Google SearchWiki - Promote, Remove, Comment link!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Νοέμ 2008 12:33

H Google έχει δείξει ότι δεν συμπαθεί το spam και ιδιαίτερα τις προσπάθειές χειραγώγησης των αποτελεσμάτων και έχει κάνει διάφορες ενέργειες και συνεχίζει να κάνει...

Να και κάτι που ανακάλυψα μόλις τώρα...Η Google έκανε launch το Searchwiki με το οποίο ουσιαστικά μπορείς όταν είσαι συνδεδεμένος στον Google account σου να ανακατατάξεις τα αποτελέσματα αναζήτησης σύμφωνα με αυτά που πιστεύεις εσύ ότι αξίζουν περισσότερο,να σβήσεις αποτελέσματα που πιστεύεις ότι είναι άχρηστα,να προσθέσεις σημειώσεις-παρατηρήσεις και σχόλια για σελίδες και άλλα πολλά. Ότι κάνεις αποθηκεύεται μόνο για τις δικές σου αναζητήσεις... Το εξαιρετικό επίσης είναι ότι μπορείς να δεις και πως όλος ο υπόλοιπος κόσμος έχει διαμορφώσει τα δικά του αποτελέσματα...

Άλλο ένα παράδειγμα που μας δείχνει ότι η μηχανή τους γίνεται πιο social based,και νομίζω ότι αυτή είναι μια πολύ καλή κίνηση για να καταπολεμηθούν τα spam-άσχετα sites στα αποτελέσματα αναζήτησης με feedback απο τους ίδιους τους χρήστες...Βέβαια όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση...Οψόμεθα...

Πηγή:Official Google blog

Αναδημοσίευση:Internet Marketing Blog

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2008 19:17

Google Promote, Remove και Comment συνδέσμων!

Αυτό νομίζω ότι είναι η αρχή της απάντησης σε αυτό που συζητάμε εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39630

μένει να δούμε αν και πως θα αξιοποιήσει η google τα σχόλια και τις προτιμήσεις των χρηστών της.

θα είναι ο θάνατος του SEO;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Νοέμ 2008 00:51

Ήδη το ψιλοθάβουν στο techcrunch πάντως... Προσωπικά γουστάρω που κάνουν δοκιμές, ακόμα και αν δεν πιάσουν. Αν ακούνε και διαβάζουν τι γράφει ο καθένας μας θα μείνουν στάσιμοι μια ζωή :)

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 22 Νοέμ 2008 01:11

Συμφωνώ και με τους δυό σας...

Οι καταστροφολόγοι υπάρχουν παντού...

Όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι απλά προσπαθούν να προσθέσουν πιο social χαρακτηριστικά στα αποτέλεσμα τα τους καθώς ειδικά στο εξωτερικό πολλοί συμβουλεύονται πρώτα τα social bookmarking sites για να βρουν σχετικά κείμενα που τους ενδιαφέρουν.Aπο την άλλη το λέμε αναζήτηση γιατί βάζουμε ένα keyword για κάτι που μας ενδιαφέρει και ανακαλύπτουμε νέες σελίδες από αυτές που ήδη ξέραμε.Με το customization αυτό καταστρέφεται...

Πάντως όταν κάνω αναζητήσεις δεν είμαι logged στο google account οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα...

O θάνατος του SEO δεν θα είναι γιατί η σχέση τους είναι αμφίδρομη...Ο ένας χρειάζεται τον άλλο για να συνεχίσει να υπάρχει...Σίγουρα πάντως τους βάζει σε μεγάλους μπελάδες.Καλό θα ήταν να αρχίσουν να δίνουν πρώτα σημασία στο περιεχόμενο της σελίδας που προωθούν το οποίο θα πρέπει να είναι ποιοτικό για να ξεχωρίσει από την μάζα...Επίσης προβλέπω μεγαλύτερη στροφή προς το pay per click advertising το οποίο δεν μπορούν να το "χτυπήσουν" γιατί δεν τους συμφέρει :)

Εdit:Κάτι άσχετο...Αυτή η υπηρεσία έχει κουμπί να κλείνει?Αν θέλει κάποιος να βλέπει τα αποτελέσματα ξανά όπως ήταν πριν τα αλλάξει μπορεί ή είμαι καταδικασμένος να βλέπει τα ίδια και τα ίδια ?Αν βγει απο το Google account του τι γίνεται?Tα sponsored αποτελέσματα μπορούν να "κατέβουν"?To έχει τεστάρει κανείς ?

:P

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 24 Νοέμ 2008 00:18

Δεν ξέρω αν αυτή η στροφή της Google στο personalized search είναι προσωρινή ή ήρθε για να μείνει, πάντως σίγουρα δεν είναι πρωτότυπη. Αυτά τα στοιχεία έχουν προταθεί σε papers αρκετά χρόνια πριν, όμως τώρα λαμβάνουν της προσοχής των users, ακριβώς επειδή τα υιοθετεί η Google.

Η Ask έχει παρόμοια features εδώ και πολύ καιρό με τα personal folders στα οποία οι χρήστες μπορούν να αποθηκεύουν results ή να προμοδοτούν το κάθε result.

Τεχνικά υλοποιείται με ένα τρόπο που απαιτεί τεράστια resources. Πρόκειται για server-side personalization. Δηλαδή τα αποτελέσματα φιλτράρονται στο server, με αποτέλεσμα το individual ranking που δίνουν οι χρήστες να υπολογίζεται στο server. Έτσι προστίθεται μεγάλος υπολογιστικός φόρτος, αν αναλογιστούμε ότι μιλάμε για εκατομμύρια users.

Εναλλακτική λύση θα ήταν το client side personalization, όπου τα User options θα αποθηκεύονταν στον client (σε cookies) και η επιβάρυνση των υπολογισμών θα επιβάρυνε το μηχάνημα του user.

Μου κακοφάνηκε που η καταγραφή του search history είναι by default ενεργοποιημένη. Με τον τρόπο αυτό λειτουργεί σαν rootkit!!! Σε λίγο θα ενεργοποιηθεί και η καταγραφή του browsing history, οπότε θα μιλάμε για το απόλυτο spyware.

Σε παλαιότερο topic που είχα ανοίξει, ρωτούσα τa μέλη του freestuff γι'αυτο.(Ομάδα Β Ερώτηση 6)

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 24 Νοέμ 2008 12:05

Βρήκα ένα καλό σχετικό άρθρο για το searchwiki εδώ

21century

Δημοσίευση από 21century » 28 Νοέμ 2008 20:13

Το αν και κατα πόσο θα αντέξεις στο χρόνο ειναι μια αλλη ιστορία καθώς οι μηχανές αναζήτησης θα πρέπει να βελτιώσουν την εικόνα τους και να γινουν περισσότερο...ανθρώπινες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες