Όταν λέω εγώ ότι είμαστε χειρότερα και απο Ζιμπάμπουε....

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 13 Νοέμ 2008 21:48

https://shop.sonystyle-europe.com
/SonyStyle/catalog/setCurrentItem/(layout=15_114_61_50_115_119_2
&uiarea=2&ctype=areaDetails&bc_search=sfalse&next=seeItem&carea=4757B66DDB6300F6E10080002BC29B86&
order=&isHideActive=&citem=4757B66DDB6300F6E10080002BC29B864816EBF2E11F0092E10080022BC29B74)
/.do

Αυτό το link περιέχει κάποια χαρακτηριστικά χαρτών για navigator της sony...παρατηρήστε ποιές ευρωπαϊκές χώρες δεν καλύπτονται πλήρως....Κάποια χρόνια μετά, όταν και η Αλβανία θα καλύπτεται πλήρως απο χάρτες gps και θα είναι ισότιμη των υπολοίπων ευρωπαϊκών "αναπτυγμένων" χωρών, να με θυμηθείτε ότι εμείς και το κουρδιστάν, το τουρκμενιστάν κ.α. παρόμοιοι θα είμαστε ακόμα partial...

ο κόσμος προχωράει και εμείς ψάχνουμε το παιδί του Σάκη, τις μετοχές του Εφραίμ και δε ξέρω 'γω τι άλλη αηδία θα σκαρφιστούμε για να ασχοληθούμε με ανοησίες και όχι με το γεγονός ότι κάθε πέρυσι και καλύτερα...όχι μόνο πάτο πιάνουμε, αλλά σκάβουμε να μπούμε και βαθύτερα....

και αν σωστά κάποιος μου πει ότι το destinator καλύπτει πλήρως ελλάδα -ακόμα και τις σπηλιές του λήσταρχου νταβέλη, εγώ απλά θα απαντήσω ότι κάθε εταιρεία και κάθε σύστημα καλύπτει έναν στάνταρ αριθμό χωρών (στις οποίες βέβαια δε γίνεται να συμπεριληφθεί η μπανανία μας)....

Σόρυ για το ύφος, αλλά τι να κάνω μου κάθεται βαρύ να ανήκω σε έθνος αποτυχημένων!!! Γιατί αν το καλοσκεφτούμε τέτοιοι είμαστε...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Νοέμ 2008 22:51

Νίκο δεν φαίνεται το λινκ ρε...

Δεν το ρίχνεις σε κάποιο tinyurl ή κάποια περιγραφή προϊόντος για να το βρούμε?
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Νοέμ 2008 23:25

Κι εγω τα λέω, αλλα ποιος ακουει......
Ασ το πει και κανας αλος λοιπον!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 14 Νοέμ 2008 00:26

http://tinyurl.com/57774l

Δηλαδή η Ελλάδα φταίει που η Sony δεν την καλύπτει με τους χάρτες της?

Απορώ μερικές φορές με τη μεγάλη ευκολία χαρακτηρίζουμε ασχημα την πατρίδα μας ....

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Νοέμ 2008 01:01

Ωραίος ο billt...

Βασικά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που είναι...

Εξάλλου δεν μας λέει τι εννοεί partial...

Και στην τελική αν έχουμε 1000 νησιά και 2000 κατσικόδρομους που δεν έχουμε εμείς καν χαρτογραφήσει γιατί να τους έχει η Sony?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2008 02:20

η πόρτα δεν είναι κλειστή για κανέναν ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Νοέμ 2008 09:52

Βασικά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που είναι...
Και στην τελική αν έχουμε 1000 νησιά και 2000 κατσικόδρομους που δεν έχουμε εμείς καν χαρτογραφήσει γιατί να τους έχει η Sony?
Ελα μου ντε. Αφου εδω εμεις δεν το κανουμε.......

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 14 Νοέμ 2008 11:20

Connor MacLeod έγραψε: Ελα μου ντε. Αφου εδω εμεις δεν το κανουμε.......
Αντε κόνορα, πάρε μια πυξίδα και ξεκίνα :)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Νοέμ 2008 11:23

Garakatsamol έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε: Ελα μου ντε. Αφου εδω εμεις δεν το κανουμε.......
Αντε κόνορα, πάρε μια πυξίδα και ξεκίνα :)
Μην του βάζεις ιδέες...

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Νοέμ 2008 11:27

NikoSokiN έγραψε: Αυτό το link περιέχει κάποια χαρακτηριστικά χαρτών για navigator της sony...παρατηρήστε ποιές ευρωπαϊκές χώρες δεν καλύπτονται πλήρως....Κάποια χρόνια μετά, όταν και η Αλβανία θα καλύπτεται πλήρως απο χάρτες gps και θα είναι ισότιμη των υπολοίπων ευρωπαϊκών "αναπτυγμένων" χωρών, να με θυμηθείτε ότι εμείς και το κουρδιστάν, το τουρκμενιστάν κ.α. παρόμοιοι θα είμαστε ακόμα partial...

ο κόσμος προχωράει και εμείς ψάχνουμε το παιδί του Σάκη, τις μετοχές του Εφραίμ και δε ξέρω 'γω τι άλλη αηδία θα σκαρφιστούμε για να ασχοληθούμε με ανοησίες και όχι με το γεγονός ότι κάθε πέρυσι και καλύτερα...όχι μόνο πάτο πιάνουμε, αλλά σκάβουμε να μπούμε και βαθύτερα....

και αν σωστά κάποιος μου πει ότι το destinator καλύπτει πλήρως ελλάδα -ακόμα και τις σπηλιές του λήσταρχου νταβέλη, εγώ απλά θα απαντήσω ότι κάθε εταιρεία και κάθε σύστημα καλύπτει έναν στάνταρ αριθμό χωρών (στις οποίες βέβαια δε γίνεται να συμπεριληφθεί η μπανανία μας)....

Σόρυ για το ύφος, αλλά τι να κάνω μου κάθεται βαρύ να ανήκω σε έθνος αποτυχημένων!!! Γιατί αν το καλοσκεφτούμε τέτοιοι είμαστε...
Απο τη μεριά σου και με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το θέμα έχεις δίκιο να παραπονιέσαι.
Εγώ όμως είμαι ευχαριστημένος που σε ορισμένα θέματα παραμένουμε μπανανία.

Οταν η κάθε γιαγιάκα στο οποιοδήποτε κατσικοχώρι της Αλβανίας θα δείχνει στο navigator του τουρίστα "να εκεί θα στρίψεις για τη σπηλιά του Μπερίσα" εγώ θα ξέρω οτι υπάρχει μία γωνία στην Κέρκυρα-Ρόδο-Αλεξανδρούπολη-Γαύδο που θα έχω την ησυχία μου και δεν θα σκάνε οι ορδές των Γιαπωνέζων και των Αμερικανών με τις σούπερ ντούπερ κάμερες να θέλουν να αγοράσουν 2 κιλά βιολογικές ντομάτες.

Καλή η τεχνολογία αλλά υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή.
Το navigator φέρνει Land Rover και Cherokee, Αυτά τα ρημάδια θέλουν δρόμους, έστω και με χώμα, και ο δρόμος φέρνει βενζινάδικα - rooms to let - σουβλάκι με γύρο με έξτρα τζατζίκι κ.λ.π.
Προσωπικά έχω δύο κόρες και θα ήθελα κάποια στιγμή να τις πάω σε ένα χωράφι και να χαϊδέψουν ένα άλογο, ένα πρόβατο ή μία αγελάδα.
Οχι τίποτε άλλο αλλά βαριέμαι να ψάχνω στο internet για φωτογραφίες από είδη που κάποτε ζούσαν στην Ελλάδα. :wink:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Νοέμ 2008 12:16

Αντε κόνορα, πάρε μια πυξίδα και ξεκίνα
:think:
Λες ε?
:-?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Νοέμ 2008 16:02

"Είστε και κουτσομπόλ'ς είστε και άσχετ'ς", όπως η διαφήμιση της HOL Στο ραδιόφωνο...... Αχ, αυτές οι γιαγιάδες! :lol:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 14 Νοέμ 2008 22:40

...προφανώς και δε μπορούμε να ρίχνουμε το φταίξιμο στην ελλαδίτσα μας που μας φτύνει η sony (η navteq για την ακρίβεια - της navteq το σύστημα χρησιμοποιεί η sony όπως και κάποια μοντέλα γνωστών εταιριών - η peugeot δεν είναι κατηγορία chrysler & cherooke)...

Δεν μπορεί όμως να μη με προβληματίζει η όλη κατάσταση....εμείς έχουμε 1000 νησιά (δε νομίζω να είναι και τόσα, αλλά τεσπα, η νορβηγία έχει 1000 λίμνες και η αυστρία 1000 βουνοκορφές...)

Θυμάμαι κάποτε πιτσιρικάς, εκεί στα τέλη της δεκαετίας του '80 όταν λέγαμε ότι είμαστε σε καλύτερη μοίρα απο Ισπανούς και κυρίως Πορτογάλους (ακόμα και σε ζητήματα οδικής ασφάλειας). Πριν καμιά δεκαετία όταν άρχισαν και οι της ηβιρικής χερσονήσου να μας περνούν, αντί να προβληματιστούμε, κοιτούσαμε προς την "μίζερη", πρώην σοσιαλιστική ανατολική ευρώπη και επινοούσαμε εξυπνάδες του στυλ "αλβανος τουρίστας"...δε θέλω να πω που θα φτάσει, είναι προφανές....

Σίγουρα δε μπορώ να μη συμφωνήσω στα περί ποιότητας ζωής, περί της έκπτωσης του τουρισμού απο τους καλωδιωμένους (μπλουτουθιασμένους πλέον) Ιάπωνες, Κορεάτες, καθώς και για την μαγεία της ελληνικής υπαίθρου, τα μαγευτικά χρώματα του ελληνικού πελάγους, το δεός των ιερών χωμάτων και της ιστορίας τους και τη μελωδία του μογκανίσματος της αγελάδας...

Ανταπαντώ στην παραπάνω παράγραφο:
1. Η ποιότητα ζωής μας είναι πολύ πολύ χειρότερη απ'ότι έχω ζήσει στο εξωτερικό. Αποβάλλοντας μέρα με τη μέρα το πολύτιμο φιλότιμο μας, γινόμαστε χειρότεροι και απο τον πιο "κρύο" βορειοευρωπαίο. Σε τρεις μήνες έχω άπειρα περιστατικά χαρακτηριστικής ελληνικής γαιδουριάς να αναφέρω....

2. Υποτίθεται ότι η ελλάδα στον "ευρωπαικό χάρτη" είναι καθαρά τουριστική χώρα. Θέλουμε λοιπόν τουρίστες για να κινήσουν την αγορά μας. Αν δε το καταλαβαίνει κανείς, είναι ο μόνος τρόπος να έχουμε "εισαγώμενο χρήμα", αφού ούτε ραδίκια δεν εξάγουμε πλέον. Η Κύπρος είναι ένα αντίστοιχο παράδειγμα. Μόνο που η κυπριακή οικονομία απέκτησε πολλά κιλα @@ απο έναν σοβαρά δομημένο και κερδοφόρο τουρισμό, ενω εμείς απλά τους ξεζουμίζουμε, μας σιχαίνονται και οι μόνοι που επιστρέφουν είναι αυτοί που εκτιμούν το γεγονός ότι μπορούν να μεθοκοπούν και να τα σπάνε χωρίς κανείς να τους λέει τίποτα.

3. Δεν έχει μόνο η ελλάδα μοναδική φυσική ομορφία. Έχει κάθε μέρος στον κόσμο. Συνηθίζεται σε μέρη όπου πρυτανεύει η λογική να σέβεται ο άνθρωπος τον φυσικό του χώρο. Όχι ο έλληνας. Ο ελληνας πετάει τα σκουπίδια του, καίει τα δάση του, δηλητηριάζει τα ποτάμια, τις θαλασσες του, τον ουρανό του και ότι ζει σε αυτά ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕ (δεν έχουμε και την τρομερή βιομηχανία..). Απλά αναλογιστείτε ότι δεν υπάρχει πλέον αττικό τοπίο....
Να μη το ξεχάσω, δύσκολα πλέον βρίσκει κάποιος ζωντανούς οργανισμούς στην ύπαιθρο (σε σχέση με αυτά που οι παπούδες μας περιγράφουν)....

4. Ιστορία...ποιά ιστορία, πόσο σεβόμαστε αυτά που κληρονομίοσαμε???Καθόλου!!! Είτε θα έχουμε νόμους οι οποίοι αν βρεις αρχαία στη γη σου πρακτικά σε υποχρεώνουν να κάνεις την πάπια και να τα θάψεις βαθύτερα απ'ότι τα βρήκες γιατί αν κάνεις το σωστό πρακτικά χάνεις τη γη σου, είτε θα βρωμίζουμε και θα γράφουμε τα μοναδικά συνθήματα μας επάνω σε μνημεία (λες και τα μάρμαρα μας φταίνε), είτε πολύ απλά δε θα ξέρουμε τι γιορτάζουμε την 28η Οκτ.

Η λίστα δε θα τελειώσει ποτέ, ενώ το ποστ είναι τελείως ανοργάνωτο και αυθόρμητο. Νιώθω και κάπως άσχημα όταν κάνω τέτοια ποσταρίσματα, γιατί επαναλαμβάνω το ίδιο πράγμα, κάνοντας αυτό που οι νεοέλληνες ξερουμε καλύτερα: να γκρινιάζω... Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Νοέμ 2008 09:05

Το θέμα είναι πως όλοι μας αντιλαμβανόμαστε το χάλι της χώρας μας και στην τελική κανείς μας δεν κάνει τίποτε. Όσοι προσπαθούν να κάνουν κάτι τους τρώει το σύστημα και άπαντες βολεύονται από μπάρμπες στην Κορώνη, φακελάκια σε γιατρούς, ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια και γενικότερα "συναλλαγές" με το σύστημα που δημιουργήσαμε, και εφόσον δεν αλλάζουμε νοοτροπία και συμπεριφορές, αιωνίως θα μας κρατάνε δέσμιους. Το έχω ξαναγράψει και τελικά είναι και κουραστικό όσο επαναλαμβάνεται: κάποτε φημιζόμασταν για το φιλότιμο μας, την φιλοξενία μας και τη ζεστασιά μας ως λαός, την ενότητα μας και την αλληλεγγύη - αλληλοβοήθεια ... τώρα τι έχει μείνει από όλα αυτά; Μόνο μνήμες των μεγαλυτέρων … που είμαστε και οι υπεύθυνοι για αυτό το χάλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης