παλιοπρογραμματιστές!!

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
kaba

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από kaba » 23 Οκτ 2008 21:12

Στη δουλειά μου (διαφημιστικη) βάλαμε προσφατα το cs3 design suite (original εννοείται), σε ένα core duo, κάμποση ram και γενικώς καλό μηχάνημα. Το σύστημα αρχικά πετούσε, αλλά σταδιακά άρχισε να γονατίζει: το πρωι είναι οκ αλλά μετά περίπου 6 ώρες εντατικής δουλειάς αρχίζει και σέρνεται ΠΟΛΥ.

Ο σκληρός είναι οκ και έχει κάμποσα gb ελεύθερα και καλό swap file.
Έχει γίνει defrag.
Η επανεκίνηση διορθώνει το πρόβλημα για κάνα μισάωρο max (όμως οταν σβύνει ο Η/Υ και ξανανάβει την επόμενη μέρα είναι ψιλοφρέσκος για το επόμενο 5-7ωρο.

Γενικώς έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά καταλήγω στο ότι το cs3 δεν απελευθερώνει σωστα όλη τη ram που δεσμεύει, με αποτελεσμα να μένεις χωρις μνήμη μετά από κάποιες ώρες δουλειάς και να αρχίζει το σύστημα να οργώνει το σκληρό.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω/έχει κάποια λύση pls ας μου πει κι εμένα.

thx

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Οκτ 2008 22:49

Αμα ακουμπήσεις το PC από πάνω (και μάλιστα κοντά στο τροφοδοτικό), μήπως βράζεις αυγό πάνω στο κουτί; :D (Μου έχει συμβεί αρκετές φορές... Γενικά, το κουτί του PC δεν ενδείκνυται για ψησταριά.) Ίσως αν παραζεσταίνεται -με την ώρα- να γονατίζει. Ένα έχτρα ανεμιστηράκι μάλλον θα σου λύσει το πρόβλημα.
Πρόσεχε επίσης, εκεί που -συνήθως- είναι καταχωνιασμένο το κουτί, να είναι ελεύθερα τα ανοίγματα εξαερισμού του...
Ελληνικός καφές στη χόβολη είναι ΟΝΕΙΡΟ! Ελληνικός καφές στον προσέσορα ΔΕΝ ΛΕΕΙ :wink:
Αν υποψιάζεσαι κακή διαχείριση RAM, από το CS3, σε πρώτη φάση τάϊσέ τον RAM, όση μπορείς περισσότερη! :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από dimsis » 23 Οκτ 2008 23:39

Το πακέτο που αναφέρεις περιλαμβάνει πολλά προγράμματα της Adobe. π.χ. αν δούλευες με κανένα photoshop και είχες καμιά τεράστια εικόνα όπου επεξεργαζόσουν πολύ πιθανό να αρχίσει να σέρνετε εφόσον χρησιμοποιεί και τον σκληρό δίσκο ως "εικονική μνήμη" (page files) του λειτουργικού την οποία μπορείς να αυξήσεις.
Με vista είσαι ή xp;

Άσχετο.. οι παλιο-προγραμματιστές που κολάνε;

intelcore2
Επικοινωνία:

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Οκτ 2008 17:16

όταν αρχίζει και "κάθετε" το μηχάνημα άνοιξε τον taskmanager και παρακολούθησε ποιά διεργασία σου καταναλώνει cpu και μνήμη.

kaba

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από kaba » 25 Οκτ 2008 21:45

...μήπως βράζεις αυγό πάνω στο κουτί; (Μου έχει συμβεί αρκετές φορές... Γενικά, το κουτί του PC δεν ενδείκνυται για ψησταριά.
PC-Ponemenos

Το πακέτο που αναφέρεις περιλαμβάνει πολλά προγράμματα της Adobe. π.χ. αν δούλευες με κανένα photoshop και είχες καμιά τεράστια εικόνα όπου επεξεργαζόσουν πολύ πιθανό να αρχίσει να σέρνετε εφόσον χρησιμοποιεί και τον σκληρό δίσκο ως "εικονική μνήμη" (page files) του λειτουργικού την οποία μπορείς να αυξήσεις.
Με vista είσαι ή xp;

dimsis

______________________________________________________-

Παιδιά κατ'αρχάς thx για τη γρήγορη ανταπόκριση.

Δε θέλω να κάνω τον εξυπνάκια, αλλά επειδή ασχολούμαι με Η/Υ από εποχή Spectrum και εργάζομαι ως γραφίστας τα τελευταία χρόνια σε διαφημιστική, απλά (ήδη έψαξα και) παρέλειψα να αναφέρω τους πιθανούς λόγους που ήταν πολύ προφανείς.

Λοιπόν:
- το σύστημα πετούσε με τις προηγούμενες (προ cs, πιο ελαφρές) εκδόσεις των εφαρμογών
(ακόμη και με photoshop, illustrator & indesign να τρέχουν και με διάφορα αρχεία
ανοιχτά).
- ο επεξεργαστής δεν υπερθερμαίνεται και το κουτί αερίζεται επαρκέστατα
- το swap file των xp είναι επαρκές, undefraged και στην αρχή του σκληρού
- έχω δώσει κι 2ο scratch disk στο photoshop, να'χει να πορεύεται.
- το "σύρσυμο" φυσικά και δεν περιορίζεται σε περιπτώσεις αρχείων psd 500mb με 950
layers ή με όλες τις εφαρμογές του cs ανοιχτές, κλπ. Όπως προανέφερα, ο Η/Υ αρχίζει
σταδιακά να γονατίζει (κάνα 5ωρο χονδρικά μετά το άνοιγμα του Η/Υ - ανεξαρτήτως
επανεκκινήσεων!), ο σκληρός να "οργώνει", μέχρι που και τα μενού ακόμη αργούν
να αντιδράσουν.
- το λειτουργικό είναι xp sp2 μαμίσιο (όχι sp1 με αναβαθμίσεις)
- από την εμπειρία μου, η ram θα έπρεπε να φτάνει μια χαρά.

Τείνω να καταλήξω πως οι πόροι που δεσμεύονται δεν απελευθερώνονται πλήρως, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες ώρες εντατικής χρήσης, να τελείωνει η ram και να τα βλέπει όλα ο σκληρός.

Αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο ή ξέρει κάποιον αξιόπιστο freeware mem manager ή κάτι αντίστοιχο, απόψεις & βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενες.

Ουφφφ,
sry για τη πολυλογία,
και thx προκαταβολικα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2008 22:10

kaba έγραψε: Τείνω να καταλήξω πως οι πόροι που δεσμεύονται δεν απελευθερώνονται πλήρως, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες ώρες εντατικής χρήσης, να τελείωνει η ram και να τα βλέπει όλα ο σκληρός.
Αν συνέβαινε αυτό, δεν θα έστρωνε με την επανεκίνηση όπου και γίνεται reset η RAM?

Αντίθετα, αν στρώνει μετά από ώρες (το επόμενο πρωί) κάτι με θερμοκρασία πρέπει να παίζει (και αυτό δεν έχει σχέση με ψήσιμο καφέ).

alexsoft

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από alexsoft » 25 Οκτ 2008 23:29

Φίλε kaba, πράγματι η σειρά CS3 χρησιμοποιεί στο μέγιστο τους πόρους του συστήματος (και ιδίως της CPU) με αποτέλεσμα να δημιουργεί υπερθερμάνσεις.

Ειδικά όταν υπάρχει συνεχής πολύωρη χρήση είναι φυσικό να υπάρχει υπερθέρμανση εάν δεν γίνεται σωστή ψύξη του PC

Το πρόβλημα όμως δεν είναι στο πρόγραμμα αλλά στο σύστημα. Το CS3 έχει φοβερές απαιτήσεις πόρων, άρα το σύστημα θα πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση.

Οι λύσεις:

1) χρήση του CachemanXP (ή κάποιου παρόμοιου) για διαχείριση της μνήμης και αυτόματη απελευθέρωση δεσμευμένων πόρων.
2) Καθαρισμός του υπολογιστή εκ βάθρων (με νέα πάστα στην CPU, καθαρισμό τροφ/κου κλπ.). συνίσταται τουλάχιστο κάθε 6μηνο.
3) Μνήμη τουλάχιστο 4GB (είναι πλέον πολύ φθηνή) με ψύκτρα διότι αυτή τραβάει το δεύτερο μεγαλύτερο "παλούκι".
4) Σωστός εξαερισμός του Case (συμμάζεμα εσωτερικών καλωδίων κλπ).
5) Εάν είναι δυνατό μετάβαση σε 4πύρηνο ώστε να μοιράζεται το φορτίο της CPU

Ελπίζω να σε βοήθησα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Οκτ 2008 18:38

Πόση RAM έχει το μηχάνημα με το cs3 τώρα;

io_pas
Επικοινωνία:

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από io_pas » 29 Οκτ 2008 00:23

Είμαι λίγο offtopic αλλά δεν κρατήθηκα. Το CS3 πετάει. Εγκατέστησα το CS4 και απογοητεύτηκα εντελώς. Ένα γκρι περιβάλλον εργασίας βαρύ και ασήκωτο.

intelcore2
Επικοινωνία:

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Οκτ 2008 01:48

io_pas έγραψε:Είμαι λίγο offtopic αλλά δεν κρατήθηκα. Το CS3 πετάει. Εγκατέστησα το CS4 και απογοητεύτηκα εντελώς. Ένα γκρι περιβάλλον εργασίας βαρύ και ασήκωτο.
off topic συνεχίζεται.. πράγματι το cs4 είναι Θεόβαρο!! το Dreamweaver σέρνεται! και χρησιμοποιεί την Cpu στα 50-60% συνέχεια(σε διπύρηνο intel 6300 με 2 GB)
φαντάζομαι το Photoshop Πώς θα πηγαίνει!

kaba

παλιοπρογραμματιστές!!

Δημοσίευση από kaba » 29 Οκτ 2008 21:38

intelcore2 έγραψε:off topic συνεχίζεται.. πράγματι το cs4 είναι Θεόβαρο!! το Dreamweaver σέρνεται! και χρησιμοποιεί την Cpu στα 50-60% συνέχεια(σε διπύρηνο intel 6300 με 2 GB)
φαντάζομαι το Photoshop Πώς θα πηγαίνει!
Μην ακούω τέτοια και τρομάζω!!! Εδώ με το cs3 είχα προβλήματα...

Παρεπιπτώντως, τις τελευταίες 3 εργάσιμες το σύστημα ξανάρχισε να πετάει, χωρίς να έχω πειράξει/αλλάξει/φτιάξει κάτι! Απλά θυμιατίσαμε να φύγει ο δαίμων του γραφείου και όλα καλά (αστειεύομαι)...(εντάξει, δεν αστειεύομαι, όντως θυμιατίσαμε!)...φτου μη το ματιάξω, thx για τη βοήθεια, αχρείαστη να΄ναι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες