Βοήθεια για την σωστή επιλογή προγραμματισμού web εφαρμογών

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 01 Νοέμ 2008 00:09

Για σας παιδιά,

έχω σκοπό να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό εφαρμογών για web. Γνωρίζω ήδη τον προγραμματισμό της client μεριάς [(X)HTML, CSS, JavaScript και λίγο AJAX] και θέλω τώρα να ασχοληθώ με της μεριάς του server. Μελλοντικά θέλω να ασχοληθώ σε αυτό το αντικείμενο και επαγγελματικά. Λόγου του ότι ήμουν αρκετό καιρό στο εξωτερικό, και δεν ξέρω εδώ στην Ελλάδα το τι παίζει σε αυτόν τον τομέα, θα ήθελα την γνώμη σας για της παρακάτω Γλώσσες σχετικά προς την Ελληνική αγορά.

1. PHP
2. Java
3. C# (.Net)

Σας ευχαριστώ για της γνώμες σας.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 01 Νοέμ 2008 20:21

PHP για γρήγορη είσοδο στο server side programming, αλλά κάποιο από τα άλλα 2 για να βρεις δουλειά.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 02 Νοέμ 2008 01:53

OK καλή η ηδέα σου να αρχίσεις με PHP. Αλά μετά πιο προτείνεις πιο πολύ C# η Java?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Νοέμ 2008 06:51

Είμαι Java προγραμματιστής οπότε καταλαβαίνεις οτι θα σου προτείνω Java.
Είναι free, τρέχει παντού και όλες οι μεγάλες εξελίξεις και πρωτοπορίες γίνονται στα frameworks και libraries της Java (η γλώσσα η ίδια έχει μείνει λίγο πίσω).

Πάντως και σε .NET τα ίδια κάνουν πάνω κάτω. Απλά ας πούμε δένεσαι με Microsoft και Windows.

Ξεκίνα πάντως PHP να μπεις στο νόημα κανα χρόνο και βλέπεις στη συνέχεια. Μπορεί να σου έρθει τότε να συνεχίσεις με RoR.

WebMike

Δημοσίευση από WebMike » 02 Νοέμ 2008 18:04

Σε Java έχω ήδη εμπειρία από το Πανεπιστήμιο, αλά ΟΚ το Πανεπιστήμιο κάνει απλά πράγματα (π.χ. calculator όπως του Windows) η πράξη μετράει περισσότερο. Σίγουρα θα προγραμματίζεις με JavaEE library, πιστεύω. Μάλλον θα ξεκινήσω με Java γιατί ήδη ξέρω την Γλώσσα και είναι πιο εξελιγμένη από PHP. Και σε άλλα Forum (Γερμανικά και Αγγλικά) μου είπαν πως δεν συμφέρει αν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά να μάθεις PHP. Όλοι προτείνουν η Java η .Net.
Ευχαριστώ πάντως για της προτιμήσεις σου.

Να σε καλά φίλε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες