Dreamweaver CS4 και Ελληνικά

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Μάιος 2009 14:34

Όσων αφορά το overhead, τα προβλήματα που δημιουργεί είναι καθαρά προγραμματιστικά θέματα, που προφανώς σε άλλες γλώσσες να μην υφίσταται αλλά στην php δημιουργούν ακόμα αρκετά θεματάκια.

Καταρχήν τα utf8 δεν δημιουργούν χαρακτήρες σταθερού μεγέθους καθώς μπορούν
να έχουν διάφορα μεγέθη singlebyte multibyte χωρίς αυτό να μπορείς να το ελέγξεις άμεσα.

Αυτό προκαλεί άμεσο θέμα σε εφαρμογές που χρειάζονται fixed size Ι/Ο, αν θες μπορώ να στο αναλύσω στο meeting,
το οποίο οδηγεί εύκολα σε buffer overflows ευτυχώς η php έχει εσωτερικό garbage collector που μαζεύει αυτά τα overflows.

Αρκετές functions δεν είναι προετοιμασμένες να δεχτούν utf8 χαρακτήρες με αποτέλεσμα αν περάσεις utf8 χαρακτήρα να δημιουργείς μικρά stack overflows, που οδηγούν σε λανθασμένα returns από τα functions αυτά. Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες για utf8 support σε κάποιες αλλά χρειάζονται αρκετές πατεντούλες για να παίξουν όπως ακριβός αυτές με το none utf support. Ευτυχώς η επικείμενη php6 θα έχει native support για utf8 καθώς γίνεται αυτή την στιγμή rewrite όλου του core / functions της php για utf support.

Είναι και 2-3 ακόμα θεματάκια τα οποία είναι πολύ εξειδικευμένα και δεν νομίζω ότι αφορούν τον περισσότερο κόσμο ( ας κρατήσουμε και κάτι για αυτούς που μας πληρώνουν ε? )

Πάμε τώρα για την παρουσία του overhead κατά την διεπαφή με την βάση.
Καταρχήν έχουμε την αναπόφευκτη αύξηση του αποθηκευτικού χώρου, που αρκετές φορές μπορεί και να τριπλασιαστεί εύκολα ( αν κάνουμε χρίση μόνο Ελληνικών μιλάμε για μέγιστο διπλασιασμό). Αυτό πάει πακέτο με την αύξηση των indexed τιμών είτε αυτό λέγετε index / fulltext .
Ταυτόχρονα αυξάνετε και οι τιμές των cached αποτίσεων και αυτό παίρνει μαζί του τις αποτίσεις σε ram και cpu. Επηρεάζονται πολύ εύκολα και τα Joins από αυτό το θέμα ιδίως αν κάνεις χρήση ταυτόχρονα και fulltext.

Τα παραπάνω βέβαια για ένα site με concurrency 5 χρήστες δεν είναι τόσο εμφανή γιατί αντί ένα query να εκτελεστεί σε 0.01 εκτελείται σε 0.02.
Όσο ανεβαίνει το concurrency όμως τα πράγματα δεν αυξάνετε αναλογικά/γραμμικά αλλά εκθετικά και για ακραίες τιμές λογαριθμικά. Το bottleneck είναι αναπόφευκτο ακόμα και με απλά queries. Φυσικά όταν σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις optimize απλά κάνοντας χρήση του σωστού encoding και όχι του πασπαρτού είναι πάντοτε προτιμότερο από το να ψάχνεις λύσεις hardware.

Ακόμα και για 2 γλώσσες κατά την γνώμη μου πάλι δεν δικαιολογείται το overhead για να κάνεις χρίσης σε utf.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Μάιος 2009 14:48

Καλά σε λέω εγώ PHP guru!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Μάιος 2009 15:05

Πρωτον σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση!
Σεβομαι το επιπεδο των γνωσεων σου αλλα θα ηθελα να την γυρισουμε την συζητηση λιγο στη "δημοτικη" :D
Ολα αυτα που ανεφερες (δεν αμφισβητω την ισχυ τους) για το ευρος των projects που συνηθως δουλευω, προσωπικα δεν τα εχω παρατηρησει. Τα sites μου δουλευουν προγραμματιστικα χωρις εμφανη προβληματα, και κυριως ταχυτατα. Η ταχυτητα περιλαμβανει και την διεπαφη με τη βαση ακομα και σε συνθετα search queries (ok δεν εχω να κανω με τεραστιες βασεις αλλα με 10-20 ΜΒ το ανώτερο).
Φυσικα το θεμα χωρητικοτητας της βασης δεν το συζητω καν γιατι στις βασεις που δουλευω δεν παιζουν σημαντικο ρολο (μου θυμιζουν την τεκμηριωση πως με tableless layout εχεις μικροτερο κωδικα, μιλωντας για καμια 10ρια kb :lol: )

Αντιθετα (και εδω παμε στο ζουμι) η δικη μου αντιμετωπιση προσφερει πολυ πιο γρηγορο workflow κατα την αναπτυξη, που μεταφραζεται σε περισσοτερα projects/year. Αυτο με τη σειρα του μεταφραζεται σε περισσοτερα εσοδα.

Αν επεκταθω σε αυτο το θεμα μαλλον θα βγουμε offtopic οποτε επιφυλασσομαι σε αλλο θεμα να το συζητησουμε...

ΥΓ Γιατι εχω την αισθηση πως μιλας απο την σκοπια του τεχνοκρατη υπαλληλου? :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες