Αναζήτηση μέσα σε website

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 24 Οκτ 2008 12:35

Γειά σας,

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό σημείο για το θέμα αυτό, όμως προσπαθώ να βρω κάποιο script σε οποιαδήποτε γλώσσα το οποίο να κάνει αναζήτηση στα περιεχόμενα ενός website. Μιλάω για περιεχόμενα και σε html αλλά και σε php σελίδες μιας και υπάρχει μια πολύ μικρή βάση δεδομένων η οποία χρησιμοποιείται μόνο για μια μικρή ενότητα του συνολικού περιεχομένου.

Το site δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο επομένως δε χρειάζομαι κάποιο περίπλοκο script με πολλές και σύνθετες δυνατότητες. Θέλω απλά να προσθέσω ένα textbox στην αρχική σελίδα όπου θα εισάγονται λέξεις κλειδιά και θα εμφανίζεται μια νέα σελίδα αποτελεσμάτων.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Οκτ 2008 17:04

Αυτό έχω και σου κάνει. Απλά θα αλάξεις εκεί που λέει www.plomaricity.gr με το δικό σου site και εκεί που λέει Plomari City Site Search με ότι θες εσύ.

<center>
<script type="text/javascript">

// Google Internal Site Search script- By JavaScriptKit.com (http://www.javascriptkit.com)
// For this and over 400+ free scripts, visit JavaScript Kit- http://www.javascriptkit.com/
// This notice must stay intact for use

//Enter domain of site to search.
var domainroot="www.plomaricity.gr"

function Gsitesearch(curobj){
curobj.q.value="site:"+domainroot+" "+curobj.qfront.value
}

</script>

<form action="http://www.google.com/search" method="get" onSubmit="Gsitesearch(this)">

<p>Plomari City Site Search:<br />
<input name="q" type="hidden" />
<input name="qfront" type="text" style="width: 180px" /> <input type="submit" value="Search" /></p>

</form>
</center>

Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 24 Οκτ 2008 17:57

δε θέλω όμως να γίνεται ανακατεύθυνση στη google, η αναζήτηση και τα αποτελέσματα της να εμφανίζονται στη δικιά μου σελίδα, μορφοποιημένη κτλ.

Έχω δοκιμάσει διάφορα scripts αλλά δυστυχώς κανένα δεν κάνει τη δουλειά του, είτε γιατί δεν αποκτά πρόσβαση στο δυναμικό περιεχόμενο αλλά μόνο στο στατικό, είτε γιατί δεν υποστηρίζει αναζήτηση στα ελληνικά. Παιδεύτηκα με τα Zoom Indexer, Phpdig και RiSearch.
:hammer: :hammer:

Γι' αυτό κατέληξα να κάνω μια ερώτηση και εδώ μπας και έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι ανάλογο που όντως να λειτουργεί :lol:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 24 Οκτ 2008 19:18

Με to phpdig παιδεύτηκα και εγώ λίγο αλλά λόγο έλλειψης υποστήριξης utf8 δεν το προχώρησα. Τα αποτελέσματα του google μπορείς να τα προβάλεις στη σελίδα σου (χωρίς να γίνει redirect στο google) αλλά προβάλει το google και διαφημίσεις. Αν μπορείς να διαθέσεις (100$ νομίζω) χρήματα, τότε μπορείς να έχεις site search χωρίς διαφημίσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης