www.kourkouta.com Captcha Cracker

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Νοέμ 2008 00:49

Banavas έγραψε:Εγώ εδώ και καιρό χρησιμοποιώ την πολύ απλή μέθοδο να κουρεύω όλες τις αποστολές που περιέχουν λινκς. έχω γλυτώσει από ένα τεράστιο όγκο ανεπυθύμητων αποστολών.
Ρίξε μία ματιά στο http://akismet.com/

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 25 Νοέμ 2008 09:13

Με μια γρήγορη ματιά είδα οτι είναι plugin για το wordpress. Εγώ αναφέρομαι σε φόρμες επικοινωνίας, feedback, guestbook κλπ. οπου αντί να βάλω captcha, κάτι που θεωρώ οτι παιδεύει το χρήστη και με την προϋπόθεση οτι με την φόρμα δεν χρειάζετε να σταλεί κάποιος σύνδεσμος τότε ελέγχω ποια μηνύματα περιέχουν κάποιο σύνδεσμο και τα διαγράφω.

Σχεδόν όλα τα spam μηνύματα εκτός από κάποια διερευνητικά τύπου "Hi very nice site!" περιέχουν συνδέσμους οπότε καθαρίζονται αυτόματα.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Νοέμ 2008 09:40

Έχει API για τις αγαπημένες σου γλώσσες.
Καταθέτεις στο service ένα String και σου λέει αν είναι spam ή όχι.

Ψάξτο ;)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 25 Νοέμ 2008 10:52

Να υποθέσω οτι αφού το προτείνεις, δεν θα είναι χάσιμο χρόνου, το έχεις ψάξει και τα αποτελέσματα του είναι σίγουρα;

Να μην πετάμε χρήσιμα μηνύματα.
Τουλάχιστον με την μέθοδό που ακολουθώ ξέρω τι πετάω και έχω ενημερώσει και το χρήστη οτι αν βάλει link θα πάει στα σκουπίδια :-)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Νοέμ 2008 15:30

Από το site:
και μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί άλλη καλύτερη και πρακτική μέθοδος για να αποτρέψει προγράμματα από το να έχουν πρόσβαση σε ιστοσελίδες.
Φυσικά και υπάρχει. Βάζεις ένα πεδίο με μια απλή ερώτηση, πόσο κάνει 1 συν 2. Και καθάρισες. Επίσης μπορείς να βάλεις ένα πεδίο το οποίο θα πρέπει να αφεθεί υποχρεωτικά κενό. Και με αυτό καθάρισες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 25 Νοέμ 2008 17:41

WNAT έγραψε:γιατι γινετε αυτο :-? :roll:
Να μια περίπτωση που πιάνεται άκυρο. Μάλλον χρησιμοποιεί dictionary-based attack στην εικόνα και δεν αναγνωρίζει το κείμενο χαρακτήρα προς χαρακτήρα. Παιδιά όπως και να 'χει (ασχετο), έχετε παρατηρήσει ότι στο facebook όταν πχ κάνεις κάποιον friend, ακόμα και αν δεν γράψεις ακριβώς ό,τι λέει στο captcha image (πχ χάσεις μερικούς χαρακτήρες) το fb το αποδέχεται αυτό (συνήθως όταν το κείμενο είναι σχεδόν ίδιο το αποδέχεται). Ό,τι πρέπει δηλ για επιθέσεις τύπου kourkouta που σίγουρα δεν διαβάζουν πάντα ότι ακριβώς λέει η εικόνα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 25 Νοέμ 2008 17:52

cherouvim έγραψε:Fake από προγραμματιστικής πλευράς μιας και είναι προφανές οτι υπάρχει ανθρώπινη διαμεσολάβηση για το image->text.
Κι εγώ το πιστεύω, αλλά καθόλου απίθανο να γίνεται και αλγοριθμικά αυτό...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Νοέμ 2008 18:09

cdhyper έγραψε:Επίσης μπορείς να βάλεις ένα πεδίο το οποίο θα πρέπει να αφεθεί υποχρεωτικά κενό. Και με αυτό καθάρισες.
+1
Ποτέ δεν μου έχουν παραβιάσει φόρμα με αυτή την μέθοδο

drmetal

Δημοσίευση από drmetal » 25 Νοέμ 2008 18:18

cdhyper έγραψε:Από το site:
και μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί άλλη καλύτερη και πρακτική μέθοδος για να αποτρέψει προγράμματα από το να έχουν πρόσβαση σε ιστοσελίδες.
Φυσικά και υπάρχει. Βάζεις ένα πεδίο με μια απλή ερώτηση, πόσο κάνει 1 συν 2. Και καθάρισες. Επίσης μπορείς να βάλεις ένα πεδίο το οποίο θα πρέπει να αφεθεί υποχρεωτικά κενό. Και με αυτό καθάρισες.
Να το πούμε στη Google και στη Yahoo γιατί πρέπει να είναι τελείως ηλίθιοι εκεί δεν το έχουν σκεφτεί :)

Για το πεδίο που μένει κενό, αυτό δεν το κατάλαβα. Δηλαδή ο προγραμματιστής του bot δεν θα δεί ότι το πεδίο πρέπει να μένει κενό και να το αφήνει κενό?

Ή το πόσο κάνει 1+2 ? αυτό πολύ πιό εύκολο είναι.

Μιλάμε για ένα προγραμματιστή που έχει απέναντι του ένα συγκεκριμένο σύστημα και θα γράψει ένα πρόγραμμα ειδικά για αυτό. Όσα αναφέρατε προσπερνούντε εύκολα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 25 Νοέμ 2008 19:14

Βασικά εμένα ξέρετε γιατί μου φαίνεται μούφα;; Γιατί κατ' αρχάς αυτό δεν θα το σκεφτόταν ένας απλός προγραμματιστής παρά κάποιος πχ ερευνητής / διδάκτορας σε επεξεργασία εικόνας με στατιστικές μεθόδους (καμία σχέση με προγ. δηλ) ή τέσπα κάποιος που έχει πολύ σχέση με αυτό, και κατα δεύτερον ακόμα και αν έβρισκε μια τέτοια μέθοδο δεν θα την χρησιμοποιούσε πρώτα με αυτόν τον τρόπο (δηλ με εφαρμογή σε site)!! Πάντως αμα όντως είναι κάτι που δεν μπαίνει ανθρώπινο χέρι και έχει τέτοια επιτυχια γενικά και είναι πρωτότυπο ...ώ μάνα μου!! Μπορεί να κάνει και καριέρα στην google o τυπάς ή να προκαλέσει ζημιά με αυτό το εργαλείο...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Νοέμ 2008 10:07

soteres2002 έγραψε:...αλλά καθόλου απίθανο να γίνεται και αλγοριθμικά αυτό...
Γίνεται, αλλά το συγκεκριμένο έχει ένα monkey από πίσω για να βαράει τα κείμενα σε κάθε image upload.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες