Τι είναι τα log αρχεία και πως δημιουργώ ένα log αλλαγών?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 10 Νοέμ 2008 18:34

Θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι τα log αρχεία (ξέρω στο περίπου ότι είναι αρχεία καταγραφής) και πως μπορώ να δημιουργώ τέτοια αρχεία καθώς πειράζω τον κώδικα των σελίδων ενός website?
Έχουν κάποια συγκεκριμένη δομή, πρέπει να υπακούν σε κάποιους κανόνες ώστε τα αρχεία να μπορούν να χρησιμοποιούνται από άλλους μελλοντικά; Πως δημιουργούνται;
άκουσα πως γενικά είναι χρήσιμο εργαλείο και θα ήθελα να μάθω περισσότερα ώστε να τα χρησιμοποιώ στη δουλειά μου :roll:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Νοέμ 2008 19:56

Συνήθως μιλάμε για απλά αρχεία κειμένου (plain text files), με τιμές που χωρίζονται με κόμμα (comma delimited), που κάθε γραμμή δείχνει και μια συγκεκριμένη ενέργεια.

Δες για παράδειγμα ένα δείγμα log αρχείου του IIS της Microsoft: http://www.microsoft.com/technet/prodte ... x?mfr=true
Η γκρί γραμμή που βλέπεις επάνω είναι μια καταχώρηση στο log file, που δημιουργείται κάθε φορά που ένας χρήστης "κατεβάζει" από τον browser του μια οποιαδήποτε σελίδα από το διαδίκτυο από κάποιον IIS web server.
Από το συγκεκριμένο log file μπορείς να έχεις μια εποπτία για όλα αυτά που περιγράφονται παρακάτω στο πινακάκι. (από ποιο IP διαβάστηκε, ποιο αρχείο, ποια χρονική στιγμή, πόσο χρόνο έκανε κλπ)
Όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για στατιστικούς λόγους αλλά και για θέματα ασφαλείας. Για παράδειγμα θα μπορούσες να βρεις από αυτές τις πληροφορίες απόπειρες hacking από συγκεκριμένα IP προς τον server σου.

Ένα άλλο πιο γενικό παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό, είναι οι κάρτες που χτυπάνε σε διάφορες υπηρεσίες - εταιρείες οι υπάλληλοι της, ώστε να δηλώνουν τις παρουσίες τους. Στην ουσία καταγράφονται σε ένα log file (plain text ή μπορεί να είναι και σε κάποιους πίνακες μιας βάσης δεδομένων ή σε ένα xml file κλπ) το ονοματεπώνυμο (ή κωδικός) του υπαλλήλου και ο χρόνος άφιξης ή αναχώρισης του. Με αυτόν τον τρόπο κάποια στιγμή αργότερα ένα πρόγραμμα μπορεί να μαζέψει αυτές τις πληροφορίες και να βγάλει πόσες ώρες εργάστηκε ο υπάλληλος το μήνα και βάση αυτών των πληροφοριών να βγάλει και τη μισθοδοσία του.

Οπότε καταλαβαίνεις πως τα log files ΔΕΝ έχουν κάποια στάνταρτ δομή, μορφή και κανόνες, από τη στιγμή που φτιάχνονται για να εξυπηρετούν το εκάστοτε πρόγραμμα.

Τι άκουσες δηλαδή για τα log files; για ποια δουλειά πιστεύεις ότι σου χρειάζονται;

Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 11 Νοέμ 2008 12:13

κάνω αλλαγές στα αρχεία ενός συστήματος, το παραμετροποιώ και το φέρνω στα μέτρα μου, και μου είπαν πως είναι καλό να κρατάω log files με τις αλλαγές που κάνω, έτσι ωστε αν γίνει κάποια ενημέρωση στο σύστημα, αυτές να μην επηρεάσουν τις αλλαγές που έκανα εγώ και πρέπει να τις κάνω ξανά απο τη αρχή.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Νοέμ 2008 15:58

Παίζει και αυτό... ιδιαίτερα αν το χρησιμοποιήσεις για rollback... αλλιώς παίρνεις ένα backup και είσαι πάλι οκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης