Google τι κανουμε για πιο ψηλα ?

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 01:05

Οχι μην μας το κανεις αυτο...!! :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 01:08

Καλά, θα τις κρατήσουμε, αλλά χωρίς links, γιατί με αυτά που λέει ο ελληνοαμερικανός αγχώθηκα και δε βλέπω να μπαίνει ποτέ το fs σε καλό placement στο google. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 01:10

backlinks...Μεγαλη υποθεση!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 01:12

οπότε δεν είσαι κάθετος, απλά θες να υπάρχουν οι σωστές προϋποθέσεις, και πολύ καλά κάνεις ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 01:15

Ας το πουμε ετσι... ;-)

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 01:23

Βασικα δεν το ψαξα αλλα τωρα που το δα πριν λιγο, μου αρεσε! Εδωσα "lancer club" αντiστοιχα σε google.com, google.de, google.fr, google.it, google.co.uk, google.com.au και βλεπω οτι ειμαι στο FP σε καθενα απο αυτα!! :D :D Θυμηθειτε οτι ειναι δουλεια 2-3 μηνων μονο :kaloe: :strong: Α, και ο Πουτιν μεσα google.ru

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 21 Νοέμ 2008 05:26

lancerclub έγραψε:@scoobby

Λοιπον διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ!

Επετρεψε μου να λεω οτι ειναι για γελια. Δηλαδη μας λες οτι βγαινω 9ος ή 12ος απο 146.000.000 δεν αξιζει, ενω εσυ που βγαινεις απο μερικες χιλιαδες αξιζει!

Για να το αναλυσω για να το αντιλιφθουμε, το google.gr εχει ενα καλαθι απο 146.000.000 λεξεις και βγαζει π.χ. εμενα στην ταδε θεση...Οι υπολοιποι 145.999.999 γιατι δεν βγηκαν εκει? Αυτο ρωταω μονο? Ασε το site μου αν αξιζει ή όχι, δεν συζηταμε αυτο (μπορει να ειναι και για τα μπαζα), λεμε πως μπορεις να βγεις ψηλα...

Αυτο δεν λεμε? Ε, λοιπον δεν υπαρχει καλυτερη αποδειξη απο το ιδιο το google? Που βγαινεις κυριε (δεν το λεω προσωπικα σε σενα) και απο ποσα? Οριστε εκει! Τελος!

Δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση! Το αποτελεσμα μιλαει μονο του! Τωρα αν διαφωνεις με τις τεχνικες και το πως τα βλεπω, ιδου η Ροδος...

(μην το θεωρησεις προσωπικη επιθεση, διασταυρωνουμε τις γνωσεις μας για το συγκεκριμενο θεμα, ετσι? Μην παρεξηγηθουμε, αυτο ειναι το νοημα)

Λοιπον εγω θεωρω οτι target επετευθει! Και ο καλυτερος κριτης ειναι το ιδιο το google! Αν ημουν λαθος, το google θα με εβγαζε? Μην μου πεις απο τυχη...

Δεν υπαρχει τυχη και μαλιστα επαναλαμβανομενη απο εκατομμυρια αποτελεσματα! Δεν συμφωνεις?

Επισης ειναι δυνατον το google να μην θεωρει ως το πιο σημαντικο DIR το yahoo (οπου μονο που πληρωνει καποιος 299 δολλαρια το χρονο για να καταχωρηθει αυτο τα λεει ολα!) Και να στο πω και αλλιως, αν δεν ειχα backlinks που ειναι γραμμενα ΝΑΙ γραμμενα πολλες φορες στο yahoo dir θα εβγαινα???

Το μυστικο κατ'εμε το ειπα πιο πανω σε αλλο post! Αν εχεις την τεχνογνωσια να παρεις ληγμενα domains όσο γινεται παλιοτερα και μαλιστα στο δευτερολεπτο με ειδικο grabber γραμμενα οπωσδηποτε στο yahoo dir που σημαινει αυτοματα οτι εχεις το ποθητο PR για να δωσεις ΕΝΑ και μονο link απο κει προς το site που θες να αναδειξεις, τοτε..bingo!

Οποιος καταλαβαινει τι λεω....καταλαβε

Και παιδια για να μην παρεξηγηθουμε, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, εγω απλα κατεθεσα τις εμπειριες μου και τις τεχνικες που νομιζω οτι σε βγαζουν ψηλα. Μπορει να μαι και λαθος! Δεν ζηταω να τις ασπαστουν και ολοι! Σιγουρα καποιοι θα διαφωνουν και αλλοι θα συμφωνουν!

Αυτα...

Οταν μαθεις (παθεις) και καταλαβεις τι ειναι ο ορος conversion τοτε τα ξαναλεμε....
Μιλαμε σε αλλο μηκος κυματος οποτε αποκλειετε να συνεννοηθουμε σου επισημανα 3 πραγματα που (νομιζω) πως εκανες λαθος και εσυ παλι επικεντρωθηκες σε κατι που μετα απο 1 μηνα δεν θα ισχυει.....

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Νοέμ 2008 06:03

cordis έγραψε:οπότε δεν είσαι κάθετος, απλά θες να υπάρχουν οι σωστές προϋποθέσεις, και πολύ καλά κάνεις ;)
kai pies einai oi sostes proipotheseis???

an eksereseis merikous-elachistous oloi oi alloi echoun ofelos apo ta links choris na to "apodidoun" tis perisoteres fores...

ego eime iper tis katargiseis ton ipografon mesa se kapia plaisia... echo varethei na anoigo threads kai na einai full me diafora links kai banners pou stin ousia chalane tin oli eikona... vevea apo tin alli kai ego chalao tin eikona alla ksereis poli kala oti etsi kai me akoumpiseis tha se stilo stin litsa.com sto logistirio... hahahahaha
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Νοέμ 2008 15:02

thelo na do pios -an tolmisei kanena- na me amfisvitisei sto parakato thread... tha echei plaka...eidika oi "simetechontes" se touto edo to thread...telika fenete den eimoun o monos pou paraponethika...

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39650
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 21 Νοέμ 2008 16:24

lancerclub έγραψε:Δεν καταλαβες φιλε μου! Δεν επελεξα αυτη σαν βασικο keyword! Ειναι μια απο αυτες που βγαινει...Αν ηταν να επιλεξω μονο αυτην θα επρεπε να αυτοκτονησω! 'Εχω παραθεσει μερικες σε πιο πανω post...Και πιο συγκεκριμενα ψαξε για lancer club
lancerclub έγραψε:Βασικα δεν το ψαξα αλλα τωρα που το δα πριν λιγο, μου αρεσε! Εδωσα "lancer club" αντiστοιχα σε google.com, google.de, google.fr, google.it, google.co.uk, google.com.au και βλεπω οτι ειμαι στο FP σε καθενα απο αυτα!! :D :D Θυμηθειτε οτι ειναι δουλεια 2-3 μηνων μονο :kaloe: :strong: Α, και ο Πουτιν μεσα google.ru
Για "lancer club" μέσα από proxy με μη-ελληνική IP το .com σε βγάζει τελευταίο αποτέλεσμα της 4ης σελίδας, αν και ίσως να έπρεπε να είσαι πιο μπροστά δεδομένου ότι μιλάμε για το domain σου ακριβώς. Προφανώς το google κάνει resolve την IP σου σε ελληνικό ISP και σου πασάρει πρώτα τα αποτελέσματα που είναι πιθανότερο να σε ενδιαφέρουν, και καλώς. Επίσης, παρ' όλο που για "lancer" στο .gr είσαι στην πρώτη σελίδα, για "lancer fans" ας πούμε δεν είσαι στις πρώτες 3-4 που κοίταξα.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τη δουλειά σου, απλά τα δεδομένα που χρησιμοποιεί το google για να σε κατατάξει είναι πολλά και διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη. Το ότι σε μία αναζήτησή σου βγήκες στη θέση Χ από 146 εκ. αποτελέσματα δεν σημαίνει ότι θα βγεις πάλι στη θέση Χ αν ψάξω εγώ, από τον δικό μου browser, με τα δικά μου settings και τη δική μου IP, ή ένας Ιταλός στο google.it, κτλ. :)

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 17:04

Στις λεξεις που λες ουδεποτε στοχευσα για αυτο και δεν βγαινω! Δεν τις θεωρω καν λεξεις κλειδια για να με βρει καποιος...Και να το ξαναπω αλλη μια, δεν με ενδιαφερει το google εκτος Ελλαδος, δεν εχω κανει κατι για να φανω εκει, δεν το λαμβανω λοιπον σαν μετρο συγκρισης..

Εμπασι περιπτωση, δεν εχω κατι αλλο να αποδειξω. Ειπα την γνωμη μου σε καποια πραγματα. Δεν περιμενω να γινουν αποδεκτα απο ολους! Εγω εξακολουθω να επιμενω οτι τον στοχο μου σε λεξεις που θεωρω εγω οτι ειναι target βγαινω! Αν ειμαι λαθος, απλα δεν θα εβγαινα! Αυτη ειναι η απαντηση μου σε ολα!

Και για να μην παρεξηγηθω στο τελος, δεν ειμαι ο ΜΕΓΑΣ SEO master! Απλα χαιρομαι για τα αποτελεσματα μου, γιατι θεωρω τα πετυχα με συγκεκριμενη στρατηγικη.

Τελος

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 17:26

scoobby έγραψε: Οταν μαθεις (παθεις) και καταλαβεις τι ειναι ο ορος conversion τοτε τα ξαναλεμε....
Μιλαμε σε αλλο μηκος κυματος οποτε αποκλειετε να συνεννοηθουμε σου επισημανα 3 πραγματα που (νομιζω) πως εκανες λαθος και εσυ παλι επικεντρωθηκες σε κατι που μετα απο 1 μηνα δεν θα ισχυει.....
Τι εννοεις? Οτι δεν θα βγαινω αλλο?

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 21 Νοέμ 2008 20:33

dik_ έγραψε:...για "lancer fans" ας πούμε δεν είσαι στις πρώτες 3-4 που κοίταξα....
Κοιταξες για αυτα π.χ. : "mitsubishi" "lancer" "mitsubishi lancer" "mitsubishi lancer 2008" "lancer 2008" "evo x" "lancer 1800" "lancer 1500" "lancer hatchback" "evolution x" "mitsubishi club" "mitsubishi evo x" κλπ. Αυτα για μενα ειναι target και για τα εκατομμυρια αποτελεσματων οπως λες, δεν βγαινω μονο σε μια περιπτωση (το αναφερω γιατι παλι θεωρω οτι δεν ειναι τυχαιο και εξηγησα τους λογους). Μιλαμε παντα για το google.gr. Τυχαινει σε 2 αν θυμαμαι καλα λεξεις απο τις παραπανω να εχω πεσει 2 θεσεις και να βγαινω εκτος FP αλλα θεωρω οτι σε 2-3 μερες ή 1 βδομαδα θα επανελθω λογω των γνωστων σκαμπανεβασματων του γουγλη!
Σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια! Και μην ξεχναμε, ανταλλασουμε αποψεις και ας εχουμε διαξιφισμους...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lancerclub την 23 Νοέμ 2008 23:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

lancerclub
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lancerclub » 22 Νοέμ 2008 18:34

Λοιπον, να προβλεψω κατι σε ενα "εσκεμμενο λαθος" που εκανα (ναι γιατι πειραματιζομαι συνεχεια) για να αποδειξω ποσο σημαντικα ειναι τα "εκτος links" που ελεγα και μαλιστα ποσο κακο κανουν αν εχεις να κανεις με ανταγωνιστη:

Ακουστε λοιπον...στην φραση "mitsubishi lancer" ημουν σταθερα πανω απο τον "bouloubasis.gr" μεταξυ των θεσεων 5-9, τελευταια επειδη του εβαλα ενα διαφημιστικο link προς το site του (που στην γλωσσα του γοογλη ειναι σαν τον ψηφιζω) κατεβηκα 3-5 θεσεις και βγαινω πιο κατω απο αυτον και μαλιστα εκτος FP! Για να επανορθωσω αφαιρεσα αυτο το link απο τον "ανταγωνιστη" μου...και περιμενω να ξαναβγω απο πανω του, οπως πριν!

Αν αυτο ισχυσει, θα επαληθευτει η σπουδαιοτοτητα των εκτος links που σας λεω? Για να δουμε...

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 23 Νοέμ 2008 15:01

Για να δουμε!! Γιατι κι εγω στις σελιδες μου (στην αρχικη) κανω ανταλλαγη links με αλλες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης