Εισαγωγή δεδομένων κατευθείαν σε μια σελίδα.

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 18 Νοέμ 2008 10:52

Έχω πάρει τον κώδικα από το url [url=http://simplythebest.net/scripts/DHTML_ ... pt_86.html], το έχω παραμετροποιήσει όπως θέλω απλά θέλω να κάνω κάποια αλλαγή. Ο κώδικας αυτός επιτρέπει να εισάγεις κείμενο σε μια σελίδα δημιουργώντας ένα cookie τοπικά. Το πρόβλημα με αυτό είναι πως όταν γράφω κάτι στο site μου το βλέπω μόνο εγώ και από όπου αλλού και να μπω δεν το εμφανίζει γιατί όπως είπα το cookie δημιουργείται τοπικά. Πως γίνεται λοιπόν αυτό το cookie να ανεβαίνει αυτόματα στον ftp ώστε αυτό που γράφω να μπορώ να το δω από όποιο pc και να μπω; Τι πρέπει να αλλάξω στον κώδικα; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Νοέμ 2008 12:03

Πολύ φοβάμαι πως πρέπει να αναθεωρήσεις και να σταματήσεις να ασχολείσαι με το συγκεκριμένο client-side script, γιατί δεν θα σε οδηγήσει πουθενά όσον αφορά αυτό που ζητάς.
Για να προσθέτεις δυναμικά περιεχόμενο στη σελίδα σου πρέπει να οδηγηθείς σε server-side λύσεις (πχ php script).
Το ιδανικό είναι να παντρέψεις php με κάποια βάση δεδομένων όπως η mysql!
Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να γίνει hard-coded με την χρήση του file-system του server δουλεύοντας με αρχεία κειμένου τύπου CSV και δισδιάστατους πίνακες της php (php arrays).
Διαλέγοντας την δεύτερη επιλογή κερδίζεις αυτόματα και ένα Master στην εκμάθηση της PHP :)

Υπάρχει και η εύκολη λύση κάποιου cms όπως το WordPress.
Για αυτό θα μπορέσει να σε κατατοπίσει ο Basilakisweb όταν βρεθεί online...
Καλή επιτυχία!

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες