Μια ματιά στις web design companies

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2008 03:17

Πρώτη φορά είπα κι εγώ να ρίξω μια ματιά στον και καλά ανταγωνισμό (λέω και καλά όχι γιατί είμαι υπεράνω ή περιφρονώ κάποιον, απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ανταγωνισμός σε δημιουργικές δουλειές, ο καθένας κάνει ΠΑΝΤΑ διαφορετική δουλειά από κάποιον άλλο). Νόμιζα ρε σεις ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που ξεκίνησα πριν από 9 χρόνια. Νόμιζα ότι έχουν καταλάβει, τουλάχιστον οι ειδικοί του είδους, ότι στόχος πρέπει να είναι ο επισκέπτης και το περιεχόμενο και όχι το "τρέντι" design.

Τις πρώτες 7-8 σελίδες άνοιξα στο adwords που βρήκα από εταιρείες του χώρου και νάσου φλασάκια εδώ, μαυροκόκκινα backgrounds εκεί, εισαγωγικές σελίδες παραπέρα... Σα να μην πέρασε μια μέρα από τις πρώτες ημέρες του ελληνικού internet όπου όλοι μας ξεκινούσαμε να φτιάξουμε κάτι με νεκροκεφαλές και φωτιές και κοκκινόμαυρα bgrounds... Αλλά νόμιζα ότι έχει ωριμάσει το τοπίο.

Εμείς εδώ κάνουμε ακαδημαϊκή συζήτηση για το αν χρησιμοποιούμε table ή div layout και έξω από εδώ ακόμα φτιάχνουν εταιρικά sites με εισαγωγικές φλασομπανεριές.

Αλλά από την άλλη αυτό δεν με ενοχλεί γιατί είναι πολύ εύκολο για κάποιον που ξέρει στοιχειώδη πράγματα να βγάλει δικές του ιστοσελίδες στην κορυφή των search engines και στις προτιμήσεις των χρηστών... Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι θα αργήσουμε πολύ να δούμε άσπρη μέρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2008 10:52

Καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε όλες τις δουλειές, η μαγκιά είναι να φτάσεις σε σημείο όπου οι πελάτες έρχονται σε εσένα επειδή έχεις συστάσεις από άλλους ευχαριστημένους πελάτες και καλό όνομα στην «αγορά» και να σε εμπιστεύονται ως επαγγελματία χωρίς να ζητάνε ιπτάμενα γουρουνάκι, φλασιές, μουσικούλες και ότι βλακεία έχουν δει από εδώ και από εκεί και να εκφέρουν άποψη για θέματα τα οποία δεν γνωρίζουν. Και δυστυχώς ιδιαίτερα οι Έλληνες έχουμε άποψη για όλα, και τα ξέρουμε όλα. Από την άλλη αν φτάσεις σε τέτοιο σημείο ως εταιρεία, θα είσαι σε θέση να επιλέγεις τους πελάτες με τους οποίους θα συνεργάζεσαι, οπότε μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις για τη χώρα μας… δεν είναι τόσα πολλά τα μεγάλα brand names, ούτε υπάρχουν και πολλές πραγματικά εταιρείες που να κάνουν τόσο επαγγελματική δουλειά που να τους έχουν τυφλή εμπιστοσύνη οι πελάτες. Στην Ελλάδα θα έλεγα πως είναι ελάχιστες (όχι πως και στο εξωτερικό είναι αμέτρητες).
Όσο για το περιεχόμενο που γράφεις και αυτό είναι σχετικό. Για ένα ξενοδοχείο, για έναν φωτογράφο, ζωγράφο, γραφίστα, αρχιτέκτονα ακόμα και για ορισμένες εταιρείες νομίζω μεγαλύτερη αξία έχουν οι εικόνες κάποιες φορές και τα βίντεο. Content is the king, όταν μιλάμε για ειδησεογραφικά sites, εφημερίδες, blogs κλπ

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2008 11:16

Ποιος σου είπε ότι οι εικόνες δεν είναι περιεχόμενο; Οι εικόνες σε flash δεν είναι περιεχόμενο. Οι εικόνες και αυτές θέλουν γνώση για να τοποθετηθούν σωστά με τα alt τους, τη σωστή τους διάταξη και πάει λέγοντας. Δεν σου είπα εγώ ότι το site πρέπει να είναι text only. Αλλά όλοι μα ΟΛΟΙ είτε καλλιτέχνες είτε πεζοί τύποι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν μια προσβάσιμη και αναζητήσιμη ιστοσελίδα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2008 11:26

Συμφωνώ, για αυτό παλεύει και η adobe να κάνει το flash αναζητήσιμο όπως ξανασυζητήσαμε σε παλιότερο θέμα.

Κάτι άλλο που ήθελα να γράψω και πριν. Αυτό που βλέπω εγώ πάντως είναι πως με τις ταχύτητες που αλλάζουν οι τάσεις στο web design αλλά και στον προγραμματισμό ιστοσελίδων, κοιτάς sites που έκανες πριν ένα χρόνο και αναρωτιέσαι πως στο καλό σου άρεσε η δουλειά που είχες κάνει τότε :) Οπότε λογικό είναι να μην αλλάζουν και το design και τον κώδικα των sites τους κάθε τρεις και λίγο και οι πελάτες σου μόνο και μόνο για να ακολουθούν τη μόδα... έτσι πάντα θα υπάρχουν sites που έχουν μείνει πίσω γενικώς, αλλά μπορεί όταν δημιουργήθηκαν να ήταν "πετυχημένα"... και ασφαλώς δεν αναφέρομαι στα κιτς ή απλώς κακόγουστα sites. (πάντα βάση της γνώμης της πλειοψηφίας, γιατί πιστεύω πως ιδιαίτερα για το design το τι είναι ωραίο και τι άσχημο είναι καθαρά υποκειμενικό).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2008 11:31

Δε νομίζω ότι είναι μόδα η προσβασιμότητα. Είναι διαχρονική αναγκαιότητα. (πώς τα λέω ε;)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2008 12:07

Δίκιο έχεις, αλλά να σου πω δυο τελευταίες περιπτώσεις πελατών. Με τον έναν μιλούσα χθες και με τον άλλον τελειώνουμε το site του σύντομα.
Και οι δυο έχουν ξενοδοχεία στην Αλεξανδρούπολη.
ΚΑΙ ΟΙ δυο συμπωματικά βρήκαν και τους άρεσαν FLASH templates ( ο ένας μάλιστα κάποια FULL flash templates) από templatemonster.com. Ήδη σε αυτόν που σου λέω ότι σχεδόν τελειώσαμε το "στήσιμο" με το περιεχόμενο που ήθελε και όπως το ήθελε ( http://www.thalassa-rooms.gr/el και http://www.thalassarooms.gr/el ), με ρωτούσε πως θα βγαίνει στις αναζητήσεις του google. Και ο δεύτερος ήδη ήξερε για τα AdWords. Και οι δυο θα χρησιμοποιήσουν adwords τελικά... οπότε με το flash έχουν κάτι που τους αρέσει σαν εμφάνιση και θα τους βρίσκουν και όσοι ψάχνουν για ξενοδοχεία στην πόλη μας… οπότε δεν νομίζω πως έχουν ουσιαστικό πρόβλημα και όποιος είναι να τους βρει, θα τους βρει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2008 12:55

@cdhyper:

Πιστεύω πως κανενός είδους κολήματα και φανατισμοί δεν βοηθούν έναν σωστό επαγγελματία του χώρου μας.
"Το Joomla είναι the best", "το OsCommerce είναι το πιο ιδανικό", "χρησιμοποιείτε μόνο έτοιμα cms και μην ανακαλύπτετε ξανά τον τροχό" και ένα κάρο τέτοια ακούω κατά καιρούς...

Και τώρα ακούω από σένα "το flash δεν είναι περιεχόμενο και δεν είναι προσβάσιμο"!
H σωστή επιλογή πλατφόρμας για να φέρουμε εις πέρας μια εργασία είναι το πιο σημαντικό. Κατακρίνω όσους χρησιμοποιούν το flash για πράγματα που χωρίς αυτό γίνονται καλύτερα και πιο εύκολα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που το flash είναι μονόδρομος (πχ διαδραστικές παρουσιάσεις) αφού θα σου φύγει η ούγια αν το επιχειρήσεις με άλλη πλατφόρμα (πχ Javascript)
Θέλω να σε ρωτήσω κατ' αρχάς, πόσο καλός flasher είσαι γιατί συνήθως τέτοιες τοποθετήσεις ακούω από άτομα που δεν κατέχουν καλά μια πλατφόρμα. Φυσικά για σένα μπορεί να μην ισχύει και δεν είμαι απόλυτος.

Θα γίνω όμως απόλυτος σε ένα άλλο θέμα:
Από ό,τι είδα έχεις μια ευαισθησία σε θέματα SEO (βλ. www.pivot.gr)
Πρώτα μια απορία.
Δοκίμασα το site μας (www.korinthorama.gr) στο keyword "Κορινθία" (Google) και μου ανέφερε "Not in top 100 results". Εγώ το βλέπω πρώτη σελίδα, 5o αποτέλεσμα. Κάνω κάτι λάθος? ή μετράει κάτι άλλο το pivot.gr ?

Πάμε στο ζουμί τώρα:
Σου μίλησα για interactive παρουσιάσεις σε flash.
Μία δική μου θα βρεις στο http://www.korinthorama.gr/korinthia/ax ... imeia.html
Αν ψάξεις στο html code θα δεις πως δεν υπάρχει ίχνος από meta tags για SEO
Κάνε μια αναζήτηση τώρα στο Google με keywords:
ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑ --> πρώτη σελίδα - πρώτο αποτέλεσμα
ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΣ --> πρώτη σελίδα - δεύτερο αποτέλεσμα
ΜΝΗΜΕΙΑ --> τρίτη σελίδα - πρώτο αποτέλεσμα
για τα keywords ΚΟΡΙΝΘΟΣ ή ΚΟΡΙΝΘΙΑ εμφανίζεται πρώτη σελίδα η αρχική του site μας.

Μπορείς να τοποθετηθείς επ' αυτών;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Οκτ 2008 13:29

Καταλαβαίνω ότι απευθύνεις προσωπικά μια ερώτηση στον Cdhyper, αλλά μιας και μιλάμε στο Forum θα ήθελα να σου πώ την πολύ απλή γνώμη μου.

Το βασικό website Έχει pr 5, βγαίνει πρώτο σε καποια αποτελέσματα χωρίς σωστό κώδικα και χωρίς καθόλου meta tags(αν και από ότι βλέπω oi βασικές σελίδες έχουν meta tags).

Απλά, αν είχε σωστό κώδικα και κάποια βασικά Meta tags όπως το description, στην σελίδα, είμαι σίγουρος ότι θα πήγαινε καλύτερα.

Το validation στον κώδικα και η σωστή δομή ενός εγγράφου δεν είναι το Α και το Ω όσον αφορά το SEO.

Αυτή πρέπει να είναι και η δική σου τοποθέτηση.
Απλώς δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις επιλέξει να μην συμπεριλάβεις κάτι τόσο εύκολο όπως 1-2 metatags.
Έχεις διαπιστώσει ότι σου κάνουν κάπου κακό;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 24 Οκτ 2008 14:42

μην ξεχναμε οτι το World Wide Web δημιουργηθηκε
απο τον Tim Berners-Lee και οχι απο την Adobe :force:
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2008 15:35

ALR έγραψε: Το βασικό website Έχει pr 5, βγαίνει πρώτο σε καποια αποτελέσματα χωρίς σωστό κώδικα και χωρίς καθόλου meta tags(αν και από ότι βλέπω oi βασικές σελίδες έχουν meta tags).
Να δούμε και ένα site πελάτη μου με pr 2 και χωρίς καθόλου meta tags?
www.mailink.gr
keyword: μπριγιάν (επιστρέφει 15000 αποτελέσματα!)
Αποτέλεσμα Πρώτη σελίδα!

Τα meta tags (όσα αφορούν το SEO) δεν μου προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ οπότε γιατί να τα βάλω?
SEO δεν χρεώνω τους πελάτες μου
Η ουσία όμως δεν είναι να ξέρω να τους βγάζω εκεί που βγαίνουν?

Anyay η αρχική τοποθέτηση ήταν το ότι δεν είναι προσβάσιμο το flash σε search engines.
Δεν ήταν, "πρέπει να έχετε καλό pr για να χρησιμοποιείτε flash"... :roll:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2008 16:15

Το να δίνεις χρήσιμη πληροφορία σε flash είναι σα να πουλάς γάντια σε κουλούς. Το πρόβλημα είναι η προσβασιμότητα και όχι μόνο οι μηχανές αναζήτησης. Σε καμία περίπτωση το flash δεν είναι μονόδρομος, μόνο σε περιπτώσεις fun & gaming είναι μονόδρομος.

Δυστυχώς δεν έχεις κατανοήσει εσύ και το υπόλοιπο 80% των web designers ότι το internet είναι πληροφορία και όχι καμβάς ζωγραφικής. Με το flash έχω ασχοληθεί αλλά το παράτησα μόλις συνειδητοποίησα ότι κάνω ηλιθιότητες που θα μπορούσα να επιτύχω με 1002 άλλους προσβάσιμους τρόπους.

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε, το adwords δεν είναι λύση. Έχει πολύ κόστος για να καταλήξει να συμφέρει για μια μόνιμη διέξοδο.

Αλλά δεν έχω ανάγκη να σας πείσω. Καλά κάνετε και φτιάχνετε sites σε flash. Συνεχίστε, εγώ ωφελούμαι :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 24 Οκτ 2008 16:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Οκτ 2008 16:26

Τι να σου πώ, ωραίος που βγάζεις τους πελάτες στα top αποτελέσματα, αλλά πιστεύω στη σωστή δομή ενός εγγράφου και στο Meta description.

Η σελίδα που δείχνεις έχει για τίτλο Mailink AE.
Αν είχε έναν καλύτερο τίτλο με τη λέξη κόσμημα και μπριγιάν που έχεις στη σελίδα που εμφανίζεται στα πρώτα αποτελέσματα, ίσως να πήγαινε καλύτερα.

Ίσως να έβγαινε πρώτη και σε άλλα keywords.

Και το flash, δεν είναι προσβάσιμο σε search engines, as far as i know. Το αν σε βρεί η μηχανή αναζήτησης, θα γίνει για διαφορετικούς λόγους, όπως socialize κτλ.
Δεν θα σε βρεί επειδή θα ανιχνεύσει το περιεχόμενο μέσα στο flash σου και εκεί χάνεις. Μπορεί η full flash σελίδα σου να πηγαίνει καλά, αλλά δεν πάει άριστα λόγω αυτού.
Αυτό λέω.

Και πως μπορείς να λές ότι το Meta description δεν σου προσφέρει κάτι, όταν εμφανίζεται σε κάθε αναζήτηση στο Google; Είναι δυνατόν το google να σου εμφανίζει στην αναζήτηση σου στοιχεία που δεν λαμβάνει υπόψην;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 24 Οκτ 2008 17:29

Υπάρχει η πληροφόρηση, υπάρχει η interactive εμπειρία χρήστη και υπάρχει και το μείγμα. Επιτυχία είνα να βρεις για τον κάθε πελάτη αυτό που χρειάζεται με βάση τον κλάδο και το brandname.

Θα ήταν παράλογο να φτιάξεις site για φροντιστήριο στο Περιστέρι σε flash, εξίσου παράλογο θα ήταν το site της Coca Cola (http://www.coca-cola.gr/) να μην ήταν σε flash.

Δεν χρειάζεται ένα γνωστό brand name SEO, αλλά κάτι το εντυπωσιακό, σαν διαφήμιση.

Το web είναι απ όλα. Διαφήμιση με flash, πληροφόριση και effe με ajax. Το να συνιστάς σε κάθε πελάτη τη στεγνή πληροφόριση είναι εξίσου κακό με το να τα κάνεις όλα σε flash επειδή μόνο αυτό ξέρεις.

Σε αυτό όμως που επιμένω αν μιλάμε για γνωστά brands που επιλέγουν full flash σιτες είναι να λειτουργει παράλληλα και ένα accessible html.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2008 17:51

cdhyper έγραψε: Αλλά από την άλλη αυτό δεν με ενοχλεί γιατί είναι πολύ εύκολο για κάποιον που ξέρει στοιχειώδη πράγματα να βγάλει δικές του ιστοσελίδες στην κορυφή των search engines και στις προτιμήσεις των χρηστών...
Εγώ σου παρέθεσα χειροπιαστά επιχειρήματα με παραδείγματα για αυτό που αναφέρεις.
Εσύ έμεινες στις άδειες φιλοσοφίες...
Δεν είδα τα δικά σου top sites και με τι keyword βγαίνουν!

Anyway όλοι εκτιθέμεθα δημόσια στους αναγνώστες αυτού του forum και ο καθένας που μας διαβάζει βγάζει τα συμπεράσματά του βάσει κοινής λογικής!

Ακόμα περιμένω να μου απαντήσεις στην απορία μου για το pivot.gr

@ALR
Σε αναζήτηση με keywords "ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΥ" εκτός από πρώτο αποτέλεσμα θα δεις την περιγραφή του Google "Ο ναός του Απόστολου Παύλου, μητρόπολη της Κορίνθου, ανήκει στα νεότερα μνημεία της Κορίνθου και αξίζει να τον επισκευθείτε για την χαρακτηριστικά ..."
Αν βρεις αυτό το κείμενο στο source της html κερνάω ένα καφάσι μπύρα!
Αντιθέτως αν μέσα στο flash επιλέξεις "Απ. Παύλος" θα το διαβάσεις μέσα στο flash.

Δεν μπορείς να το κάνεις Copy! Συμφωνώ, και εγώ μαζί σας ρε παιδιά για το ότι καλύτερα ότι μπορούμε να κάνουμε με html να μην το κάνουμε με flash.
Αλλά όχι πως δεν θα μας βρουν στο Google...

Και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Παρ' όλη την ειδίκευση που έχω στο flash, παραμένω εραστής του html - css - JS - php - mysql
Έχω καταργήσει τα full flash sites εδώ και 3 χρόνια περίπου.
Αλλά, ένα header, ένα banner, ακόμα και ένα σοφιστικέ menu δεν νομίζω να ενοχλούν στην προσβασιμότητα!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 24 Οκτ 2008 18:58

Για κάθε full flash site που δημιουργείται, ο Θεός σκοτώνει ένα γατάκι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες