php vs asp vs jsp

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nirvana

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από nirvana » 09 Απρ 2009 02:24

Πτυχιακή σε τζόγο; Δηλαδή πτυχιακή που χτίζει πάνω στην αρρώστια ανθρώπων; Σε ποια σχολή είσαι;
Πληροφορική Παπει. Διαφωνώ κάθετα. (πρώτα απ' όλα να αναφερω οτι δεν τζογάρω και εγω ζήτησα το θέμα). Απλά θεωρώ από την στιγμή που δεν θα βγουν λεφτά από αυτό δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με το ηθικό κομμάτι. Το ζήτησα γιατί νομίζω οτι θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον αφου μπλέκονται πιθανότητες, τυχαιοι αριθμοι, βασεις δεδομένων και πολλά άλλα. Και ο καθηγητής το ιδιο θεωρώ οτι σκέφτηκε οπότε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Είναι από ποια σκοπιά το βλέπεις. (π.χ. facebook -> το βλέπεις τεχνολογικά και σαν ιδέα ή βλέπεις το οτι υπάρχουν ανθρωποι που δεν τους βλέπει ο ήλιος για να καίγονται στο facebook?)

Οσο για το αν το κάνω από αγγαρεία, όχι. Απλά η php με είχε βολέψει πολύ όταν την είχα χρησιμοποιήσει, οπότε θα ήθελα κάτι στην λογική της. Απ' οτι καταλαβαίνω η asp είναι πιο κοντά.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.:D

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Απρ 2009 10:41

Basilakis έγραψε:
Κάνεις τα πάντα όσο αναφορά το WEB και μάλιστα, η ZEND είχει πρόσφατα δημοσιεύσει ένα άρθρο
Κόπηκε το ποστ ή δεν ήθελες να πεις κάτι άλλο; Γιατί έτσι οπως το διάβαζα σκάλωσα λίγο :pint:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από dimsis » 09 Απρ 2009 10:53

Παιδιά μη τρελένεστε κιόλας ότι στις μεγάλες προκηρύξεις φωτογραφίζουν microsoft.
Για το Δήμο Αθηναίων που το έκραζαν διάφοροι σε drupal δεν είναι;
Κάντε μια γύρα στα υπάρχοντα δημόσια sites και δείτε αν τα περισσότερα από αυτά είναι σε asp.

Εμείς σαν εταιρεία χρησιμοποιούμε Adobe Coldfusion ( CFML ) , αν έχεις χρόνο ρίξτου μια ματιά. Είναι δυνατό application framework.

Άβαταρ μέλους
nirvana

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από nirvana » 09 Απρ 2009 11:32

CFML ε?
Εχει λίγο περιεργο συντακτικό ή ιδέα μου είναι. Βεβαια το συνηθίζεις το στύλ της γλώσσας. Απ' οτι είδα επίσης δεν έχει πολύ support εκτός adobe. Παντως θα το εχω υπόψιν.
Ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Απρ 2009 13:26

PHP,ASP,JSP,CF,PY.... Brain?

Αν κάποιος μπορεί να αξιοποιήσει στο 100% την μια γλώσσα και στο 80% την άλλη τότε εγώ θα πάρω το 100% sorry κιόλας.

alexsoft

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από alexsoft » 09 Απρ 2009 13:43

ThyClub έγραψε:PHP,ASP,JSP,CF,PY.... Brain?

Αν κάποιος μπορεί να αξιοποιήσει στο 100% την μια γλώσσα και στο 80% την άλλη τότε εγώ θα πάρω το 100% sorry κιόλας.
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Γενικά αυτές οι συγκρίσεις (σε κάθε είδους) μου την δίνουν στα νεύρα.. ακόμη και όταν αναγκάζομαι να το κάνω και εγώ...

Ο καθένας έχει τα δικά του standard. Και με βάση αυτά κάνει και τις επιλογές του....

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από cpulse » 09 Απρ 2009 23:57

nirvana έγραψε:Πληροφορική Παπει. Διαφωνώ κάθετα. (πρώτα απ' όλα να αναφερω οτι δεν τζογάρω και εγω ζήτησα το θέμα). Απλά θεωρώ από την στιγμή που δεν θα βγουν λεφτά από αυτό δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με το ηθικό κομμάτι. Το ζήτησα γιατί νομίζω οτι θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον αφου μπλέκονται πιθανότητες, τυχαιοι αριθμοι, βασεις δεδομένων και πολλά άλλα. Και ο καθηγητής το ιδιο θεωρώ οτι σκέφτηκε οπότε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Είναι από ποια σκοπιά το βλέπεις. (π.χ. facebook -> το βλέπεις τεχνολογικά και σαν ιδέα ή βλέπεις το οτι υπάρχουν ανθρωποι που δεν τους βλέπει ο ήλιος για να καίγονται στο facebook?)
Εσύ καλά έκανες και το σκέφτηκες. Η απορία μου είναι για το οτι το δέχτηκε ο καθηγητής σου. Δηλαδή αν του ζητήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή ecommerce για παιδική πορνογραφία δεν θα είχε πρόβλημα ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Έτσι κι αλλιώς δεν θα βιάσεις εσύ παιδιά άρα δεν υπάρχει θέμα ηθικής και έτσι κι αλλιώς μπαίνουν θέματα security, ηλεκτρονικών συναλλαγών.. άρα είναι και πολύ διδακτικό.

Οι καθηγητές και οι δάσκαλοι είναι η μοναδική ελπίδα να βγούμε από το βούρκο που ζούμε. Αν οι καθηγητές, και μάλιστα των ΑΕΙ, δεν σκέφτονται και με κοινωνικές ευαισθησίες.. μαύρο φίδι που μας έφαγε φίλτατε nirvana.

Στα 18 μου είχα πέσει κι εγώ σε αυτή τη λακκούβα. Μάλιστα είχα κατοχυρώσει και πατέντες, και φυσικά είχα πιστέψει οτι θα βγάλω και πολλά λεφτά από παρόμοια προγράμματα. Εννοείται ποιο ήταν το αποτέλεσμα. Μετά πήγα στο πανεπιστήμιο και σπούδασα εφαρμοσμένα μαθηματικά. Δηλαδή στατιστική και ένα σωρό τέτοια.

Με τα λόγου γνώσεως λοιπόν σου λέω οτι αν είσαι τύπος που γουστάρει τα δύσκολα υπάρχουν πολύ ποιο όμορφα και ζόρικα θέματα να ασχοληθείς. Ο τζόγος είναι εκμετάλλευση αδύναμων ανθρώπων και τίποτα άλλο.

stavrosicsd

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από stavrosicsd » 15 Ιούλ 2010 22:35

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για ένα δήλιμα μου...
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε πάνω σε ένα δίλημα που έχω... PHP, JSP,Java Servlets?(ASP απορίπτεται διότι βλέπω microsoft και αλλάζω δρόμο πολλά χρόνια πλέον) Έχοντας ένα πολύ καλό υπόβαθρο σε html,css,javascript πλέον θέλω να ασχοληθώ εντατικά με μία server-side scripting γλώσσα αλλά δεν ξέρω ποια. Γνωρίζω πολύ καλή java οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με τα servlet αλλά απο ότι είδα είναι πολύ μεγάλο μανίκι και μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά ακριβώς, σε jsp, με λιγότερο κόπο.. Απο την άλλη έχω αρκετά καλές γνώσεις σε unix shell scripting και η PHP απο όσο κοίταξα την σύνταξη της είναι ολόιδια..
Με λίγα λόγια να κάτσω να ασχοληθώ με servlets και ας έχει τόσο κόπο για την παραγωγή αποτελέσματος, να κάτσω να μάθω php που έχω επίσης ένα καλό υπόβαθρο και το υλικό στο internet είναι αρκετά περισσότερο, η να μάθω jsp που δεν έχω ιδέα ?

Σε κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει περισσότερο ποια απο τις παραπάνω θα δημιουργήσει καλύτερο υπόβαθρο ή αλλιώς ποιά θεωρείται περισσότερο "του μέλοντος" και όχι τόσο ποια θα μάθω ποιο εύκολα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Ιούλ 2010 22:56

Λογω microsoft απορρίπτεις μόνο την asp ή και την asp.net?

stavrosicsd

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από stavrosicsd » 16 Ιούλ 2010 00:36

Η διαφορά αυτών των 2 είναι ακριβώς η ίδια διαφορά της jsp με τα servelts αν δεν κάνω λάθος? Δεν έχω κοιτάξει καθόλου την .net... Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα γιαυτό και έχω αποτανθεί εδώ..

billiaswhs
Επικοινωνία:

php vs asp vs jsp

Δημοσίευση από billiaswhs » 16 Ιούλ 2010 12:21

Γεια χαρά, φίλε για web application πήγαινε php δεν είναι τυχαίο που
έχει τόσο μεγάλη ανάπτυξη σε αυτό τομέα, και έχω ακούσει κάποιους
που έρχονται από java jfs η php είναι sloppy και κάτι τέτοια και όμως
έχει δυνατά frameworks για την ανάπτυξη εφαρμογών
cakephp, codeigniter, symfony

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση