Spammers! Καλά έχουν αποθρασυνθεί τελείως!!!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Οκτ 2008 13:53

Διαβάστε τι έπεσε στα Εισερχόμενά μου σήμερα το πρωί:

ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ

ΠΡΟΣΦΕΡOYME ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ AΠOΣTOΛHΣ 40.000 E-MAILS ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣEΤΕ ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΔΑΠΑΝΗ 200€

Εμείς μπορούμε να στείλουμε 40.000 e-mails σε επιχειρήσεις – τράπεζες – οργανισμούς – δήμους – κοινότητες – γιατρούς – μηχανικούς – αρχιτέκτονες – δικηγόρους κλπ.
Ετοιμάστε το οικονομικό πακέτο προϊόντων &#8211; υπηρεσιών και από 5/11 θα ξεκινήσουμε να το στέλνουμε μαζί, αν θέλετε, με το site σας σε προέδρους &#8211; δ/νοντες συμβούλους &#8211; επιχειρηματίες με βεβαιότητα ότι καθημερινά θα έχετε τηλεφωνήματα από διάφορα μέρη της Ελλάδας, Κύπρου, ακόμη και Ρωσίας!!! Δοκιμάστε το θα πετύχει 100%. Στείλτε e-mail infosarr@gmail.com <mailto:infosarr@gmail.com> &#8211; κιν. 6997 764122.

Ελπίζω να μην σβηστεί ούτε το κινητό, τους αξίζει λίγη δυσφήμιση!!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 27 Οκτ 2008 14:44

den einai poly eknevristika afta???

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Οκτ 2008 18:02

Τώρα τον έφτιαξες τον fiskili

Ξέρεις πόσο συμπαθεί τους spammers ε? :P

Έχει θράσος ο τύπος πάντως.Και δίνει και τηλέφωνο oO...

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 27 Οκτ 2008 20:39

fiskilis
να σου στειλω και εγω ενα Phishing
συγκεκριμενα μου εστειλαν πριν λιγο αυτο

Αγαπητέ πελάτη για Millennium bank

Σημαντική Ενημέρωση: Πλαστά Emails
ΠΡΟΣΟΧΗ : ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΥΠΟΚΛΟΠΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ / ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΚΑΙ PASSWORD ΜΕΣΩ E-MAIL

Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει σε εξέλιξη αποστολή πλαστών ηλεκτρονικών μηνυμάτων (e-mail) τα οποία ζητούν από πελάτες ή μη πελάτες της Τράπεζας να καταχωρήσουν στοιχεία που αφορούν στη σύνδεση στο e-banking.Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δώσετε οποιοδήποτε στοιχείο.

Για λόγους ασφαλείας έχει αποσταλεί σε όλους τους Ιδιώτες πελάτες ,στο mailbox τους στο e-banking, νέος Κωδικός Εγχρήματων Συναλλαγών(ΚΕΣ). Παρακαλούμε όπως τον ενεργοποιήσετε και διαγράψετε τον παλιό.

Η Millennium bank με κανένα τρόπο δεν θα σας ζητήσει να αποκαλύψετε εμπιστευτικά προσωπικά σας δεδομένα. Εάν λοιπόν παραλάβετε ύποπτο e-mail, που «φαίνεται» να έχει σταλεί από Millennium bank Κάντε κλικ εδώ

μονο που εγω βρε παιδια δεν ειμαι πελάτης της Millennium bank :violi:
ποτε μου δεν ειχα σχεση με τραπεζα(συναλλαγη
ενω μην παει το μυαλο σας αλλου)

τι να πει κανεις :hammer:
και εκτος απο αυτο το gmail μου το βαλε στα Ανεπιθύμητα
και το kaspersky μου μπλοκαρε το λινκ που ειχε και πατησα
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Οκτ 2008 22:28

WNAT έγραψε:fiskilis
να σου στειλω και εγω ενα Phishing
συγκεκριμενα μου εστειλαν πριν λιγο αυτο

Αγαπητέ πελάτη για Millennium bank

Σημαντική Ενημέρωση: Πλαστά Emails
ΠΡΟΣΟΧΗ : ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΥΠΟΚΛΟΠΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ / ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΚΑΙ PASSWORD ΜΕΣΩ E-MAIL

Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει σε εξέλιξη αποστολή πλαστών ηλεκτρονικών μηνυμάτων (e-mail) τα οποία ζητούν από πελάτες ή μη πελάτες της Τράπεζας να καταχωρήσουν στοιχεία που αφορούν στη σύνδεση στο e-banking.Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δώσετε οποιοδήποτε στοιχείο.

Για λόγους ασφαλείας έχει αποσταλεί σε όλους τους Ιδιώτες πελάτες ,στο mailbox τους στο e-banking, νέος Κωδικός Εγχρήματων Συναλλαγών(ΚΕΣ). Παρακαλούμε όπως τον ενεργοποιήσετε και διαγράψετε τον παλιό.

Η Millennium bank με κανένα τρόπο δεν θα σας ζητήσει να αποκαλύψετε εμπιστευτικά προσωπικά σας δεδομένα. Εάν λοιπόν παραλάβετε ύποπτο e-mail, που «φαίνεται» να έχει σταλεί από Millennium bank Κάντε κλικ εδώ

μονο που εγω βρε παιδια δεν ειμαι πελάτης της Millennium bank :violi:
ποτε μου δεν ειχα σχεση με τραπεζα(συναλλαγη
ενω μην παει το μυαλο σας αλλου)

τι να πει κανεις :hammer:
και εκτος απο αυτο το gmail μου το βαλε στα Ανεπιθύμητα
και το kaspersky μου μπλοκαρε το λινκ που ειχε και πατησα
Τι σκατά, το πήρα κι εγώ αυτό. Και όχι μόνο αυτό είχε και άλλα mail cc.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Οκτ 2008 22:33

Καμια δεκαριά έχω πάρει και εγώ απο την μούφα millenium...

Το αστείο είναι οτι το domain που έχουν κατοχυρώσει έναν ανίδεο ίσως και να τον ξεγελούσε αν και η μετάφρασή τους είναι άθλια(μάλλον systran :P )

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Οκτ 2008 13:27

Ρε παιδία αφού υπάρχει και γνωστή Ελληνική εταιρία που εμπορεύεται emails και μάλιστα κάνει targeted spamming... Πλέον αυτό ανεπίσημα είναι εργασία...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 28 Οκτ 2008 16:50

αποτι φαινεται, καποιοι οχι μονο σπαμμαρουν το email μου αλλα και το πουλανε..

http://www.lantech.gr/product_info.php?products_id=149

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Οκτ 2008 18:28

soteres2002 έγραψε:Ρε παιδία αφού υπάρχει και γνωστή Ελληνική εταιρία που εμπορεύεται emails και μάλιστα κάνει targeted spamming... Πλέον αυτό ανεπίσημα είναι εργασία...
εχω κανει ηδη αναφορα στην ΑΔΑΕ και περιμενω απαντηση καθως εχω ηδη αναφορα οτι και δικα μου email ειναι μεσα στην λιστα που εμπορευεται αυτη η εταιρια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Οκτ 2008 20:23

fiskilis το έχω κρατήσει, και αύριο μόλις πάω στο γραφείο θα σου το στείλω. Πες μου μόνο πως το στέλνω σαν attachment, σε outlook, γιατί σαν απλό forward νομίζω δεν έχει νόημα...

Κατά τα άλλα το εκνευριστικό είναι ότι όλα αυτά τα σαβουροσκουπίδια έρχονται στο εταιρικό email, γιατί το προσωπικό το έχω στο gmail όπου ένα 99% φιλτράρεται ενώ και το mail μου αυτό δεν είναι εκτεθειμένο δημόσια.
Της εταιρείας όμως είναι δημοσιευμένο σε πολλά άλλα sites (κλαδικά, διαφημιστικά, κατάλογοι επιχειρήσεων κλπ), με αποτέλεσμα όλοι οι spammers να το βρίσκουν εύκολα με ένα bot και να μπαίνει σε λίστες. Ένα 20% ίσως και παραπάνω του χρόνου που τρώω μπροστά στο outlook είναι να προσέχω ποιο email είναι χρήσιμο και ποιο όχι, μήν σβηστεί κανένα σημαντικό κατά λάθος κλπ... Όλο αυτό με αποπροσανατολίζει από την ουσία, που είναι η επικοινωνία και όχι το καθάρισμα του γραμματοκιβωτίου!

Επιτέλους πρέπει να υπάρξει θεσμικό πλαίσιο με αυτεπάγγελτες μηνύσεις (για Ελλάδα τουλάχιστον), και να υπάρξουν και κάποια φίλτρα από τους ISPs στα μαζικά email από μια IP, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 03 Δεκ 2008 09:33

Ο κύριος που αποτέλεσε την αφορμή για την δημιουργία αυτού του post, ξαναχτύπησε!!! Δείτε το θράσος!!!!!! Κάνω copy paste ό,τι μου ήρθε, από εκεί και πέρα για το αν πρέπει να κοπεί κάτι ας επιληφθούν οι mods, αλλά εγώ ΘΕΛΩ να το δουν όλοι. Είναι νόμιμο αυτό που κάνει ο κύριος αυτός; Παρά την σαφή διατύπωση που του είχα κάνει να μην μου αποστείλει ξανά τέτοιου είδους μηνύματα;

ΚΥΡΙΕΣ - ΚΥΡΙΟΙ, ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΟ KAI ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ SITE με e-mail ΣΕ 60.000 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ &#8211; ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ &#8211; ΤΡΑΠΕΖΕΣ &#8211; ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ&#8211;ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ- ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ &#8211; ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ κλπ. EINAI BEBAIO OTΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 1/1/09, ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ &#8211; ΒΑΛΚΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ. Επικοινωνήστε με κο Σαρρή κιν. 6997 764122 &#8211; boxsarr@gmail.com == ΔΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

Όλοι αυτοί το ξέρουν ότι δρουν παράνομα και ξέρουν καλά το νομικό πλαίσιο, αλλά σου λέει ποιος θα με κυνηγήσει και ποιος θα με πάει στα δικαστήρια, για μερικά ψωροspam...Και έτσι μας γράφουν στα @@ τους σφυρίζοντας αδιάφορα... Πάνε οι παλιές καλές εποχές της άγριας δύσης που έπαιρνες το τουφέκι και δεν τολμούσε κανείς ούτε να σε κοιτάξει...

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 03 Δεκ 2008 16:13

Δείνει τηλέφωνο. Αν είμουν εσύ, θα τον έβαζα στην θέση του με αυτό και μόνο το στοιχείο :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες