Νεος spammer βγηκε παγανια μονο 500 ευρω τα 100.000 mails

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
hannibal123

Δημοσίευση από hannibal123 » 07 Νοέμ 2008 19:42

Με βάση το νόμο, μια ιστοσελίδα που είναι δημοσιευμένη στο διαδίκτυο (όπου προβάλεται η διεύθυνση email) αποτελεί σύμβαση/συναλλαγή ανάμεσα σ'εμένα που τη δημοσίευσα κι εσένα που τη διαβασες. Αυτό το έχουν υποστηρίξει τα δικαστήρια. Εφόσον δεν γνωρίζετε σχετικά με το θέμα, ΜΗΝ εξακολουθείτε να λέτε ανακρίβειες.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 07 Νοέμ 2008 19:56

to oti mporoume na to stiriksoume me aftous tous kakoftiagmenous nomous ...
(pou eite den provlepoun kati eitai alaxtikan gia simferonta)
den to kanei aftomatos sosto ....
emena den mou aresei na mou erxontai diafimistika sta mail mou alla erxontai ...
afto den to allazei to oti stirizetai o spammer nomika se otidipote....

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Νοέμ 2008 20:10

hannibal123 έγραψε:Με βάση το νόμο, μια ιστοσελίδα που είναι δημοσιευμένη στο διαδίκτυο (όπου προβάλεται η διεύθυνση email) αποτελεί σύμβαση/συναλλαγή ανάμεσα σ'εμένα που τη δημοσίευσα κι εσένα που τη διαβασες. Αυτό το έχουν υποστηρίξει τα δικαστήρια. Εφόσον δεν γνωρίζετε σχετικά με το θέμα, ΜΗΝ εξακολουθείτε να λέτε ανακρίβειες.

Oχι ΔΕΝ ειναι ετσι
1) ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 2251Προστασία των καταναλωτών

Παράγραφος 10. Η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνο αν συναινεί ρητά ο καταναλωτής.

Παράγραφος 11. Ανεξάρτητα από τον περιορισμό της προηγούμενης παραγράφου, η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή με οποιονδήποτε τρόπο άμεσης επικοινωνίας (άμεση διαφήμιση) επιτρέπεται μόνο αν ο προμηθευτής ή άλλος για λογαριασμό του προμηθευτή κάνει χρήση στοιχείων ή πληροφοριών προσωπικού χαρακτήρα του καταναλωτή που περιήλθαν σε γνώση του από τις προηγούμενες συναλλακτικές σχέσεις του με τον καταναλωτή, από γενικά προσιτές πηγές, όπως κατάλογο ή άλλα δημοσιευμένα στοιχεία, ή από άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο, εφόσον ο καταναλωτής εγκρίνει ρητά τη μεταβίβαση των προσωπικών του στοιχείων για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης. Ο διαφημιστής είναι υποχρεωμένος να αναφέρει στον καταναλωτή τον τρόπο με τον οποίο περιήλθαν σε γνώση του τα προσωπικά στοιχεία του καταναλωτή.
http://www.spam-info.eu/01.htm

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Νοέμ 2008 20:30

Εγώ απλώς πιστεύω ότι οι spammers τώρα τελευταία τα έχουν κάνει επάνω τους και σπέρνουν παραπληροφόρηση, για να αποτρέψουν πιθανές δικαστικές αποφάσεις εναντίον τους...
Αλλά δεν ξέρω, μερικές εταιρίες απασχολούν νομικούς συμβούλους και δικηγόρους και τους πληρώνουν είτε πάνε σε δίκες είτε όχι... Φίλοι spammers, το νου σας γιατί τώρα τελευταία που οι δουλειές πέφτουν, οι δικηγόροι κάθονται και ώρες ώρες που περιμένω κάτι σημαντικό στο email μου και αντί αυτού βλέπω spam με το κιλό, νευριάζω και δεν το θέλετε! :hammer:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

hannibal123

Δημοσίευση από hannibal123 » 07 Νοέμ 2008 21:17

fiskilis, μπράβο γιατί έχει εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία. Το ξαναλέω όμως, ο 2251 είναι του 1994, και ειδικά στις διατάξεις περί email υπερκαλύπτεται σαφώς από τον εξειδικευμένο 3471 του 2006, που είναι αυτός που εφαρμόζεται στην πράξη, και αναφέρεται ρητά στην ιστοσελίδα της κατεξοχήν αρμόδιας αρχής επί του θέματος: www.dpa.gr.

Εξάλλου, σε διαφορετική περίπτωση, όλα τα telemarketing θα έπρεπε να είχαν κλείσει ως παράνομα.

Επί της αρχής, συμφωνώ ότι το spam είναι ενοχλητικό: εγώ παίρνω καμιά 100ή κάθε μέρα στο email μου. Όμως, το ίδιο (ή και περισσότερο) ενοχλητικές είναι οι τηλεοπτικές διαφημίσεις, οι διαφημίσεις σε γιγαντο-banners στους δρόμους, που προσπαθούν να μου προσελκύσουν την προσοχή ενώ οδηγώ, το telemarketing που με παίρνει τηλέφωνο το βράδυ ενώ ξεκουράζομαι με τα παιδιά μου, ο κουλουρτζής στην Ακαδημίας που με ξεκουφαίνει "κουλούρια" όταν περνάω δίπλα. Καταλαβαίνουμε όλοι: αν σταματήσουμε τις διαφημίσεις σταματάμε και το εμπόριο.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω επί του θέματος. Αυτά...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Νοέμ 2008 21:26

Aν σε ενοχλουν μπορεις να διαμαρτηρηθεις αυτο το οποιο κανω εγω σε καθε ελληνα ηληθιο spamer

την τηλεοραση μπορεις να την κλεισεις
την γιγαντοαφισα να την αγνωησεις
αυτην που σε περνει τηλεφωνο να την βρισεις και να την απειλησεις

αλλα το spam στο mail σου ειναι το πιο ενοχλητικο απο ολα ιδιετερα αν εχεις να διαχειρηστεις πληθος απο αυτα

αν το καταλαβες εχει καλως

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Νοέμ 2008 21:29

Συμφωνώ με τον fiskilis...

ΚΟΥΓΙΑΣ που τους χρειάζεται!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”