Spammers! Καλά έχουν αποθρασυνθεί τελείως!!!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rotame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rotame » 01 Απρ 2010 02:24

fiskilis έγραψε:εναντιον του ηδη εκρεμει δικη μου μηνυηση
του εχουν κατασχεσει ηδη εναν σκληρο δισκο και θα ερθει η ωρα που θα πληρωσει τις βλακιες του
Δεν καταλαβαίνει αλλάζει συνεχεια IP εξελίχτηκε και στέλνει μαζικά μεσω προγράμματος email marketing interspire ......

Η διαγραφή δεν λειτουργεί οπως και η φορμα επικοινωνίας του

ILIAS21

Δημοσίευση από ILIAS21 » 13 Απρ 2010 13:08

Βλέπω εδώ και πολύ καιρό πολλά μηνύματα εναντίον σε spammers.

Έχετε αναλογιστεί ποτέ το κακό με τα διαφημιστικά φυλλάδια?
Διαμαρτυρηθήκατε ποτέ για αυτά? αναλογιστήκατε ποτέ το κακό που κάνουν στο περιβάλλον αυτά;

Τα email Νομίζω είναι το μικρό κακό και στην κρίση πολύ το έχουν δει σαν μία λύσει μήπως και αλλάξει κάτι και πάρουν κάποια παραγγελία. Δεν το θέλετε πατήστε το κουμπάκι delete, ζητήστε διαγραφή, κάντε block, κάντε repost σαν spam, όλα τα webmail το έχουν αυτό το κουμπάκι.

για να γλυτώσετε από τα ανεπιθύμητα διαφημιστικά φυλλάδια έχετε τρόπο; δεν νομίζω. Εδώ θα ήθελα μία σκέψη. Πως το αντιμετωπίζουμε αυτό, πώς βοηθάμε στο να μην καταστραφεί το περιβάλλον από αυτή την αθλιότητα και μην ξεχνάτε τις Εφημερίδες, με αυτές ασχολείτε κανείς;

και να μην παρεξηγηθώ από κάποιους ΔΕΝ ΚΑΝΩ SPAM και προσωπικά θέλω να σταματήσει αυτή η αθλιότητα και ο αθέμιτος ανταγωνισμός που γίνετε από κάποιους στον χώρου που εγώ δραστηριοποιούμε. Αλλά για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν ενοχλούμε από τα μηνύματα απλά πάνε στα spam.

πολλά είπα και μάλλον και μπερδεμένα

τέλος δεν θέλω αντιπαράθεση με σας απλά και εγώ προβληματίζομαι για το ποίο τελικά είναι χειρότερο

ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟ ΤΟΥΣ SPAMMERS, ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΩ, ΑΠΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΊΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
Ας σκεφτούμε εδώ πως μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τους πελάτες μας και γενικά τον κόσμο να μην πέσει θύμα αυτού που πουλάει αυτήν την λίστα, ας του δώσουμε να καταλάβει ποιο είναι το λάθος, και ας κυνηγήσουμε τις εταιρείες που κάνουν το κακό και τις μεγάλες πολύ μεγάλες που πουλάνε λίστες.
ΣΕ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΒΡΗΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ e-orama
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ MAIL ΤΟ ΣΤΕΛΕΝΕΙΣ ΣΤΑ ΑΝΕΠΙΘΥΜΙΤΑ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΟΜΟΙΩΣΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ Η ΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΛΗΤΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΣΕΓΓΟΝΑ ΜΑΣ ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ!!! ΑΛΩΣΤΕ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ, ΤΟΥ ΜΗ ΑΛΗΘΙΝΑ ΥΠΑΡΚΤΟΥ, ΕΝΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΗΣ ΠΡΙΖΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ e-orama ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!!!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Απρ 2010 16:24

παρακαλώ αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία, είναι κουραστικά.
ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 14 Απρ 2010 00:37

ILIAS21 έγραψε:
....
ΣΕ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΒΡΗΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ e-orama
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ MAIL ΤΟ ΣΤΕΛΕΝΕΙΣ ΣΤΑ ΑΝΕΠΙΘΥΜΙΤΑ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΟΜΟΙΩΣΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ Η ΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΛΗΤΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΣΕΓΓΟΝΑ ΜΑΣ ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ!!! ΑΛΩΣΤΕ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ, ΤΟΥ ΜΗ ΑΛΗΘΙΝΑ ΥΠΑΡΚΤΟΥ, ΕΝΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΗΣ ΠΡΙΖΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ e-orama ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!!!!!
ωραία και.. ; Ποιό είναι το νόημα του κειμένου που έγραψες ;
Να κάνουμε φασαρία για τα διαφημιστικά και να αγνοήσουμε το spam ;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Απρ 2010 14:55

Λοιπόν σήμερα στο e-mail μου ήρθε ένα e-mail με τίτλο '' ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ - Το απόλυτο εργαλείο μαζικής συλλογής και αποστολής e-mail.
Δεν ξέρω αν έχει έρθει σε σας, το έκανα και ένα screenshot για να το δείτε.
Συνημμένα
spammerssss.jpg
Spammers
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Μάιος 2010 17:46

μου έχει σπάσει τα νεύρα ο roufianos.com

είχα στείλει e-mail μετά από καιρό, ότι δε θέλω να μου στέλνει e-mail και να μου πει που βρήκε τη διεύθυνσή μου. Δεν απάντησε ποτέ

Τα στοιχεία του e-mail είναι αυτά:

Κώδικας: Επιλογή όλων

X-Message-Delivery: Vj0xLjE7dXM9MDtsPTA7YT0xO0Q9MTtTQ0w9Mw==
X-Message-Status: n:0
X-SID-PRA&#58; =?ISO-8859-7?B?Um91Zmlhbm9zIE5ld3M=?= <roufianosgr@gmail.com>
X-SID-Result&#58; Neutral
X-AUTH-Result&#58; NONE
X-Message-Info&#58; JGTYoYF78jHMj1ERmVBICq0BB8MPis9XJ6CP681GiUHxmeZiyewS7wtnj+BW78GfuxIWd4gykbljYJdFcywg9+V73iablxyw
Received&#58; from rosebud.otenet.gr &#40;&#91;83.235.67.32&#93;&#41; by bay0-mc2-f21.Bay0.hotmail.com with Microsoft SMTPSVC&#40;6.0.3790.4675&#41;;
	 Fri, 14 May 2010 06&#58;18&#58;24 -0700
Received&#58; from &#91;192.168.99.252&#93; &#40;host2.focus.ondsl.gr &#91;83.235.206.66&#93;&#41;
	by rosebud.otenet.gr &#40;8.13.8/8.13.8/Debian-3&#41; with SMTP id o4EDHnjC019812
	for <**********>; Fri, 14 May 2010 16&#58;18&#58;21 +0300
Message-Id&#58; <STOISHM6-EL3V-LJ1A-CX4B-GBAKGM6SOJGO@gmail.com>
Mime-Version&#58; 1.0
From&#58; =?ISO-8859-7?B?Um91Zmlhbm9zIE5ld3M=?= <roufianosgr@gmail.com>
To&#58; **************
Subject&#58; =?ISO-8859-7?B?xOnh4tzz9OUg9OEgzcXBISE=?=
Date&#58; Fri, 14 May 2010 16&#58;21&#58;11 +0300
Content-Type&#58; text/html; charset=ISO-8859-7
Content-Transfer-Encoding&#58; quoted-printable
Return-Path&#58; roufianosgr@gmail.com
X-OriginalArrivalTime&#58; 14 May 2010 13&#58;18&#58;24.0651 &#40;UTC&#41; FILETIME=&#91;EEC465B0&#58;01CAF367&#93;
τι μπορώ να κάνω;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Μάιος 2010 17:49

deninho έγραψε:μου έχει σπάσει τα νεύρα ο roufianos.com
τι μπορώ να κάνω;
να του στειλεις αυτο το μηνυμα
Σας ενημερώνω πως με το συννημένο e-mail το οποίο μου αποστείλατε παραβιάζετε τον νόμο 3471/2006 και συγκεκριμένα το άρθρο 11 περί μη ζητηθείσας επικοινωνίας. Για τη δική σας ευκολία σας παραθέτω το άρθρο ακολούθως [1] αλλά μπορείτε να βρείτε και το ΦΕΚ με ολόκληρο τον νόμο στην ηλεκτρονική τοποθεσία της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα [2].

Να σας ενημερώσω οτι έχει προγραμματισθεί κατάθεση μήνυσης εναντίον σας για τις ανωτέρω παραβάσεις των νόμων του Ελληνικού κράτους στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Τόσο η συλλογή των δεδομένων όσο και η χρήση αυτών για σκοπούς άμεσης προώθησης πωλήσεων προϊόντων/υπηρεσιών θα πρέπει να πραγματοποιείται βάσει των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας και λοιπών ειδικότερων διοικητικών αποφάσεων Αρχών. Συγκεκριμένα, η δημιουργία, επεξεργασία ή/και διαβίβαση βάσεως δεδομένων για διαφημιστικούς σκοπούς ή/και σκοπούς προώθησης προϊόντων και υπηρεσιών υπόκειται στις διατάξεις του Ν. 2472/1997 για την προστασία των προσωπικών δεδομένων σε συνδυασμό με τις ειδικότερες προϋποθέσεις νόμιμης συλλογής δεδομένων για σκοπούς απευθείας διαφήμισης και απευθείας προώθησης πωλήσεων προϊόντων ή υπηρεσιών, όπως προσδιορίζονται ειδικότερα στην υπ’ αριθ. 50/20-1-2000 Απόφαση της ΑΠΔ.

Περαιτέρω, η χρήση των κατά τα ανωτέρω συλλεχθέντων δεδομένων για σκοπούς απευθείας διαφήμισης και απευθείας προώθησης πωλήσεων προϊόντων ή υπηρεσιών, υπόκειται μεταξύ άλλων στις διατάξεις

άρθρο 9 παρ. 10, 11 & 12 του Ν. 2251/94
άρθρο 6 Π.Δ. 131/2003
άρθρο 11 του Ν. 3471/2006 [μη ζητηθείσα επικοινωνία]

Όπως προκύπτει από τα όσα αναφέρετε, οι ενέργειές σας συνιστούν μερική εφαρμογή της κείμενης νομοθεσίας περί της μη ζητηθείσας επικοινωνίας (λ.χ. πλήρη αναγραφή των στοιχείων της εταιρίας σας & δυνατότητα διαγραφής από την λίστα παραληπτών). Σημειώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ.10 του Ν.2251/94 η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνον αν συναινεί ΡΗΤΑ ο καταναλωτής.

Η δημοσιοποίηση των στοιχείων από τους παραλήπτες και μόνο δεν νομιμοποιεί την χρήση τους για σκοπούς απευθείας προώθησης προϊόντων/υπηρεσιών. Απαιτείται περαιτέρω η ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή / φυσικού / νομικού προσώπου για τη μεταβίβαση και χρήση των στοιχείων αυτών για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, δεν απαιτείται η ρητή συγκατάθεση, ΜΟΝΟ για τα δεδομένα εκείνα που έχουν αποκτηθεί στα πλαίσια προηγούμενων συναλλαγών (πώλησης προϊόντων/ υπηρεσιών κ.λ.π.) και υπό την προϋπόθεση (α) ότι παρέχεται δυνατότητα διαγραφής με κάθε μήνυμα και (β) ο παραλήπτης δεν είχε αρχικά αντιτεθεί σε τέτοιου είδους χρήση των δεδομένων τους.

Τέλος σε κάθε περίπτωση αποστολής μη ζητηθείσας ηλεκτρονικής επικοινωνίας με σκοπό την απευθείας προώθηση προϊόντων ή/και υπηρεσιών, αυτή θα πρέπει να χαρακτηρίζεται ως τέτοια σαφώς και επακριβώς ευθύς ως περιέλθει στον παραλήπτη της, φέροντας ειδική σήμανση π.χ. "ADV" ή "ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ".

Σας εφιστώ την προσοχή και επιφυλάσσομαι των νόμιμων δικαιωμάτων μου σε περίπτωση που η συγκεκριμένη αλληλογραφία επαναληφθεί είτε προς το πρόσωπο μου είτε προς οιονδήποτε άλλο που δεν έχει συγκαταθέσει ρητώς να λαμβάνει την αλληλογραφία σας και υποπέσει στην προσοχή μου.

=====================================

[1] Άρθρο 11

Μη ζητηθείσα επικοινωνία

Η χρησιμοποίηση αυτόματων συστημάτων κλήσης, ιδίως με χρήση συσκευών τηλεομοιοτυπίας (φαξ) ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και γενικότερα η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς.

[2] http://www.dpa.gr

ηδη σας εχω αναφερει σαν spamer στον provider σας

"Τωρα μπορειτε με ασφαλεια να διαγραψετε το μηνυμα αυτο, οπως κανουμε και εμεις με τα δικα σας"

http://spamfight.org/index.php?option=c ... icle&id=46

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Μάιος 2010 18:00

και στην καλυτερη περιπτωση, να συμμορφωθουν και να αφαιρεσουν ενα ατομο απο τη λιστα!
Κακα τα ψεμματα, δεν καταπολεμειται το spam δυστυχως...
Και οσο αυτοι αποθρασυνονται, τοσο εχω αρχισει να αισθανομαι λαμακας!
Δεν ειναι λιγες οι φορες που ακουω πελατες ή φιλους απλους χρηστες, που και σημασια δινουν στα spam, και μερικες φορες αν τους ενδιαφερει το προϊον ή η υπηρεσια, ανταποκρινονται. Ειδικα αν μιλαμε απλα να ανεβασεις traffic, ειναι πολυ πιο αποδοτικη μεθοδος (εφαμιλλη ισως με το καλυτερο seo).
Οποτε η ωμη αληθεια ειναι:
Οσοι μενουμε στην ηθικη, βλεποντας ποσο κερδισμενοι βγαινουν αυτοι, ποσο θα καθομαστε απραγοι βλεποντας την κριση να μεγαλωνει? :roll:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Μάιος 2010 18:03

ναι αλλα μην ξεχναμε τα προστιμα που εχουν πεσει και το καθε ενα ειναι 25.000 ευρω!

θα τα βρειτε εδω και αυτα δημοσιευμενα
μην το βαζετε κατω
απλα θελει λιγο υπομονη

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Μάιος 2010 21:34

έστειλα το email Άγγελε. Να δούμε, αν συνεχίσει, θα κάνω κανονικά τις καταγγελίες :P

Α, και δεν έχουν το γνωστό footer τα e-mail του, ότι και καλά είναι σύμφωνα με τα όσα ορίζει η νομοθεσία

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 28 Μάιος 2010 12:08

Κοιταξτε τι μου ηρθε σημερα απο interamerican

Αγαπητοί Φίλοι,

Μετά τις δραστικές περικοπές στις κρατικές συντάξεις, ακολουθούν και οι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες με κατάργηση των εγγυημένων ισόβιων συντάξεων.

Μετά τις 31 Ιουλίου δεν θα προσφέρονται πλέον εγγυημένες ισόβιες συντάξεις. Το ποσό της σύνταξης θα καθορίζεται όταν φτάνει κάποιος στην ηλικία σύνταξης. Δηλαδή δεν θα είναι προκαθορισμένο στην αρχή του συμβολαίου, όπως συμβαίνει σήμερα. Όσοι έχουν ήδη συμβόλαια εγγυημένης σύνταξης δεν επηρεάζονται.

Είναι πλέον η τελευταία ευκαιρία για όσους θέλουν να θεμελιώσουν μια εγγυημένη, ισόβια σύνταξη με σημερινούς ευνοϊκούς όρους. Προτείνω να ξεκινήσετε με ένα μικρό, αρχικό μηνιαίο ποσό, ώστε να κατοχυρώσετε το δικαίωμά σας  πριν τις 31 Ιουλίου και να το αυξάνετε σταδιακά τα επόμενα χρόνια όσο μπορείτε, ώστε να πετύχετε τη σύνταξη που επιθυμείτε.

Για παράδειγμα, εγγυημένη & ισόβια σύνταξη 1.000 Ευρώ στα 65, για εσάς ή την/τον σύζυγο σας, μπορείτε να κατοχυρώσετε σήμερα με μηνιαία καταβολή 135 Ευρώ και 3% ετήσια αναπροσαρμογή, αν είστε 30 ετών και με μηνιαία καταβολή 250 Ευρώ και 3% ετήσια αναπροσαρμογή, αν είστε 40 ετών. Απλά συγκρίνετε αυτές τις εισφορές/απολαβές με τις νέες κρατικές συντάξεις και θα καταλάβετε γιατί πρέπει να βιαστείτε!

Επικοινωνήστε σήμερα μαζί μου για να συζητήσουμε τους προσωπικούς σας στόχους και πως μπορείτε να τους πετύχετε. Μια εξασφαλισμένη & αξιοπρεπή σύνταξη είναι ακόμα εφικτή αρκεί να δράσετε σήμερα! Παρακαλώ ενημερώστε τους γνωστούς και φίλους σας σχετικά με τη σημαντική αυτή αλλαγή που πιθανώς θα ήθελαν να γνωρίζουν.

Ας μην ξεχνάμε ότι εμείς οι ίδιοι φροντίζουμε και καθορίζουμε το μέλλον μας!

Με εκτίμηση,

Αντώνης ********

Ασφαλιστικός & Επενδυτικός Σύμβουλος

INTERAMERICAN

WWW.ALL-INSURANCE.GR

Tηλ&#58;  210 *******    Κιν&#58;  698 ******

Fax&#58;  211 *******    E-mail&#58;  interamer@gmail.com

* Το μήνυμα αυτό σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί spam, διότι με βάση το άρθρο 14 του Νόμου 2672/1998 &#40;ΦΕΚ 290 τ.Α&#41;, περιέχει τα στοιχεία του αποστολέα και δυνατότητα διαγραφής από την λίστα παραληπτών. Εάν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε ενημερωτικά μηνύματα παρακαλώ απαντήστε με Subject&#58; UNSUBSCRIBE

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Μάιος 2010 12:46

Δεν ειναι interamerican αλλα πωλητης ασφαλειων της interamerican

μου ηρθε και εμενα
τον εκανα πακετο στην dpa.gr

και η απαντηση του
Αγαπητέ Κε Φισκιλή,

Ζητώ ειλικρινά συγνώμη για την οποιαδήποτε ενόχληση σας προκάλεσε η παρούσα ενημέρωση.

Πίστευα ότι η συγκεκριμένη πληροφορία θα ενδιέφερε εσάς ή κάποιο γνωστό σας και για αυτό πήρα την πρωτοβουλία να σας ενημερώσω.

Κατόπιν της αίτησης σας δεν θα σας αποσταλούν άλλα ενημερωτικά μηνύματα.

Ζητώ και πάλι τη συγνώμη σας και την κατανόησή σας και παραμένω στη διάθεση σας αν οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον χρειαστείτε οποιαδήποτε βοήθεια στον χρηματοοικονομικό προγραμματισμό σας.

Με εκτίμηση,

Αντώνης Χαρτζανιώτης

Ασφαλιστικός & Επενδυτικός Σύμβουλος

INTERAMERICAN

WWW.ALL-INSURANCE.GR

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 28 Μάιος 2010 13:42

α καλα εκανες εγω το μονο που εστειλα ηταν αυτο

Λετε οτι "Το μήνυμα αυτό σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί spam, διότι με βάση το άρθρο 14 του Νόμου 2672/1998 &#40;ΦΕΚ 290 τ.Α&#41;, περιέχει τα στοιχεία του αποστολέα και δυνατότητα διαγραφής από την λίστα παραληπτών. Εάν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε ενημερωτικά μηνύματα παρακαλώ απαντήστε με Subject&#58; UNSUBSCRIBE"
Πως δεν μπορεί να θεωρηθεί spam αφού χρησιμοποιήσατε το e-mail μου χωρίς την συγκατάθεση μου!!!
Θα σας παρακαλούσα πολύ να διαγραψετε το e-mail μου απο τη λίστα σας!!!
Δεν έχω πάρει απάντηση

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Μάιος 2010 13:45

bouzouste έγραψε:α καλα εκανες εγω το μονο που εστειλα ηταν αυτο
να βαλουμε αλλη μια φορα το τι πρεπει να στελνετε στον spammer (μια συμβολη φιλου που δεν θυμαμαι )

Διαβάστε πως να απαντήσετε σε έναν Ελληνα που σας έχει στείλει μήνυμα που δεν το έχετε ζητήσει

Σας ενημερώνω πως με το συννημένο e-mail το οποίο μου αποστείλατε (εδω βαλτε τ ο mail σας) παραβιάζετε τον νόμο 3471/2006 και συγκεκριμένα το άρθρο 11 περί μη ζητηθείσας επικοινωνίας. Για τη δική σας ευκολία σας παραθέτω το άρθρο ακολούθως [1] αλλά μπορείτε να βρείτε και το ΦΕΚ με ολόκληρο τον νόμο στην ηλεκτρονική τοποθεσία της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα [2].

Να σας ενημερώσω οτι έχει προγραμματισθεί κατάθεση μήνυσης εναντίον σας για τις ανωτέρω παραβάσεις των νόμων του Ελληνικού κράτους στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Τόσο η συλλογή των δεδομένων όσο και η χρήση αυτών για σκοπούς άμεσης προώθησης πωλήσεων προϊόντων/υπηρεσιών θα πρέπει να πραγματοποιείται βάσει των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας και λοιπών ειδικότερων διοικητικών αποφάσεων Αρχών. Συγκεκριμένα, η δημιουργία, επεξεργασία ή/και διαβίβαση βάσεως δεδομένων για διαφημιστικούς σκοπούς ή/και σκοπούς προώθησης προϊόντων και υπηρεσιών υπόκειται στις διατάξεις του Ν. 2472/1997 για την προστασία των προσωπικών δεδομένων σε συνδυασμό με τις ειδικότερες προϋποθέσεις νόμιμης συλλογής δεδομένων για σκοπούς απευθείας διαφήμισης και απευθείας προώθησης πωλήσεων προϊόντων ή υπηρεσιών, όπως προσδιορίζονται ειδικότερα στην υπ’ αριθ. 50/20-1-2000 Απόφαση της ΑΠΔ.

Περαιτέρω, η χρήση των κατά τα ανωτέρω συλλεχθέντων δεδομένων για σκοπούς απευθείας διαφήμισης και απευθείας προώθησης πωλήσεων προϊόντων ή υπηρεσιών, υπόκειται μεταξύ άλλων στις διατάξεις

άρθρο 9 παρ. 10, 11 & 12 του Ν. 2251/94
άρθρο 6 Π.Δ. 131/2003
άρθρο 11 του Ν. 3471/2006 [μη ζητηθείσα επικοινωνία]

Όπως προκύπτει από τα όσα αναφέρετε, οι ενέργειές σας συνιστούν μερική εφαρμογή της κείμενης νομοθεσίας περί της μη ζητηθείσας επικοινωνίας (λ.χ. πλήρη αναγραφή των στοιχείων της εταιρίας σας & δυνατότητα διαγραφής από την λίστα παραληπτών). Σημειώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ.10 του Ν.2251/94 η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνον αν συναινεί ΡΗΤΑ ο καταναλωτής.

Η δημοσιοποίηση των στοιχείων από τους παραλήπτες και μόνο δεν νομιμοποιεί την χρήση τους για σκοπούς απευθείας προώθησης προϊόντων/υπηρεσιών. Απαιτείται περαιτέρω η ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή / φυσικού / νομικού προσώπου για τη μεταβίβαση και χρήση των στοιχείων αυτών για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, δεν απαιτείται η ρητή συγκατάθεση, ΜΟΝΟ για τα δεδομένα εκείνα που έχουν αποκτηθεί στα πλαίσια προηγούμενων συναλλαγών (πώλησης προϊόντων/ υπηρεσιών κ.λ.π.) και υπό την προϋπόθεση (α) ότι παρέχεται δυνατότητα διαγραφής με κάθε μήνυμα και (β) ο παραλήπτης δεν είχε αρχικά αντιτεθεί σε τέτοιου είδους χρήση των δεδομένων τους.

Τέλος σε κάθε περίπτωση αποστολής μη ζητηθείσας ηλεκτρονικής επικοινωνίας με σκοπό την απευθείας προώθηση προϊόντων ή/και υπηρεσιών, αυτή θα πρέπει να χαρακτηρίζεται ως τέτοια σαφώς και επακριβώς ευθύς ως περιέλθει στον παραλήπτη της, φέροντας ειδική σήμανση π.χ. "ADV" ή "ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ".

Σας εφιστώ την προσοχή και επιφυλάσσομαι των νόμιμων δικαιωμάτων μου σε περίπτωση που η συγκεκριμένη αλληλογραφία επαναληφθεί είτε προς το πρόσωπο μου είτε προς οιονδήποτε άλλο που δεν έχει συγκαταθέσει ρητώς να λαμβάνει την αλληλογραφία σας και υποπέσει στην προσοχή μου.

=====================================

[1] Άρθρο 11

Μη ζητηθείσα επικοινωνία

Η χρησιμοποίηση αυτόματων συστημάτων κλήσης, ιδίως με χρήση συσκευών τηλεομοιοτυπίας (φαξ) ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και γενικότερα η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς.

[2] http://www.dpa.gr

ηδη σας εχω αναφερει σαν spamer στον provider σας

"Τωρα μπορειτε με ασφαλεια να διαγραψετε το μηνυμα αυτο, οπως κανουμε και εμεις με τα δικα σας"

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 28 Μάιος 2010 13:50

Μπα δεν τα μπορώ εγώ αυτά!! Εγώ θα του τα πω χύμα(μπορεί να φάει βρισίδι )!!!
Ευχαριστώ πολύ πάντως

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες