Spammers! Καλά έχουν αποθρασυνθεί τελείως!!!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Ιαν 2010 23:52

το μηνυμα της Aegean το ελαβα κι εγώ .. στο επίσημο email μου
(απο περσι που το εδωσα σε 3-4 δικηγόρους εχει γεμισει σπαμ, τα προηγούμενα 10 χρόνια ήταν καθαρο.. το ηξεραν μόνο η βουλή, η εφορία και το paypal .. )

Εχω αγοράσει ενα εισητήριο της Aegean, απο ξενο Online πρακτορείο (τα φτηνοτερα του κόσμου), πριν 4 ή 5 χρόνια,
και δεν είναι καθολου λογικό μετά απο 5 χρόνια σιωπής να με θυμηθηκαν ξαφνικά, ασε που δεν ειχα πληρώσει άμεσα την Aegean, αλλα τον πράκτορα..
Αλλα προηγήθηκε ένα εμαιλ τάχαμου απο ενα φίλο.. που μου εστειλε 'μιλια' (για να κερδισει τα διαφημιζόμενα δικά του, συμφωνα με την προσφορά .. ).. κι ετσι το συγκεκριμένο το συχώρεσα εκεί ..
Σχεδον κόντεψα να του στείλω κι εγώ, γιατί τα έχει αναγκη.. .. αλλα ειδα και τον αριθμό των σπαμ στο λογαριασμό που όλο μεγαλώνει, και συμμαζεύτηκα - καλύτερα να του στείλω μια δωροεπιταγή που να πετάει στην πόλη του ..,
Οι ανθρωποι είναι πάντα ο πιο αδύναμος κρίσκος και στα δίκτυα υπολογιστών ..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

ILIAS21

Δημοσίευση από ILIAS21 » 28 Ιαν 2010 04:43

ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΙΙΛ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ SITE ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΑΘΩΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΜΥΝΗΜΑΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΩΟΘΗΘΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΘΕΝ ΚΑΠΟΙΟΥ Η ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΤΑΔΕ ΚΑΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Η MSN ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ HOTMAIL ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΑΦΟΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΤΣΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΑΙΙΛ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ SITE ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2010 09:08

Τι λες ρε μεγάλε που θα μας πεις ότι δεν δικαιούμαστε να διαμαρτυρόμαστε κιόλας; Πολύ δημοκρατική άποψη έχεις! Διάβασε και μάθε πρώτα πως βρίσκουν τα emails και μετά ξαναγράψε μας την άποψη σου.

Εκτός από τα registration σε διάφορα sites, υπάρχουν διάφορα bots που σερφάρουν και ψαρεύουν email accounts από όλα τα sites του web και όσα δεν τα βρίσκουν τα παίρνουν τις λίστες με τα domains που υπάρχουν π.χ. στο gr και αρχίζουν και στέλνουν στα webmaster@tade.gr info@tade.gr sales@tade.gr και υπάρχουν και εταιρείες που εμπορεύονται τέτοιες λίστες. Έχουν εκατοντάδες μεθόδους για να βρουν το email σου δεν έχει να κάνει μόνο με τα registration στα sites.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 28 Ιαν 2010 10:09

Σήμερα μου ήρθε το μοναδικό spam που πραγματικά το χάρηκα.

Ήταν από κάποιο eshop με γυναικεία εσώρουχα και συνοδευόταν με καμια 20αριά αντίστοιχες φώτος......

Άντε πάντα τέτοια...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 10:37

ILIAS21 έγραψε:ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΙΙΛ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ SITE ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΑΘΩΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΜΥΝΗΜΑΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΩΟΘΗΘΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΘΕΝ ΚΑΠΟΙΟΥ Η ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΤΑΔΕ ΚΑΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Η MSN ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ HOTMAIL ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΙΙΛ ΑΦΟΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΤΣΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΑΙΙΛ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ SITE ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ.
Από την στιγμή που στους όρους που αποδέχεσαι με την εγγραφή σου σε κάποιο site δεν σου λέει ρητά ότι θα δωθεί το mail σου αλλού, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να παραπονιέσαι.

Το ότι βρήκες τυχαία κάπου να αναφέρεται αυτή η μέθοδος ψαρέματος δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ηθικά σωστή ούτε νόμιμη ούτε μας αφαιρεί το συνταγματικό μας δικαίωμα να μην θέλουμε να λαμβάνουμε spam.

Τώρα εσύ μπορεί να μην γράφεσαι πουθενά γιατί άκουσες κάπου ότι τα mail μοιράζονται.
Οκ. Εμείς θέλουμε όμως να γραφόμαστε και να υπάρχουν ασφαλιστικές δικλείδες ώστε τα λαμόγια να εξαφανιστούν από το internet κάποια στιγμή.

95% των email στο internet είναι spam, και φταίμε κιόλας. :hammer:

Να γυρίσουμε και κώλο μήπως; :evil:

ILIAS21

Δημοσίευση από ILIAS21 » 28 Ιαν 2010 12:21

Οπα οπα παιδια συγγνωμη εγω μιλησα οσο μπορουσα πιο ευγενικα μπορουσα και διακρινω μια επιθετικοτητα με φρασεις spam του τυπου: ρε μεγαλε κι ετσι κι αλιως κι αλιωτικα και πασαλιμανιωτικα, με συγχωρειτε κυριοι αν σας εθιξα σε κατι παντως δεν καταλαβα να εκανα κατι τετοιο και φυσικα εξακολουθω να πιστευω οτι τα mail που δινουμε για εγγραφη σε παρανομα site οπως warez και χχχ περιεχομένου ειναι εντελως ουτοπικο να πιστευει κανεις οτι δεν θα χρησιμοποιηθουν για οποιοδηποτε σκοπο κρινουν αυτοι που τα εχουν, τωρα απο εκει και περα και βεβαια θα πρεπει το mail που χρησιμοποιητε για την εν λογω χρηση δηλαδη για τετοιου τυπου εγγραφες να ειναι αναλωσιμο και να μην το χρησιμοποιουμε για παιρεταιρω υποθεσεις, και οταν ειπα οτι ειναι υποκριτικο ενοω οτι δεν ειναι δυνατον να εγγραφεσαι σε site παρανομα και να απολαμβανεις καρπους απαγορευμενους και μετα να φορας το κουστουμακι της μεταμελειας και να μιλας για spammers.Στη Γερμανια που εζησα αρκετα χρονια υπηρξε ενα δικαστηριο σχετικα με μια τετοια υποθεση το αποτελεσμα της δικης ηταν να πληρωσει ενα προστιμο η εν λογω εταιρια η οποια χρησιμοποιησε το mail και ο μυνητης εφαγε καμπανα για παρανομα κατεβασματα μιας και οι δικηγοροι της εταιριας τον εφεραν σε δυσκολη θεση, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να προωθουμε και σε αλλους με το συστημα πυραμιδα mail που μας στελνουν και μας ζητουν να τα προωθησουμε σε τριτους ετσι συγγεντρωνονται επαναλαμβανω ολα μαζι και καταληγουν στον αρχικο αποστολεα!!!!

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιαν 2010 12:28

Καλησπέρα Ηλία,

Να στο πω αλλιώς: Λαμβάνω spam e-mail σε ένα info@ το οποίο δεν εχω δώσει πουθενά (δεν υπάρχει καν σαν mailbox). Αυτό είναι spam εφόσον δεν το εχω δώσει πουθενά και δεν το χρησιμοποιώ (παρά μόνο για να δω τι spam κυκλοφορεί);
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 12:35

ILIAS21 έγραψε:Οπα οπα παιδια συγγνωμη εγω μιλησα οσο μπορουσα πιο ευγενικα μπορουσα και διακρινω μια επιθετικοτητα με φρασεις spam του τυπου: ρε μεγαλε κι ετσι κι αλιως κι αλιωτικα και πασαλιμανιωτικα, με συγχωρειτε κυριοι αν σας εθιξα σε κατι παντως δεν καταλαβα να εκανα κατι τετοιο και φυσικα εξακολουθω να πιστευω οτι τα mail που δινουμε για εγγραφη σε παρανομα site οπως warez και χχχ περιεχομένου ειναι εντελως ουτοπικο να πιστευει κανεις οτι δεν θα χρησιμοποιηθουν για οποιοδηποτε σκοπο κρινουν αυτοι που τα εχουν, τωρα απο εκει και περα και βεβαια θα πρεπει το mail που χρησιμοποιητε για την εν λογω χρηση δηλαδη για τετοιου τυπου εγγραφες να ειναι αναλωσιμο και να μην το χρησιμοποιουμε για παιρεταιρω υποθεσεις, και οταν ειπα οτι ειναι υποκριτικο ενοω οτι δεν ειναι δυνατον να εγγραφεσαι σε site παρανομα και να απολαμβανεις καρπους απαγορευμενους και μετα να φορας το κουστουμακι της μεταμελειας και να μιλας για spammers.Στη Γερμανια που εζησα αρκετα χρονια υπηρξε ενα δικαστηριο σχετικα με μια τετοια υποθεση το αποτελεσμα της δικης ηταν να πληρωσει ενα προστιμο η εν λογω εταιρια η οποια χρησιμοποιησε το mail και ο μυνητης εφαγε καμπανα για παρανομα κατεβασματα μιας και οι δικηγοροι της εταιριας τον εφεραν σε δυσκολη θεση, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να προωθουμε και σε αλλους με το συστημα πυραμιδα mail που μας στελνουν και μας ζητουν να τα προωθησουμε σε τριτους ετσι συγγεντρωνονται επαναλαμβανω ολα μαζι και καταληγουν στον αρχικο αποστολεα!!!!
Έχω 13 emails και χρησιμοποιώ 2 για registrations οπουδήποτε.
Τα υπόλοιπα τα χρησιμοποιώ για επικοινωνία με άλλους.

Τα 3 από αυτά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πουθενά.

Ε, σε όλα παίρνω spam.

Επομένως μην μου λες ότι φταίνε τα registrations και τα warez.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2010 12:39

Τώρα το γυρίζεις σε warez και xxx sites, πριν δεν έγραψες για κάτι τέτοιο. Και ακόμα και αυτό να γίνετε είναι φασιστικό να γράφεις "δεν δικαιούσαι να παραπονιέσαι", πόσο μάλιστα όταν υπάρχουν νόμοι που καταπατούνται στις συγκεκριμένες περιπτώσεις με τα spam mails.

Άβαταρ μέλους
the_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από the_eye » 28 Ιαν 2010 12:42

Μόλις έλαβα αυτή την απάντηση από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.

Για να δούμε θα συνεχιστεί το spam.

Κύριε xxxxxxxxxx

Σε απάντηση της υπ. αρ. πρωτ. xxxxxxxx καταγγελίας σας κατά της εταιρείας PAN-INFO για την αποστολή αζήτητης ηλεκτρονικής επικοινωνίας (spam), σας επισυνάπτω την Απόφαση 83/2009 της Αρχής με την οποία επιβλήθηκε πρόστιμο στην συνδεδεμένη – συνεργαζόμενη εταιρεία Callino για παραβίαση των Νόμων 2472/1997 και 3471/2006 για την προστασία προσωπικών δεδομένων και την προστασία της ιδιωτικότητας στον τομέα των ηλεκτρονικών επικοινωνιών αντίστοιχα. Σε περίπτωση που εξακολουθείτε να λαμβάνετε μηνύματα spam από τις παραπάνω εταιρείες μετά από διάστημα 3 μηνών από την ημερομηνία δημοσίευσης της Απόφασης μας (10-12-2009), μπορείτε να προσφύγετε εκ νέου στην Αρχή.

Αθηνά Μπούρκα

Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα
Τμήμα Ελεγκτών
Κηφισίας 1-3, 11523, Αθήνα
Τηλ: 210 6475671
Φαξ: 210 6475628
Email: abourka@dpa.gr
Αναζήτηση εργασίας
www.jobble.gr

ILIAS21

Δημοσίευση από ILIAS21 » 28 Ιαν 2010 13:13

Λοιπον παιδια δεν εκανα σχολιο για να τσακωθω με κανεναν ουτε και με ενδιαφερει αυτο η δουλεια μου ειναι να ειμαι συνεχως στο διαδυκτιο και επεσα πανω στην κουβεντα και δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι η ολη ιστορια ειναι οκευ αντιθετως αλλα για τι συστημα πυραμιδα που ειναι το πιο ενοχο για τα spam mail δεν γεναται λογος εκτος αν δεν το γνωριζεται!!!!!!!!!! πιστεψτε με παντως ακρη δεν βγαινει στις 50 εταιριες που στελνουν τετοια mail οι 45 εχουν εδρα εκτος ελλαδος και ευρωπαικης ενωσης γενικοτερα οποτε κουκουρουκου σερενατα γι αυτου του ειδους τα ζητηματα οποιος διαβαζει ξενα site ενημερωτκα θα δει οτι ειναι παγκοσμιο φαινομενο και φυσικο επακολουθο του διαδικτυου και των κανονων που το διεπουν, επισης θα ηθελα να πω και κατι αλλο το διδυκτιο ειναι χωρος που οι περισοτεροι ανθρωποι επισκεπτονται εκτος απο λογους εργασιας και για να κατεβασουν να παιξουν να διασκεδασουν οταν ειπα για warez forum αυτο ενοουσα,και γνωριζουμε οτι αυτα τα φορουμ κανουν τα περισοτερα spam mail αλλα ειναι απροσωπα και τις περισοτερες φορες που η κουβεντα φτανει σε αυτα οι περισοτεροι προτιμουν να μην τα αγγιξει κανεις γιατι πολλοι επωφελουνται απο την λειτουργεια τους, αυτα απο μενα καλη συνεχεια

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 18 Φεβ 2010 17:03

Μια σχετική παράκληση,
Κάπου υπάρχει ένας οδηγός για το πώς κάνουμε καταγγελίες σπαμ.. (προφανως για τα ελληνικά σπαμ το στέλνουμε στην Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος αν δεν απατώμαι..) .. αλλα το ψάχνω αρκετά και δεν το βρίσκω,
Η παράκληση είναι να γίνει στικ κάπου, να το βρίσκουμε εύκολα... να το προωθούμε εύκολα με ένα λινκ..

Θέλω να κάνω καταγγελία στο eshop που.. τα πρήζει όπου βρει..

όσο για τα ξένα.. το facebook με όρισε και διαχειριστή κάπου - εννοείται χωρίς να έχω ποτέ γραφτεί !!! - εκτός απο τις 5-10 προσκλήσεις εβδομαδιαίως απο παντελώς άγνωστους..

> Θέμα: Ο δωμάτιο ανοιχτής επικοινωνίας σας όρισε διαχειριστή της Σελίδας "Chat-Install now - lost empire ro...

Αλλα εκείνη η σελίδα spamcop-κάτι είναι πολύ πρόσθετη δουλειά απο ότι θυμάμαι απο παλιά που την χρησιμοποιούσα, δεν λέει.. τελικά το καλύτερο που ξέρω τώρα είναι να προτιμάμε κάποιο εμαιλ με καλά φίλτρα..

δυστυχώς..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Φεβ 2010 17:04

Hermeia έγραψε:Μια σχετική παράκληση,
Κάπου υπάρχει ένας οδηγός για το πώς κάνουμε καταγγελίες σπαμ.. (προφανως για τα ελληνικά σπαμ το στέλνουμε στην Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος αν δεν απατώμαι..) .. αλλα το ψάχνω αρκετά και δεν το βρίσκω,
Η παράκληση είναι να γίνει στικ κάπου, να το βρίσκουμε εύκολα... να το προωθούμε εύκολα με ένα λινκ..

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=43543

αν θες βοηθεια πες το

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες