; Επίσης ήταν υπαρκτά πρόσωπα, ή απλώς κάποιο έργο;
Γεια σου ρε Διονυση.
Κι εγω απο προχθες το σκέφτομαι, και ειπα να ανιξω και topic. με πρόλαβε.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από deninho » 20 Οκτ 2008 23:05

απ'ότι φαίνεται Φιντίας ήταν κι ουχί Φειδίας :P Ευχαριστώ πολύ fafos :)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από Aflex » 21 Οκτ 2008 14:54

Eγώ θυμάμαι έναν γλύπτη που κάτι είχε κάνει νομίζω στην ακρόπολη κάποτε πριν τη γέννηση του Χριστού!
Είμαι πολύ εκτός? :P

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δάμων και Φειδίας

Δημοσίευση από ArchangelX » 21 Οκτ 2008 19:37

Μην μασάς. Και γώ τον Δάμων τον φιλόσοφο που λένε οτι ήταν και δάσκαλος του Περικλή σκέφτηκα και τον Φειδία τον γλύπτη. Περίπου την ίδια εποχή έζησαν.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης