YAHOO results

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 23 Νοέμ 2008 01:43

dimsis έγραψε: ...αφού το είπε ο Ελληνοαμερικάνος SEO γκουρού, ας αχρηστέψουμε το web...
Ενταξει τωρα κλεινω ρολα στο μαγαζι... Αφοι οι μεγαλοι Greek SEO Expert εμιλησαν!

Καντε οτι νομιζετε αγαπητοι φιλοι! Απλα ηθελα να ξερα ολοι αυτοι που λενε εχουν να επιδειξουν τιποτα & που βγαινουν? Στο msn ή στο γειτονια.gr ?

Μπορεις λοιπον να φτιαξεις οτι θες, σε yahoo, lykos, και οπου αλλου θες σε ολες τις μηχανες αναζητησης. Χρονο να χεις να αφιερωνεις...

Ωριστε, απαντηθηκε η ερωτηση σου!

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 23 Νοέμ 2008 01:49

cordis έγραψε:αν έγραφες το κείμενό σου πριν 8-9 χρόνια θα έγραφες ακριβώς τα ίδια αλλά όπου google θα είχες yahoo. Σε 3-5-7 χρόνια από τώρα τι θα έχεις; Κανείς δε ξέρει. Απλά ποντάρεις στο google και ελπίζεις να βγει η ζαριά σου.
Δηλαδη, κατσε για να καταλαβω, να γραψω κειμενο για το lykos.com μπας και βγει τα επομενα 10 χρονια? Αυτο μου λες τωρα? Θα αγνοησω τον κυριαρχο του παιχνιδιου και θα αρχισω να γραφω για ολους τους υπολοιπους για να χω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα χρονια? Στο google αγαπητε φιλε μου δεν πονταρω, ξερω ηδη τι ειναι και εκει κανω την δουλεια. Δεν ριχνω καμια ζαρια...Τωρα αν σε 3-5-7 χρονια αλλαξουν τα δεδομενα τοτε το ξανασυζηταμε...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

YAHOO results

Δημοσίευση από dimsis » 23 Νοέμ 2008 12:01

Η ερώτηση δεν αφορούσε εμένα που δεν ασχολούμαι με SEO, αλλά εσένα και τις συμβουλές που δίνεις. Το τι θα κάνουμε εμείς και που "βγαίνουμε" είναι δικό μας θέμα, όταν θα ζητήσουμε τη γνώμη σου, ευχαρίστως να μας την πεις και αν διαβάσεις προσεχτικά θα δεις ότι ποτέ δεν έγραψα να στοχεύεις μόνο σε yahoo, lykos κλπ. Αντιθέτως εσύ προτείνεις να αγνοούνται οι υπόλοιπες search engines.
Αυτό που έδωσες και πάλι ΔΕΝ είναι απάντηση, αλλά ακόμα μια συμβουλή σαν και αυτήν που έδωσες πριν στον φίλο που άνοιξε το θέμα. Έγραψες λοιπόν:
«Να ρωτησω το εξης? Γιατι σκοτωνεσαι να δεις αν βγαινεις στο Yahoo, την στιγμη που κατεχει πολυ μικρο μεριδιο στην πιτα οσο αναφορα την παγκοσμια αναζητηση? Αξιζει τον κοπο»
Σου έδωσα links με νούμερα μια και σου αρέσουν, που δείχνουν ότι η Google χρησιμοποιείται σήμερα από ένα 70% των χρηστών παγκοσμίως και εσύ ως θιασώτης των τεχνικών SEO, βγαίνεις και προτείνεις στον free3yourmind να μην ασχοληθεί με τις άλλες search engines. Από μόνο του, το να ασχολείσαι με τεχνικές που θα ανεβάσουν την επικεψιμότητα σου και από την άλλη να προτείνεις στόχευση μόνο για Google, είναι αντιφατικό.
Έπειτα μας γράφεις να μη βάζουμε links στα sites μας γιατί σου το είπε ένας «γνωστός και τρομερός στο SEO Ελληνοαμερικάνος», όταν το web δημιουργήθηκε και βασίζεται στο σκεπτικό της αλληλοσύνδεσης των σελίδων. Σε άλλο σου post πάλι γράφεις:
«Το μυστικο κατ'εμε το ειπα πιο πανω σε αλλο post! Αν εχεις την τεχνογνωσια να παρεις ληγμενα domains όσο γινεται παλιοτερα και μαλιστα στο δευτερολεπτο με ειδικο grabber γραμμενα οπωσδηποτε στο yahoo dir που σημαινει αυτοματα οτι εχεις το ποθητο PR για να δωσεις ΕΝΑ και μονο link απο κει προς το site που θες να αναδειξεις, τοτε..bingo!»
Οπότε ας κάνω μια σούμα των προτάσεων / συμβουλών σου να μου πεις αν κάνω λάθος:
- Στοχεύστε μόνο σε google, αγνοήστε τις άλλες μηχανές αναζήτησης
- Μην βάζετε links προς άλλες σελίδες στα site σας
- Αγοράστε sites που λήγουν έστω και αν δεν τα χρειάζεστε απλώς και μόνο για να βάλετε backlinks προς τα δικά σας sites και να ανέβετε ψηλότερα στη google.

Με κάτι τέτοιες μ@λ@κίες καταστρέφεται όλη η ουσία του web και πήζουμε στο spam στις πρώτες σελίδες αποτελεσμάτων του google όπως συζητήσαμε και εδώ. Από κάτι τέτοια πήξαμε στους cybersquatters που παίρνουν sites που δεν έχουν σκοπό να τα χρησιμοποιήσουν ποτέ ή τα χρησιμοποιούν μόνο για backlinks για να κερδίσουν θέσεις στα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης. Με κάτι τέτοιες μ@λ@κίες πήξαμε σε παπαρολόγους στατιστικολόγους, SEO experts και μαρκετίστες που βλέπουν το web σαν τηλεόραση με διαφημίσεις και το κάνουν να χάνει την αξία του.

Άβαταρ μέλους
dik_

YAHOO results

Δημοσίευση από dik_ » 23 Νοέμ 2008 14:00

Η τελευταία παράγραφος πρέπει να αναρτηθεί κάπου ως το μανιφέστο κάποιου. Μπορώ; :D

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

YAHOO results

Δημοσίευση από KGP » 23 Νοέμ 2008 17:16

dimsis... archizeis kai mou miazeis... elpizo na sou aresei i monaksia...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 23 Νοέμ 2008 18:36

Λοιπον μεγαλοι guru και SEO experts αφηστε εμενα τον παρακατιανο, και ελευθερα εφαρμοστε τις μεγαλες...ω ναι ...μεγαλες τεχνικες που μονο εσεις γνωριζετε και ολοι οι αλλοι λενε...πως το πες dimsis? ...μ@λ@κ@ες! Τελικα βγαινεις πουθενα? Δεν μας ειπες...

Αρκετα, ασχοληθηκα. Καντε οτι νομιζετε και στο φιναλε εχω και καποιο οφελος να λεω καποια πραγματα και να σε στεινουν στον τοιχο? Εγω ειμαι λοιπον το λαθος και εσεις που διαφωνειτε ειστε οι...μεγαλοι & τρανοι SEO experts!

Ειστε ευχαριστημενοι? Αντε γεια...

Εκτος απο οτι ειδα του freestuff και μπραβο του που βγαινει στην λεξη SEO ας μου δειξουν οι υπολοιποι που στο διαολο βγαινουν και απο ποσα? ΝΑΙ απο ποσα???

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από cordis » 23 Νοέμ 2008 19:10

Ούτε εγώ, ούτε ο dimsis ισχυρίστηκε κάπου ότι είναι SEO Expert, ίσα - ίσα που τον αποποιήθηκε τον τίτλο, όπως τον αποποιούμαι κι εγώ. Συζήτηση κάνουμε και τις απόψεις μας παραθέτουμε. Υπάρχει και αυτό το κακό στον κόσμο, να έχει ο καθένας διαφορετικές απόψεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 23 Νοέμ 2008 19:41

cordis έγραψε:Ούτε εγώ, ούτε ο dimsis ισχυρίστηκε κάπου ότι είναι SEO Expert, ίσα - ίσα που τον αποποιήθηκε τον τίτλο, όπως τον αποποιούμαι κι εγώ. Συζήτηση κάνουμε και τις απόψεις μας παραθέτουμε. Υπάρχει και αυτό το κακό στον κόσμο, να έχει ο καθένας διαφορετικές απόψεις...
Αγαπητε φιλε που εισαι και ο admin απο οτι βλεπω, συμφωνω με αυτο που λες, αλλωστε και εγω αυτο λεω αλλα καποιοι προσπαθουν ακομα να μου λενε οτι ο "γαιδαρος" πεταει...ενω τους λεω οτι αν "πεταγε" δεν θα βγαινα εκει με αυτα που εκανα...Ειναι ετσι? Το ιδιο το google στο φιναλε με επιβεβαιωνει! Αν ημουν λαθος, θα ημουν εκει?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

YAHOO results

Δημοσίευση από dimsis » 23 Νοέμ 2008 19:55

Αν καταλάβεις κάποια στιγμή τι γράφω και απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω, το ξανασυζητάμε. Ως τότε συνέχισε το :violi: σου, να μέτρας ποιος την έχει μεγαλύτερη αντί το ποιος και πως τη χρησιμοποιεί...

lancerclub
Επικοινωνία:

YAHOO results

Δημοσίευση από lancerclub » 23 Νοέμ 2008 19:57

dimsis έγραψε:Αν καταλάβεις κάποια στιγμή τι γράφω και απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω, το ξανασυζητάμε. Ως τότε συνέχισε το :violi: σου, να μέτρας ποιος την έχει μεγαλύτερη αντί το ποιος και πως τη χρησιμοποιεί...
Καλα κελαηδα εσυ...Αν καταλαβεις τα ξαναλεμε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες