Digital Technology Expo 2008

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 10 Νοέμ 2008 01:33

Ω ρε γαμωτο , ξεχαστηκα..αλλα επειδη το κοιταξα πριν ένα μηνα και ο Νοεμβρης φαινοταν μακρυα...το ξεχασα...πφφ...τα λενε αυτα ρε Γιανν...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 10 Νοέμ 2008 01:39

Μάλλον για εμένα ήταν η τελευταία φορά εκτός και αν αλλάξουν λίγο οι εκθέτες του χρόνου. Δεν θέλω ούτε άλλο gps να δω, ούτε laptop, ούτε motherboard. Θυμάμαι τη comdex που είχα πάει πριν πολλά χρόνια που είχε silicon graphics, sun διάφορα (ακόμα έχω ένα μαύρο t-shirt με τη κούπα της java) και περίπτερο forthnet όπου μπορούσες να καλέσεις δωρεάν σε σταθερά για λίγα λεπτά. Έβλεπες κάτι διαφορετικό και άξιζε και να πληρώσεις και είσοδο ίσως.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Νοέμ 2008 05:16

Και ένα μικρό video: http://www.youtube.com/watch?v=8-KRijEN1E0

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 10 Νοέμ 2008 10:52

Φέτος που είμαι μακρυά στα ξένα (όχι ακριβώς, αλλά μακρυά εν πάσει περιπτώσει) δεν πήγα..... Αλλά πίστευα πως θα είναι πολύ μικρότερη πια κρίνοντας από τα περίπτερα..... Βέβαια προσπάθησαν να κερδίσουν τις εντυπώσεις τόσο καιρό από τα e-mails τους λέγοντας μας τους καλεσμένους και τις εισηγήσεις, αλλά δεν νομίζω να κατάφεραν και πολλά..... Εμένα στην τελική δεν με έπειθαν.... Τελοσπάντων, μια και δεν πήγα, δεν μπορώ να πω περισσότερα..... Βλέπω όμως πως φέτος συναντήσατε περισσότερα μέλη του freestuff σε περίπτερα στην έκθεση.... ;) :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 10 Νοέμ 2008 11:42

Και εγώ απογοητευμένος πάρα πολύ και φέτος... ειδικά φέτος γιατί η έκθεση έπεσε κατά 50%. Έχω προλάβει την COMDEX (νυν DTE) από την 1η της έκθεση και αυτό το πράγμα με στεναχωρεί πολύ.

Τουλάχιστον είχε μία καλή παράλληλη έκθεση στον κάτω χώρο που ΑΞΙΖΕ ΑΡΚΕΤΑ!

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvarth » 10 Νοέμ 2008 12:57

iNDEFiX έγραψε:Και εγώ απογοητευμένος πάρα πολύ και φέτος... ειδικά φέτος γιατί η έκθεση έπεσε κατά 50%. Έχω προλάβει την COMDEX (νυν DTE) από την 1η της έκθεση και αυτό το πράγμα με στεναχωρεί πολύ.

Τουλάχιστον είχε μία καλή παράλληλη έκθεση στον κάτω χώρο που ΑΞΙΖΕ ΑΡΚΕΤΑ!
Κάθε πέρισυ και καλύτερα :cry:

Που να τη συγκρίνεις και με την έκθεση ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ που διοργανωνόταν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ή στον ΟΛΠ από το 1983 ως το 1990 . Πίίκρα ...

Αν δεν αλλάξει το τοπίο, του χρόνου δεν θα ξαναπάω.
Και φέτος , μαύρο χάλι . Κρίμα το ποσό για τα διόδια της Αττικής οδού.
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2008 13:15

iNDEFiX έγραψε:Τουλάχιστον είχε μία καλή παράλληλη έκθεση στον κάτω χώρο που ΑΞΙΖΕ ΑΡΚΕΤΑ!
για εσένα που ασχολείσαι και με τον ήχο, για εμένα δεν υπήρχε ούτε αυτό...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Νοέμ 2008 14:03

Η κάτω έκθεση ήταν εντυπωσιακή, αλλά πάλι λείπανε πολλές εταιρείες του χώρου και πολλά προϊόντα. Δηλαδή και εκεί υπήρχε μια απογοήτευση...

21century

Δημοσίευση από 21century » 10 Νοέμ 2008 16:45

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ στην Ανθούσα Αττικής η DTE 2008 με αρκετές απουσίες, άνευρες νέες παρουσιάσεις, αλλά και αρκετές ελλείψεις παρά ορισμένες μικρές θετικές πινελιές αφού κατα γενική εκτίμηση ο θεσμός δεν διανύει την καλύτερή του περίοδο.

Με εμφανή την οικονομική κρίση το κλίμα αποτυπώθηκε στην έκθεση δεδομένου οτι απουσίαζαν μεγάλες εταιρείες του χώρου απο πωλητές υπολογιστων μέχρι αντιπροσωπείες εταιρείων που κάποτε έκαναν χρυσές δουλειές. Παράλληλα η ηλεκτρονική παροχή υπηρεσιών αλλά και τα ηλεκτρονικά καταστήματα φαίνεται ότι αποτέλεσαν το κύριο κομμάτι της έκθεσης μαζί με εταιρείες απο το χώρο του λιανικού εμπορίου που αποτελούν ένα δυναμικό κλάδο.
Περισσότερα υπάρχουν με σχόλια στο http://freegr.blogspot.com

ako

Δημοσίευση από ako » 11 Νοέμ 2008 15:07

Να προσθέσω και εγώ την απογοήτευση μου για την φετινή DTE μιας και την παρακολουθώ από Comdex εδώ και οκτώ χρόνια. Κάθε χρόνο και χειρότερα.

Από ότι γνωρίζω περίπτερα δόθηκαν στη μισή τιμή ακόμα και δωρεάν.

Δεν νομίζω το να μην κατέβει η μικροαπαλή ή η οτενετ είναι θέμα οικονομικό. Πάντως χρειαζόμαστε μια τέτοια έκθεση (που να έχει ενδιαφέρον τεχνολογικό, και όχι πως να κλήσεις ένα ντομέιν νέϊμ, σαμπγούφερ και φωτορυθμικά από κάτω). Όχι πως ήταν άσχημα.

Τουλάχιστον από του χρόνου να δούμε περισσότερες καινοτόμες ελληνικές εταιρίες με δικά τους προϊόντα για να πάμε κόντρα στους μεγάλους. :)

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 11 Νοέμ 2008 15:18

Προφανός η αλλαγή διευθυνσης και χώρου έριξε την παλιά "Comdex". Θα πρέπει να γίνει καλύτερη οργάνωση πάντος για να πάρει τα πάνω της.

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες & αντιπροσωπίες στην Ελλάδα που μπορούν να την γεμίσουν σε 2 και παραπάνω αίθουσες.

translatum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από translatum » 20 Νοέμ 2008 19:05

fiskilis έγραψε:
gvard έγραψε:Καλησπέρα,

Σιγουρα ειχε spectrum ?
απο οτι ειδα νομιζω οχι
και δεν εχει και καμια δουλεια ο spectrum με amiga , ειναι αντιπαλα στρατοπεδα !!
Φυσικά και είχε Spectrum. Δες και σχετική φωτογραφία και σχόλια για την DTE 2008.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Νοέμ 2008 21:59

εγω παντως ξεκινησα απο πολυ πριν απο αυτον !!
και αυτον τον ειχα καθως και ολη την σειρα του !!!

απο αυτον εδω

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 20 Νοέμ 2008 22:04

Γεια σου ρε fiskili γκουρού και μέντωρα της τεχνολογίας!! Θέλω φωτό από το πρώτο σου PC, δεν πιστέυω ένας παλαίμαχος σαν εσένα να το έχει δώσει ε????

Εγώ το πιο παλιό που έχω είναι ο Spectrum ZX, το προηγούμενο από αυτό. Δεν κατάφερα να τον δουλέψω ποτέ, ήμουν μικρός και αρκετά δύσκολος, αλλά πρέπει να είναι ένα από τα πρώτα μοντέλα εμπορικών υπολογιστών που ήρθαν στην Ευρώπη

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Νοέμ 2008 22:07

αμα σου πω οτι τραβαω τα μαλια μου που τον εδωσα στον αδελφο μου και τον εχει χασει καπου μεσα στο σπιτι ???

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες