Google τι κανουμε για πιο ψηλα ?

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 19 Νοέμ 2008 11:45

korgr έγραψε:
Σε δύο γραμμές όλη η πραγματική ουσία του SEO (ναι κλάψτε κύριοι seo-experts, δεν περνάει από το χέρι σας αυτό!)
Anyway το έχω πει και εγώ το ανωτέρω (σε συνδυασμό με την ύπαρξη του keyword @ <title> και χρήση του keyword στα κείμενα του site), και δεν σκοπεύω να χάνω τον χρόνο μου αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια...

+1 στον lancerclub
scoobby έγραψε:Ελα μου ομως που σε δυο γραμμες δεν μπορεις να αναφερεις ολα αυτα που παιζουν ρολο και της κρυφες παγιδες
Συμφωνώ και με τα δύο παιδιά.Όντως 2 πολύ βασικά βήματα είναι αυτα που λέει ο korgr αλλά σε δύο γραμμές δεν μπορείς να είσαι τόσο περιεκτικός καθώς υπάρχουν πολλά περισσότερα στοιχεία πια που παίζουν ρόλο στο SEO.Και ναι δεν είμαι SEO expert αλλά θέλω να θέσω ένα παράδειγμα:

Έστω οτι έχουμε μια σελίδα σχετική με αμάξια.Και παίρνουμε ένα μοναδικό link απο μια σελίδα για εγκύους με πολύ καλό Pr.Και έστω ότι έχουμε μια άλλη σελίδα για αμάξια και παίρνουμε backlink από μια σελίδα με πιο σχετικό περιεχόμενο με τ' αμάξια.Το backlink έχει την ίδια αξία και στις δύο περιπτώσεις?Μάλλον όχι...

Και να προσθέσω και κάτι τελευταίο ότι και να κάνουν οι SEO experts αυτό που έχει την πρώτεύουσα σημασία είναι το περιεχόμενο...Αυτό είναι που κρατάει τον κόσμο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Νοέμ 2008 12:37

scoobby έγραψε:Ελα μου ομως που σε δυο γραμμες δεν μπορεις να αναφερεις ολα αυτα που παιζουν ρολο και της κρυφες παγιδες......ωστε το λινκ πραγματι να ειναι καλο...
Συμφωνώ μαζί σου γιαυτό και έγραψα "όλη η πραγματική ουσία του SEO" και όχι "όλα τα μυστικά του SEO"!

Σαφώς παίζουν και άλλοι παράμετροι σημαντικό ρόλο, όπως πόσα backlinks (και από τι PR) έχει και το site που μας προσφέρει το backlink, το περιεχόμενο του κλπ κλπ
Το PR όμως είναι πιο σημαντικό!
Καλύτερα ένα backlink από άσχετο site με PR5 παρά 3 backlinks από σχετικά sites με PR < 3.

Άβαταρ μέλους
aingel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aingel » 19 Νοέμ 2008 18:56

εαν καταλαβενουμε ολοι καλα τα λινκσ ειναι ολο το παιχνιδι , καλα ολα αυτα αλλα παιζει ρολο εαν τιτλος ή υποτυτλος ενως ασχετου σιτε με υψηλο ή οχι Rank αναφερει το ονομα του δικου μας σιτε ?

Άβαταρ μέλους
aingel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aingel » 19 Νοέμ 2008 19:46

και κατι αλλο τα rang του καθε σιτε με 3 ή 5 Ρανγκ, εξαρτατε απο την παλαιοτητα τυ σιτε βαση τουweb.archive.org ειναι δηλαδη αλληλενδετα πχ εαν υποθεσουμε οτι ενα σιτε υπαρχει στο ιντερνετ 10 χρονια με 100 λινκ εχει 4 Ρανγκ // και υπαρχει ενα σιτε το οποιο ειναι 5 χρονια στο ιντερνετ με τα ιδια λινκ 100 αλλα τα τα100 λινκ ειναι απο σιτε με υψηλο ρανκγ τοτε υπαρχει περιπτωση τα 2 αυτα σιτε να εχουν το ιδια 4 Ρανγκ

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 19 Νοέμ 2008 20:59

θελετε πολυ διαβασμα εσεις οι δυο,γιατι δεν διαβαζετε τα βοηθηματα περι σεο που υπαρχουν σε αυτο το σαιτ καθως και σε αλλα?Μετα οτι αποριες εχετε μπορειτε να ποσταρετε εδω....
ειναι ρανκ rank και οχι ρανγκ rang

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Νοέμ 2008 22:43

scoobby έγραψε:θελετε πολυ διαβασμα εσεις οι δυο
sorry σε μένα απευθύνθηκες?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 19 Νοέμ 2008 23:39

οχι νομιζα πως ηταν 2,αλλα και παλι το διαβασμα δεν θα εβλαπτε κανενα μας... :)

Άβαταρ μέλους
aingel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aingel » 20 Νοέμ 2008 00:05

δεκτο αυτο αλλα περα απο το διαβασμα παντα εινια καλο να ρωταμε και μια συμβουλη ή πληροφορια απο καποιον αυτη αλλωστε δεν ειναι η εννοια αυτου του φορουμ ?
εαν θες μου απαντας στην προηγουμενες 2 ερωτησης

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 00:54

Παιδιά, χωρις να θελω να κανω επιδειξη (ομως με ρεαλιστικα αποτελεσματα π.χ δωστε την λεξη "mitsubishi" στο google.gr και δειτε που βγαινει το site και απο ποσα!!! ή αναμειξετε λεξεις κλειδια που εχω στοχευσει με το θεμα του site π.χ. lancer club, lancer, lancer 2008, lancer 1800, lancer 1500, evolution x, lancer hatchback, club, κλπ και δειτε επισης που βγαινει και απο ποσα!!!) Θεωρω οτι η μεγαλυτερη μου επιτυχια ειναι στην γενικη λεξη "club" οπου βγηκα σε θεσεις απο 11-20 απο 1.100.000.000 αποτελεσματα περιπου!!! Αν δεν φαινεται καποιες μερες ωφειλετε στα σκαμπανεβασματα του google που σε "μετραει" για να επαναπροσδιορισει τις νεες θεσεις!

Θελω να πω πως ολα αυτα δεν ειναι τυχαια και εχουν ερθει απο συγκεκριμενη στρατηγικη και μαλιστα σε χρονο ρεκορ απο 1-3 μηνες! Αρα μπορω να εχω αποψη και να την μεταφερω εδω για να βοηθησω! Δεν υπαρχουν τακτικες blackhat ουτε βεβαια doorway pages. (Απλα γιατι δεν εχουν εις βαθος αποτελεσμα και καποια στιγμη το site σας κινδυνευει να γινει ban - πραγμα που το ειδα και γω πειραματιζομενος σε παλιοτερο domain, που ομως το περιμενα!)

Τι πρεπει να κανει καποιος για να ανεβει στο google.gr?

1) Γραφει το site στα μεγαλυτερα directories που υπαρχουν στην Ελλαδα! Σημαντικο να γραφετε τις ιδιες περιγραφες, τιτλους κλπ σε ολα τα dirs! Για εξωτερικο τα σημαντικοτερα ειναι το Yahoo & Dmoz

2) Προσπαθει να εχει backlinks υποστηριξη! Αν μπορει και ειναι και domainer η καλυτερη συνταγη ειναι να βρισκει λυγμενα domains που να ειναι ομως γραμμενα στο Yahoo dir!! Πολυ σημαντικο! Τι σημαινει αυτο? Απλά καποιος που δουλεψε σκληρα για να το γραψει απο δω και απο κει, και εχει αποκτησει με κοπο και ιδρωτα ενα καλο PR2-3-4, εμεις απλα αφου λειξει το περνουμε και πριν περασει το bot στηνουμε με το καταλληλο περιεχομενο ξανα το site, και δινουμε το πολυ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ link προς το site που θελουμε να αναδειξουμε!

3) Pdf αρχειο με links μεσα σε αυτο, οπου πανε στο ιδιο σας το site! (και μαλιστα αν μπορειτε βαλτε και copyright να φαινεται οτι εισαστε εσεις - το site σας - ). Το Google το θεωρει πολυ σημαντικο αυτο!

4) Ξεχαστε το PR σας, εχει παψει απο πολλου να το μετραει ως βαση για να ανεβετε ψηλα στις μηχανες! (Αλλωστε οταν εβγαινα απο εκατομμυρια αποτελεσματων...δεν ειχα καν PR!). Δεν σημαινει οτι αν ερθει ...δεν ειναι καλοδεχουμενο! Μετραει κυρια σε link διαφημισεων που θα διναμε απο το site μας!

5) Φροντιστε στην αρχικη σελιδα να μην φευγει κανενα link προς τα εξω...

6) Καλυτερα να σε ψηφιζουν δεκα sites με PR 2 με ενα link μονο το καθενα, παρα ενα site με PR6 που εχει ομως πολλα links! Απλά θα πω ενα παραδειγμα...Οταν σε ψηφιζει ενα site με PR2 (εννοω να φευγει link απο κει προς το site σας) φευγει ολοκληρη η "δυναμικη" μονο προς εσας! Καρπωνεστε δηλαδη τα μεγιστα απο το site! Παντα με ενα και μοναδικο link προς εσας! Και ειναι - παραδειγμα - σαν να σε ψηφιζουν 100 sites χωρις PR !

7) Αν εχετε την ψευδαισθηση οτι η με την Alexa θεωρειστε σημαντικοι πρεπει να ξερετε οτι με απλα τρυκ οπως το toolbar της μπορειτε να ανεβετε σε rank αλλα στην ουσια δεν ειναι η πραγματικη εικονα του site σας! Ολα αυτα βοηθανε για να δειξουμε σε τριτους και να παρουν καποιες αξιες οι διαφημισεις που θα βαλουμε...Π.χ. οταν το δικο μου site εχει ανεβει καμια 40.000.000 θεσεις μεσα σε 1-2 μηνες, δεν σημαινει οτι πνιγεται ...και στο...traffic! Αρα δεν εχουμε μια πραγματικη εικονα της υποτιθεμενης θεσεως μας! Βοηθαει ομως στην διαφημιση!

Αυτα..

Ευχαριστως να συζητησουμε οτιδηποτε πανω στο θεμα ολοι μας. Αν καπου σφαλω σε αυτα που λεω, θα χαρω να τα συζητησουμε...Ουδεις αλανθαστος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lancerclub την 21 Νοέμ 2008 17:34, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 20 Νοέμ 2008 01:58

5) Φροντιστε στην αρχικη σελιδα να μην φευγει κανενα link προς τα εξω...

Εγω κολλησα σε αυτο εδω! Τι κακο εχει αν φευγουν links απο την κεντρικη?

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 02:06

Η αρχικη σελιδα στο site σας, ειναι αυτη που εχετε γραψει δεξια και αριστερα στα DIRs, αρα αυτη που ιεραρχει πρωτα το google σαν την πιο σημαντικη και υποψηφια για να ανεβει σε PR! Αν λοιπον εχετε καταφερει και η σελιδα σας εχει παρει αυτο το PR π.χ 3, και εσεις δινετε καποιο ή καποια link προς τα εξω, αυτο ειναι πολυ ασχημο ως προς την ανοδικη πορεια του! Βασικα θεωρειται "αποδυναμωση"! Με λιγα λογια δεν μας συμφερει να δινουμε link προς τα εξω στην αρχικη σελιδα μας. Είναι σαν να ψηφιζεται το site που παει το link απο εσας , παντα εις βαρος σας!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Νοέμ 2008 02:37

Καλησπέρα.Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το SEO αλλά στα πλαίσια του διαλόγου που ανοίγεις θα σου πω σε ποια σημεία διαφωνώ και σε ποια συμφωνώ μαζί σου...Πάμε λοιπόν:

1)Πιστεύω πως τα directories έχουν χάσει την αίγλη του παρελθόντος και δεν είναι τόσο δυνατά όπως παλιά.Υπάρχουν υπερβολικά πολλά αμφιβόλου ποιότητος,υπάρχει επιπλέον η εκστρατεία της Google εναντίον των paid links που τα επηρεάζει και σοβαρά τώρα ποιος παίρνει σοβαρό traffic από το dmoz ποια? Tα social bookmarking sites(υπό προϋποθέσεις) είναι το μέλλον. Έχω γράψει την άποψη μου για το μέλλον των directories εδώ

2)Τα domains me "έτοιμο" Pagerank θα ομολογήσω πως έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.Πιστεύω όmως πως μεγαλύτερο ρόλο παίζει η ηλικία του domain.Είναι σαν το κρασί.Όσο πιο παλιό τόσο πιο καλά...Όσο για τα backlinks πιστεύω είναι ο πυρήνας του SEO...Απλά πρέπει να υπάρχουν και σε αυτά κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να προσθέσουν αξία στην σελίδα μας.Δεν θα αναφέρω ποιες πιστεύω ότι είναι γιατί θα χρειαστούμε μισή σελίδα ακόμα:P

3)Αντί των pdfs τα οποία είναι ποιο πολύπλοκα να βελτιστοποιηθούν θα προτιμούσα να έχω στην σελίδα μου κείμενο ποιοτικό,γραμμένο για ανθρώπους και όχι για τις μηχανές:P με τα keywords που με ενδιαφέρουν χωρίς spamming και με σωστές ανάλογες υποδείξεις προς άλλα κείμενα μέσα στην σελίδα μου όταν είναι απαραίτητο...

4)Το pagerank συμφωνώ πως έχει χάσει την αξία του σε σχέση με παλαιότερα αλλά η Google κάνει διάφορες μετατροπές σε αυτό και με την πάροδο του χρόνου αλλάζει ο ρόλος του Pagerank και ίσως εκεί στην Google έχουν βρει πιο αποτελεσματικές μεθόδους.

5)Με το να μην φεύγει κανένα link προς τα έξω στην αρχική σελίδα δεν συμφωνώ.Πάρε για παράδειγμα το games.gr.Στις συνεργασίες στην αρχική σελίδα έχει τόσα links προς τα έξω και όμως αν googlaρεις για το keyword games βγαίνουν πρώτοι. Θα το εμπλουτίσω λέγοντας ότι τα links από την σελίδα σας προς τα έξω είναι καλό να είναι "προσεγμένα",προς ποιοτικές σελίδες και αν γίνεται με σχετικό περιεχόμενο με αυτό που γράφουμε.Απαραίτητη προϋπόθεση να μην δίνουμε links σε spam-άχρηστα sites.Είναι σαν αυτό που λέμε δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι...

6)Στο 4 λες ξεχάστε το Pr ενώ στο 6 μιλάς για Pr και added value.Αποφάσισε :P.Θα υποθέσω πως εννοείς οτι είναι καλύτερα να πάρεις link από σελίδα που έχει κάποια μεγαλύτερη δύναμη στον χώρο που κινείσαι(είναι ψηλά στα αποτελέσματα για το keyword που στοχεύεις πx).Η απλά κατάλαβα λάθος.Εξήγησε το καλύτερα plz...

7)Για την Alexa θα συμφωνήσω ότι είναι αρκετά υπερεκτιμημένη σαν την AGB στην τηλεόραση και ουσιαστικά δεν έχουν τόση βαρύτητα τα αποτελέσματα που δίνει...

Α και όπως λέει η γνωστή ατάκα πειραχτήρι Content is king and Linking is Queen :P

Sorry για το τερατώδες post... :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geobak την 20 Νοέμ 2008 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 03:03

Thanks για το διαλογο!

Απαντω:

1) Αν πιστευεις πως δεν παιζουν ρολο τα DIRs νομιζω ειναι λαθος! Απλα θα σου πω, οτι αρχισα να βγαινω "καπως" στα αποτελεσματα απο την στιγμη που πηρα τις πρωτες εγκρισεις απο καποια "καλα" ελληνικα DIRs! Αρα, κατι "παιχτηκε" για να αρχιζει να με βγαζει το google...

2) Συμφωνω οτι παιζει αρκετα μεγαλο ρολο η παλαιοτητα του domain, (τυχαινει και εχω domain απο το 1996! Perfect!) Όμως επιμενω το αριστο ειναι να ειναι γραμμενο και μαλιστα στο Yahoo dir αν γινεται! Η ιστορια του internet θα λεγαμε οτι ξεκιναει και με το Yahoo Dir (θεωρειται ενα απο τα πρωτα και παλια DIR, εξου και αν θυμαμαι καλα θελουν 299/year για να σε γραψουν!) με μεγαλη βαρυτητα και το ξερει αυτο το google!

3) Ναι, μαζι σου, αλλα εδω μιλαμε τι κανεις εφοσον ξερεις τους κανονες του google. Πως προσαρμοζεις λοιπον στην σκακιερα τις ΣΩΣΤΕΣ κινησεις για να ανεβεις! Τοσο απλα! Αν εχεις και καλο περιεχομενο, το τελειο!

4) δεν υπαρχει :-)

5) Επιμενω! Ψαξε π.χ. γιατι σκοτωνονται στα forum να κρατησεις το αρχικο link προς την μαμα που το φτιαξε, κατω στο footer? Καποια ιδιαιτερη σημασια εχει! Στον χωρο του SEO σιγουρα! Αν το games.gr δινει links στην αρχικη σελιδα του, σιγουρα εξισοροπει με αλλους τροπους την δυναμικη που χανει, αλλιως δεν θα ειχε το PR που εχει.

6) Εννοω οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχεις πια PR για να βγαινεις ψηλα...Ομως σε βοηθαει να σε ψηφιζουν αλλα sites με PR! Μην το μπερδευεις. Απλο παραδειγμα...Φτιαχνω ενα site, μπορω αν εχω καμια δεκαρια backlinks με PR1-2-3 να με ψηφιζουν και μπορω μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να βγαινω σε λεξεις στο google, χωρις ομως να εχω ο ιδιος PR! Αυτο μου συνεβει και εχω ιδία πειρα!

7) Συμφωνουμε

8. Μπορει να ειμαι και λαθος, αλλα μαλλον θα μου το εδειχνε το ιδιο το google, στα αποτελεσματα! Και μιλαμε για εκατομμυρια αποτελεσματων και σε μια περιπτωση απο δισεκατομμυριο!!! Τι λες?

Μην το θεωρησεις σαν περιαυτολογηση, αλλα σαν επιχειρημα! Πραγματικα δεν το βλεπω ετσι, ομως το βλεπω σαν καρπο συγκεκριμενης στρατηγικης!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Νοέμ 2008 03:47

Για τα directories θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη και των υπολοίπων.Συνεχίζω πάντως να πιστεύω ότι έχουν χάσει την αξία τους σε σχέση με τα social bookmarking sites και οτι δνε έχουν μέλλον όπως έγραψα και στο blog.Το θέμα επίσης είναι ότι η Google αφαίρεσε από τις προτάσεις στο webmaster guidelines το yahoo dir.Μπορείς να δεις σχετικό post εδώΆρα όντως κάτι παίζει με τα directories γενικώς ή οχι?
Επίσης δεν νομίζω πως με το να έχεις links προς τα έξω από την κεντρική σου σελίδα ότι την αποδυναμώνεις.Ίσα ίσα που νομίζω ότι ισχύει η θεωρία των συγκοινωνούντων δοχείων.Αποδυναμώνεις την σελίδα σου αν έχεις links στην κεντρική σου προς spam ή κακόβουλα-χαμηλής ποιότητας sites.

Όσο για το 8 που γράφεις και χωρίς να θέλω να γίνεις κακός ή να υποβαθμίσω την δουλειά που έχεις κάνει αν πας στο google.com θα δεις οτι στον παγκόσμιο ιστό η σελίδα σου δεν είναι στην πρώτη .Όπως βέβαια και το freestuff

Αν πας όπως στο Google.gr τα αποτελέσματα στις αναζητήσεις είναι άλλα και είσαι πρώτος.Οι λόγοι είναι προφανείς.H κατάληξη του domain σου και η γλώσσα που γράφεις σε κατατάσσουν καλά στην "τοπική" αναζήτηση του google.gr αλλά στο .com που είναι πιο ανοικτό ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγαλύτερος φυσικά...

Ουσιαστικά λοιπόν ανταγωνίζεσαι ανάμεσα σε πολύ πιο λίγα από τα δις αποτελέσματα που λες .Παρόλα αυτά βγαίνεις front page στο ελληνικό google και σου δίνω τα συγχαρητήρια μου και θα σου ευχηθώ ανάλογη συνέχεια.

Θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες των υπολοίπων άλλα αύριο γιατί πέρασε η ώρα και πρέπει να κοιμηθούμε κιόλας :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geobak την 20 Νοέμ 2008 03:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 03:55

Ευχαριστω πολυ, να σαι καλα!

Δεν βγαινω στο google.com γιατι απλα δεν στοχεψα ποτε σε ξενο κοινο αρα δεν με ενδιεφερε! Σιγουρα θα ηταν πιο δυσκολα εκει (αν και με βρηκαν απο ξενα clubs αλλων χωρων και με προετρεψαν να βαλω english section - αν και δεν ηταν ποτε αυτος ο στοχος μου - anyway...)

Η δουλεια που εκανα ηταν παντα προσαρμοσμενη για το google.gr και ΜΟΝΟ!

Για το 1 Δις που αναφερω, εννοω στην λεξη "club" που ειναι και αοριστα γενικη , οπου μεχρι και χθες εβγαινα 17ος απο 1.100.000.000 περιπου....σημερα δεν φαινομαι, (πιστευω λογω των γνωστων σκαμπανεβασματων του google) αυριο ή τις αλλες μερες νομιζω θα επανελθω παλι εκει εκτος απροοπτου...

Θα με ενδιεφερε και μενα να ακουσω και αλλες αποψεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες