YAHOO results

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Νοέμ 2008 18:01

Τα αποτελεσματα αναζητησης του Yahoo ειναι τα ιδια σε ολον τον κοσμο? ή ισχυει οτι και στο google?
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

lakritidis
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lakritidis » 20 Νοέμ 2008 09:07

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από free3yourmind » 20 Νοέμ 2008 11:27

εμεις παιρνουμε αποτελεσματα απο το US σωστα?
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από scoobby » 20 Νοέμ 2008 12:29

εχει και αρκετες regional versions στην ασια αλα ναι εμεις περνουμε απο US.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από free3yourmind » 20 Νοέμ 2008 23:03

Δεν νομιζω κατι αλλο πρεπει να παιζει με το yahoo...στην αναζητηση europe hotels βγαινω πρωτος - αν περναμε τα ιδια αποτελεσματα απο το yahoo us τοτε θα επρεπε να εχω εκατονταδες εως χιλιαδες επισκεψεις καθε μερα απο το yahoo

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από scoobby » 21 Νοέμ 2008 05:40

Ποσοι νομιζεις οτι ψαχνουν καθε μερα για να βρουν ενα ξενοδοχειο στην Ευρωπη???Δες το σαν χρηστης και απαντησε μου....

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 22 Νοέμ 2008 02:51

Να ρωτησω το εξης? Γιατι σκοτωνεσαι να δεις αν βγαινεις στο Yahoo, την στιγμη που κατεχει πολυ μικρο μεριδιο στην πιτα οσο αναφορα την παγκοσμια αναζητηση? Αξιζει τον κοπο?

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 22 Νοέμ 2008 18:11

Αυτο δεν λεω και γω? Στο πρωτο link αν και το ποσοστο υπερ του γοογλη ειναι πολυ μεγαλυτερο γιατι τα στοιχεια ειναι απο το 2002 και 2003 αν ειδα καλα, στο δευτερο φαινεται ξεκαθαρα η μεγαλη διαφορα μεταξυ τους αν και ειναι ακομα μεγαλυτερη! Καπου εχω προσφατα στοιχεια, αν θυμηθω που τα εχω βαλει θα τα ποσταρω...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

YAHOO results

Δημοσίευση από dimsis » 22 Νοέμ 2008 19:26

Απλώς μου φαίνεται λίγο περίεργο από τη μια κάποιος να ξεσκίζεται για να ανεβάσει με SEO τεχνικές την επισκεψιμότητα - αναγνωρισιμότητα του site του και από την άλλη να αγνοεί εκατομμύρια κόσμου που δεν χρησιμοποιούν google...

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 22 Νοέμ 2008 20:14

Εννοεις μαλλον εκατομμυρια κοσμου που χρησιμοποιουν το google... (χωρις το "δεν") :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από cordis » 22 Νοέμ 2008 20:41

όχι εννοεί τα εκατομμύρια του κόσμου που ΔΕΝ χρησιμοποιούν το Google, αλλά άλλη μηχανή αναζήτησης.

Αυτό είναι και ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνει ο κόσμος ακόμα και στις επιχειρήσεις. Αγκαλιάζει ένα κανάλι που το αποφέρει και αγνοεί όλα τα άλλα, με αποτέλεσμα όταν αυτό το κανάλι στερέψει, να σβήνει και η επιχείρηση.

Με πιο απλά λόγια, αν σε κάνει ban το google ή απλά σε βγάλει για μερικούς μήνες από το index του, ή απλά σε εμφανίζει από την 10η σελίδα και μετά για απολύτως δικούς του λόγους (μη λες δε γίνετε, διάβασε πρώτα και μετά πες το) την έκατσες την βάρκα!

Το ίδιο λάθος κάνουν πολλοί με το adsense, νομίζουν ότι θα τους αποφέρει πάντα ή ότι πάντα θα υπάρχει με το ίδιο Status. Αν μια μέρα γυρίσει και πει ότι το pay είναι μόνο per sale ή per action, έχουν να κλάψουν πολλές μανάδες.

Καλό είναι το μεγάλο G, αλλά ανοίξτε τα μάτια σας και ασχοληθείτε με τις σελίδες σας και το περιεχόμενο τους που πάντα θα έχει value.

Άλλο τώρα:
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ πόσα targeted clicks έχεις χάσει γιατί δεν ανταλλάζεις links με άλλες σελίδες 'auto clubs' γιατί απλά νομίζεις ότι θα σου κάνει κακό στο G placement; (ή απλά αυτό νομίζει ο ελληνοαμερικανός που τα ξέρει καλύτερα)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 22 Νοέμ 2008 21:50

Εγω να απαντησω τωρα με ερωτηση? Εχεις ψαξει ποτε κατι, εκτος του google? Εγω τα τελευταια χρονια απο οτι θυμαμαι ΠΟΤΕ! Και εμπασι περιπτωση θα φτιαξω καποιο project προσαρμοσενο για το 10 ή 20% της πιτας που κατεχει το yahoo ή και τα αλλα "μικρα" search engines ή θα παω απυθειας στο "ψητο" δηλ. το google?

Και πιστευεις οτι ειναι δυνατον ποτε να κλεισει ή να αλλαξει πορεια ο μονοπωλιακος πλεον και μεγαλυτερος (μην κρυβομαστε) search engine? Εγω οχι.

Δεν σημαινει οτι ειναι και ο καλυτερος ως προς την παρουσιαση των αποτελεσματων του και οτι εχει και τους τελειοτερους αλγοριθμους...ομως ειναι ο πρωτος στατιστικα και με διαοφορα!

Επισης δεν ειπα ποτε οτι δεν μπορει να μην εμφανιζεται καποιος μετα την 10η θεση ή 10η σελιδα...Ολα ειναι πιθανα.

Για τα links που λες, εχω ποσταρει στο αλλο thread και μαλιστα ειναι και πειραμα και περιμενω την επιβεβαιωση των αποτελεσματων...Αν θες διαβασε το...για να δουμε αν θα επαληθευτει...

Εγω συμφωνα με αυτα που πιστευω απο καποιες πηγες, θεωρω οτι ειναι αποδυναμωση να δινεις link και μαλιστα σε "ανταγωνιστη" σου! Είναι σαν να τον "ψηφιζεις", του δινεις "αξια"!
Και οσο μεγαλυτερο PR εχει η σελιδα που τον ψηφιζει τοσο καλυτερα για αυτον, ειδικα αν ειναι ΕΝΑ & μοναδικο link!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

YAHOO results

Δημοσίευση από dimsis » 22 Νοέμ 2008 22:49

"The World Wide Web (commonly shortened to the Web) is a system of interlinked hypertext documents accessed via the Internet. via Wikipedia"
Αλλά αφού το είπε ο Ελληνοαμερικάνος SEO γκουρού, ας αχρηστέψουμε το web... ας ακολουθήσουμε όλοι τις οδηγίες του και να καταργήσουμε τους άχρηστους υπερσυνδέσμους.
Επίσης να καταργηθούν και όλες οι υπόλοιπες μηχανές αναζήτησης αφού είναι ανούσιο να ασχολούμαστε με 450 εκατομμύρια χρήστες που δεν χρησιμοποιούν Google (από ένα σύνολο 1,5 δισεκατομμύριου χρηστών του διαδικτύου παγκοσμίως).

Και η ερώτηση μου δεν απαντήθηκε. Για ποιο λόγο από τη μια να ακολουθείς τεχνικές SEO για να κερδίσεις όσο το δυνατόν περισσότερους επισκέπτες και από την άλλη να "φτύνεις" ένα 30% (το Yahoo κοντά στο 15%) που δεν την χρησιμοποιούν.
Με την ίδια λογική να φτιάχνουμε sites μόνο για τον internet explorer που έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στους browsers, software μόνο για windows κ.ο.κ. ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από cordis » 22 Νοέμ 2008 22:51

αν έγραφες το κείμενό σου πριν 8-9 χρόνια θα έγραφες ακριβώς τα ίδια αλλά όπου google θα είχες yahoo. Σε 3-5-7 χρόνια από τώρα τι θα έχεις; Κανείς δε ξέρει. Απλά ποντάρεις στο google και ελπίζεις να βγει η ζαριά σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες