iPhone Killers - Reviews.

περιοχή για το iPhone, iPod και το iPad της Apple

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Οκτ 2008 13:36

iPhone - iPod Touch.
Ενας Φορητός υπερ-υπολογιστής με πάρα πολλές δυνατότητες.

Τον τελευταίο καιρό έχουν εμφανιστεί στην αγορά αρκετές συσκευές που θέλουν να πάρουν την θέση των 2 συσκευών της Apple.
Λειτουργικά συστήματα όπως το windows mobile OS της Microsoft ή και το symbian ενάντια στην φορητή έκδοση του OSX(iphoneOS).
Μεγάλες Οθόνες αφής και ποιοτικότατες.
Κάμερες που μέχρι πριν απο κάποιους μήνες θα τις συναντούσαμε σε ακριβά μοντέλα επαγγελματικών φωτογραφικών μηχανών.

Απο την άλλη, το iphone. Μια απλή συσκευή.Τουλάχιστον στην όψη.Με μια απλή καμερούλα των 2MP, μια οθόνη 3.5' touch και ένα λειτουργικό σύστημα που στον μέσο χρήστη, δεν λέει τίποτε.

"OSX? τι ειναι αυτο? Εγω ξέρω το windows mobile και το sybmian."

Λίγη Ιστορία
Κάπου στις αρχές του '90 έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες συσκευές κινητής τηλεφωνίας, όπου το μονο που έκαναν ήτα να μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο.
Αργότερα Αυτές οι συσκευές εμπλουτίστηκαν με γραπτά μηνύματα (SMS) όπου και έγιναν πολύ δημοφιλή.
Στη συνέχεια ενσωματώθηκαν διάφορες λειτουργίες όπως Alarm, Ημερολόγια, δόνηση, και παιχνίδια.
Στις αρχές του 2000, εκαναν την εμφάνισή τους και οι πρώτες έγχρωμες συσκευές καθώς και κάποιες - ακριβότερες - με κάμερες που τραβούσαν photos (μονο) με ανάλυση έως και ... 160x120!!!
Οσο ο καιρός περνούσε, τοσο μεγάλωναν και οι δυνατότητες τον κιν.τηλεφώνων ώσπου φτάσαμε στην σύγκλιση των - παλιά - λεγόμενων κινητών τηλεφώνων με την πληροφορική και τους υπολογιστές.

Το σήμερα.
Σήμερα, ενα "κινητό τηλέφωνο" παίρνει τηλέφωνο, βγάζει ημιεπαγγελματικες φωτογραφίες και video αναλύσεων videocamερας (υπάρχουν κινητά τα οποια μπορουν να τραβήξουν video ανάλυσης εως και 960x720!!!), λαμβάνει και στέλνει emails, διαβάζει αρχεία .pdf word excel, μπορεις να κάνεις chat μεσώ clients, μπαίνεις στο facebook, ακους την αγαπημένη σου μουσική, απέκτησαν WiFi, εχουν ενσωματομένο δέκτη TV, διαθέτουν μνήμη έως και 64GB, CPU, RAM, κάνεις εγκατάσταση ότι είδους πρόγραμμα θέλεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Αλήθεια, για πείτε μου. τι διαφορά έχει ενα "κινητό τηλέφωνο" απο έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή?
:think:
Μάλλον το μέγεθος, Ε?Και ότι μπορείς να το πάρεις μαζί σου παντού..
Η άποψή μου ειναι ότι αυτές οι συσκευές είναι περισσότερο "μικρού μεγέθους φορητοί υπολογιστές", παρά κινητά τηλέφωνα.
Για να πάρεις μια τέτοια συσκευή θα πρέπει να την χρειάζεσαι.
(βέβαια πάντα υπάρχουν και αυτοί που παίρνουν κάτι απλά για εφε).

Ανάλογα λοιπον με τις ανάγκες μας, ο καθένας επιλέγει την συσκευή που του "ταιριάζει" περισσότερο.

Παράδειγμα.
Κάποιος ενδιαφέρετε για να μπορει να τραβάει άψογες φωτογραφίες γιατι έχει μανία με τα τοπία. Ε, δεν θα πάρει ενα οποιοδήποτε, αλλα κάποιο με καλό και certified φακό (όπως πχ Carl Zeiss)
Άλλος το θέλει καθαρά για επαγγελματική χρήση(να μπορεί να λαμβάνει και να στέλνει e-mails και για video conference)

Παρακάτω, θα δούμε τις συσκευές που έχουν βγει και έχουν επηρεαστεί απο το iphone της apple.
Μια υπερ-συσκευή κυρίως λόγο του hardware αλλά και του λειτουργικού της.

Θα ξεκινήσουμε με τον Στάθη μας και το SΛMSUNG omnia.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Οκτ 2008 14:41

Εικόνα

ΤΕΧΝΙΚΆ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΆ:
Οθόνη: 3.2 ιντσών με ανάλυση 480x240 - TouchScreen
Αποθηκευτικός Χώρος: 8GB/16GB
Κάρτα επέκτασης: Δέχεται MicroSD (TransFlash)
CPU: 624MHz Marvell PXA312
RAM: 128 MB
Κάμερα: 5MP
Επικοινωνία με άλλες συσκευές: USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi
Λειτουργικό σύστημα: Windows Mobile 6.1

Κάμερα:
Μπορεί να τραβήξει εικόνες μέχρι και 2592х1944.
Διαθέτει autofocus, σταθεροποιητη εικόνας, καθως και flash.
Video capture 640x480@15fps ή 320x240@30fps.

Picrure Samples:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Κανονικό μεγεθος:
http://image71.webshots.com/71/5/14/56/ ... zFJ_fs.jpg
http://image72.webshots.com/72/1/8/86/2 ... tEh_fs.jpg
http://image69.webshots.com/669/3/72/10 ... lBe_fs.jpg

Video Sample:
http://good-times.webshots.com/video/30 ... 7066sLPvrp

O Επεξεργαστής που διαθέτει ειναι καλών επιδόσεων,
Διαθέτει και FM Radio,
Εικόνα
Ο video-παίχτης μπορει να παίξει και DivX format εκός απο mpeg και 3gp.
Μπορει να εμφανίσει αρχεια Word, Excel, και PowerPoint για προβολή καθως επίσης και για επεξεργασία.
Σαφώς και έχει δέκτη GPS αλλα δεν έχει κάποια προεγκατεστιμένη εφαρμογή πέραν του Google Maps.
Εικόνα
Εικόνα

H Τιμη της συσκευής περίπου στα 500e.
Ισως και ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του iphone.
Μην ξεχναμε και το λειτουργικο σύστημα το οποιο ειναι windows mobile και ειναι ίσως το καλύτερο λειτουργικό για "κινητα"
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 25 Νοέμ 2008 01:44

Αυτό που με χάλαγε από την αρχή στο iphone ήταν η κάμερα του. Εγώ έχω προς το παρών ένα K800i που βγάζει αρκετά καλές φώτο και θέλω πολύ το C905, αλλά και σε αυτό με χαλάει το ότι δεν έχει κάμερα στο μπροστινό μέρος άρα δε βολέυει στις βιντεοκλήσεις αφού δε θα βλέπεις αυτόν που σε πέρνει ή δε θα σε βλέπει αυτός και το γεγονός ότι η ανάλυση στην εγγραφή βίντεο είναι χαμηλή. Αν βγάλουν μοντέλο που τα απαλείφει αυτά τα 2 μειονεκτήματα το πέρνω αμέσως. Btw SonyEricsson rules 8)
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 20 Φεβ 2010 22:26

omnia 2...... I ... what????

Απάντηση

Επιστροφή στο “iPhone, iPod και iPad”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες