Για αρχάριο Joomla ή Mambo;

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 25 Δεκ 2008 20:47

Εννοείται ότι η τιμολόγηση γίνεται πάνω στην παραμετροποίηση του template του open source καθώς και στην εισαγωγή των πληροφορίών που θα δοθούν.

Εκτός κι αν είναι για δημόσιο οργανισμό. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :P

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Δεκ 2008 11:51

1ον εξαρτάται πού απευθύνεσαι και τι θέλεις να φτιάξεις...
Δηλαδή, αν κάποιος σου ζητήσει ένα blog θα καθίσεις να φτιάξεις καινούριο κώδικα ή θα του συστήσεις κάποιο από τα πολύ καλά που υπάρχουν; Γιατί αν καθίσεις να φτιάξεις κώδικα εξαρχής τι να πω...
Αλλά αν σου απευθυνθεί μια μεγάλη επιχείρηση ή οργανισμός και θέλει μια custom λύση για ένα εταιρικό site ή εσωτερικό κόμβο πχ διαχείριση κάποιας βάσης δεδομένων, εκεί εννοείται ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια...
Αλλά όχι να λέμε σε κάποιον κάτσε γράψε δικό σου CMS για να μάθεις php και σωστή χρήση της mysql...Ε όχι εμένα δεν με νοιάζει να μάθω, δουλειά μου θέλω να κάνω, απλός χρήστης είμαι...και δεν με νοιαζει αν αυτό που έχω εγώ το έχουν άλλοι n χρήστες παγκοσμίως ή μόνο εγώ, αφού πάλι δουλειά μου θα κάνω με σαφώς λιγότερο κόστος και σε συντομότερο χρόνο, ίιιισως και με καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα, σε σχέση με κάποιον προγραμματιστή που "θα το δει αλλά τώρα δεν προλαβαίνει" (δεν λέω κάποιον από δω, αλλά υπάρχουν πολλοί τέτοιοι).

2ον όσον αφορά το αισθητικό, είπα ότι σε βοηθά να επικεντρωθείς εκει, όχι ότι είναι αποκλειστική ιδιότητα του joomla (drupal, wordpress, πείτε το όπως θέλετε!)...Όπως και ότι σου παρέχει όλα τα εργαλεία για να στήσεις μια λειτουργική σελίδα.

Τέλος πάντων βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται, απλά λέω άλλα τα κριτήρια στην μια και στην άλλη περίπτωση και για εμένα σίγορα όχι το κίνητρο της εκμάθησης!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 16 Φεβ 2009 01:22

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια, αν και μπορει να θεωρηθει offtopic..

Δουλευω πανω στη μετατροπη ενος φορουμ απο phpBB σε SMF 1.18 και λεω να βαλω το Joomla για front page.

Παραγγειλα το βιβλιο Joomla 1.5 στα Ελληνικά του μεγιστου lunarmedia.

Κατι διαβασα στο φορουμ του SMF για τη Γέφυρα Joomla 1.5.x => SMF

http://www.simplemachines.org/community ... c=285892.0

Εχει κανεις γνωση για υποστηριξη/συμβατοτητες..?
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Φεβ 2009 02:20

Επίσημο bridge δεν νομίζω να βρεις εξαιτίας διαφωνιών στις άδειες χρήσης του joomla με το smf.

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 16 Φεβ 2009 02:45

Οκ.. ευχαριστω φιλε CyberCr33p..
Δημήτρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες