Ασκηση πανω στα erp.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
BILL DIMOPOULOS

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από BILL DIMOPOULOS » 18 Νοέμ 2008 12:12

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ERP.ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ..ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΑ ERP, ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΙΟ8ΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ?ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕRP ΚΑΙ Ε-BUSINESS?; ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΘΕΩΡΩ ΣΥΜΠΛΗΡςΜΑΤΙΚΕΣ?
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗ8ΗΣΕΙ 8Α ΜΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Νοέμ 2008 12:49

Καλώς τον...

Καταρχήν γράφε με μικρά και όχι κεφαλαία...

Έχεις κάνει εσύ καμία έρευνα? Μην ψάχνουμε τα ίδια...

Θες κάτι συγκεκριμένο να βρεις?

Δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να σου κολλάμε γενικά πληροφορίες για ERP...

Αυτά μπορείς να τα βρεις στο google και στην wikipedia...

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

openway

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από openway » 19 Νοέμ 2008 19:00

τα ερωτηματα σου ειναι πολυ γενικα (για να καταλαβεις δινω ενα αλλο παραδειγμα : τι κανει στην πραξη και ποσο αποτελεσματικο ειναι ενα οχημα ? οπου οχημα μπορει να ειναι και το λεωφορειο, και το τρακτερ και η porsche). Για αρχη google και wiki !

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από dimsis » 19 Νοέμ 2008 21:13

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Νοέμ 2008 23:14

Φίλε τι σπουδάζεις και που;
Θα μπορούσα να σου δώσω την διπλωματική μου, αλλά ευτυχώς δεν είμαι και τόσο μ@λ@κ@ς ακόμα χα χα χα!!! :hammer:
Λοιπόν, όπως ξέρεις ERP θα πει Enterprise Resources Planning και το κίνητρο στην ουσία για μια επιχείρηση ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ήταν αυτό, να κάνουν δηλαδή προγραμματισμό και έλεγχο των επιχειρηματικών τους πόρων (χρήματα, αποθήκη, παραγωγή κτλ) μέσα από τα modules που διαθέτει το λογισμικό.
Στην Ελλάδα όμως και δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και αλλού αν και δεν νομίζω, έχουν επιβάλει οι εταιρίες ERP να ονομάζονται ακόμα και σχετικά απλές εφαρμογές λογιστικής και εμπορικής διαχείρισης που απλώς τρέχουν σε ένα όμορφο Windows περιβάλλον. Τα ERP κάνουν φυσικά και αυτό, όχι όμως μόνο αυτό...
Άλλο ένα κίνητρο για μια επιχείρηση, θα ήταν η εισαγωγή νεων διαδικασιών και εκμοντερνισμός-βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της. Αυτό που οι σύμβουλοι ονομάζουν Business Process Reengineering. Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει να επιλεγεί ένας σύμβουλος υλοποίησης με βάση την εμπειρία του και τι δουλειά μπορεί να κάνει, και όχι το πόσα λιγότερα θα ζητήσει από έναν άλλον.
Υπάρχουν πολλά, αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ πολύ. Ένας πολύ σοβαρός κίνδυνος στο ERP που μπορεί να αποτύχει το όλο έργο και να στοιχήσει τεράστια ποσά σε μια εταιρία, είναι να υλοποιηθεί πρόχειρα ή λανθασμένα ή να αργήσει υπερβολικά να στηθεί σωστά, με αποτέλεσμα η εταιρία να μπει σε μια ατέρμονη διαδικασία ράβε ξήλωνε και μια σχέση εξάρτησης από τον σύμβουλο, όπου στο τέλος είναι δυνατόν να τα παρατήσει και να στραφεί σε άλλη λύση, έχοντας ήδη χάσει σημαντικά κεφάλαια και χρόνο.

Καλή επιτυχία...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

xrismor

Ασκηση πανω στα erp.

Δημοσίευση από xrismor » 27 Απρ 2010 00:31

φίλε bill έχω ακριβώς την ίδια εργασία και θα με βοηθούσες πάρα πολύ εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να μου πεί ποιές τεχνολογίες θεωρούνται συμπληρωματικές???ευχαριστώ όλους σας εκ των προταίρων...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες