Freelance και τι να προσεξω

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Οκτ 2008 17:36

Kata tin paragelia enos site ipografeis mia simvasi me ton pelati (http://www.go-online.gr/ebusiness/speci ... cle_id=535). Auti i simvasi ipografeete se 4 antitipa (apo ena gia sena kai ton pelati, kai apo ena katatithete sti ΔΟΗ toy kathenos) Mia light morfi tis simvasis einai to idiotiko simfonitiko kai to deltio paragelias.

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 17:53

Σας ευχαριστω ολους
και αν κανεις ξερει πως θα αποφυγω χρεωσεις και ταλαιπωρια ας pm me(λεω εγω τωρα :) )
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Οκτ 2008 19:11

gia pio pragma xreoseis kai talaiporia ?

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Οκτ 2008 19:24

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάποια προϋπηρεσία γιατί απ'ότι κατάλαβα είσαι νέος στην ηλικία. Αν δεν έχεις θα σου πρότεινα να δουλέψεις οπωσδήποτε δίπλα σε κάποιους γιατί το να είσαι καλός web designer είναι ένα θέμα, το να μάθεις να είσαι επιχειρηματίας όμως είναι εξίσου σημαντικό

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 19:54

billt για την εναρξη επαγγελματος λεω μπας και ξερει καποιος καμια ευκολοτερη διαδικασια ωστε να μην χρειαζετε αυτο
WNAT έγραψε:εμαθα οτι πρεπει να δινω 150ευρω/μηνα στο ΤΕΒΕ βγαζω δεν βγαζω λεφτα ξερετε τιποτα περι αυτου;
ή να φορολογουμε λιγοτερο και αλλα μικρα κολπα που θα με βοηθησουν 8) (pm me)

Garakatsamol
ναι οντως ειμαι (αρκετα)νέος στην ηλικία και θα συφωνισω σε αυτο που λες αλλα υπαρχει το μεγαλο τεχνικο προβλημα οτι δεν θελω να βγαινω εξω απο το σπιτι με λιγα λογια ειμαι μαμουχαλος αλλα απο την αλλη δεν ειμαι και τοσο ασχετος απο επιχειρησεις γι αυτο αλλωστε επελεξα το Freelance που νομιζω ειναι μια μεση λυση

αλλωστε πολυ απο εδω μεσα ξεκινησαν ετσι χωρις να εχουν ιδεα και απ οτι βλεπω εχουν αναπτυχθει αρκετα(απο καθε αποψη) το ξερω δεν ειναι και τοσο ευκολο αυτο που παω να κανω αλλα θα βαλω τα δυνατα μου :wink:
Σε ευχαριστω παντως που ενδιαφερθηκες :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PixelDog την 22 Οκτ 2008 19:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Οκτ 2008 19:57

WNAT δεν νομίζω να υπάρχει ευκολότερη διαδικασία από αυτή που σου έστειλα εκτός βέβαια εάν κάνεις εξουσιοδότηση και περιμένει άλλος στις ουρές για εσένα. Εάν είσαι γρήγορος σε 3-5 ημέρες έχεις μπερδέψει.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Οκτ 2008 19:59

Αν θες ακου τη γνώμη μου και πριν ξεκινήσεις μόνος σου πήγαινε τουλάχιστο σε 2-3 επιχειρήσεις να δεις πώς δουλεύουν, ποιά είναι η γραμμή παραγωγής και το κυριότερο άσε αυτούς να είναι υπεύθυνοι για τα λάθη σου τα οποία είναι σίγουρο ότι θα κάνεις μέχρι να μάθεις.
Σου μιλάω ως παθών

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 22 Οκτ 2008 20:02

CyberCr33p ουτε εγω ξερω απλως σε παλια post πηρε το ματι μου κατι σποντες
και οποιος καταλαβε καταλαβε :)

εδιτ:
Garakatsamol θα το σκεφτω και αυτο που μου λες :wink:
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 22 Οκτ 2008 20:10

billt έγραψε:Apli apodeixi koveis kathe fora pou perneis lefta (prokatavoli-exoflisi) kai tipologio parochis ipiresion epi pistosi sto telos
Για τι μορφής επιχειρήσεις λες? Απ' ότι ξέρω σαν ελεύθερος επαγγελματίας κόβεις μόνο ΑΠΥ και αυτό δεν μπορεί να είναι επί πιστώσει

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 22 Οκτ 2008 20:13

Θα συμφωνήσω πάρα πολύ με τον Garakatsamol. Δούλεψε σε 2-3 εταιρίες, κατά την άποψή μου με προσωπικό 40+ άτομα, φτιάξε μια καλή εικόνα, θα σε βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ όταν θα αποφασίσεις να γυρίσεις από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας.

οfftopic προς κάποιον που ξέρει καλά λογιστικά: προς το παρόν κόβω ΑΠΥ που σημαίνει ότι τέλος του χρόνου πρέπει να τρέχω να μαζεύω βεβαιώσεις, ξέρει κανείς κανένα τρόπο να το αποφύγω αυτό;

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Οκτ 2008 20:16

Άσε που ο κύριος όγκος των εργασιών που αναλαμβάνω προέρχεται από εταιρείες που είχα δουλέψει παλιότερα. Πολύ χρήσιμο ειδικά για την αρχή

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Οκτ 2008 20:26

alexandr0s έγραψε:
billt έγραψε:Apli apodeixi koveis kathe fora pou perneis lefta (prokatavoli-exoflisi) kai tipologio parochis ipiresion epi pistosi sto telos
Για τι μορφής επιχειρήσεις λες? Απ' ότι ξέρω σαν ελεύθερος επαγγελματίας κόβεις μόνο ΑΠΥ και αυτό δεν μπορεί να είναι επί πιστώσει
An exeis atomiki epichirisi kai koveis parastatiko pros epichirisi koveis timologio, an koveis pros idioti koveis apodixi.

omos:

an eisai sta 'eleuthera epaggelmata' px michanikos, dikigoros ktl koveis pantou apodeixi, oxi gia web design alla gia sxetikes ipiresies px meletes
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billt την 22 Οκτ 2008 20:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Οκτ 2008 20:27

WNAT έγραψε:CyberCr33p ουτε εγω ξερω απλως σε παλια post πηρε το ματι μου κατι σποντες
και οποιος καταλαβε καταλαβε :)

εδιτ:
Garakatsamol θα το σκεφτω και αυτο που μου λες :wink:

diavase auto http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21492 poly prosektika

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 23 Οκτ 2008 01:50

billt έγραψε:
alexandr0s έγραψε:
An exeis atomiki epichirisi kai koveis parastatiko pros epichirisi koveis timologio, an koveis pros idioti koveis apodixi.

omos:

an eisai sta 'eleuthera epaggelmata' px michanikos, dikigoros ktl koveis pantou apodeixi, oxi gia web design alla gia sxetikes ipiresies px meletes
Αυτό με τα ελεύθερα επαγγέλματα το ορίζει ο νόμος απ' ότι ξέρω. Συγκεκριμένα στο ΤΕΒΕ έχω δηλώσει προγραμματιστής και κόβω ΑΠΥ προς επιχειρήσεις. Μπορώ να δηλώσω κάποιο άλλο επάγγελμα και να κόβω ΤΠΥ αντί για ΑΠΥ?

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 23 Οκτ 2008 02:40

paraxeno mou fainete pos koveis apy kai oxi tpy ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης