On-Demand Indexing από την Google

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2008 01:59

Πολλές φορές θα θέλαμε να έχουμε ένα κουμπάκι που να βάζει ή να ανανεώνει την σελίδα μας στο Google; Πολλές. Αλλά η Google δεν έκανε ακριβώς αυτό.

Η νέα υπηρεσία που παρουσιάστηκε σήμερα βοηθάει όλους όσους χρησιμοποιούν την δημοφιλή μηχανή αναζήτησης ως κύρια μηχανή για τις εσωτερικές τους σελίδες. Το γνωστό μας Google Site Search δηλαδή.

Έτσι βλέπουμε και την στροφή που έχει κάνει η Google ως προς την καλύτερη εξυπηρέτηση των εταιριών που την εμπιστεύονται, οι οποίες δεν είναι και λίγες.

Σύμφωνα με την Google, η είναι νέα On-Demand Indexing προβλέπει:
- Οι ιδιοκτήτες σελίδων μπορούν να έχουν ένα κουμπί "Index now" για γρήγορη και εύκολη ενημέρωση του δικτυακού τους τόπου με νέα αποτελέσματα αναζήτησης και με ενημέρωση του περιεχομένου τους.
- Οι νέες σελίδες εμφανίζονται εντός ωρών - το πολύ μια ημέρα για να εμφανιστούν εντός των αποτελεσμάτων αναζήτησης του site.

Αλλά πότε θα γίνει αυτό και για τον κυρίως index του Google; Αυτό κι αν μας άφηνε κάγκελο!

http://www.google.com/sitesearch/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 14 Νοέμ 2008 02:14

Η αλήθεια είναι οτι γίνεται ήδη :)

Τελευταία βλέπω πως τα νέα άρθρα του blog μου μπαίνουν στα serps πολύ γρήγορα. Δείτε την φωτό:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2008 02:27

και στο freestuff.gr το κάνει εδώ και χρόνια, αλλά αν δε το κάνει δε μπορείς να του πεις κάτι και ούτε είσαι σίγουρος ότι θα το κάνει.

ειδικά όταν το έχεις για site search πρέπει να είσαι σίγουρος ότι οι επισκέπτες σου θα μπορούν να αναζητήσουν και την πιο πρόσφατη πληροφορία. Αλλιώς ποιος ο λόγος να το βάλεις;

Εικόνα
Συνημμένα
google-index-1.jpg
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 14 Νοέμ 2008 02:47

Απλά κάνεις ping το google με το sitemap σου. Για κώδικα δές εδώ:

http://www.gidnetwork.com/b-54.html

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2008 02:53

Το ξέρω το submit του site map, το κάνεις και με το χέρι αν θες, αλλά ούτε για αυτό λέει κάπου του google ότι είναι Now!

Υπάρχει και εδώ https://www.google.com/webmasters/tools/ αλλά υπάρχει πιο πολύ για σελίδες που δε μπορεί να πάει μέσω navigation σε εκείνες ή είναι τόσο μέσα στο tree που θεωρείς καλό να του τις δήξεις από το να το αφήσεις στην τύχη αν θα πάει να τις καταγράψει ή όχι.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Νοέμ 2008 08:55

Ping: http://en.wikipedia.org/wiki/Sitemaps#S ... Submission

Με το νέο sitemaps.org v0.9 protocol! Όλοι οι μεγάλοι με κοινό τρόπο επιτέλους!

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 14 Νοέμ 2008 09:54

Είναι πραγματικά εντυπωσιακά τα resources της Google.

Σίγουρα υπάρχουν crawlers που είναι αφιερωμένοι σε 2-3 sites μόνο (monolithic crawlers) και σε sites που έχουν κάποιο pageRank και άνω. Αν συμβαίνει αυτό, φανταστείτε για πόσους parallel crawlers μιλάμε.

Αυτό που είναι όμως αξιοσημείωτο, είναι η ταχύτητα με την οποία γίνεται update ο inverted index. Δεν είναι ότι ευκολότερο. Πιστεύω ότι αυτά τα αποτελέσματα, όπως αυτή η σελίδα, έρχονται από auxiliary indexes που είναι στη μνήμη και κάποια στιγμή, μόλις φουλάρει η μνήμη αυτοί οι auxiliary indexes γίνονται merged με τον main inverted index που υπάρχει στους δίσκους.

Εκτός και αν δεν πια είναι o inverted index η data structure που χρησιμοποιούν (κομματάκι δύσκολο).

Νομίζω ότι η επιτυχία της Google δε βασίζεται τόσο στον ranking αλγόριθμο, όσο στο τεράστιο repository σελίδων και στην ταχύτητα update αυτού του repository και του Index. Μιλάμε για σχεδόν real-time ανανέωση.

Cordis πόσες σελίδες το λεπτό κατεβάζει το googlebot από το freestuff? Γονατίζει ο server σου;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2008 14:15

βασικά όσες φορές έχει γονατίσει είναι από το googlebot και λόγο του ότι για όλη την Ελλάδα το internet είναι το google έχω βάλει restrictions σε όλα τα άλλα και το έχω αφήσει να αλωνίζει.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 19 Νοέμ 2008 21:07

πως φτιάχνω sitemap για το site μου?
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 19 Νοέμ 2008 22:05

tempo έγραψε:πως φτιάχνω sitemap για το site μου?

Έναν οδηγό για το πως φτιάχνεις sitemaps θα βρεις εδώ

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και στο google webmaster tools όπως είπε παραπάνω ο Cordis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης