CMS or ...DMS?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από korgr » 04 Νοέμ 2008 16:38

Όταν λέω «Πόσο έλεγχο του layout παραδίδετε στον πελάτη σας;» εννοώ πόσες δυνατότητες ώστε να επέμβει στην εμφάνιση του περιεχομένου (κειμένου & φωτογραφιών)!

*DMS = ...Design Management System :P
Με ενδιαφέρει κυρίως η γνώμη όσων χρησιμοποιείτε CMS που συνήθως ενσωματώνουν κάτι τρελούς WYSIWYG editors με τους οποίους μπορεί ο πελάτης να βουτήξει τα χρώματα, τα μεγέθη, τις οικογένειες των γραμματοσειρών και να σας κάνει το site που περήφανα υπογράψατε ως σχεδιαστές, ΠΑΝΗΓΥΡΙ!!!
Γιατί, κακά τα ψέμματα, έτσι το CMS καταντάει ...DMS :roll:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από dimsis » 04 Νοέμ 2008 20:56

< FCKEditor (κυρίως) όπου έχει text... οπότε DMS για σένα...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από alexandr0s » 05 Νοέμ 2008 01:05

Προσωπικά είμαι κατά. WYSIWYG editor δίνω κι εγώ με το CMS μου, με περιορισμένες δυνατότητες όμως και πολλές οδηγίες. Δεν είμαι της άποψης ότι το layout και διάφορα άλλα πρέπει να αλλάζει ο πελάτης όπως θέλει και δεν πιστεύω ότι η μέση ελληνική επιχείρηση έχει το κατάλληλο προσωπικό για να δουλέψει σωστά κάποιο CMS που έχει τέτοιες δυνατότητες.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από korgr » 05 Νοέμ 2008 07:20

dimsis έγραψε:< FCKEditor (κυρίως) όπου έχει text... οπότε DMS για σένα...
Δημήτρη, Καλημέρα! :D
Κι εγώ κάτι παρόμοιο δουλεύω, απλά το παραδίδω στην basic version του.
Όταν λέω DMS (με μπόλικη δόση χιούμορ) δεν εννοώ να αλλάξει το γενικότερο layout του site ο πελάτης (δεν μπορεί άλλωστε), αλλά να επηρεάσει την γενικότερη εμφάνιση του κειμένου με ασύστολη χρήση styling.
Ίσως να είναι και προσωπική μου ανασφάλεια, who knows!...

ΥΓ Ωραίο φαίνεται και το FCKEditor, θα το "ψάξω" στην πρώτη ευκαιρία :wink:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από cherouvim » 05 Νοέμ 2008 10:23

Μπορείς να κρύψεις κουμπιά από το FCK και να μειώσεις τα έτοιμα template snippets και stylings. Από το source μπορεί να σου βάλει οτι θέλει ο άλλος, μέχρι και να κάνει το site να σπάσει.

Για πλήρη έλεγχο το πιο σωστό είναι κάτι σαν το bbcode.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από dimsis » 05 Νοέμ 2008 11:19

Ναι ναι κατάλαβα τι εννοείς Νότη και συμφωνώ και μαζί σου, απλώς τους το δίνουμε σαν δυνατότητα να αλλάζουν και χρώματα, styles, fonts κλπ αλλά τους ενημερώνουμε και για 5-10 βασικά πραγματάκια και συνήθως ξέρεις τι κάνουμε; default έχει απλό textarea οπότε με paste π.χ. από word να χάνει κάθε styling και να μένει plain text, και δίπλα συνήθως βάζουμε κουμπάκι "online editor" που ανοίγει σε popup παράθυρο το κείμενο του textarea σε WYSIWYG editor (FCK στις τελευταίες εφαρμογές μας, έναν άλλον με πολλές δικές μας καστομιές παλίοτερα).
Αλλά εντάξει κάποιες φορές μας ακούνε, κάποιες όχι.. αυτό που λες και εσύ πάντως ότι μπορεί να απαξιωθεί τελείως το design από το content που βάζουν μετά οι πελάτες το έχουμε συζητήσει στην εταιρεία ΠΟΛΛΕΣ φορές και έχεις απόλυτο δίκιο και εμείς ψάχνουμε πάντα τρόπους για να αποφεύγουμε τέτοιες καταστάσεις.
Αλλά από την άλλη προσωπικά μου τη σπάει να "κλειδώνω" π.χ. διαστάσεις σε εικόνες για να ύπάρει ομοιομορφία (και τελικά να παραμοφώνονται πολλές φορές οι εικόνες) ή να κόβεις (left) χαρακτήρες για να είναι περίπου σε ίδιο ύψος κάποια κείμενα κλπ... το καλύτερο είναι να νοιώθει αυτός που κάνει το data entry (να έχει εκπαιδευτεί σωστά και να ΜΗΝ ΒΑΡΙΕΤΑΙ πράγμα ακόμα δυσκολότερο όταν μιλάμε για δημόσιους υπαλλήλους) να επεξεργαστεί μια εικόνα ή να στρώσει το κείμενο που περνάει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

CMS or ...DMS?

Δημοσίευση από korgr » 05 Νοέμ 2008 11:50

dimsis έγραψε: Αλλά από την άλλη προσωπικά μου τη σπάει να "κλειδώνω" π.χ. διαστάσεις σε εικόνες για να ύπάρει ομοιομορφία (και τελικά να παραμοφώνονται πολλές φορές οι εικόνες) ή να κόβεις (left) χαρακτήρες για να είναι περίπου σε ίδιο ύψος κάποια κείμενα κλπ...
+1
Παρομοίως, δεν θα το έκανα ποτέ αυτό! :)
Απλά πιστεύω πως ένα βασικό styling του κειμένου είναι αρκετό! (ξέρεις b, i, u, και φυσικά a hr align κλπ)
Η γραμματοσειρά, το χρώμα, το μέγεθος, το διάστιχο κλπ μπορούν να κλειδωθούν στα css εξασφαλίζοντας μια κάποια ομοιομορφία μετά το data entry.
Φυσικά μιλάμε για αδαείς users. Αν μιλήσουμε για γνώστες κώδικα (σπάνια περίπτωση για μένα) τότε οκ περνάμε σε άλλες καταστάσεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες