Google τι κανουμε για πιο ψηλα ?

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 20 Νοέμ 2008 05:14

Στο games.gr δεν είδα να δίνει άμεσα σε άλλο site links.

Σχετικά με το pagerank απ' ότι έχω διαβάσει (ίσως και μέσα από εδώ, δεν θυμάμαι), παίζει ρόλο στο πόσο συχνά θα επισκεφθεί το bot του γούγλη, μέχρι εκεί.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Νοέμ 2008 09:36

alexandr0s έγραψε:Στο games.gr δεν είδα να δίνει άμεσα σε άλλο site links.

Σχετικά με το pagerank απ' ότι έχω διαβάσει (ίσως και μέσα από εδώ, δεν θυμάμαι), παίζει ρόλο στο πόσο συχνά θα επισκεφθεί το bot του γούγλη, μέχρι εκεί.
Κεντρική σελίδα συνεργασίες...Έχει links προς άλλες σελίδες...Όπως και εδώ στο freestuff στην κεντρική το ίδιο.Εκτός και αν εννοεί κάτι άλλο και εγώ δεν κατάλαβα...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 20 Νοέμ 2008 12:59

Λοιπον επειδη δεν μπορω να γραφω τοσο μεγαλα ποστ,θα επικεντρωθω μονο σε αυτα που λετε και θεωρω οτι ειναι σιγουρα λαθος.
Παμε λοιπον¨.
1)Φροντιστε στην αρχικη σελιδα να μην φευγει κανενα link προς τα εξω
σιγουρα εξισοροπει με αλλους τροπους την δυναμικη που χανει, αλλιως δεν θα ειχε το PR που εχει.
Λοιπον ποιο σωστη ειναι η αποψη του τζο σε αυτο αλλα σιγουρα δεν ισχυει αυτο που λες λανσερ.
Παντως εαν βγαζεις πανω απο 5 λινκ(χωρις να ειναι απολυτο) και μαλιστα σε οχι καλα και γνωστα και σχετικα σαιτ δεν θα σου βγει σε καλο.
2)χωρις ομως να εχω ο ιδιος PR! Αυτο μου συνεβει και εχω ιδία πειρα!
Μεγα λαθος αυτο και θα επρεπε να το ξερεις.Ποιος σου ειπε οτι δεν εχεις PR?
η μπαρα του γκουγκλ?Οπως σχεδον ολοι γνωριζουμε το αληθινο PR μιας σελιδας αλλαζει συνεχως αλλα εμεις στην μπαρα απλα βλεπουμε ενα snapshot καθε περιπου 3 μηνες και οταν βγαινει εναι ενος μηνα πριν περιπου(κανενα απο τα 2 χρονικα διαστηματα δεν ειναι απολυτο).
3)Google αφαίρεσε από τις προτάσεις στο webmaster guidelines το yahoo dir
Τα αφαιρεσε γιατι δεν υπηρχε λογος να διαφημιζει το γιαχου και το dmoz δεχετε τεραστιο spam απο newbies δεν χρειαζετε αυτο να μεγαλωνει καθε μερα.
4)Αυτο που συμβαινει με τον Google.gr και το σαιτ σου σε λιγους μηνες δεν θα ισχυει γιατι πολυ απλα ενας που παταει κλαμπ και μπαινει στο σαιτ σου δεν θα κατσει πολυ εως καθολου και ουτε καν θα το πατησει της πιο πολλες φορες.Αυτα τα λαθη γινοντε στον Google.gr γιατι εχει μικρη βαση πληροφωριων απο τους χρηστες και περναει ενα διαστημα για να το καταλαβει.Για να καταλαβεις τι εννοω καποιο απο τα σαιτ μου εβγαινε πρωτη σελιδα στον Google.gr για την λεξη rooms and second page for keyword hotels αυτα μετα απο καποιυς μηνες χαθηκαν γιατι το σαιτ μου δεν ειχε να προσφερει πολλα στον χρηστη ενω για της λεξεις αυτες ακολουθουμενες απο τον τοπο του σαιτ ας που με athens hotels or athens rooms ειχε οποτε παρεμεινε.
Και κατι ακομα επειδη το αναφερεις συχνα το ποσα αποτελεσματα ειναι σχετικο γιατι κανεις δεν εστιαζει σε λεξεις που δεν πατανε οι χρηστες η απλα καποιες λεξεις της αναφερουν πολλες σελιδες χωρις να επικεντρονωντε σε αυτες ετσι το εαν βγαινεις για μιτσουμπισι με εκκατομυρια αποτελεσματα και ο αλλος βγαινει με την λεξη Παρος με χιλλιαδες αποτελεσματα αλλα αυτη ψαχνετε καθημερινα απο 1000 χρηστες και ο ανταγωνισμος του ειναι 100αδες αλλες σελιδες τοτε αυτος τα εχει καταφερει καλυτερα.Εαν καταλαβαινεις τι εννοω...

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 22:49

@scoobby

Λοιπον διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ!

Επετρεψε μου να λεω οτι ειναι για γελια. Δηλαδη μας λες οτι βγαινω 9ος ή 12ος απο 146.000.000 δεν αξιζει, ενω εσυ που βγαινεις απο μερικες χιλιαδες αξιζει!

Για να το αναλυσω για να το αντιλιφθουμε, το google.gr εχει ενα καλαθι απο 146.000.000 λεξεις και βγαζει π.χ. εμενα στην ταδε θεση...Οι υπολοιποι 145.999.999 γιατι δεν βγηκαν εκει? Αυτο ρωταω μονο? Ασε το site μου αν αξιζει ή όχι, δεν συζηταμε αυτο (μπορει να ειναι και για τα μπαζα), λεμε πως μπορεις να βγεις ψηλα...

Αυτο δεν λεμε? Ε, λοιπον δεν υπαρχει καλυτερη αποδειξη απο το ιδιο το google? Που βγαινεις κυριε (δεν το λεω προσωπικα σε σενα) και απο ποσα? Οριστε εκει! Τελος!

Δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση! Το αποτελεσμα μιλαει μονο του! Τωρα αν διαφωνεις με τις τεχνικες και το πως τα βλεπω, ιδου η Ροδος...

(μην το θεωρησεις προσωπικη επιθεση, διασταυρωνουμε τις γνωσεις μας για το συγκεκριμενο θεμα, ετσι? Μην παρεξηγηθουμε, αυτο ειναι το νοημα)

Λοιπον εγω θεωρω οτι target επετευθει! Και ο καλυτερος κριτης ειναι το ιδιο το google! Αν ημουν λαθος, το google θα με εβγαζε? Μην μου πεις απο τυχη...

Δεν υπαρχει τυχη και μαλιστα επαναλαμβανομενη απο εκατομμυρια αποτελεσματα! Δεν συμφωνεις?

Επισης ειναι δυνατον το google να μην θεωρει ως το πιο σημαντικο DIR το yahoo (οπου μονο που πληρωνει καποιος 299 δολλαρια το χρονο για να καταχωρηθει αυτο τα λεει ολα!) Και να στο πω και αλλιως, αν δεν ειχα backlinks που ειναι γραμμενα ΝΑΙ γραμμενα πολλες φορες στο yahoo dir θα εβγαινα???

Το μυστικο κατ'εμε το ειπα πιο πανω σε αλλο post! Αν εχεις την τεχνογνωσια να παρεις ληγμενα domains όσο γινεται παλιοτερα και μαλιστα στο δευτερολεπτο με ειδικο grabber γραμμενα οπωσδηποτε στο yahoo dir που σημαινει αυτοματα οτι εχεις το ποθητο PR για να δωσεις ΕΝΑ και μονο link απο κει προς το site που θες να αναδειξεις, τοτε..bingo!

Οποιος καταλαβαινει τι λεω....καταλαβε

Και παιδια για να μην παρεξηγηθουμε, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, εγω απλα κατεθεσα τις εμπειριες μου και τις τεχνικες που νομιζω οτι σε βγαζουν ψηλα. Μπορει να μαι και λαθος! Δεν ζηταω να τις ασπαστουν και ολοι! Σιγουρα καποιοι θα διαφωνουν και αλλοι θα συμφωνουν!

Αυτα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lancerclub την 21 Νοέμ 2008 00:59, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 20 Νοέμ 2008 23:33

Αυτό που νομίζω ότι σου λέει (και με το οποίο συμφωνώ) είναι πως επέλεξες ατυχή λέξη-κλειδή ("club") για το site σου. Αν κάποιος ψάχνει για "club", οι πιθανότητες να ψάχνει για club lancer-ούχων είναι ελάχιστες, εκτός κι ανακάλυψε το internet χθες και νομίζει ότι το google είναι μέσα στο κεφάλι του.

Πολύ καλή η προσπάθειά σου δηλαδή, αλλά μάλλον τζάμπα κόπος για το συγκεκριμένο keyword (δες και τα Bounce Rate, Avg. Time on Site και Pages/Visit στο Traffic Sources -> Search Engines σου για να το επιβεβαιώσεις).

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 20 Νοέμ 2008 23:39

Δεν καταλαβες φιλε μου! Δεν επελεξα αυτη σαν βασικο keyword! Ειναι μια απο αυτες που βγαινει...Αν ηταν να επιλεξω μονο αυτην θα επρεπε να αυτοκτονησω! 'Εχω παραθεσει μερικες σε πιο πανω post...Και πιο συγκεκριμενα ψαξε για lancer club

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 21 Νοέμ 2008 00:23

Geobak έγραψε:
alexandr0s έγραψε:Στο games.gr δεν είδα να δίνει άμεσα σε άλλο site links.

Κεντρική σελίδα συνεργασίες...Έχει links προς άλλες σελίδες...Όπως και εδώ στο freestuff στην κεντρική το ίδιο.Εκτός και αν εννοεί κάτι άλλο και εγώ δεν κατάλαβα...
Δεν έχει, το link είναι εσωτερικό το οποίο εσωτερικό σε κάνει redirect στις συνεργασίες.

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 00:27

Ακριβως ετσι παρατηρησα και εγω!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 00:31

ναι, αυτά δεν είναι direct links.. πάνε μέσω άλλης σελίδας και όχι της κεντρικής. Στο FS πρέπει να υπάρχουν 7 ή 8 direct links προς άλλες σελίδες από την κεντρική. +ότι μπαίνει στα νέα, αλλά που φεύγει μετά από κάποιο διάστημα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Νοέμ 2008 00:46

Όντως...Έκανα λάθος..Αλλα και πάλι δεν πιστεύω οτι τα direct links θα αποδυναμώσουν την σελίδα σου εκτός και αν είναι προς spam-"κακόφημα" sites...Αντί του games βάλε το freestuff στο παράδειγμα και είμαστε ok...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 00:52

απλά ο αριθμός τους είναι μια λεπτή γραμμή που δε μπορεί να την γνωρίζει παρά μόνο αν την υπερβείς. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 00:55

Κοίτα αυτο ειναι το σημειο που διαφωνουμε και μαλιστα καθετα! Πριν ξεκινησω γιατι δεν γνωριζα τιποτα απο SEO μιλαγα με καποιον γνωστο και τρομερο στο SEO ελληνοαμερικανο που ετυχε να γνωρισω! Αυτο που μου κανε φοβερη εντυπωση ηταν η εμμονη του στο να μου λεει οτι και να κανω να ΜΗΝ δωσω κανενα link προς τα εξω!! Ειναι μου λεγε απο τους βασικοτερους κανονες του SEO! Εγω απλα ακολουθησα αυτα που λεγε, δυστυχως δεν μπορω να αποκαλυψω ποιος ειναι, ουτε και τι εχει στην κατοχη του, απλα ξερω οτι βγαινει σε απιστευτα πραγματα!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Νοέμ 2008 00:59

Πριν πόσο καιρό στο έλεγε αυτό?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 01:04

χμμ... ίσως πρέπει να καταργήσω τις υπογραφές τότε. :D
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης