20 ερωτήσεις που γίνονται ή μπορείτε να κάνετε σε designers

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Νοέμ 2008 21:10

20 ερωτήσεις που συχνά ρωτάνε οι πελάτες σε εταιρείες ή ιδιώτες που αναλαμβάνουν τον σχεδιασμό / ανάπτυξη ιστοτόπων.
Ενδιαφέρει και web designers αλλά και όσους θέλουν να συνεργαστούν με κάποιους που θα τους φτιάξουν το site τους:
http://www.davidairey.com/20-questions- ... ients-ask/

Κάνω μια μετάφραση, και αν σας αρέσει μπορούμε να προσθέσουμε και κάποιες δικές μας ερωτήσεις, να το εμπλουτίσουμε και να γίνει κάτι σαν "οδηγός".

Ερωτήσεις:
1. Θα μου πείτε λίγα πράγματα για εσάς (ή την εταιρεία σας);

2. Πόσο καιρό ήσαστε στην δουλειά;

3. Έχετε γραφείο, ή εργάζεστε στο σπίτι;

4. Πόσοι άνθρωποι εργάζονται στο γραφείο σας;

5. Ποια είναι η ειδικότητά σας;

6. Έχετε εργαστεί σε παρόμοιο έργο (project) άλλη φορά;

7. Πόσο κοστίζει;

8. Ξέρω ακριβώς τι θέλω. Μπορώ να έχω μια έκπτωση στην τιμή σας, επειδή δεν θα χρειαστεί να κάνετε πολύ εργασία;

9. Ποιοι είναι οι όροι πληρωμής σας;

10. Σε πόσο καιρό πιστεύετε θα είναι έτοιμο;

11. Ποιοί θα εργαστούν σε αυτό το έργο; Ποιοί θα κάνουν το web design;

12. Τι συμπεριλαμβάνεται στο έργο μου (τι θα παραδώσετε τελικώς στα "χέρια μου");

13. Τι πρέπει να σας παρέχω εγώ;

14. Τι γίνετε αν δεν είμαι ευχαριστημένος από το σχέδιο που θα προτείνετε;

15. Σε ποιόν θα ανήκει το design μόλις τελειώσει και αφού πληρώσω;

16. Έχετε συστάσεις;

17. Τι θα συμβεί αν η εταιρεία σας κλείσει πριν παραδώσετε το έργο;

18. Μπορείτε να μου στείλετε μερικά δείγματα;

19. Θα μου παρουσιάσετε μερικά δείγματα των ιδεών σας για το έργο μου ώστε να μπορώ να πάρω μια ιδέα για την εργασία που θα μου παραδώσετε;

20. Γιατί θα έπρεπε να δώσω σε εσάς αυτήν την δουλειά;

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 11 Νοέμ 2008 22:13

πολυ σημαντικο το 15 καθως ολοι οι πελατες θεωρουν πως η σελιδα τους ανηκει εξ ολοκληρου!

να προσθεσω πως κατα τη γνωμη μου ο πελατης πρεπει να θιξει τρια θεματακια ακομα..

τα γραφικα της σελιδας καθως εχω προσεξει πως πολλοι νεοι στο χωρο χρησιμοποιουν ετοιμες εικονες και templates χωρις να ενημερωσουν τον πελατη.

τη σωστη κατοχυρωση του ονοματος καθως καποιοι τα κατοχυρωνουν στο ονομα τους και οχι στον πελατη.

και φυσικα το after support... κυριως τις χρεωσεις αναβαθμισεων (περιεχομενου και προγραμματος).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Νοέμ 2008 22:53

Πολύ σωστός... παρα-ισχύουν και τα 3 :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Νοέμ 2008 09:04

Μεταξύ σοβαρού και αστείου τις ακόλουθες ερωτήσεις θα τις συνόδευα με τις αντίστοιχες απαντήσεις:

3. Έχετε γραφείο, ή εργάζεστε στο σπίτι;
ΑΠ. Έχω κάνει το γραφείο μου σπίτι!

4. Πόσοι άνθρωποι εργάζονται στο γραφείο σας;
ΑΠ. Έχετε κάποια σχέση με το ΙΚΑ ή σκοπεύετε να πριμοδοτήσετε την μισθοδοσία τους?

8. Ξέρω ακριβώς τι θέλω. Μπορώ να έχω μια έκπτωση στην τιμή σας, επειδή δεν θα χρειαστεί να κάνετε πολύ εργασία;
ΑΠ. Μπορείτε να κερδίσετε ολική έκπτωση μόνο αν ολοκληρώσετε το έργο μόνος σας. Πάντως αν ακολουθήσουμε τις οδηγίες σας και δεν ζητήσετε διορθώσεις στην ...ιδέα σας εκείνα τα 13 ευρώ πάνω από τα 2400 ευρώ που προέκυψαν από τον υπολογισμό του ΦΠΑ σας υπόσχομαι να τα ...αγνοήσω!

9. Ποιοι είναι οι όροι πληρωμής σας;
ΑΠ. Τα μισά προκαταβολή και τα άλλα μισά όταν έρθετε ...για την προκαταβολή! (πραγματικές συνθήκες: κλασσικό αστείο που αποσυμπιέζει την κατάσταση εκείνη τη στιγμή!)

10. Σε πόσο καιρό πιστεύετε θα είναι έτοιμο;
ΑΠ. Θα κάνουμε το καλύτερο δυνατόν χρονικά. Παρ' όλα αυτά υπάρχει η δυνατότητα να ορισθεί συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης συνοδευόμενη με συγκεκριμένη ποινική ρήτρα για κάθε μέρα καθυστέρησης, αλλά θα επιβαρύνει την τιμή κατά 50%!

12. Τι συμπεριλαμβάνεται στο έργο μου (τι θα παραδώσετε τελικώς στα "χέρια μου");
ΑΠ. Όλα τα αρχεία που χρειάζονται ώστε να λειτουργεί το site σας απρόσκοπτα online!
Τα συγκεκριμένα αρχεία θα τα παραλάβετε εγγεγραμμένα και σε data DVD.

14. Τι γίνετε αν δεν είμαι ευχαριστημένος από το σχέδιο που θα προτείνετε;
ΑΠ. Θα μας υποδείξετε συγκεκριμένες διορθώσεις ώστε να καταλήξουμε σε ένα αμοιβαία αποδεκτό αποτέλεσμα! Υποδείξεις του τύπου "κάντε το καλύτερο", "να κάνει μπαμ" κλπ δυστυχώς δεν θα βοηθήσουν ούτε εμάς ούτε και εσάς!

15. Σε ποιόν θα ανήκει το design μόλις τελειώσει και αφού πληρώσω;
ΑΠ. Ισχύει η απάντηση Νο 12

16. Έχετε συστάσεις;
ΑΠ. Όχι, αλλά σε λίγο θα έχω ...συσπάσεις! Τα νεύρα μου!!! (οκ αυτό ήταν πλάκα)

17. Τι θα συμβεί αν η εταιρεία σας κλείσει πριν παραδώσετε το έργο;
ΑΠ. Θα ...γλυτώσετε την εξόφληση! Μα είναι ερωτήσεις αυτές που κάνετε; Κουνηθείτε από τη θέση σας παρακαλώ!

18. Μπορείτε να μου στείλετε μερικά δείγματα;
ΑΠ. Στην συγκεκριμένη διεύθυνση μπορείτε να δείτε χαρακτηριστικά δείγματα της δουλειάς μας!

19. Θα μου παρουσιάσετε μερικά δείγματα των ιδεών σας για το έργο μου ώστε να μπορώ να πάρω μια ιδέα για την εργασία που θα μου παραδώσετε;
ΑΠ. Αφού μας δώσετε κατευθυντήριες γραμμές θα σας παρουσιάσουμε ένα demo. Μετά ισχύει η απάντηση Νο 14.

20. Γιατί θα έπρεπε να δώσω σε εσάς αυτήν την δουλειά;
Απ. Απάντηση μπορείτε να λάβετε μόνο από τον εαυτό σας αφού συμβουλευτείτε το portfolio που σας υποδείξαμε.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Νοέμ 2008 11:20

Οι πελάτες που με ρωτάνε αυτό τρώνε σουτ. Όταν "ξέρουν ακριβώς τι θέλουν" θέλει περισσότερη δουλειά από όταν σε εμπιστεύονται να φτιάξεις αυτό που νομίζεις καλύτερο. Ασε που όταν λένε αυτό εννοούν ότι θέλουν να αντιγράψεις ένα άλλο site.

Dimsis μάλλον αυτό το ερωτηματολόγιο προέκυψε επειδή ασχολείστε περισσότερο με το δημόσιο γιατί στον ιδιωτικό τομέα οι περισσότερες ερωτήσεις είναι ψιλοάκυρες (πόσα άτομα έχετε, τι ειδικότητα έχετε, ποιοι θα εργαστούν, δείγματα ιδεών). Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας επιχειρηματίας να δώσει κατάσταση του ΙΚΑ στον πελάτη ούτε να του υποβάλλει πτυχία. Επίσης με τον όρο "δείγματα ιδεών" εννοείς μάλλον την δωρεάν custom εργασία πριν την προκαταβολή. Αυτό πρέπει να το καταργήσουμε όλοι -όσοι το κάνουν ακόμα- γιατί όταν έχεις portfolio ο πελάτης υποτίθεται ότι έχει δει τις προηγούμενες 100-200 δουλειές σου και σε εμπιστεύεται. Δεν θα είσαι ο διακοσιοστός πρώτος τυχερός που δεν θα τύχει καλής αντιμετώπισης.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Νοέμ 2008 11:23

Οι πελάτες που με ρωτάνε αυτό τρώνε σουτ.
Αυτο ειναι.
Μια επιχείρηση, να επιλέγει τους πελάτες της.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Νοέμ 2008 11:28

Ναι ρε συ εδώ επιλέγεις κάποιον που θα σου τα πρήζει μια ζωή, δεν του πουλάς μια κάλτσα και τον ξεφορτώνεσαι. Αυτό έλειπε να μην επιλέγω και με ποιούς θα συνεργαστώ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Νοέμ 2008 12:22

cdhyper έγραψε:Dimsis μάλλον αυτό το ερωτηματολόγιο προέκυψε επειδή ασχολείστε περισσότερο με το δημόσιο
Όχι βρε, μετάφραση από το URL που έδωσα έκανα :p Άσε που ίσα ίσα οι διαγωνισμοί έχουν ήδη προδιαγραφές για να λάβεις μέρος, πολύ "σκληρότερες" από τις παραπάνω ερωτήσεις. Μέχρι και βιογραφικά των developers ζητάνε... πρόσφατα θέλανε να μας κόψουν έργο επειδή δεν τα είχαμε στείλει εγκαίρως. Οι ιδιώτες επειδή συνήθως περνάνε από τα γραφεία μας, δεν κάνουν τέτοιες ερωτήσεις επειδή βλέπουν οι ίδιοι πόσοι είμαστε.

Αν το δείτε από την πλευρά του πελάτη, η ερώτηση για τον αριθμό υπαλλήλων γίνετε γιατί καλώς ή κακώς άλλο κύρος έχει στα μάτια των πελατών μια εταρεία ενός από μια με 50 άτομα και σου λέει αν π.χ. αρρωστήσει ο ένας και μοναδικός Χ που θα ασχοληθεί, θα περιμένω να αναρρώσει για να ετοιμαστεί το site μου; Αν από την άλλη κάνεις σύμβαση όπου αναγράφεται καθαρά ο χρόνος παράδοσης δεν νομίζω ότι θα σου κάνουν τέτοια ερώτηση, ιδιαίτερα αν υπάρχουν ρήτρες...

Όπως και να'χει τις περισσότερες ερωτήσεις τις έχω ακούσει και προσωπικά από πελάτες + αυτές που έγραψε και ο nikolas27.

Νότη, αν είναι πραγματικές απαντήσεις αυτές που γράφεις και τις δίνεις και σε πελάτες, ορισμένες τις βρίσκω κάπως "επιθετικές" και σίγουρα έτσι θα τις εκλαμβάνουν και κάποιοι πελάτες σου. Ιδιαίτερα ιδιώτες που νομίζουν πως δίνουν τζάμπα λεφτά για αέρα, αφού γνωρίζουν και οι ίδιοι από γκομπιούτερ και θα μπορούσαν να το φτιάξουν με save as html από το word :p
Από την άλλη δικαίωμα του καθενός - να μη πω και μαγκιά - του να επιλέγει πελάτες και να μιλάει όπως θέλει, ακόμα και αν γνωρίζει πως αυτά που λέει μπορεί να δημιουργήσουν παρεξηγήσεις ή να κάνουν το πελάτη να πάει αλλού. (και δεν μιλάω για κάποιους που εμείς θέλουμε να πάνε αλλού... γιατί υπάρχουν και αρκετοί τέτοιο)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Νοέμ 2008 12:48

Δεν είναι μαγκιά να επιλέγεις πελάτη σε παροχή υπηρεσιών, είναι βιωσιμότητα. Γιατί ο χρόνος που θα αφιερώσεις σε αυτόν θα μπορούσε κάλλιστα να αφιερωθεί σε κάποιον άλλον με περισσότερη αποδοτικότητα και χρηματική και ουσιαστική. Γιατί όσα άτομα και να απασχολούνται, ποτέ ο χρόνος δεν είναι απεριόριστος και για πέταμα.

Προσωπικά επειδή έχω μάθει να δουλεύω πολύ και για πολλές ώρες για δική μου ευχαρίστηση, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι αν καταντήσει μια εργασία να είναι ατελείωτο πρήξιμο @@ απλά αλλάζω τομέα και κάνω κάτι άλλο. Γι αυτό φροντίζω όμως να μην φτάσω σε αυτό το σημείο να σιχαθώ το development/design, μολονότι έχω φτάσει στα πρόθυρα μερικές φορές, εξαιτίας όχι του αντικειμένου, αλλά της ελληνικής πραγματικότητας σε επίπεδο συμπεριφοράς και συναλλαγών :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Νοέμ 2008 13:50

dimsis έγραψε: Νότη, αν είναι πραγματικές απαντήσεις αυτές που γράφεις και τις δίνεις και σε πελάτες, ορισμένες τις βρίσκω κάπως "επιθετικές" και σίγουρα έτσι θα τις εκλαμβάνουν και κάποιοι πελάτες σου.
Δημήτρη την μοναδική απάντηση που δεν θα έδινα την τόνισα ως (πλάκα κάνω).
Όλες οι άλλες είτε έχουν δοθεί, είτε ποτέ δεν έγιναν οι συγκεκριμένες ερωτήσεις (αν γίνονταν θα ίσχυαν οι απαντήσεις να είσαι σίγουρος!).

Είναι αυτό που λέει ο cdhyper, θέμα βιωσιμότητας!
Και εγώ άργησα να το καταλάβω και πίστευα πως κάθε παραπάνω δουλειά = κέρδος. Στην ουσία ισχύει "δουλειά με πωλησιακό ενδιαφέρον" και "high risk δουλειά".
Για να μην αναφέρω και κάποιες περιπτώσεις που κάποιοι παίρνουν πχ ένα site τέλος του χρόνου για πχ 3000 ευρώ και καταλήγουν ουσιαστικά να το υλοποιούν για ...500 ευρώ αφού δεν φρόντισαν να ελέγξουν τον τζίρο τους και αύξησαν έτσι τον φόρο τους κατά τα 4/5 της αξίας αυτού του site ξεπερνώντας συντελεστή.

Τέλος, οι πελάτες είναι μυστήρια τραίνα!
Τους φτύνεις και κολάνε! Τους φέρεσαι άψογα και σε γράφουν!
Άσε που μυρίζονται σαν λαγωνικά τις όποιες ανάγκες σου!
Έτσι και καίγεσαι να κλείσεις μια δουλειά γιατί σε τρέχουν διάφορα, θα το πάρουν χαμπάρι όσο και αν κρυφτείς και θα σε χορέψουν στο ταψί! Εξακριβωμένο φίλε :lol:

Όσον αφορά τις ημερομηνίες παράδοσης για μένα ισχύει ΕΥΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ για την παράδοση. Πχ εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου του Ιουλίου 2008.
Απόλυτες ημερομηνίες? ΟΚ 50% πιο ακριβά γιατί θα λάβεις πλήρη προτεραιότητα και με κίνδυνο να κρεμάσω κάποιον άλλον.

Αν σας φαίνονται εξωγήινα όσα γράφω, σας τονίζω πως επιλέγω πελάτες χωρίς κανένα δίκτυο πωλήσεων (πλην κάποιων εξ. συνεργατών όταν δουλεύω outsourcing) και με πελατολόγιο από όλη την Ελλάδα!
Απλά έρχονται τα emails και κτυπούν τα τηλέφωνα!
Thats it!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Νοέμ 2008 14:19

Το να σιχαθεί κάποιος του κύκλου μας το development/design είναι πραγματικά εύκολο, να μη σου πω πως νομίζω πως είναι και συχνό φαινόμενο. Εκτός και αν over burn φάσεις περνάμε μόνο εγώ, οι συνάδερφοι και γνωστοί μου ( ; )

Κάποια άλλη ερώτηση που γίνετε πλέον σε κάθε νέα συνεργασία, είναι το "πως θα μας βρίσκει ο κόσμος" (και άλλες σχετικές με google και SEO) που βέβαια μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη από τις 20 παραπάνω ερωτήσεις.

Νότη δεν έχεις και άδικο σε αυτό που γράφεις περί φτυσίματος.. ισχύει και αυτό με κάποιους.
Βάλτε όμως και στο σκεπτικό σας ότι δεν δουλεύουν όλοι μόνοι τους ή ότι έχουν εταιρείες οι ίδιοι... υπάρχουν και εταιρείες με υπαλλήλους web designers και web developers. Εκεί δεν έχεις πρώτο λόγο ούτε στο να επιλέξεις με ποιους θα συνεργαστείς, ούτε σε παίρνει να μιλάς απότομα κλπ κλπ..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Νοέμ 2008 14:25

Στο τελευταίο θα συμφωνήσω!
Άλλωστε ποτέ δεν θα μπορούσα να γίνω υπάλληλος σ' αυτή τη δουλειά!
Αν έπρεπε, απλά θα άλλαζα επάγγελμα :wink:

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 12 Νοέμ 2008 16:03

korgr έγραψε:Όσον αφορά τις ημερομηνίες παράδοσης για μένα ισχύει ΕΥΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ για την παράδοση. Πχ εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου του Ιουλίου 2008.
Απόλυτες ημερομηνίες? ΟΚ 50% πιο ακριβά γιατί θα λάβεις πλήρη προτεραιότητα και με κίνδυνο να κρεμάσω κάποιον άλλον.
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά τι διαφορά έχει το να σου πει κάποιος θέλω να μου παραδώσεις στο πρώτο 15ήνθερο του Ιουλίου από το να σου πει θέλω να μου παραδώσεις 15 Ιουλίου?

Το ίδιο πράγμα δεν είναι, και στην μία και στην άλλη περίπτωση το deadline σου θα είναι 15 Ιουλίου :lol:

Κάνω κάποιο λάθος?
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Νοέμ 2008 18:26

Ναι PanosIlio! κοίτα την διαφορά:

"θέλω να μου παραδώσεις στο πρώτο 15ήνθερο του Ιουλίου" Δηλαδή από την 1η Ιουλίου εγώ θα περιμένω! και αν δω να πάει 10 και να μην έχω νέα σου τότε θα σε πρήξω λίγο. για να μην πω από τις 5 του μήνα.

"θέλω να μου παραδώσεις 15 Ιουλίου" εκείνη τη μέρα θέλω να είναι up to site! αν πάει πιο μετά θα έχουμε πρόβλημα.

και οι δύο περιπτώσεις έχουν τα αρνητικά τους, με την διαφορά ότι στην δεύτερη περίπτωση είναι απόλυτη η ημερομηνία ενώ στην πρώτη μπορείς να πεις ότι ντάξει τη 15 τι 17 του μήνα. άσχημο αλλά δεν αλλά είναι πολύ κοντά στο πρώτο δεκαπενθήμερο ;-) αρκεί να έχεις και ατσάλινα νεύρα.

Άλλες συχνές ερωτήσεις είναι:

- Θα είναι καλό?
- Πως θα μπορέσουμε να το κάνουμε αλλά να μας βγει λίγο πιο φθηνό? (και δεν μιλάμε για έργο χιλιάδων)
- θέλω ένα φτηνό αλλά καλό.
- στοιχεία δικά μου? θα βάλεις δικά μου στοιχεία στο internet?ααα δεν θέλω εγώ μπλεξίματα.

ο Έλληνας ακούει για website και σου λέει ααα πρέπει λένε να κάνω ένα για το μαγαζί μου γιατί έχουν τα καλά μαγαζιά. και μετά ψάχνει να βρει κορόιδο που θα του το κάνει τζάμπα. γιατί δεν καταλαβαίνει ότι είναι επένδυση και πως δεν πρέπει να έχει απαίτηση ο άλλος να δουλέψει για σένα δωρεάν.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης