20 ερωτήσεις που γίνονται ή μπορείτε να κάνετε σε designers

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Νοέμ 2008 18:34

Όταν σου πω πως ο πελάτης θέλει παράδοση 4 Ιουλίου και του λες στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου είναι το ίδιο;
Αν έλεγε το θέλω 15 Ιουλίου είναι προτιμότερο να έχεις εύρος και ευελιξία οπότε του λες στο δεύτερο δεκαπενθήμερο που σημαίνει "θα κάνω ό,τι μπορώ για τις 15 αλλά μπορεί να φτάσουμε και μέχρι 30!"

Όταν του πεις fix στις 15 και σου έρθει μία σφήνα στις 12 που σου λέει αν μου παραδώσεις αυτό μέχρι τέλος της εβδομάδας οκ στη δίνω την δουλειά και είναι κάτι που αξίζει και δεν θες να χάσεις, δεν είναι βολικό που θα έχεις περιθώριο από τον άλλο πελάτη άλλες 15 μέρες;

Τα αυτονόητα θα συζητάμε;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 12 Νοέμ 2008 18:41

c0d3punk έγραψε:Ναι PanosIlio! κοίτα την διαφορά:

"θέλω να μου παραδώσεις στο πρώτο 15ήνθερο του Ιουλίου" Δηλαδή από την 1η Ιουλίου εγώ θα περιμένω! και αν δω να πάει 10 και να μην έχω νέα σου τότε θα σε πρήξω λίγο. για να μην πω από τις 5 του μήνα.

"θέλω να μου παραδώσεις 15 Ιουλίου" εκείνη τη μέρα θέλω να είναι up to site! αν πάει πιο μετά θα έχουμε πρόβλημα.

και οι δύο περιπτώσεις έχουν τα αρνητικά τους, με την διαφορά ότι στην δεύτερη περίπτωση είναι απόλυτη η ημερομηνία ενώ στην πρώτη μπορείς να πεις ότι ντάξει τη 15 τι 17 του μήνα. άσχημο αλλά δεν αλλά είναι πολύ κοντά στο πρώτο δεκαπενθήμερο ;-) αρκεί να έχεις και ατσάλινα νεύρα.
:o

Τι να σας πω βρε παιδιά, εγώ ευτυχώς μπορώ να πω στη δουλειά μου δεν έχω συχνά deadlines αλλά όταν έχω αυτό που λες δεν παίζει.

Εγώ πελάτη θεωρώ, το λέω από τη δική μου σκοπιά, τον προϊστάμενό μου ή το τον υπεύθυνο του project ή ξέρω γω έναν διευθυντή από άλλο τμήμα.

Ότι και να μου πουν, πχ "μέσα στη βδομάδα" ή "Την Παρασκευή" ενώ είναι Δευτέρα, με πρήζουν από την επόμενη μέρα κιόλας που μου το είπανε.

Το θέμα είναι πως η τελική ημερομηνία είναι ίδια και στις 2 περιπτώσεις και μόνο ένας παράλογος πελάτης θα σου ζητήσει κάτι πριν από αυτή. Δεν μιλάω για τέτοιους, εκτός και αν πια εσείς μόνο τέτοιους συναντάτε.

@korgr Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Όταν κάποιος σου λέει θέλω κάτι τότε, πχ fix 15 του τάδε μήνα, το deadline σου είναι 15 του μήνα, μέρα παραπάνω.

Όταν σου λέει το θέλω μέσα στο 2ο 15μερο του τάδε μήνα, το deadline σου είναι το τέλος εκείνου του μήνα.

Και στις 2 περιπτώσεις μπορείς κάλλιστα να τελειώσεις το έργο πριν το deadline. Σε καμία από τις 2 δεν μπορείς να παραδώσεις μετά χωρίς να είσαι foul. Εκτός και αν υπάρχει συνεννόηση.

Τέλος πάντως αλλιώς τα βλέπω εγώ αλλιώς εσείς.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Νοέμ 2008 18:53

Πες μου πως μιλάς για deadlines από την πλευρά του υπαλλήλου!
Λέω και εγώ δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα;
Τεράστια διαφορά στον επιχειρηματικό κόσμο φίλε μου!
Εσύ έχεις δίκιο από την πλευρά σου. Τα deadlines όπως τα αναφέρεις είναι :wink:

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 13 Νοέμ 2008 00:45

ξεχάσατε και το all time classic βέβαια:
πώς θα γίνει τώρα να γράφω (πχ) εστιατόρια στο γκουγκλ και να με βγάζει πρώτο?

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 13 Νοέμ 2008 02:13

καλό είναι να μπαίνουν και κάποιες ακόμα δικλείδες ασφαλείας όσον αφορά την παράδοση του έργου,πχ παράδοση σε έναν μήνα από την έγκριση του εικαστικού (γιατί άμα αρχίσει και πηγαινοέρχεται η μακέτα για διορθώσεις κλπ φύγανε εκτός οι χρόνοι).

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Νοέμ 2008 09:06

intelcore2 έγραψε:καλό είναι να μπαίνουν και κάποιες ακόμα δικλείδες ασφαλείας όσον αφορά την παράδοση του έργου,πχ παράδοση σε έναν μήνα από την έγκριση του εικαστικού (γιατί άμα αρχίσει και πηγαινοέρχεται η μακέτα για διορθώσεις κλπ φύγανε εκτός οι χρόνοι).
+1

και να προσθέσω:
"Αφού συγκεντρωθεί και παραδοθεί το υλικό..."

Τάσο, πραγματικά all time classic! :lol:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Νοέμ 2008 13:21

Garakatsamol έγραψε:ξεχάσατε και το all time classic βέβαια:
πώς θα γίνει τώρα να γράφω (πχ) εστιατόρια στο γκουγκλ και να με βγάζει πρώτο?
Του απαντάς στείλε μαιλ το google.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης