Freelance και τι να προσεξω

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Οκτ 2008 22:26

Λοιπόν σαν νέο παΐδι και εγώ είπα να ασχοληθώ με το Freelance(αν δεν κάνω λάθος είναι και της μόδας) :wink:

Ετσι άρχισα να ψάχνω για πληροφορίες και αφού έκανα φύλλο και φτερό το freestuff και αφού μου βγήκαν τα μάτια να διαβάζω greeklish (βλέπετε αυτά που βρήκα ήταν του 2001-2005 τότε που όλοι γράφατε με greeklish cordis cdhyper cherouvim billt fafos ΚGP(αυτός ακόμα γραφεί με greeklish πρώτα σου βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι :D )

έρχομαι να ρωτήσω μήπως άλλαξε τίποτα από τότε γιατί διάβαζα κάτι ότι μπαίνω στην κατηγορία άλλες υπηρεσίες υπολογιστών και κάτι αλλά κούλα

αυτό που θέλω να μάθω είναι τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος ως Freelance(Web Designer)
και κυρίως τι πρέπει να κάνω και να προσέξω(φύλαξω) ώστε να έχω τα πράγματα μου μισά
δηλαδή τη χαρτιά πρέπει να κάνω και την διαδικασίες ώστε να μην με πιάνουν στον ύπνο άτομα με τα όποια θα συνεργαστώ

κάθε συμβουλή , link θα μου ήταν πολύτιμη
Ευχαριστώ :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PixelDog την 15 Ιαν 2009 17:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2008 22:51

Πας στο ΤΕΒΕ και σου λένε τι χρειάζεσαι για έναρξη.
Θα χρειαστεί να βρεις και έναν λογιστή να σε βοηθήσει (τουλάχιστον για την αρχή)

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=19243
http://www.vcdc.gr/forum/viewforum.php?f=44

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=11004

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Οκτ 2008 23:30

σε ευχαριστώ dimsis (το πρώτο λινκ το είχα διαβάσει έτσι για να μην λες ότι δεν ψάχνω :D )

όποιος έχει να μου προτείνει κάποιο καλό λογιστή που είναι γνωστής του θέματος ας μου στείλει pm :wink: κυριως θεσ\νικη

και επίσης θα ήθελα και την πείρα όσων έχουν ασχοληθεί με το Freelance την να προσέξω με αυτούς που θα συνεργαστώ ώστε να είμαι καλυμμένος από κάθε άποψη ώστε να μην μου ζηταν αλλά στην αρχή και αλλά στο τέλος
:roll:
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2008 23:52

WNAT έγραψε:(το πρώτο λινκ το είχα διαβάσει έτσι για να μην λες ότι δεν ψάχνω :D )
Ωραίος...
Για το τι πρέπει να προσέξεις φαντάζομαι θα σου το γράψουν και άλλοι: κάποια συμφωνητικά (ή σύμβαση ή συμβόλαιο, στη χειρότερη ιδιωτικό συμφωνητικό) που περιγράφουν τι ακριβώς οφείλεις να παραδώσεις στον πελάτη, στο οποίο θα υπογράφεται και οι δύο και μια προκαταβολή αφού κλείσει η δουλειά. Δεν είναι κανόνας, ούτε σε καλύπτουν νομικά (τα ιδιωτικά συμφωνητικά), ούτε σε σώζουν από περίεργους πελάτες που άλλα λένε - άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν, αλλά βοηθάνε και στην οργάνωση και δεν πάει χαμένος ο κόπος σου αν δεν προχωρήσει η δουλειά. Κάποιες φορές βέβαια θα δεις να ξυνίζονται όταν θα τους τα ζητάς αλλά καλύτερα έτσι παρά να έχεις φάει το χρόνο σου τζάμπα...

Καλή αρχή και καλή δύναμη!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Οκτ 2008 23:57

Στείλε μου με PM το e-mail σου και θα σου στείλω ένα κείμενο με οδηγίες για το πώς θα κάνεις έναρξη.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 00:08

dimsis έγραψε:Καλή αρχή και καλή δύναμη!
ευχαριστω πολυ

CyberCr33p
check pm :wink:
το εβαλα κιολας να φαίνεται
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Οκτ 2008 00:10

Κανένα πρόβλημα. Στο έστειλα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Οκτ 2008 00:54

se ti tomea theleis na parecheis ipireseis WNAT?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Οκτ 2008 10:53

Σε γενικές γραμμές, αφού θέλεις να κάνεις έναρξη ώς web designer, σου λέω να προσέξεις με τα τσακάλια λογιστές που θα βρείς.
Διάβασε καλά τα vcdc threads που σου έδωσε ο Dimsis πιο πάνω και να έχεις το νού σου για τα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επαγγέλματα που έχουν παρακράτηση 20% από την εφορία, ενώ τα Ελεύθερα δεν έχουν. Σε κάποιο vcdc thread από επάνω, ο Νότης εξηγεί ποιους κωδικούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις ώστε να είσαι καλυμένος.
Όπως δήποτε βρές ένα καλό λογιστή για να γλυτώσεις το τρέξιμο. Θα πληρώσεις κάποια χρηματάκια αλλά αξίζουν αν είναι καλός.
Τα παραπάνω threads διάβασε τα για να ξέρεις τι σου γίνεται και πότε σου λένε μαμακίες.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό δε σε καλύπτει νομικά γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι να το σπάσεις, αλλά σου δείχνει από την αρχή ποιος είναι σοβαρός και ποιος δεν είναι, κατά ένα μεγάλο ποσοστό.
Και μη ξεχνάς , ο σοβαρός πληρώνει αν του δώσεις αυτό που ζητά.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 12:18

@KGP ως web designer (καημό το χω να σε δω μια φορά να γράψεις και στα ελληνικά :D )

@ALR τα ψάχνω από χθες όλα στο vcdc και η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει πολλά

Οσο για λογιστή ευτυχώς ξέρω μια καλή κοπέλα
μόνο που τώρα έχει τελειώσει τις σπουδές όποτε ελπίζω να με βοηθήσει :roll:

Ευτυχώς γεννήθηκα σε εμπορική οικογένεια όποτε έχω μάθει λίγο πολύ πως να ξεχωρίζω τους κάλους από τους κακούς και πως να τους χειρίζομαι :) (διαβάζω παράλληλα και το "Υπόδειγμα πελάτη και συνεννόησης")

Απλώς θέλω να μου πείτε όσοι ασχολείστε σε αυτό τον τομέα τι διαδικασίες υπάρχουν(για να ειμαι καλυμμένος απο καθε πλευρα) δηλαδή τι χαρτιά υπογράφεις και ποσά λεφτά παίρνεις στην αρχή (έχω διαβάσει ότι ένα 30% του πόσου που θα συμφωνήσουμε)την πρέπει να κόβω αποδείξει, τιμολόγιο, παροχή υπηρεσιών(εγώ κυρίως θέλω να ασχοληθώ με εταιρίες)

Θα ρωτήσω βεβαία και λογιστή απλά επειδή έχω δει άτομα εδω μέσα που ασχολούνται από 4 έως 10 χρόνια με αυτό τον τομέα και όσο νάνε θα έχουν περισσότερη πείρα σε τέτοια θέματα

Ευχαριστω για τι μεχρι στιγμης βοηθεια σας :wink:
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 16:17

μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτα που ηθελα να μαθω μονο που εμαθα οτι πρεπει να δινω 150ευρω/μηνα στο ΤΕΒΕ βγαζω δεν βγαζω λεφτα ξερετε τιποτα περι αυτου;
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Οκτ 2008 16:23

σωστό είναι αυτό που έμαθες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Οκτ 2008 16:28

Όχι ότι έχει μεγάλη διαφορά αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 130 ευρώ / μήνα.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Οκτ 2008 16:29

Apli apodeixi koveis kathe fora pou perneis lefta (prokatavoli-exoflisi) kai tipologio parochis ipiresion epi pistosi sto telos

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 16:34

δηλαδη δεν την γλιτωνω τελος παντων
σας ευχαριστω ολους
αντε να δω τι θα καταφερω

edit:
billt μηπως ξες τιποτα και για τα ιδιωτικά συμφωνητικά :-?
I Hate My Notepad

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης