Απάτη με την ημερομηνία λήξης μελανιών.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 06 Νοέμ 2008 22:07

Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές, στο γραφείο χρησιμοποιούμε αρκετούς εκτυπωτές, όλοι ΗΡ.
Τα μελάνια τα αγοράζω ανά περιόδους σε ποσότητες [30-40 τεμάχια μαζί].

Σήμερα λοιπόν τελείωσε το έγχρωμο μελάνι σε έναν εκτυπωτή.
Ανοίγοντας το ντουλάπι με το stock, είδα ότι από το συγκεκριμένο μελάνι είχα 3 τεμάχια αγορασμένα πριν 2 μήνες [2008 μιλάμε, έτσι;] κι ένα -ξεχασμένο πίσω πίσω- στις αρχές του 2008.

Προφανώς αποφάσισα να δοκιμάσω το παλιότερο...

Ανοίγοντας το κουτί, είδα ότι είχε στάξει (2-3 σταγόνες), αλλά δεν πτοήθηκα, το έβαλα στον εκτυπωτή...
Δοκιμάζω να εκτυπώσω... τίποτα! Το κοιτάω, επιβεβαιώνω ότι το έχω βάλει καλά, ξαναδοκιμάζω, τίποτα πάλι!
Λέω θα έληξε, τι να κάνω...

Κοιτάω από περιέργεια το κουτί του και συνειδητοποιώ ότι το μελάνι είχε λήξει από το 2006!!!

Δηλαδή στις αρχές του 2008 αγόρασα μελάνι ληγμένο από τον Αύγουστο του 2006, ληγμένο περίπου 1,5 χρόνο δηλαδή!

Το μελάνι είχε αγοραστεί από τα Multirama στο The mall και μαντέψτε γιατί δεν το είχα προσέξει!
Είχαν βάλει το ειδικό αυτοκολλητάκι ακριβώς πάνω στην ημερομηνία λήξης!

Πάνω που είχα τα νεύρα μου, μπαίνει τυχαία ένας πελάτης και του λέω τι έγινε! Έκπληκτος μαθαίνω ότι το έχει πάθει κι αυτός, μια φορά από Multirama και μια φορά από Πλαίσιο!

Δεν μπορώ να ξέρω αν οι δικές του περιπτώσεις είναι αληθινές, αλλά η δική μου σίγουρα είναι, αφού τακτοποιώ τα μελάνια μου ανάλογα με την ημερομηνία αγοράς!

Δείτε και την παρακάτω εικόνα για να καταλάβετε...

:arrow: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ!!! :evil:
Συνημμένα
Dsc00884.jpg

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Νοέμ 2008 08:47

Σίγουρα είναι η ημερομηνία λήξης και όχι η ημερομηνία κατασκευής;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Νοέμ 2008 08:54

Λήξης είναι αφού στο άλλο κουτάκι γράφει στην ίδια θέση 2009!

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 07 Νοέμ 2008 08:59

Η ημερομηνία λήξης στα μελάνια υπάρχει, επειδή μετά από κάποιο διάστημα το βασικό υγρό και η χρωστική ουσία του μελανιού αρχίζουν να χωρίζουν. Μπορεί να δημιουργηθούν στερεά σωματίδια που να βουλόσουν και να καταστρέψουν τον εκτυπωτή σου.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Νοέμ 2008 09:09

Καλή σου μέρα φίλε κι αδελφέ FSίτη @EneMe,
καθώς στην Εταιρεία, που δουλεύω, το μελάνι ΡΕΕΙ ακατάσχετα, καταλαβαίνεις εύκολα ότι η ζήτηση (κατά την κατανάλωση) είναι επίσης πολύ μεγάλη. Αν θέλεις, ακόμα και από στατιστικά αποδεκτό σφάλμα, πέφτω κάποιες φορές στην περίπτωσή σου. (Ώ... Τι σύμπτωση! Μελάνια HP!) Τότε (την πρώτη φορά - προ x-ετίας) ήταν ολόκληρη προβληματική παρτίδα από τη Microland. Αφού, με τις διαβουλεύσεις, καταλήξαμε ότι μπορούσαμε να τα 'πιούμε' σκέφτηκα πως μιας κι ήταν χαμένα για χαμένα, ως Φυσικός, μπορούσα πλέον άνετα να πειραματιστώ πάνω τους :hammer: :hammer:
Ενέργειες: Ένα ΑΙΣΧΡΟ χτύπημα (τύπου φραπέ) και ένα 'ψήσιμο' σε σιγανή φωτιά (π.χ. καλοριφέρ, air condition δαπέδου, θερμοθάλαμος φούρνου, κλπ). Ψήνεις το μελάνι τόσο, ώστε να μπορείς να το πιάσεις, αλλά να νοιώθεις ότι ΚΑΙΕΙ!!
Το ρίχνεις ψητό-χτυπημένο καλά στον printer και του βάζεις δυό-τρία test pages... Και αυτό ήταν! Ξεχνάς τον όρο: ΛΗΓΜΕΝΟ ΜΕΛΑΝΙ.
Στην αρχή ίσως να χρειαστείς λίγο παραπάνω πειραματισμό, ώστε να προσαρμόσεις το project στα δικά σου μέσα. Ωστόσο, όταν βρεις τον 'ρυθμό' σου, θα με θυμηθείς! Θα ξεχάσεις κι εσύ τι εστί ΛΗΓΜΕΝΟ ΜΕΛΑΝΙ :D :D
Ελπίζω να πρόλαβα, και να μην τα ξαπέστειλες ήδη!

Επίσης, (λίγο σχετικο - άσχετο)... Τουλάχιστον οι μεγάλες εταιρείες εκτυπωτών (EPSON, HP κλπ) υποψιάζομαι έντονα, ότι έχουν κοινό προμηθευτή μελανιού, κι αυτές βάζουν το φυσίγγιο. Κάποτε με απλή συριγγούλα, με την πιο λεπτή βελόνα, έκανα μετάγγιση από (μαύρο) κατεστραμμένο EPSON φυσίγγιο σε HP! Λειτούργησε άψογα! :hammer:

Στης ακρίβειας τον καιρό, η μαϊμουδιά πρέπει να πάει σύννεφο ως μόνο -τελικά- μέσο αντιμετώπισης καταστάσεων σαν αυτές που περιγράφεις (Αφού έχουν γίνει...).
ΝΑΙ!!! Κι εγώ μαζί σου συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει νά'χουμε τα μάτια μας δεκατέσσερα!
Ωστόσο, από πού να πρωτοφυλαχτείς; Πού να πρωτοκοιτάξεις;
Γι'αυτό, ΠΑΤΕΝΤΑ, Μαϊμουδιά και ΣΙΑ ΑΕ! :D Η Εταιρεία του Μέλλοντος :D
HeRu έγραψε:Η ημερομηνία λήξης στα μελάνια υπάρχει, επειδή μετά από κάποιο διάστημα το βασικό υγρό και η χρωστική ουσία του μελανιού αρχίζουν να χωρίζουν. Μπορεί να δημιουργηθούν στερεά σωματίδια που να βουλόσουν και να καταστρέψουν τον εκτυπωτή σου.
Αγαπητέ φίλε HeRu, καθώς διεθνώς το νομικό πλαίσιο σχετικά με την Ημ/νία Λήξης είναι πιό θολό κι από ΘΟΛΟ, ειδικά σε προϊόντα που δεν έχουν να κάνουν με ανθρώπινη υγεία (φάρμακα, τρόφιμα, κλπ), σε κάποια προϊόντα η ημερομηνία λήξης υπάρχει απλώς και μόνο για να πετάξεις ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ αυτό που έχεις και να πάρεις καινούργιο!
(Παρακολουθούμε όλοι μας την ΑΠΛΗΣΤΙΑ να εξαπλώνεται πανδημικά σ'όλον τον πλανήτη ως η Κυρίαρχη αξία του Μέλλοντος.)
Ε όχι λοιπόν! Όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα κάνω τη χάρη σε καμμία EPSON, ή HP, να πετάω μελάνια αχρησιμοποίητα γιατι η Ferrari του κυρίου τάδε έχει έξοδα!
Σας πληροφορώ ότι έχω 'νεκραναστήσει' printers της HP που σταμάτησαν να δουλεύουν από τη βρωμιά ('σκορπισμένο' μελάνι παντού).
Πριν 4-5 χρόνια πήγα έναν HP 690C σ'έναν σύλλογο, για 3η σταδιοδρομία!
Αφού ξαναέκανε ένα 'μπανιο' στο σπρέϋ για τζάμια, και καθάρισα καλά την κορδέλα που οδηγεί την κεφαλή (αυτή τη διάφανη με τις γραμμές), το τι χαλασμένα-ληγμένα μελάνια δούλεψε....Άλλο να σας λέω, κι άλλο να τον βλέπετε!
Έχουμε βαρεθεί να βλέπει ο ένας τον άλλο (μ'αυτόν, αλλά και άλλους πολλούς printers)
Οι printers δεν μπουκώνουν από ληγμένα μελάνια, αλλά από τα μελάνια που οι ίδιοι σκορπάνε τριγύρω καθώς τυπώνουν. Ένα 'μπάνιο' με σπρέϋ για τζάμια... (Τα φυσίγγια βγαλμένα) Ένα γύρισμα από οριζόντια σε κατακόρυφη θέση, για να 'τρέξουν' έξω τα 'ζουμιά'. Ένα καλό καθάρισμα στην ταινία οδήγησης κεφαλής.... Και "Αφεντικό ρίχνε τούβλα να χτίζω!" Η επόμενη σοβαρή διακοπή λειτουργίας θα έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά του εκτυπωτή, μετά -γενικά- από ΠΑΡΑ πολλά χρόνια!
Όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες για κάτι συγκεκριμένο, υπάρχει και PM και email..
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Νοέμ 2008 16:04

Δεν θα με σώσει ένα μελάνι, όταν εκτυπώνω δεκάδες ή εκατοντάδες σελίδες την ημέρα...

Απλά είναι ξεφτίλα και σίγουρα την επόμενη φορά θα το ελέγξω διπλά, αν έχουν κρύψει την ημερομηνία λήξης με κάποιο αυτοκόλλητο!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Νοέμ 2008 20:23

EneMe έγραψε:Δεν θα με σώσει ένα μελάνι, όταν εκτυπώνω δεκάδες ή εκατοντάδες σελίδες την ημέρα...

Απλά είναι ξεφτίλα και σίγουρα την επόμενη φορά θα το ελέγξω διπλά, αν έχουν κρύψει την ημερομηνία λήξης με κάποιο αυτοκόλλητο!

Αμα σου κατσει κατι τετοιο βαζεις τις φωνες μεσα στο μαγαζι και τους αποκαλεις απατεωνες !! και ζητας και κανεις και καταγγελια στο αρμοδιο υπουργειο και συλλογο καταναλωτων !!

αυτη η ετικετα ειναι το tag για την αποφυγη κλοπης !!
οποτε εξυπνο το συστημα τους
αλλα δεν μας ειπες σε ποιο καταστημα εχει ληγμενα !!! ( αν δεν κανω λαθος )

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Νοέμ 2008 23:30

Eννοείται θα κάνω σαματά αν ξανατύχει!

Διάβασε το αρχικό μου post, το λέω! ;)

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 08 Νοέμ 2008 01:21

δεν παίρνετε κανέναν laser να γλυτώσετε κανένα ευράκι? (αναφέρομαι σε όσους χρησιμοποιούν ακόμα Inkjet)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Νοέμ 2008 11:05

Παιδιά καλημέρα,
off-topic
Να ζητήσω πρώτα -γι'ακόμα μιά φορά- συγγνώμη για την κανιβαλική έξοδό μου από το Site. Είχαμε διακοπή παροχής της ΔΕΗ στην Καλλιθέα, επί ~1-2δευτερόλεπτα, ικανά για ένα καλό Restart στο PC μου. /off-topic
EneMe έγραψε:Δεν θα με σώσει ένα μελάνι, όταν εκτυπώνω δεκάδες ή εκατοντάδες σελίδες την ημέρα...
Φυσικά και δεν θα 'σωθείς' ή δεν θα 'καταστραφείς' από ένα μελάνι... Αυτό εννοείται! Ωστόσο:
1) Με 1/1000 στατιστικά αποδεκτό ποσοστό σκάρτων (από την HP π.χ) αν χρησιμοποιείς 5000 κομμάτια στον χρόνο, έχεις αμέσως αναμενόμενα 5 σκάρτα κομμάτια. Κάποια άλλα θα 'παίζουν' πάλι στατιστικά στο 'κοντεύω να λήξω'. Οπότε το '5' γίνεται '8' αν όχι παραπάνω. (Πλέον ΔΕΝ μιλάμε για ΕΝΑ μελάνι)
Μια λύση είναι ο "Σαματάς" που αναφέρεις. Μια άλλη λύση είναι να τα βάλεις σε λειτουργία, και να κάνεις τη δουλειά σου όμορφα κι ωραία. Είναι λιγότερο ψυχοφθόρο, χώρια την αίσθηση της 'Δημιουργίας' που νοιώθεις κάθε φορά που θα βλέπεις τον x-printer να σου τυπώνει κανονικότατα, δουλεύοντας με μελανάκια, που πριν λίγο ήταν για πέταμα.
2) Όταν πάρεις το 'κολλάει' να βάζεις σε πλήρη λειτουργία ληγμένα, σκάρτα κλπ, είσαι αυτόματα και σε θέση να διαπραγματευτείς τιμή αγοράς παρτίδων ληγμένων. Έτσι αφήνεις διάφορους 'ξερόλες' να αναρωτιούνται τι θα τα κάνεις, την ίδια στιγμή που εσύ κάνεις άψογα τη δουλειά σου μ'ένα κόστος υπολογίσιμα κατεβασμένο.
3) Ακόμα κι αν π.χ. δεν έχουν να σου πουλήσουν 'ληγμένα' σε τιμή ανάλογη, και αν έχεις μεγάλη κατανάλωση, μπορείς να μεγαλώσεις την παραγγελία σου πλέον (πετυχαίνοντας τιμές -σίγουρα καλύτερες-) χωρίς φόβο αν θα προλάβεις να τα καταναλώσεις πριν λήξουν. Δός τους να καταλάβουν!
Καλέ μου φίλε @EneMe πίσω από αυτές τις ιδέες, είναι η ωραιότατη ιδέα-ατάκα που χησιμοποιεί η φίλη μας FSίτισα @Hermeia: "Η Γνώση είναι Δύναμη".
Εδώ, στο FS, μου το μάθατε ΚΑΛΑ αυτό το πράγμα!!
intelcore2 έγραψε:δεν παίρνετε κανέναν laser να γλυτώσετε κανένα ευράκι? (αναφέρομαι σε όσους χρησιμοποιούν ακόμα Inkjet)
Με τους έγχρωμους LASER Printers τα πράγματα είναι ακόμα σε πρωτόγονο στάδιο. Απ'όσο έχω δει, μόνο η EPSON κι η HP 'παίζουν' με βατές τιμές στους έγχρωμους.
Είχα πριν από αρκετό καιρό έναν HP (δεν θυμάμαι μοντέλο). Γεγονός είναι ότι δούλεψε σαν παλαβός! Και μίαν ωραία μέρα, αποφάσισε να 'δημιουργήσει' με τα χρώματα, σε δικά του μοτίβα... "Την είδε λίγο Γκόγια!"
Ώρες φάξιμο στο google μέχρι να βρω ένα (Αμερικάνικο αν θυμάμαι καλά) forum που ασχολιόταν με το πρόβλημα αυτό, ως "HPxxx Red Problem". Εκεί βρήκα κόσμο από πολλά μέρη της Γης, να 'κλαίει' με το ίδιο ακριβώς μ'εμένα πρόβλημα. Ευτυχώς βρέθηκε και κάποιος τολμηρός που άνοιξε το μηχάνημά του, έφτασε στους καθρέφτες του LASER, και τους καθάρισε. Αυτός έδινε λοιπόν οδηγίες, αρκετά αναλυτικές, πώς θα ανοίξεις το μηχάνημα, πώς θα φτάσεις στους καθρέφτες -χωρίς να απευθυγραμμίσεις-αποσυντονίσεις το μηχάνημα-, και πώς τελικά θα τους καθαρίσεις.
Υπ'όψιν... Οι αντιπροσωπείες HP στις χώρες όλων όσων έγραφαν στο forum εκείνο, ΔΕΝ είχαν τη γνώση αντιμετώπισης του RED PROBLEM, όπως ΦΥΣΙΚΑ κι η HP HELLAS!!
Σας αφήνω να φανταστήτε σκηνικά απελπισίας, σκηνές Rock, ανθρώπων που έχαναν δουλειές γιατί το μοντέλο HPxxx την είχε δει Γκόγια....

Εν τω μεταξύ, στην Εταιρεία, είχαν πάρει έναν αντίστοιχο EPSON. Αυτός είχε ένα βουρτσάκι κάπου, στο πλάι, για τον ίδιο λόγο... Καθάριζες μ'αυτό τους καθρέφτες του LASER.

Αυτός δούλεψε πολύ περισσότερο απ'τον HP, μέχρι που μας ανακοίνωσε στο display ότι η 'μονάδα τάδε χρειάζεται αντικατάσταση'... Κόστος διόλου ευκαταφρόνητο!
Κι αυτά όλα απλώς επειδή στον χώρο 'παίζει' η HP, η EPSON, άντε κι η XEROX.
Ενώ στον χώρο InkJET, printers φτιάχνει πλέον κι ΜΗΤΣΟΣ Company Unlimited.
Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη διάχυση γνώσης κατασκευής/επισκευής, μοντέλα ολοένα απλούστερα στην κατασκευή, άρα κι ευκολότερα στην επισκευή.
Αντίστοιχη εξέλιξη είχαν και τα χημικά των μελανιών (ώστε να 'σηκώνουν' τις πατέντες μου για 'νεκρανάστασή' τους) σε αντίθεση -τουλάχιστον προς το παρόν- με τα χημικά των γραφιτών που είναι επίσης σε σχετικά πρωτόγονη κατάσταση.
Ακόμα, τα λιγότερο εξελιγμένα χημικά στους γραφίτες τους καθιστούν πιό ευαίσθητους-ευπαθείς σε διάφορες συνθήκες περιβάλλοντος-αποθήκευσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Νοέμ 2008 12:54

ascheto eneme alla giati den agorazete apo "tas eksoterikas"?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Νοέμ 2008 15:23

einai vavoura na ta parageileis online?

Ps ti egine se epirease kai esena i krisi kai apoliese? i anakalipsane oti tous "vazeis maimou & ligmena" melania stin eteria?
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 08 Νοέμ 2008 16:46

H εταιρία είναι 80% δική μου! :P

Kι επειδή δεν είμαστε Aθήνα, τα πακέτα φτάνουν με περισσότερες πιθανότητες φθαρμένα!
Έχω χάσει άπειρες φορές πράγματα στα ΕΛΤΑ κι έχω λάβει courier [ACS και Speedex, αυτά έχουμε] με καθυστέρηση 2-3 μέρες από Αθήνα... :P
Πιθανόν να είναι καλό το online, αλλά εδώ πώς θα έρθει; :P

Oπότε προτιμώ να τα αγοράζω live όταν κατεβαίνω ο ίδιος Αθήνα... :D

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Νοέμ 2008 16:55

den echeis adiko...opos tin vriskei kaneis (diladi opos ton voleuei kalitera ;-) )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες