dynamic site php tutorial

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
katerina28

Δημοσίευση από katerina28 » 02 Νοέμ 2008 14:32

Καλημέρα στην κοινόητα.
Εχω ψάξει ολο το forum και δεν υπάρχει ουτε ενα tutorial αναλυτικό σχετικά πως να ξεκινισουμε ενα δυναμικό site σε php.
To Αναφέρω ξανά ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ δηλαδή ξεκινώντας απο το 0 εως το τελικό δυναμικό php site.
Υπάρχουν αρκετά αξιόλογα tutorial για html και css και πολύ αναλυτικά μάλιστα,αλλα σε php
τίποτα αναφερεστε μόνο σε script hello world νομίζω με ενα hello world δεν σιμένει οτι μάθαμε
να κάνουμε δυναμικά site.
Αποψή μου ειναι να γίνει μια ανατυτική παρουσίαση σχετικά πως να αρχίσουμε να κάνουμε ενα site ωστε αυτό να λέγεται δυναμικό,αλλα απο την ΑΡΧΗ,Θα μπωρούσατε να δώσετε ενα site που ειναι σε λειτουργία σε php και πάνω σε αυτό να επεξιγήσεται το πως αυτο διμηουργίθηκε απο την αρχή.
Θα ηταν ευχής εργο αν κάποιος εχει το κουράγιο να μας ανοιξει λίγο τα μάτια.
Ευχαριστω για κάθε σας προσπάθεια.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Νοέμ 2008 15:20

Μα είναι τόσο γενικό αυτό που ζητάς!
Για παράδειγμα:
Υπάρχουν δυναμικά php sites με βάση δεδομένων αλλά και χωρίς!!!
Υπάρχουν δυναμικά php sites ενημερωτικού ή ειδησεογραφικού χαρακτήρα.
Υπάρχουν δυναμικά php sites για παρουσίαση (ή και πώληση) προϊόντων.
Υπάρχουν δυναμικά php sites για εξειδικευμένα θέματα (πχ online εφαρμογές).

Θα μου πεις, οκ, ας κάτσει κάποιος από σας να φτιάξει ένα tutorial για ένα εκ των ανωτέρω.
Εκεί έρχεται το πρόβλημα του χρόνου που ανέφερες.
Μακάρι να είχα τόσο χρόνο...

Αν δεν έχεις υπομονή ώστε να μάθεις php, θα σου συνιστούσα να στραφείς σε μια open source λύση επιλέγοντας το CMS που θα σε κάλυπτε!

katerina28

Δημοσίευση από katerina28 » 04 Νοέμ 2008 21:39

Αν δεν έχεις υπομονή ώστε να μάθεις php, θα σου συνιστούσα να στραφείς σε μια open source λύση επιλέγοντας το CMS που θα σε κάλυπτε!

CMS περισσοτερες λεπτομεριες γι αυτο υπαρχουν?

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 04 Νοέμ 2008 23:58

joomla
elxis
drupal
wordpress
Και άλλα πολλά 8)

CMS: content management system δηλαδή σύστημα διαχείρισης περιεχομένου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Νοέμ 2008 10:37

Η αλήθεια είναι πως πολλοί εκδηλώνουν το ενδιαφέρον να μάθουν μια πλατφόρμα εργασίας για δημιουργία δυναμικών ιστοσελίδων (πχ php & mysql), αλλά λίγοι τελικά καταλήγουν να το καταφέρνουν, τουλάχιστον σ' ένα βαθμό που να τους επιτρέπει να υλοποιήσουν εκ του μηδενός ένα σχετικά σοβαρό project (πχ ένα e-shop).

Παλαιότερα είχα προβληματιστεί επί του θέματος και κατέληξα σε 3 πιθανούς ανασταλτικούς παράγοντες:
  • 1. Επιθυμία για βιαστικά (και συνήθως advanced) αποτελέσματα! Σνομπάροντας το "hello world" στην ουσία απορρίπτεται όλη η φιλοσοφία της όποιας εκπαίδευσης.

2. Ο Φόβος των ...ιερογλυφικών! Αυτό συνεπάγεται αδυναμία της χρήσης του καλύτερου εργαλείου που μας έχει χαρίσει η φύση: Της Ανθρώπινης Λογικής!
    Αυτή πρέπει να υπάρχει και στις δύο φάσεις, την εκμάθηση και την εφαρμογή.
    • Στην εκμάθηση ισχύει:
    Διαβάζω σύμβολα & εντολές --> Τα μεταφράζω σε έννοιες αυμβατές με την ανθρώπινη λογική --> κάνω την γνώση κτήμα μου

• Στην εφαρμογή ισχύει:
    Αναλύω με ανθρώπινη λογική τι θέλω να κάνω --> αντικαθιστώ την κάθε σκέψη μου με το κατάλληλο σύμβολο-εντολή --> παράγω αποτέλεσμα κατανοητό από Η/Υ

3. Αν και τείνει να εκλείψει πλέον αυτός ο παράγοντας, η έλλειψη πληροφορίας στην ελληνική γλώσσα δεν βοηθά όποιον δεν κινείται με άνεση στα αγγλικά κείμενα.

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 06 Νοέμ 2008 17:01

http://lasernet.gr/cms.php

LAIZER.NET
Δικός μας! Οικείο και εύκολο.. Ρίξε μια ματιά!
Εικόνα

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 06 Νοέμ 2008 17:47

1. Επιθυμία για βιαστικά (και συνήθως advanced) αποτελέσματα! Σνομπάροντας το "hello world" στην ουσία απορρίπτεται όλη η φιλοσοφία της όποιας εκπαίδευσης.
thats me :p
δεν σνομπαρω το hello world αλλα σιγουρα μαθαινεις για να υλοποιησεις καποιους σκοπους.
σιγουρα παντως δεν μπορει ξαφνικα χωρις να εχεις ασκηθει να φτιαξεις πχ ενα e-shop ενω πριν μια μερα δεν ηξερες την echo.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης