τι είναι ΑΟL και ZDNET..?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
the pauper

Δημοσίευση από the pauper » 21 Οκτ 2008 14:12

καλημέρα!

καινούργια στο φόρουμ :) ..ελπίζω να μην έχει υποθεί ξανά αυτή η ερώτηση :-?
απλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποια ακριβώς είναι η δουλεία αυτών των 2 εταιριών..
κι αυτό θα 'θελα να το γνωρίζω για να ξέρω κατά πόσο ευσταθούν τα mail που μου'ρχονται συνέχεια απο γονείς με παιδάκια με διάφορες αρρώστιες που λένε πως αν στείλουμε αυτό το mail σε 10, 20, 200 άτομα..θα τους δώσουν λεφτά αυτές οι εταιρίες για να σωθεί το παιδί....
σας παρακαλώ..αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει.
ευχαριστώ προκαταβολικα!!
καλημέρες!
..realease the wave..

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Οκτ 2008 14:33

καλως ηρθες
αυτα ειναι τα λεγομενα Hoaxes - Chain email
ψαξε εδω και θα δεις
I Hate My Notepad

the pauper

Δημοσίευση από the pauper » 07 Νοέμ 2008 08:04

αν και λίγο αργά, ευχαριστώ για την απάντηση.
έριξα μια ματία, και θα το ψάξω πιο πολύ όταν θα βρω περισσότερο χρόνο, αν και δεν ξέρω κατα πόσο εξηγεί τι κάνουν αυτές οι εταιρείες (να υποθέσω), ΑΟL ,ZDNET..αν και νομίζω πως θα πρέπει να'ναι "εταιρίες" κατασκεύης για διάφορες ιστιοσελίδες.. Γενικότερα θα το ξαναψάξω, thanks anyway !!
καλημέρες!
..realease the wave..

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Νοέμ 2008 20:38

Στα γρήγορα, αυτά τα email είναι φάρσες και το μόνο που κάνουν είναι να βάζουν εσένα να προωθείς το email χανοντας χρόνο, ενώ παράλληλα φορτώνονται οι mail server διακινώντας μαζικά άχρηστη πληροφορία (συνήθως) μεγάλου όγκου... Εκτός απο τις δυο εταιρίες που είπες, θα δεις και άλλες εταιρίες να αναφέρονται ως "αξιόπιστες", όπως Microsoft, Coca-Cola, και λοιπές...

Διαγραφή κατευθείαν και ενημέρωσε αυτούς που σου τα στέλνουν, που συνήθως το κάνουν κι αυτοί από άγνοια, για να μην ξαναστείλουν!

Α, επίσης δεν λείπουν και οι περιπτώσεις που τέτοιου είδους μηνύματα είναι κακόβουλα περιέχοντας ιούς όπως worms και trojans, και σε δελεάζουν με αυτό τον τρόπο να στείλεις το mail και μαζί και τον ιό, σε όλους τους φίλους σου...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Νοέμ 2008 17:43

νομιζω το εχουμε ξαναπει αυτο
ειναι προσπαθεια απο spammer να μαζεψουν mail και να σε ζαλησουμε μετα

καπου εδω το εχω ξαναβαλει αλλα δεν θυμαμαι που

για αυτο λοιπον οταν λαβετε ενα τετοιο μηνυμα θα πρεπει απλα να το σβυσετε και να ζητησετε απο αυτον που σας το εστειλε να σβυσει το mail σας και να μην σας ξαναστειλει απολυτως τιποτα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Νοέμ 2008 17:59

Το θέμα είναι ότι ξεκινάει από κάποιον σπάμερ, και καταλήγει να περνάει από φίλο σε φίλο...
Σε εμάς δηλαδή δεν θα μας το στείλει ο ίδιος ο σπάμερ, αλλά κάποιος φίλος - γνωστός μας.
Αυτόν πρέπει να τον ενημερώσουμε, για να μην στέλνει τέτοιου είδους email!!!

Το άλλο που έλαβα σήμερα: Προσοχή λέει, να μην ανοίξετε κανένα email με θέμα INVITE, γιατί υπάρχει ιός που ανοίγει σε στυλ ολυμπιακής φλόγας και καίει τους σκληρούς δίσκους!
Στο τέλος του μηνύματος υπήρχε η προτροπή να στείλουμε οπωσδήποτε το παρόν email σε όλους τους φίλους μας, για να προσέχουν και αυτοί!

Χα χαχα! Διαφορετικό ύφος, ίδια σκοπιμότητα όμως, να παραπλανήσουν τους ανενημέρωτους χρήστες. Εγώ πάντως, έκανα reply all, έβαλα θέμα INVITE και τους έστειλα attachment μια φωτογραφία με φλόγες και από κάτω να λέει καλέστε την πυροσβεστική, καίγεται ο σκληρός σας δίσκος!!!
Χα χα χα!!!! Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα ψάρωσε... :kaloe:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

the pauper

Δημοσίευση από the pauper » 12 Νοέμ 2008 08:58

μάλισταααα..δεν τα γνώριζα αυτά..ευχαριστώ πάρα πολύ για την ολοκληρωμένη ενημέρωση! 8) Και παρεπιπτόντως..μου'ρθε κι εμένα σήμερα αυτός ο ιος "invite" αλλά τώρα ξέρω και δεν θα το προωθήσω όπως έκανα παλίοτερα..
καλημέρα σ' όλους!
..realease the wave..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες