Ελαιοχρωματισμοι

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
loridas
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από loridas » 06 Νοέμ 2008 23:32

Γειά χαρά σε όλους,
για να μη σας φανεί περίεργος ο τίτλος... δε χρειάζομαι βοήθεια για βάψιμο. είμαι ήδη 25 χρόνια ελαιοχρωματιστής.
Εκεί που χρειάζομαι βοήθεια και μπήκα στο Forum είναι ότι εδώ και κανένα μήνα έχω φτιάξει μια ιστοσελίδα (www.xromatismoi.gr) μόνος μου με το Photoshop. Χρειάζομαι τη γνώμη κάποιων, που να έχουν περισσότερες γνώσεις από μένα στα PC και τη συμβουλή σας και τις ιδέες σας για τη σελίδα μου.
Επίσης θα ήθελα τη συμβουλή κάποιου για το πως θα επέμβω στον κώδικα για τα free templates.
Σας ευχαριστώ
loridas

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Νοέμ 2008 21:03

Οόοοοχ φίλε καλή προσπάθεια αλλά θέλεις δουλειά ακόμα!
By the way χρειάζομαι εγώ βοήθεια για το τι χρώματα να βάψω... Τέλος πάντων, άσχετο αυτό!
To Photoshop δεν σε βοηθάει πολύ να δημιουργήσεις κάτι ευχάριστο και αναγνώσιμο. Επίσης, δεν βοηθάει καθόλου στις μηχανές αναζήτησεις, γιατί αυτές θέλουν κείμενο να δουν μέσα στις σελίδες.
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια ενιαία εμφάνιση (template) για κάθε σου σελίδα και εκεί επάνω να "χτίσεις" το μενού σου, και να περάσεις το περιεχόμενο και τις φωτογραφίες σου μέσα στο κυρίως σώμα.
Επίσης, καλό θα ήταν να μην την φορτώσεις πολύ την σελίδα σου, με άσχετα Links και γκατζετάκια, όπως έχει κάνει ο φίλος σου στο Μπακαλυκάκι...
Σόρι αν δεν έγινα πολύ συγκεκριμένος, αλλά είναι κάποιες πρώτες γνώμες στα γρήγορα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από EneMe » 07 Νοέμ 2008 23:13

Θα έλεγα ότι βλέπω μια εικόνα ανά σελίδα, με "ενεργές περιοχές"...

Ένα site όμως είναι κάτι περισσότερο από μια εικόνα ανά σελίδα...

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις να στήνεις κάτι σε frontpage ή dreamweaver για να δεις πώς δουλεύει η κατάσταση και σιγά σιγά θα το εξελίξεις...

intelcore2
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από intelcore2 » 08 Νοέμ 2008 21:40

Το ότι έφτιαξες αυτό το site με το Photoshop και μετά έκανες slice τις φωτό προσωπικά δεν με ενοχλεί (δείτε και το site της www.rainbow.gr που υποτίθεται ότι είναι και επαγγελματίες).
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η αμοιογένεια, και η έλειψη ισοροπημένης αισθητικής
Δική μου συμβουλή είναι να αναλύσεις μερικά site που σου αρέσουν , να δείς πώς χρησιμοποιούνται εκεί τα χρώματα, τα fonts και το στήσιμο της σελίδας και να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι ανάλογο με το υλικό που έχεις (πχ οι φωτό σου είναι αξιοποιήσιμες).

loridas
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από loridas » 18 Νοέμ 2008 08:43

παιδιά καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! το να είσαι μπογιατζής και να προσπαθής να φτιάξεις σελίδα στο photoshop δεν είναι και ότι καλύτερο! πάντα βέβαια η προσπάθεια μετράει ε; ψιλοάλαξα την αρχική μου σελίδα και σκέφτομαι καπως έτσι να κάνω όλες τις σέλίδες μου. το πρόβλημα είναι το οτι φοβάμαι μην το "βαρύνω" πολύ το θέμα. πως θα φαινόταν αν σε όλες τις σελίδες υπήρχαν αριστερά τα δεκαπεντόκιλα με το χρώμα και τα links μέσα στα κουτιά (σαν την αρχική δηλαδή) και δεξιά έβαζα την παρουσίση τις κάθε σελίδας; εννοήται πως η φωτο με τα δεκαπεντόκιλα θα μικρήνει απλά σκέφτομαι όλες μου τις σελίδες από αριστερά να τις εχω με αυτή την φωτο και δεξιά να "παιζω" με το τι είναι η ανάλογη σελίδα. θα βγει πολύ βαρύ; ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και σκεφτήται.....
μια απαντηση σωζει εναν μπογιατζή (μακιγιέρ τοίχων) προστατευώμενο είδος!
www.xromatismoi.gr
loridas

billilms
Επικοινωνία:

Ελαιοχρωματισμοι

Δημοσίευση από billilms » 18 Νοέμ 2008 09:39

Συγχαρητήρια παντός και μονό για την προσπάθεια, περά από αυτό, το βασικό είναι οι σελίδες του site σου να «δένουν» αναμεταξύ τους
Αυτό που λες για δεξιά να βάλεις τα κουτιά με το χρώμα και στην μέση και δεξιά τα κείμενα και τις φωτογραφίες ,είναι προς τον σωστό δρόμο, επίσης καλό θα ήταν να μην αλλάζεις σε κάθε σελίδα το χρώμα του φόντου, όσο για το εάν θα είναι βαρύ , θα μπορούσες να παίξεις με την ποιότητα της εικόνας

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης