php vs asp vs jsp

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
geomatical04

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από geomatical04 » 24 Οκτ 2008 22:14

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.ikea.gr/content/index.asp
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=62091
http://www.forthnet.gr/templates/portalhome.aspx?c=1
http://www.destinpsifiaka.gr/Foitites/Sel2.aspx
http://www.forthnet.gr/templates/portalhome.aspx?c=1
https://www.airtickets.gr/cars.asp?overrideSession=true
Γιατί οι περισσότερες σοβαρές σελίδες είναι γραμμένες σε asp ή jsp? Μήπως τελικά είναι πιο σωστό να δουλεύουμε σε αυτές παρά με php εαν θέλουμε να κάνουμε σωστή δουλειά. Τι πλεονεκτήματα έχουν? (Ας βγάλουμε έξω το γεγονός ότι η php είναι open source)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Οκτ 2008 10:27

Και η Java open source είναι.

Γράφε σε ότι σε βολεύει. Για αρχή προτείνω PHP.

Άβαταρ μέλους
geomatical04

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από geomatical04 » 25 Οκτ 2008 19:12

Αυτή τη στιγμή σε php γράφω. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γιατί τόσες μεγάλες εταιρίες, δημόσιες υπηρεσίες κτλπ εμπιστεύνται άλλες γλώσσες παρά την php?

kelefos

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από kelefos » 27 Οκτ 2008 14:07

Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης η μη στην PHP απλά η επιλογή γλώσσας ανάπτυξης μιας εφαρμογής εντάσσεται σε ένα γενικότερο σχεδιασμό. Στην περίπτωση που έχουμε να κάνουμε με έναν μεγάλο οργανισμό όπως μια κρατική υπηρεσία ή μια τράπεζα η web εφαρμογή που είναι ανοιχτή στο διαδίκτυο αποτελεί απλά μια διεπαφή ενός ολοκληρωμένου πληροφοριακού συστήματος. Αν για παράδειγμα κάποιος οργανισμός επιλέξει να στήσει το πληροφοριακό σύστημα σε τεχνολογίες Microsoft θα επιλέξει την asp σαν γλώσσα ανάπτηξης των σελίδων καθώς η υλοποίηση θα είναι πολύ πιο εύκολη και το σύστημα θα είναι πιο ομογενές.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Οκτ 2008 17:14

Όσο πιο enterprise ο χώρος, τόσο πιο ακατάλληλη η PHP.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από tsiger » 27 Οκτ 2008 23:53

Όσο πιο Enterprise ο χώρος ** Στην Ελλάδα ** τόσο μεγαλύτερες οι μίζες :P

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από cpulse » 28 Οκτ 2008 00:53

Άμα πέσει ποτέ στα χέρια σου προκυρήξη έργου για δημόσιες υπηρεσίες θα καταλάβεις γιατί :)

Παίρνουν την λίστα με τα features των Microsoft γλωσσών και τα κάνουν copy paste στα προαπαιτούμενα του έργου.

tsiger +1

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Οκτ 2008 13:12

geomatical04 έγραψε: Γιατί οι περισσότερες σοβαρές σελίδες είναι γραμμένες σε asp ή jsp? Μήπως τελικά είναι πιο σωστό να δουλεύουμε σε αυτές παρά με php εαν θέλουμε να κάνουμε σωστή δουλειά. Τι πλεονεκτήματα έχουν? (Ας βγάλουμε έξω το γεγονός ότι η php είναι open source)
Μεγαλα large scale projects όπως το Facebook ή διάφορα Yahoo services είναι γραμμένα εξολοκλήρου σε PHP (τα front-ends). Δεν βλέπω το λόγο να αντιμετωπίζεις το ζήτημα βάσει τέτοιων κριτηρίων που ουσιαστικά δεν αφορούν τις ίδιες τις γλώσσες, αν και όντως ο cherouvim έχει δίκιο ότι όσο πιο enterprise περιβάλλον η PHP δεν προτιμάται... Αυτό όμως αφορά συνήθως προτιμήσεις και όχι απαραίτητα την ίδια τη γλώσσα. Η ΡΗΡ μπορεί να έχει καλό scaling σε μεγάλα projects, αλλά μπορεί να είναι πιο ζόρικη σε τέτοια περιβάλλοντα. Σίγουρα τα sites που ανέφερες δεν είναι μεγάλης κλίμακας εφαρμογές, παρά κυρίως εμπορικά sites. Όταν μιλάμε για τέτοια site, κυρίως δεν έχει προτεραιότητα η αξιοπιστία ή το θέμα της γλώσσας παρά το οικονομικό ζήτημα. Και θέλω να πιστεύω πως όταν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα webapp δεν σκέφτεται "Είναι σοβαρό ή όχι; Αν ναι, jsp/asp, αλλιώς PHP...".

Άβαταρ μέλους
nirvana

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από nirvana » 08 Απρ 2009 20:17

Ξέθαψα αυτό το θέμα γιατί προβληματίζομαι. Έχω μια πτυχιακή να κάνω που έχει να κάνει με τζόγο (μια πλατφόρμα με καζίνο,κίνο κ.λ.π.).
Σκέφτομαι αν θα το κάνω σε jsp ή asp. Δυστυχώς ο καθηγητής μου προτιμάει να μην επιλέξω php που θα ήθελα. Εσείς τι προτείνετε? :S
Η jsp που έχω μια μικρή εμπειρία μου φάνηκε λίγο μανίκι σε σχέση με την php που είναι αρκετά απλή.

Ευχαριστώ.

alexsoft

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Απρ 2009 21:55

nirvana έγραψε:Ξέθαψα αυτό το θέμα γιατί προβληματίζομαι. Έχω μια πτυχιακή να κάνω που έχει να κάνει με τζόγο (μια πλατφόρμα με καζίνο,κίνο κ.λ.π.).
Σκέφτομαι αν θα το κάνω σε jsp ή asp. Δυστυχώς ο καθηγητής μου προτιμάει να μην επιλέξω php που θα ήθελα. Εσείς τι προτείνετε? :S
Η jsp που έχω μια μικρή εμπειρία μου φάνηκε λίγο μανίκι σε σχέση με την php που είναι αρκετά απλή.

Ευχαριστώ.

εφόσον ο καθηγητής σου απέρριψε την PHP για μένα η επόμενη λύση είναι asp.

Υποσημείωση: Όλες οι γλώσσες γίνονται πανεύκολες εάν μάθεις τα βασικά του προγραμματισμού, την λογική της κάθε γλώσσας και το συντακτικό της....

Σχολιάζοντας τα παλιότερα posts
--------------------------------------
1.000.000 ανθρώπους να ρωτήσεις, 1.000.000 γνώμες θα ακούσεις. Ποιος είναι αυτός που θα μου ορίσει εμένα τι είναι σοβαρό και τι όχι; αυτό είναι τελείως υποκειμενικό.

Απλώς ο καθένας κατασκευάζει ένα project αναλόγως με το πως πιστεύει αυτός ότι θα λειτουργεί καλύτερα στην όλη οργάνωσή του.
Για παράδειγμα είναι φυσιολογικό π.χ. όλα τα project του δημοσίου (όχι και τελείως όλα) να είναι φτιαγμένα σε asp διότι έχει δομήσει όλο το σύστημά του πάνω σε προϊόντα της microsoft. Έτσι επιλέγει να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία .ΝΕΤ.

Άλλοι πάλι επιλέγουν Java διότι πιστεύουν ότι έτσι θα είναι καλύτερο το project τους.

Άλλοι (όπως εγώ) επιλέγουν PHP. Και αυτοί πιστεύουν ότι έτσι θα είναι καλύτερο το project τους.

Όλα έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους. απλώς είναι θέμα επιλογής.

Και με τις τρεις μπορείς να κάνεις παπάδες
Εγώ π.χ. το πρώτο εξάμηνο του 2011 έχω προγραμματίσει να ρίξω στην αγορά διαδικτυακή εμπορική εφαρμογή (Αποθήκη, Τιμολόγηση κλπ) φτιαγμένη εξολοκλήρου με την PHP και την MySQL. Ποιος είναι λοιπόν αυτός που θα μου πει ότι η PHP είναι υποδεέστερη της ASP ή της JSP. Επειδή δεν θα χρησιμοποιώ την ASP και την MSSQL;

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από cpulse » 08 Απρ 2009 22:14

Πτυχιακή σε τζόγο; Δηλαδή πτυχιακή που χτίζει πάνω στην αρρώστια ανθρώπων; Σε ποια σχολή είσαι;

alexsoft

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Απρ 2009 22:20

cpulse έγραψε:Πτυχιακή σε τζόγο; Δηλαδή πτυχιακή που χτίζει πάνω στην αρρώστια ανθρώπων; Σε ποια σχολή είσαι;
Και ακόμη δεν έχεις δει τίποτα...... σε λίγο θα τους βάζουν πτυχιακές με θέμα.... "Χακέψτε την Τράπεζα της Ελλάδος.... ποσοστό συμμετοχής στα κέρδη 40%"...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Απρ 2009 22:44

Ή αλλάζεις καθηγητή και βρίσκεις κάποιον να την δεχτεί σε PHP.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από fafos » 08 Απρ 2009 22:48

An thes na asxolhtheis sovara kai epaggelmatika me ton programmatismo mathe thn Java... an to kaneis apo aggareia asxolhsou me ASP...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Απρ 2009 00:16

Στις σχολές που έχω παρακολουθήσει (και παρακολουθώ) έκανα C , Java, VB.net JSP και ASP
απο μόνος ασχολήθηκα και έμαθα PHP.

Να σας πώ την αλήθεια, δεν την αλάζω με τπτ
ότι και να έχω γράψει όσο και να με έχει ενθουσιάσει, η PHP είναι αυτή που με έχει κρατήσει.
Κάνεις τα πάντα όσο αναφορά το WEB και μάλιστα, η ZEND είχει πρόσφατα δημοσιεύσει ένα άρθρο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες