Spammers! Καλά έχουν αποθρασυνθεί τελείως!!!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Νοέμ 2010 12:15

Ναι, το πρόβλημα μου όμως είναι ότι αν εσένα σου την βαρέσει να κόψεις την OTENET εγώ θα τρώω το πρήξιμο από τον πελάτη γιατί δεν παίρνει mails.

Γιαυτό σου λέω ότι στην φάση που γίνεται maintain η λίστα τώρα (όπως μου το περιέγραψες δηλαδη και απότι είδα και στο site σου) πρόκειται για περισσότερο χαβαλέ παρά κάποιο σοβαρό project για commercial χρήση.

grspam

Δημοσίευση από grspam » 30 Νοέμ 2010 12:34

Είναι απλό θέμα εμπιστοσύνης. Αυτή η δουλειά δεν γίνετε από εμένα ή τον Δημήτρη, είναι συλλογική και αποτελείται από πολλά άτομα σε διάφορους κλάδους (μερικοί είναι spammers). Ο καθένας κάνει ένα μικρό κομμάτι, κάποιος φτιάχνει ψεύτικα email που τα δίνουμε σε spam lists, άλλος κάνει spam traps και ένα μάτσο άτομα μαζεύουν ότι μπορούν. Μετά τα email συλλέγονται και δημιουργούνται οι κανόνες.

Δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα, άρα όπως είπα, είναι θέμα εμπιστοσύνης. Άλλος έχει αυτόματο wget για να τραβάει το αρχείο απευθείας, άλλος το κατεβάζει μία φορά το μήνα και κάνει diff τις αλλαγές για να βεβαιωθεί ότι δεν κόπηκε κάτι σοβαρό.

Θα σου πρότεινα να το δουλέψεις σε ένα προσωπικό server για λίγο, και μετά αποφασίζεις.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 11 Δεκ 2010 06:20

Πριν από 2 ημέρες δημοσίευσα το email μου στο site και από τότε δέχομαι spam από ελληνικές επιχειρήσεις.

Προφανώς η εταιρεία που χρησιμοποιούν όλοι τους πήρε το email και το έβαλε στη λίστα.

Φυσικά όταν τους καλείς για να τους τα ψάλεις, σου λένε ότι δεν έχουν συνεργάτες και μόνο νόμιμα email μαζεύουν.

Εγώ ξέρω ότι οι παρακάτω εταιρείες έχουν έναν κοινό απατεώνα spammer που φροντίζει τα newsletter τους (που έχουν όλα την ίδια μορφή) και μαζεύει παράνομα λίστες.

Αν ξέρετε περισσότερα στοιχεία για το ποιος κρύβεται πίσω από αυτούς τους πελάτες και με spammarei με ενημερώνετε:

ΜΤ | Σύμβουλοι Επιχειρήσεων <info@amtech.com.gr>

Elias Livadaras <elivadaras@artemismedia.gr>

Δρ. Δημήτρης Τσουκαλάς <newsletter@drtsoukalas.gr>
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simosmme την 12 Δεκ 2010 19:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 11 Δεκ 2010 22:41

Simosmme έγραψε:Πριν από 2 ημέρες δημοσίευσα το email μου στο site και από τότε δέχομαι spam από ελληνικές επιχειρήσεις.

Προφανώς η εταιρεία που χρησιμοποιούν όλοι τους πήρε το email και το έβαλε στη λίστα.

Φυσικά όταν τους καλείς για να τους τα ψάλεις, σου λένε ότι δεν έχουν συνεργάτες και μόνο νόμιμα email μαζεύουν.

Εγώ ξέρω ότι οι παρακάτω εταιρείες έχουν έναν κοινό απατεώνα spammer που φροντίζει τα newsletter τους (που έχουν όλα την ίδια μορφή) και μαζεύει παράνομα λίστες.

Αν ξέρετε περισσότερα στοιχεία για το ποιος κρύβεται πίσω από αυτούς τους πελάτες και με spammarei με ενημερώνετε:

ΜΤ | Σύμβουλοι Επιχειρήσεων <info@amtech.com.gr>

Bosinakis Winery <bosinaki@otenet.gr>

Δρ. Δημήτρης Τσουκαλάς <newsletter@drtsoukalas.gr>
Το καλύτερο είναι να πάρεις αυτούς και να τους ρωτήσουν που πληρώνουν για να διαφημίζονται. Π.χ μπήκα στο site της οινοποιίας Μποσινάκη ( http://www.bosinakis.gr )
έχουν το τηλ τους, πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 12 Δεκ 2010 17:48

έχω γίνει πολλές φορές κακός με αυτό το θέμα αλλά φαίνεται ότι γενικά δεν υπάρχει ούτε πλαίσιο, ούτε όρεξη να παταχθεί η παράνομη περισυλλογή δεδομένων από εταιρείες.

Να πω την αλήθεια δεν με πειράζει και τόσο γιατί σε λίγα χρόνια θα σταματήσει η χρήση email με τη συγκεκριμένη μορφή, θα υπάρχουν prive email όπου θα ελέγχεις 100% ποιος σου στέλνει μήνυμα (όπως είναι το MSN).

Το Facebook έκανε την αρχή με όσα ανακοίνωσε για το Facebook email, πιστεύω ότι θα συνεχίσουν και οι υπόλοιποι (Gmail, Hotmail). Στο ίντερνετ υπάρχουν ήδη τέτοιες υπηρεσίες email αλλά δεν είναι διαδομένες.

Κοινώς η ελευθερία που έχουμε γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από τον κάθε επιτήδειο κι επειδή εμείς οι υπόλοιποι δεν μιλάμε θα πάμε σε πιο προστατευμένα περιβάλλοντα. Κάθε εμπόδιο για καλό.

Σημείωση: το bosinakis αναφέρθηκε κατά λάθος (δικό μου) από τη λίστα που είχα με τα unviewed email, τα άλλα 3 ισχύουν όμως :-)

Εγώ είμαι ο πρώτος που θα καταργήσει το δημόσιο email του (όπως έχω καταργήσει το δημόσιο τηλέφωνο - δεν καταχωρώ και δεν δίνω πουθενά το σταθερό μου παρά σε πολύ στενό κύκλο) και θα πάει σε μορφή prive email όταν αυτό είναι διαθέσιμο γιατί βαρέθηκα να χάνω χρόνο για τον κάθε μαλαλαλά spammer :-)

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 22 Δεκ 2010 18:08

Έλαβα ένα spam το οποίο στο τέλος έγραφε:
ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
Σύμφωνα με το άρθρο 14 του Νόμου 2672/1998 (ΦΕΚ 290/Α) , τα μηνύματα e-mail, για να είναι έγκυρα θα πρέπει να περιέχουν απαραίτητα : Ονοματεπώνυμο ή επωνυμία (για Νομικό πρόσωπο), ταχυδρομική διεύθυνση κατοικίας, αριθμό τηλεφώνου ή fax, ιδιότητα του χειριστή.
Αν τα μηνύματα προέρχονται από υπηρεσία ή Δημόσιο φορέα να περιέχουν επιπλέον θέμα, ημερομηνία, αριθμό πρωτοκόλλου.
Το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τεκμαίρεται ότι έχει περιέλθει κανονικά στον λήπτη αν υπάρξει ηλεκτρονική επιβεβαίωση.

Εάν λάβατε αυτό το μήνυμα από λάθος ,και δεν σας ενδιαφέρει παρακαλούμε αγνοήστε το και διαγράψτε το.

Αυτό το μήνυμα πληρεί τις προϋποθέσεις τής Ευρωπαϊκής νομοθεσίας περί μηνυμάτων προβολής.
Κάθε μήνυμα θα πρέπει να φέρει τα πλήρη στοιχεία τού αποστολέα ευκρινώς και θα πρέπει να δίνει στον δέκτη τη δυνατότητα διαγραφής (Directive 2002/31/CE του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Relative as A5-270/2001 τού Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου).
Αν είσαστε σε αυτή τη λίστα κατά λάθος ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο θέλετε να διαγραφεί το e-mail σας από αυτή τη λίστα παραληπτών e-mail απλά απαντήστε σε αυτό το e-mail με θέμα "UNSUBSCRIBE" στην ηλεκτρονική διεύθυνση εδώ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 22 Δεκ 2010 19:24

Simosmme έγραψε::

Artemismedia? Κάτι μου θυμίζει...

Α ναι... Tο τιτανομεγιστοτεράστιο topfacebook.gr.... :p

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 15 Ιαν 2011 22:31

λαμβάνω διαφήμιση και απαντάω και σαν ανταπάντηση ορίστε τι μου γράφουν!
Καλησπέρα

Το email όταν έχει αποστολέα με ονοματεπώνυμο μόνο spam δεν είναι. Έχετε σελίδα στο facebook και email στη σελίδα του ξενοδοχείου σας. Νομίζω ότι κανείς μπορεί να στείλει ένα δελτίο τύπου ή μια ανακοίνωση.

Ευχαρίστως να μη σας ξαναστείλουμε ενημέρωση αλλά βγάλτε το email από τη σελίδα σας

Με εκτίμηση

Σωτήρης Μυλωνάς
Δηλαδή με λίγα λόγια να αποκόψω την επικοινωνία με τους πελάτες μου αν δεν θέλω να λαμβάνω spam! Αυτά είναι...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Ιαν 2011 22:49

chrispen έγραψε:λαμβάνω διαφήμιση και απαντάω και σαν ανταπάντηση ορίστε τι μου γράφουν!
Καλησπέρα
Το email όταν έχει αποστολέα με ονοματεπώνυμο μόνο spam δεν είναι. Έχετε σελίδα στο facebook και email στη σελίδα του ξενοδοχείου σας. Νομίζω ότι κανείς μπορεί να στείλει ένα δελτίο τύπου ή μια ανακοίνωση.
Ευχαρίστως να μη σας ξαναστείλουμε ενημέρωση αλλά βγάλτε το email από τη σελίδα σας
Με εκτίμηση
Σωτήρης Μυλωνάς
Δηλαδή με λίγα λόγια να αποκόψω την επικοινωνία με τους πελάτες μου αν δεν θέλω να λαμβάνω spam! Αυτά είναι...
η αναρτηση του email σε δημοσιο σημειο δεν νομιμοποιει την αποστολη μηνυματων συμφωνα με αποφαση της αρμοδιας αρχης

ο συγκεκριμενος ειναι τελειως βλακας!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Ιαν 2011 15:44

Μου ήρθε σε e-mail μου που δεν έχει καμία σχέση με affiliate δίκτυα το παρακάτω email από
Clickbanner.gr που προφανώς θεωρείται spam γιατί το email αυτό δεν έχει καμία σχέση με το δίκτυο τους.
Να και screenshot
Συνημμένα
clickbanner-screenshotemail.jpg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Ιαν 2011 17:07

Τι είναι αυτό το χάλι με την viva ρε πούστη μου :@

Σχεδόν σε όλα μου τα mail παίρνω spam της χωρίς ποτέ να έχω εγγραφεί σε καμία υπηρεσία της.

Καλά τους έκοψα για λαμόγια από την μέρα που διαλύσανε το AWMN με τις συμφωνίες κάτω από το τραπέζι με τον σύλλογο...

ΟΥΣΤ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ! :hammer: :evil:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Απρ 2011 11:47

Με μεγάλη μας λύπη σας αποχαιρετούμε
από το newsletter μας.

Έχετε διαγραφεί από τη λίστα παραληπτών του newsletter μας.

Αυτό είναι το τελευταίο e-mail που
λαμβάνετε από το Honda Greece.
Σας έχουμε προσθέσει στη "μαύρη λίστα"
μας, το οποίο σημαίνει ότι το σύστημά μας
δεν θα σας στείλει άλλο e-mail, χωρίς την παρέμβαση του administrator.

Εάν πάλι η παρούσα πληροφορία είναι
λανθασμένη, μπορείτε
να επανεγγραφείτε πατώντας το
newsletter.mitsubishi-motors.gr/?p=subscribe

Ευχαριστούμε πολύ
αυτά είναι... μην κάνετε unsubscribe από την spam list τους γιατί α) θα μπείτε σε μαύρη λίστα και β) θα τους στεναχωρήσετε :P

grspam

Δημοσίευση από grspam » 18 Απρ 2011 12:10

Η συγκεκριμένη απάντηση είναι κακή μετάφραση της "έτυμης" απάντησης ενός διάσημου προγράμματος "email campaign manager" το phplist (http://www.phplist.com/).

Agis Apostolopoulos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis Apostolopoulos » 02 Ιουν 2011 13:44

grspam έγραψε:Να σας υπενθυμίσω την Ελληνική λίστα σπαμ σε μορφή Spamassassin (.cf) που είναι εδώ. Έχει όλους τους παραπάνω spammers που αναφέρατε. Κάντε μία εγκατάσταση του SA και δεν θα ξαναδείτε πολλά σπαμ.
Πως ενημερώνεται η λίστα spam και πως διαγράφεται ένα domain από αυτή?
Όταν ξεκινήσαμε το eshop μας είχαμε αγοράσει και εμείς τα email της calino και τώρα είμαστε και εμείς μέσα στη λίστα spam... η άγνοια του νόμου δεν είναι δικαιολογία και σωστά θα μου απαντήσετε με τη παροιμία "Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?" ...αλλά, είμαστε μέσα και πρέπει να το διορθώσουμε.
Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 02 Ιουν 2011 13:52

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τον διαχειριστή. Εδώ γράφει το e-mail του:

http://www.michelinakis.gr/Dimitris/personal.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες