Digital Technology Expo 2008

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2008 19:20

Πριν λίγες ώρες γύρισα κι εγώ από την DTE 2008. Η πρώτη εντύπωση που μπορώ να πω είναι ότι κάθε χρόνο γίνετε μικρότερη. Δε ξέρω γιατί φέτος έλειπαν οι μεγάλοι παίκτες της αγοράς, όπως OTE, Forthnet, HOL, κτλ, αλλά η απουσία τους άφηνε ένα μεγάλο κενό σε τετραγωνικά αλλά και σε προϊόντα.

Το καλύτερο σημείο της έκθεσης ήταν η συνάντηση που είχα με τον Γιάννη, τον Κώστα και τον Σωτήρη από το Zero.gr στον χώρο της καφετέριας, (αν και ο καφές ήταν προκατασκευασμένος σε κανάτα) όπου και ανταλλάξαμε κάποιες σκέψεις και απόψεις για το ελληνικό web.

Μέσα στην έκθεση, αν δεν ήταν ο Μπάμπης της iphost.gr και οι Γιώργος, Αλέξανδρος και Φίλιππος της hyperhosting.gr θα περνούσε ο χρόνος μου χωρίς κάποιο σκοπό και λόγο. Το μόνο περίπτερο που δεν είχε μοντέλες αλλά μάζευε κόσμο ήταν της HELLUG που πιστή πάντα στο ραντεβού της εμφανίζετε κάθε χρόνο στην DTE.

Εκεί γνώρισα και τον Κώστα από τα κεντρικά του www.EURid.eu

Τα ίδια σχεδόν λέει και ο mrpc στο blog του.
Συνημμένα
IPHost-DTE2008-1.JPG
IPHost
IPHost-DTE2008-2.JPG
IPHost
HyperHosting-DTE2008-1.JPG
HyperHosting
HyperHosting-DTE2008-2.JPG
HyperHosting
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 11 Νοέμ 2008 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 09 Νοέμ 2008 19:50

Καλησπέρα,

Μα καλά, σε όλες τις φωτό είμαι πλάτη;;; Κάτσε να σου στείλω από εβδομάδα μερικές να είμαι και πρόσωπο (να ξέρει καλέ ο κόσμος τι παίρνει) :D
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 09 Νοέμ 2008 20:15

αυτή η "ταλαίπωρη" έκθεση ξεκίνησε σαν Amtech (όπου παρουσιάζονταν προιόντα υψηλής τεχνολογίας και πληροφορικής απο την Αμερική) την εποχή των 8086 8088 cpu.

Τα πρώτα χρόνια η είσοδος επιτρέπονταν μόνο σε κάποιους εκλεκτούς επιχειρηματίες , υπουργούς κλπ.

μετά άλλαξε όνομα σε comdex και "'άνοιξε" τις πόρτες της σε αρκετό κόσμο με προσκλήσεις φοιτητές κλπ

μετά έγινε DTE και ίσως λόγω της κρίσης που υπάρχει στην αγορά τα τελευταία χρόνια έχει απαξιωθεί.

Έτσι κι αλοιώς πρίν απο 15-20 χρόνια οι μόνες δυνατότητες που είχες για απ ευθείας ενημέρωση απο τους κατασκευαστές (του εξωτερικού) ήταν οι εκθέσεις ενώ τώρα μέσω του Internet τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και real time

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Νοέμ 2008 20:19

apo tote pou "itan" comdex eiche archisei i katrakila...fetos oute kan skeftika na pao... -mallon to skeftika once kai to metaniosa pou tou edosa aksia-... tsampa ta eksoda .... oute kan aksizei ta lefta tis
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2008 20:32

Στην είσοδο δε μου έδωσαν ούτε κάρτα επισκέπτη.
Από ψιθύρους στα περίπτερα άκουσα ότι περιμένουν την μισή κίνηση από πέρσι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Νοέμ 2008 20:37

Πραγματική απογοήτευση... Και είχε και λιγότερες μοντέλες από άλλες χρονιές... Παλιότερα βγάζαμε σε κάθε περίπτερο φωτογραφίες τα μοντέλα, φέτος έχω σε video τον gvard... που οδεύουμε... :p
Πάντως μπράβο σε hyperhosting και iphost για την παρουσία τους.

Btw είχε αρκετό κόσμο από το freestuff, έπρεπε να κάνουμε κανένα meeting εκεί. Δεν πειράζει, του χρόνου μπορούμε να κάνουμε περίπτερο freestuff.gr για να ξαναζωντανέψει η έκθεση :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2008 20:49

mrpc έγραψε:του χρόνου μπορούμε να κάνουμε περίπτερο freestuff.gr για να ξαναζωντανέψει η έκθεση :D
μόνο έτσι θα ζωντανέψει. :p

Το "κόλπο γκροσσο" το έκανε το You.gr που μοίραζε τις τσαντούλες του στην είσοδο, οπότε όλοι ήταν με μια τσάντα U στο χέρι.

Το θέμα είναι ότι ακόμα κι εκεί θα μπορούσε να είναι καλύτερα... μιας και οι κοπελιές σε καλούσαν να γίνεις μέλος του U, αλλά με στυλό και σε φόρμα που ήταν σε χαρτί! Δεν υπήρχε PC για on-line εγγραφή!
Συνημμένα
You-DTE2008.JPG
U registration!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 09 Νοέμ 2008 21:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Νοέμ 2008 20:54

ego akoma den katalaveno ti doulia echoun "web services/hosting" magazia stin DTE.... diladi giati na kapso poso pou tha mporousa na ta "rikso" me kalitero ROI kai me kaliteri stocheusi se koino kai apodotikotera oso afora to branding komati
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 09 Νοέμ 2008 20:59

για κάποιους λειτουργεί κάπως έτσι:

Εικόνα

έστω και ψυχολογικά

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Νοέμ 2008 21:07

papagia mentoles....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2008 21:19

Μήπως τα ίδια και χειρότερα δεν γίνονται με infosystem τα τελευταία χρόνια βρε παιδιά;
Λίγο η οικονομική κρίση που στην Ελλάδα ΔΕΝ δημιουργήθηκε τώρα .. υπήρχε ήδη - πρωτοπόροι και σε αυτό :), λίγο το διαδίκτυο που δίνει απαντήσεις σε ερωτήσεις του κόσμου, ΠΟΛΥ ότι δεν έχουμε και καμιά φοβερή καινοτόμο τεχνολογία που να πεις ότι θα τραβήξει κοινό ... ε χάνει και ο κόσμος το ενδιαφέρον του κάποια στιγμή.
Βλέπω και τον ευατό μου που επί χρόνια δεν έχανα καμιά infosystem και τώρα έχω να πάω χρόνια.

billilms
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billilms » 09 Νοέμ 2008 21:40

Πάντως το καλύτερο περίπτερο,"θεματικά", ήταν ένα στο βάθος δεξιά Amiga, spectrum ktl , ξύπναγε μνήμες

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Νοέμ 2008 21:49

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

Μα καλά, σε όλες τις φωτό είμαι πλάτη;;; Κάτσε να σου στείλω από εβδομάδα μερικές να είμαι και πρόσωπο (να ξέρει καλέ ο κόσμος τι παίρνει) :D
oriste mr Gvard και φατσα φορα !!

Εικόνα

Εικόνα

billilms έγραψε:Πάντως το καλύτερο περίπτερο,"θεματικά", ήταν ένα στο βάθος δεξιά Amiga, spectrum ktl , ξύπναγε μνήμες
Σιγουρα ειχε spectrum ?
απο οτι ειδα νομιζω οχι
και δεν εχει και καμια δουλεια ο spectrum με amiga , ειναι αντιπαλα στρατοπεδα !!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2008 23:22

ναι πολύ ωραίο περίπτερο!
είχε και Sinclair ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Νοέμ 2008 00:32

Είχε (Sinclair) Spectrum :D Το είδα κι εγώ.
Εντάξει, παλιά ήταν αντίπαλα στρατόπεδα, τώρα πια όμως δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες